e-Konsultacja z Receptą Online

Delortan

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Delortan? Cena, refundacja

Delortan jest refundowany w opakowaniach po 30 i 90 tabletek powlekanych. Delortan w postaci roztworu doustnego w opakowaniu 120 ml jest bezpłatny lub częściowo refundowany dla pacjentów, którzy mają do tego wskazania. Cena 100% Delortan zależy od postaci leku, ilości tabletek w opakowaniu lub pojemności butelki z roztworem doustnym i wynosi od 12,40 zł do 37,10 zł.

Cena tego leku w przyszłości może ulec zmianie.

Delortan – jak działa, na co i dla kogo?

Delortan to lek w postaci tabletek powlekanych lub roztworu doustnego, zawierający desloratadynę, substancję aktywną o działaniu przeciwhistaminowym. Mechanizm działania tego leku polega na hamowaniu reakcji alergicznych, co przyczynia się do kontroli objawów alergii bez wywoływania senności.

Wskazania do stosowania Delortan obejmują leczenie objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak kichanie, wodnista wydzielina z nosa, świąd nosa, świąd podniebienia, a także świąd, zaczerwienienie lub łzawienie oczu. Lek jest przeznaczony dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej pierwszego roku życia w postaci syropu, a w postaci tabletek dla dzieci powyżej 12. roku życia.

Ponadto Delortan jest stosowany w celu łagodzenia objawów pokrzywki, w tym świądu skóry i wysypki. Lek ten umożliwia złagodzenie objawów przez cały dzień, co ułatwia codzienną aktywność i sen pacjentów.

Delortan – skład leku

W składzie leku w formie roztworu doustnego znajduje się substancja czynna desloratadyna. Każdy mililitr roztworu zawiera 0,5 mg tej substancji. W przypadku tabletek, substancją czynną również jest desloratadyna, przy czym każda tabletka zawiera 5 mg desloratadyny.

W skład roztworu doustnego wchodzą następujące substancje pomocnicze: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420), glikol propylenowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, hypromeloza 2910, sukraloza, disodu edetynian, oraz aromat Tutti frutti (zawierający glicerolu trioctan, substancje zapachowe takie jak cytral, geraniol, linalol, limonen, cytronellol oraz alfa-tokoferol) i woda oczyszczona.

W przypadku tabletek, składniki pomocnicze to: w rdzeniu tabletki izomalt (E 953), skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu tlenek ciężki, hydroksypropyloceluloza, krospowidon (typ A), magnezu stearynian; w otoczce tabletki znajduje się alkohol poliwinylowy, titanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, indygotyna, lak (E 132).

Delortan – dawkowanie

Roztwór doustny:
Dzieci w wieku 1-5 lat powinny otrzymywać 2,5 ml roztworu doustnego (½ łyżki miarowej 5 ml) raz na dobę. Dzieci w wieku 6-11 lat powinny przyjmować 5 ml roztworu doustnego (1 łyżka miarowa 5 ml) raz na dobę. Dorośli oraz młodzież od 12 roku życia — zalecana jest dawka 10 ml roztworu doustnego (2 łyżki miarowe 5 ml) raz na dobę. Do odmierzania dawki można wykorzystać dołączoną do opakowania strzykawkę doustną. Roztwór należy połknąć i popić wodą, przyjmowanie może odbywać się niezależnie od posiłków. Okres stosowania leku ustala lekarz, w zależności od rodzaju i przebiegu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz w przypadku pokrzywki. W przypadku przedawkowania konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Tabletki:
Dorośli i młodzież od 12 roku życia powinni przyjmować jedną tabletkę raz na dobę, popijając wodą, niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać w całości. Czas stosowania leku, podobnie jak w przypadku roztworu doustnego, jest ustalany przez lekarza. W przypadku przedawkowania konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Delortan – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Delortan:

  • nadwrażliwość na desloratadynę, loratadynę lub jakikolwiek inny składnik leku.

Środki ostrożności:
Stosowanie leku Delortan wymaga konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką w przypadku występowania zaburzeń czynności nerek. 

Interakcja z innymi lekami

Zaleca się informowanie lekarza lub farmaceuty o całej aktualnie stosowanej farmakoterapii, włączając w to preparaty przyjmowane niedawno oraz te planowane do zastosowania.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Delortan w ciąży oraz podczas karmienia piersią: 

Stosowanie leku Delortan przez kobiety ciężarne nie jest zalecane. W przypadku podejrzenia ciąży, istniejącej ciąży lub planowania potomstwa, konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest niezbędna przed rozpoczęciem terapii.

Stosowanie leku Delortan podczas karmienia piersią: 

Podczas karmienia piersią zastosowanie leku Delortan jest niewskazane.  

Delortan – skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Delortan:

Bardzo rzadkie (występujące nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

  • reakcje alergiczne, w tym wysypka, 
  • zaburzenia rytmu serca, 
  • problemy żołądkowo-jelitowe, w tym biegunka, nudności, wymioty, 
  • zaburzenia neurologiczne, w tym zawroty głowy, senność, bezsenność, omamy, drgawki, niepokój z nadmierną aktywnością ruchową,
  • bóle mięśni,
  • zaburzenia wątrobowe, w tym zapalenie wątroby i nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby.

Częstość nieznana:

  • nietypowe osłabienie,
  • zażółcenie skóry i gałek ocznych,
  • zwiększona wrażliwość skóry na światło, w tym na promieniowanie UV,
  • zmiany w zachowaniu, w tym agresja i obniżony nastrój,
  • zwiększenie masy ciała i apetytu,
  • suchość oczu.

Dzieci (częstość występowania nieznana):

  • zaburzenia rytmu serca, w tym wolne bicie serca,
  • zmiany w zachowaniu, w tym agresja,
  • zwiększenie masy ciała i apetytu.

Przechowywanie leku Delortan

Lek Delortan należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu butelki, zawartość należy zużyć w ciągu 2 miesięcy. W przypadku obserwacji jakichkolwiek zmian w wyglądzie roztworu doustnego, jego stosowanie jest niewskazane. Tabletki powinny być przechowywane w warunkach, gdzie temperatura nie przekracza 30°C. Aby zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci, konieczne jest utrzymanie tabletek w oryginalnym opakowaniu.


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Delortan (5)

Zamiennikiem leku Delortan w postaci roztworu doustnego lub tabletek powlekanych może być m.in.: Aerius czy Deslodyna.

Podczas stosowania leku Delortan 5 mg spożywanie alkoholu nie jest zalecan

Nie, syrop (roztwór doustny) Delortan i tabletki Delortan to leki, które są dostępne wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Lek Delortan należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, zazwyczaj niezależnie od pory dnia i posiłków.

Delortan to lek przeciwhistaminowy, nie jest sterydem.

e-Konsultacja z Receptą Online
Delortan

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem