e-Konsultacja z Receptą Online

Contrahist

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Contrahist – informacje o leku

Contrahist to lek z grupy leków przeciwhistaminowych, stosowany w przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

 • dawki: Contrahist 5 mg, 0,5 mg / ml
 • postać: tabletki powlekane, roztwór doustny (syrop)
 • substancja czynna: lewocetyryzyna (łac. Levocetirizini dihydrochloridum)
 • kategoria: Alergia
 • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Adamed Pharma S.A., Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A. 05-152 Czosnów, Polska

Contrahist – ulotka dla pacjenta

Contrahist – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Contrahist? Cena, refundacja

Cena leku Contrahist zależy od jego postaci i wielkości opakowania. 

Contrahist 5 mg 28 tabl. 18,83 zł (10,98 zł po refundacji)

Contrahist 5 mg 56 tabl. 26,19 zł (10,48 zł po refundacji)

Contrahist 5 mg 84 tabl. 38,17 zł (14,60 zł po refundacji)

Contrahist roztwór doustny 0,5 mg / ml Adamed 200 ml 22,92 zł (10,92 zł po refundacji)

W przypadku leku refundowanego, takiego jak Contrahist, jego ceny są takie same w każdej aptece. Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.

Contrahist – opis i właściwości, jak działa

Contrahist – co to za lek? Contrahist to lek przeciwalergiczny II generacji (z grupy leków przeciwhistaminowych).

Na czym polega działanie leku Contrahist? Substancją czynną preparatu do stosowania doustnego (tabletki Contrahist lub syrop Contrahist) jest lewocetyryzyna (dichlorowodorek lewocetyryzyny). Dzięki swojej specyficznej budowie chemicznej hamuje ona działanie histaminy, która to wywołuje objawy alergii. 

Contrahist pozwala na eliminację takich objawów alergii, jak kichanie, obrzęk i swędzenie błon śluzowych, wydzielina z nosa.

Contrahist – zamienniki

Contrahist – zamienniki leku na receptę zawierające tę samą substancję czynną, to: Levocedo, Xyzal, Zyx.  

Inny lek stosowany na alergię to m.in. Clatra.

Contrahist – skład leku

Skład leku zależy od jego postaci.

1 tabletka powlekana Contrahist zawiera 5 mg dichlorowodorku lewocetyryzyny.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna typ 102, laktoza jednowodna, stearynian magnezu.Skład otoczki Opadry White 03B28796: hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek E 171, makrogol 400.

1 ml roztworu doustnego Contrahist zawiera 0,5 mg dichlorowodorku lewocetyryzyny.

Substancje pomocnicze: ciekły maltitol E 965, glicerol E 422, sacharyna sodowa E 954, trójwodny octan sodu, kwas octowy lodowaty, benzoesan sodu E 211, woda oczyszczona, aromat poziomkowy zawierający substancje aromatyzujące, naturalne substancje aromatyzujące oraz glikol propylenowy E 1520.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Contrahist – na co stosować ten lek? Tabletki powlekane i syrop Contrahist są stosowane do objawowego leczenia głównie w przypadku:

 • alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (np. katar sienny),
 • przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa,
 • przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Lek dla dorosłych oraz dla dzieci powyżej 6 lat (tabletki) lub 2 lat (syrop). Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Contrahist – dawkowanie

Contrahist – jak stosować lek antyalergiczny? O sposobie dawkowania i długości stosowania preparatu decyduje lekarz. Dawkowanie zależy od wieku pacjenta – specjalista może zadecydować o konieczności zmniejszania dawki leku.

Contrahist – dawkowanie tabletki

Tabletki Contrahist 5 mg należy przyjmować doustnie połykając w całości i popijając płynem. Zalecane dawkowanie jest takie samo dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 roku życia i wynosi 1 tabletkę 5 mg na dobę. 

Contrahist tabletki – stosowanie u dzieci

Nie zaleca się podawania tabletek powlekanych Contrahist na alergię dzieciom w wieku poniżej 6 lat, ponieważ nie jest możliwe odpowiednie dostosowanie dawki w przypadku tej postaci leku.

Contrahist – dawkowanie syrop

Roztwór Contrahist na alergie można przyjmować w formie prosto z opakowania lub po rozpuszczeniu w wodzie. W tym drugim przypadku lek trzeba przyjąć od razu po rozpuszczeniu. Do opakowania preparatu dołączona jest specjalna strzykawka, która pomaga odmierzyć odpowiednią dawkę leku na alergię.

Zalecane dawkowanie u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat wynosi 10 ml syropu na dobę, co odpowiada 5 mg lewocetyryzyny. Natomiast roztwór doustny Contrahist u dzieci w wieku od 2 do 6 lat zazwyczaj stosuje się w ilości 5 ml leku na dobę, czyli 2,5 mg lewocetyryzyny, w podziale na 2 dawki po 2,5 ml syropu. 

Contrahist syrop – stosowanie u dzieci

U dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia leku nie należy stosować w ogóle, ponieważ nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa ani skuteczności w tej grupie wiekowej.

Contrahist – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku Contrahist 5 mg lub 0,5 mg/ml nie należy stosować u osób, u których występują:

 • nadwrażliwość na lewocetyryzynę, a także na hydroksyzynę, cetyryzynę oraz wszelkie inne pochodne piperazyny,
 • nadwrażliwość na inne składniki tabletek lub roztworu,
 • ciężkie zaburzenia czynności nerek (gdy Ccr wynosi poniżej 10 ml/min).

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.

Należy zachować ostrożność, jeżeli preparat stosowany jest:

 • u chorych z czynnikami ryzyka zatrzymania moczu (np. uszkodzony rdzeń kręgowy, rozrost gruczołu krokowego) – lewocetyryzyna może zwiększać ryzyko zatrzymania moczu,
 • u chorych na padaczkę lub ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia drgawek.

Stosowanie preparatu należy przerwać na około 3 dni przed planowanym wykonaniem alergicznych testów skórnych.

W składzie roztworu doustnego znajduje się maltitol. Preparat nie jest odpowiedni dla osób cierpiących na rzadką dziedziczną nietolerancję fruktozy. W razie wątpliwości stosowanie leku należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Interakcja z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować równolegle do leku Contrahist – tabletek lub syropu na alergię.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Contrahist w ciąży

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu w okresie ciąży. Stosowanie preparatu w ciąży jest możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem, gdy lekarz uzna to za konieczne i gdy w ocenie lekarza oczekiwane korzyści wyraźnie przeważają nad możliwym ryzykiem.

Contrahist i karmienie piersią

Stosowanie preparatu w okresie karmienia piersią może powodować wystąpienie działań niepożądanych związanych z działaniem lewocetyryzyny u niemowląt. W razie zdecydowanej konieczności, lekarz może zalecić ten produkt leczniczy w okresie karmienia piersią wraz z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

Contrahist – skutki uboczne

Lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane leku Contrahist przedstawiamy poniżej.

Częste skutki Contrahist (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów): suchość w jamie ustnej, bóle głowy, zmęczenie i senność (ospałość).

Niezbyt częste skutki uboczne leku (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów): uczucie wyczerpania i bóle brzucha.

Skutki uboczne leku o nieznanej częstości występowania: kołatanie serca, zwiększenie częstości akcji serca, drgawki, mrowienie, zawroty głowy, omdlenia, drżenie, zaburzenia smaku (zmienione odczuwanie smaku), uczucie wirowania lub kołysania, zaburzenia widzenia, rotacyjne ruchy gałek ocznych (niekontrolowany okrężny ruch gałek ocznych), niewyraźne widzenie, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego, obrzęk, świąd, wysypka, pokrzywka (obrzęk, zaczerwienienie i świąd skóry), wykwity skórne, duszność, zwiększenie masy ciała, bóle mięśni, bóle stawów, pobudzenie i zachowanie agresywne, omamy, depresja, bezsenność, nawracające myśli samobójcze lub zainteresowanie samobójstwem, koszmary senne, zapalenie wątroby, nieprawidłowa czynność wątroby, wymioty, zwiększenie apetytu, nudności i biegunka oraz świąd (intensywne swędzenie) po przerwaniu stosowania leku.

Reakcja nadwrażliwości – postępowanie

W przypadku zauważenia pierwszych objawów reakcji nadwrażliwości należy przerwać stosowanie leku Contrahist Adamed i powiedzieć o tym lekarzowi. Do objawów reakcji nadwrażliwości mogą należeć: obrzęk ust, języka, twarzy i (lub) gardła, trudności w oddychaniu lub przełykaniu (ucisk w klatce piersiowej lub świszczący oddech), pokrzywka, nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi prowadzący do zapaści lub wstrząsu, które mogą przyczyną zgonu.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze powyżej 25ºC. Nie stosować syropu Contrahist po upływie 3 miesięcy od daty pierwszego otwarcia.


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Contrahist (5)

Nie, lek Contrahist tabletki i Contrahist syrop na alergię jest lekiem przeciwhistaminowym – znacznie ogranicza odpowiedź organizmu na wywołujący dolegliwości alergen, co przyczynia się do złagodzenia uciążliwych objawów.

Okres leczenia zależy od rodzaju, czasu trwania i nasilenia objawów choroby i jest ustalany przez lekarza. W przypadku alergicznego, okresowego zapalenia błony śluzowej nosa objawy powinny utrzymywać się krócej niż 4 dni w ciągu tygodnia, a łącznie krócej niż okres 4 tygodni. Wtedy Contrahist można przyjmować wtedy, gdy jest to konieczne, a zatem w momencie występowania objawów, ale zaniechać przyjmowania tuż po ich ustąpieniu.

Syrop lub tabletkę należy przyjmować niezależnie od posiłków. Spożywanie pokarmu nie zmniejsza poziomu wchłaniania substancji czynnej, jednak spowalnia jego tempo.

Alkohol w połączeniu z substancja czynną leku Contrahist Adamed może wpływać na hamująco na czynności ośrodkowego układu nerwowego. Nie jest zalecane spożywanie alkoholu w okresie zażywania środka. U wrażliwych pacjentów jednoczesne podawanie leku Contrahist z alkoholem lub innymi substancjami wpływającymi na czynność mózgu, może spowodować dodatkowe obniżenie czujności i zdolności reagowania.

Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne powinny zachować szczególną ostrożność i sprawdzić jak reagują na lewocetyryzynę. U niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak np. senność, niewyraźne widzenie i zmęczenie, które mogą upośledzać sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń.

e-Konsultacja z Receptą Online
Contrahist

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.