Atarax
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Lek Atarax jest stosowany w leczeniu objawowym lęku u dorosłych, świądu oraz jako premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi.
- Hydroksyzyny chlorowodorek, substancja czynna leku Atarax, wykazuje działanie przeciwhistaminowe, uspokajające i przeciwlękowe.
- Tabletki Atarax 10 mg i 25 mg są wydawane wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
dostępność | na receptę |
przypadłość | lęk, świąd, alergia |
postać | tabletka powlekana |
dawka | 10 mg, 25 mg |
substancja czynna | Hydroksyzyny chlorowodorek (Hydroxyzini hydrochloridum) |
podmiot odpowiedzialny | UCB Pharma SA Allée de la Recherche 60 B-1070 Bruksela Belgia |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Atarax? Cena, refundacja
Cena leku Atarax może się różnić w zależności od lokalizacji oraz apteki, którą pacjent wybierze. Różnice w cenie zależą również od formy leku oraz stężenia substancji czynnej:
- cena za Atarax 10 mg 25 tabl. wynosi około 13 zł
- cena za Atarax 25 mg 25 tabl. wynosi około 15 zł
- lek dostępny jest także w postaci syropu – cena za Atarax 200 ml o stężeniu 2 mg/ml wynosi około 19 złotych.
- lek obecnie nie jest objęty refundacją.
Atarax – jak działa, na co i dla kogo
Atarax to preparat, który wykazuje działanie przeciwhistaminowe, co przyczynia się do zmniejszenia reakcji alergicznych. Ponadto, substancja czynna zawarta w leku posiada właściwości uspokajające i przeciwlękowe, dzięki czemu może być stosowana w celu łagodzenia stanów niepokoju.
Zastosowanie Atarax jest zalecane w przypadku dorosłych pacjentów zmagających się z objawami lęku. Lek ten jest również używany w celu leczenia objawowego świądu, który może towarzyszyć różnym stanom skórnym. Dodatkowo, Atarax znajduje zastosowanie jako środek w premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi, przygotowując pacjenta do operacji poprzez działanie uspokajające.
Podsumowując, Atarax ma szerokie działanie, przeznaczony jest dla osób dorosłych w celu łagodzenia objawów lękowych, kontrolowania świądu oraz jako element przygotowania do interwencji chirurgicznej.
Atarax – skład leku
Substancja czynna: Preparat Atarax zawiera jako substancję czynną hydroksyzyny chlorowodorek.
Składniki pomocnicze:
W składzie tabletek powlekanych Atarax 10 mg znajdują się następujące substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk (E553b), wapnia stearynian, powidon K 30. Otoczka tabletki składa się z kopolimeru metakrylanu butylu zasadowego, sodu laurylosiarczanu, krzemu dwutlenku (E551), kwasu stearynowego (E570) oraz talku (E553b).
W przypadku tabletek powlekanych Atarax 25 mg, składniki pomocnicze to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, a otoczka zawiera Opadry Y-1-7000 (tlenek tytanu, hypromeloza, makrogol 400).
Atarax – dawkowanie
Stosowanie leku Atarax wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich. Zaleca się stosowanie minimalnej efektywnej dawki, przy jednoczesnym dążeniu do ograniczenia czasu terapii.
Dla dorosłych oraz dzieci o masie ciała przekraczającej 40 kg, maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 100 mg.
W leczeniu objawowym lęku zwykle stosuje się 50 mg dziennie, podzielone na 2-3 dawki, z możliwością zwiększenia do 100 mg w przypadkach ciężkich.
W przypadku leczenia świądu, rozpoczyna się terapię od 25 mg przed snem, z opcją zwiększenia dawki do 25 mg 3-4 razy na dobę.
W premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi stosuje się 50 mg w dwóch dawkach lub 100 mg w pojedynczej dawce.
Dzieci od 12 miesięcy i młodzież do 40 kg masy ciała nie powinny przekraczać maksymalnej dawki dobowej 2 mg/kg masy ciała. Dla tych o masie ciała powyżej 40 kg, limit wynosi 100 mg na dobę.
W leczeniu świądu stosuje się 1 mg/kg do 2 mg/kg masy ciała w dawkach podzielonych, a w premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi – 0,6 mg/kg masy ciała w pojedynczej dawce. Nie należy przekraczać skumulowanej dawki dobowej 2 mg/kg masy ciała.
Jak stosować Atarax? Dawkowanie powinno być dostosowane indywidualnie, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie. U osób w podeszłym wieku stosowanie hydroksyzyny jest niewskazane, jednak w przypadku konieczności leczenia, zaleca się rozpoczęcie od połowy zalecanej dawki, nie przekraczając 50 mg na dobę. Pacjenci z niewydolnością nerek powinni otrzymywać zmniejszone dawki ze względu na obniżoną eliminację metabolitu cetyryzyny. U pacjentów z niewydolnością wątroby zaleca się redukcję dawki dobowej o 33%.
Atarax – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Atarax:
- Nadwrażliwość na hydroksyzynę, pochodne piperazyny, cetyryzynę, aminofilinę lub etylenodiaminę.
- Porfiria.
- Zaburzenia rytmu serca (wydłużenie odstępu QT).
- Choroby układu krążenia, bradykardia.
- Niski poziom elektrolitów (potas, magnez).
- Leki wpływające na rytm serca.
- Nagła śmierć sercowa w rodzinie.
- Ciąża i laktacja.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Atarax konieczna jest konsultacja z lekarzem w przypadku skłonności do drgawek, jaskry, problemów z oddawaniem moczu, zaburzeń perystaltyki jelit, myasthenia gravis lub otępienia. Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy lub leków o działaniu przeciwcholinergicznym, co może wymagać dostosowania dawki.
Ryzyko zaburzeń rytmu serca:
Stosowanie Atarax może zwiększać ryzyko poważnych zaburzeń rytmu serca. Informowanie lekarza o wszelkich problemach kardiologicznych i przyjmowanych lekach jest niezbędne. W przypadku wystąpienia objawów kardiologicznych, takich jak palpitacje, duszności czy utrata przytomności, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i przerwać stosowanie leku.
Przerwanie leczenia:
Przed wykonaniem testów alergicznych lub testu prowokacji oskrzelowej z metacholiną, leczenie Atarax należy przerwać na minimum 5 dni, aby nie wpłynąć na wyniki badań.
Interakcja z innymi lekami
Lek Atarax może oddziaływać na inne substancje farmakologiczne, a te z kolei mogą wpływać na jego działanie. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach.
Interakcje mogą wystąpić z:
- środkami działającymi depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy oraz lekami o właściwościach przeciwcholinergicznym,
- alkoholem i inhibitorami dehydrogenazy alkoholowej,
- betahistyną i inhibitorami cholinoesterazy,
- inhibitorami monoaminooksydazy,
- adrenaliną,
- lekami mogącymi wywołać zaburzenia rytmu serca.
Przeciwwskazane jest stosowanie Ataraxu w połączeniu z:
- antybiotykami (erytromycyna, moksyfloksacyna, lewofloksacyna),
- lekami przeciwgrzybiczymi (pentamidyna),
- lekami kardiologicznymi i na wysokie ciśnienie (amiodaron, chinidyna, dyzopiramid, sotalol),
- lekami przeciwpsychotycznymi (haloperydol),
- lekami przeciwdepresyjnymi (cytalopram, escytalopram),
- lekami na dolegliwości układu pokarmowego (prukalopryd),
- lekami antyhistaminowymi,
- lekami przeciwmalarycznymi (meflochina, hydroksychlorochina),
- lekami przeciwnowotworowymi (toremifen, wandetanib),
- metadonem.
Zaleca się zapoznanie z pełną treścią ulotki, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące interakcji leku Atarax z innymi substancjami.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Stosowanie leku Atarax w ciąży i w okresie laktacji:
Preparat Atarax jest przeciwwskazany w okresie ciąży oraz laktacji. W przypadku konieczności terapii hydroksyzyną, karmienie piersią powinno zostać przerwane. U noworodków, których matki były leczone hydroksyzyną w ostatnim trymestrze ciąży lub w trakcie porodu, mogą wystąpić objawy takie jak drżenia, sztywność mięśniowa, osłabienie mięśni, problemy z oddychaniem oraz zatrzymanie moczu.
Wpływ na płodność:
Kobiety w wieku prokreacyjnym powinny stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia hydroksyzyną. Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu hydroksyzyny na płodność, jednak brak jest danych dotyczących wpływu na płodność ludzi.
Atarax – skutki uboczne
Tak jak każdy inny lek, tak Atarax może wywoływać objawy niepożądane. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Możliwe działania niepożądane Atarax:
- Bardzo częste (więcej niż 1 na 10 osób):
- senność
- Częste (nie więcej niż 1 na 10 osób):
- suchość w jamie ustnej
- zmęczenie
- ból głowy
- sedacja
- Niezbyt częste (nie więcej niż 1 na 100 osób):
- nudności
- złe samopoczucie, gorączka
- zawroty głowy, bezsenność, drżenie
- pobudzenie, splątanie
- Rzadkie (nie więcej niż 1 na 1 000 osób):
- tachykardia
- zaburzenia akomodacji, niewyraźne widzenie
- zaparcia, wymioty
- reakcje nadwrażliwości
- nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby
- drgawki, dyskineza, dezorientacja, omamy
- zatrzymanie moczu
- świąd, wysypka rumieniowa, wysypka grudkowo-plamkowa, pokrzywka, zapalenie skóry
- niedociśnienie tętnicze krwi
- Bardzo rzadkie (nie więcej niż 1 na 10 000 osób):
- wstrząs anafilaktyczny
- skurcz oskrzeli
- obrzęk naczynioruchowy, wzmożona potliwość, utrwalona wysypka polekowa, ostra uogólniona osutka krostkowa, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona
- Częstość nieznana:
- wydłużenie odcinka QT, torsade de pointes
- zapalenie wątroby
- utrata przytomności
- zmiany pęcherzowe, pemfigoid
- zwiększenie masy ciała
W przypadku wystąpienia zaburzeń rytmu serca, trudności z oddychaniem lub utraty przytomności, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Dodatkowo, działania niepożądane związane z cetyryzyną, głównym metabolitem hydroksyzyny, mogą obejmować: zmniejszenie liczby płytek krwi, agresywność, depresja, tiki, ruchy mimowolne, mrowienie, napady przymusowego patrzenia, biegunka, trudności w oddawaniu moczu, mimowolne oddawanie moczu, astenia, obrzęk.
W celu zapoznania się z pełną listą działań niepożądanych, zaleca się dokładne przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych lub nasilenia się tych wymienionych, należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Przechowywanie leku
Lek Atarax należy przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC, w opakowaniu zewnętrznym, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować po upływie terminu ważności.
Inne leki na alergię:
Atarax nie jest klasyfikowany jako lek psychotropowy. To lek przeciwhistaminowy, wykorzystywany do leczenia różnorodnych dolegliwości, w tym lęku, bezsenności, świądu, wymiotów i nudności. Atarax oddziałuje przede wszystkim na receptory histaminowe, nie angażując w znacznym stopniu receptorów neuroprzekaźników, które są powiązane z zaburzeniami psychicznymi.
Atarax nie jest lekiem nasennym. Ten lek jest stosowany zarówno doraźnie w przypadku odczuwania niepokoju, jak i w ramach terapii nerwic. Pacjenci często wyrażają pozytywne opinie odnośnie jego działania uspokajającego. Skutkiem ubocznym może być występowanie senności, jednak ten objaw pojawia się tylko u niektórych pacjentów.
Atarax nie jest lekiem antydepresyjnym i nie jest przeznaczony do leczenia depresji. Jego działanie obejmuje redukcję lęku, uspokojenie oraz działanie przeciwhistaminowe. Stosuje się go głównie w przypadkach stanów lękowych, emocjonalnego napięcia, alergii, świądu skóry oraz jako wsparcie w terapii astmy oskrzelowej. Chociaż Atarax może przyczyniać się do łagodzenia symptomów lękowych, nie jest on odpowiedni do leczenia depresji. Nie posiada zdolności do regulowania neuroprzekaźników odpowiedzialnych za symptomy depresyjne ani nie wpływa na nastrój w sposób terapeutyczny, w przeciwieństwie do leków na depresję.
Preparaty zawierające tę samą substancję aktywną co w leku Atarax, w postaci tabletek powlekanych lub syropu to: Hydroxyzine Orion, Hydroxyzinum Adamed, Hydroxyzinum Aflofarm, Hydroxyzinum Espefa, Hydroxyzinum Espefa, Hydroxyzinum Hasco, Hydroxyzinum Hasco, Hydroxyzinum Polfarmex, Hydroxyzinum Polfarmex, Hydroxyzinum Teva, Hydroxyzinum VP, Hydroxyzinum VP, Hydroxyzinum Zentiva.
Nie, lek na lęk i świąd Atarax jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Hydroksyzyna zawarta w leku może “pośrednio” obniżać ciśnienie krwi. Wynika to z jej właściwości uspokajających oraz działania poprzez obniżanie tętna. Dlatego osoby z chorobami serca powinny z ostrożnością stosować Atarax i zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem zażywania tego leku.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.