Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Vibin mini

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Vibin mini

vibin miniSzukasz skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które nie powodują efektów ubocznych w postaci nadwagi i spadku libido? Sprawdź jednofazowe pigułki Vibin mini, które chronią przed zajściem w ciążę. Przeczytaj poniżej ulotkę i sprawdź, kto może je stosować. Umów się na e-wizytę i zamów e-receptę na receptomat.pl.

Podstawowe informacje o leku Vibin mini (Ethinylestradiolum + Drospirenonum):

  • nazwa: Vibin mini
  • dawka: 0,02 mg + 3 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum), drospirenon (drospirenonum)
  • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek, 84 tabletki
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Vibin mini – jednofazowe tabletki antykoncepcje do długotrwałego stosowania

Vibin mini to środek antykoncepcyjny w postaci tabletek, który stosowany jest przez kobiety w celu zapobiegania zajściu w ciążę. To tabletki stosowane doustne zaliczane do metod długotrwałej antykoncepcji hormonalnej. Lek Vibin mini zaliczany jest do grupy jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych, co oznacza, że w każdej tabletce z substancją czynną jej zawartość jest taka sama.

Co zawiera lek Vibin mini? Działanie

Tabletki antykoncepcyjne Vibin mini to monofazowy, złożony preparat doustny. Zawiera dwie substancje czynne, które są syntetycznymi pochodnymi żeńskich hormonów płciowych: etynylestradiol w dawce 0,02 mg i drospirenon w dawce 3 mg. Substancje te działają wielokierunkowo w organizmie kobiety, zapobiegając owulacji i zajściu w ciążę.

Stosowanie Vibin mini hamuje wydzielanie konkretnych hormonów przez przysadkę mózgową, które odpowiedzialne są za uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka w jajniku oraz za produkcję jajeczek. W konsekwencji w organizmie kobiety nie dochodzi do owulacji oraz zmienia się funkcjonowanie błony śluzowej macicy. Śluz szyjki macicy ma inną konsystencję, co zapobiega przemieszczaniu się spermy w kanale szyjki macicy i ogranicza ruchliwość plemników. Te czynniki dodatkowo utrudniają proces zapłodnienia.

Opakowanie leku Vibin mini – co zawiera?

Blister leku przeznaczony jest na jeden cykl stosowania leku. Każdy blister zawiera 28 tabletek: 21 różowych tabletek zawierających substancje czynne (etynylestradiol i drospirenon) oraz 7 białych tabletek bez substancji czynnej, określanych także jako tabletki placebo.

Należy zwrócić uwagę, że tabletki różowe i białe są umieszczone na blistrze w określonej kolejności. To ważne, by stosować je kolejno, zaczynając od pierwszego pola i dalej poruszając się zgodnie ze strzałkami. Do każdego blistra dołączono samoprzylepne paski w 7 wariantach z różną kolejnością dni tygodnia. Rozpoczynając stosowanie kolejnego opakowania Vibin mini, należy nakleić właściwy pasek, który ułatwi regularne przyjmowanie leku i zażywanie go w prawidłowej kolejności.

Kiedy i o jakiej porze przyjmować tabletkę antykoncepcyjną Vibin mini? Stosowanie leku

Vibin mini to doustny środek antykoncepcyjny, który kobieta powinna przyjmować regularnie przez cały cykl miesiączkowy. Należy zażywać jedną tabletkę dziennie, według określonego schematu, popijając niewielką ilością wody. Powinno się je przyjmować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia, z pokarmem lub bez. Tylko regularne stosowanie codziennie, w określonej kolejności, zapewni wysoką skuteczność działania i zapobiegnie zajściu w ciążę, także w okresie zażywania tabletek placebo bez substancji czynnych.

W jakiej kolejności należy przyjmować tabletki Vibin mini?

Tabletki stosuje się w takiej kolejności, w jakiej są umieszczone na blistrze. Przez pierwsze 21 dni kobieta powinna zażywać różowe tabletki z substancjami czynnymi, a przez następne 7 dni powinna stosować białe tabletki placebo. Aby zachować odpowiednią kolejność, należy rozpocząć nowy blister przyjmując pierwszą tabletkę z pola oznaczonego jako „Start” (na górze po lewej stronie) i kolejno brać tabletki przesuwając się zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez strzałki na blistrze. Ważne, by nie pomylić tabletek.

Czy należy robić przerwę pomiędzy kolejnymi opakowaniami Vibin mini?

Nie, nowy plaster należy rozpocząć od razu po zakończeniu stosowania poprzedniego opakowania. W dzień po zażyciu ostatniej białej tabletki placebo z poprzedniego blistra, należy zażyć pierwszą różową tabletkę z nowego opakowania.

Czy podczas 7 dni stosowania tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie?

Tak, w okresie stosowania białych tabletek placebo u kobiety powinno pojawić się krwawienie, określane jako krwawienie z odstawienia. Jego intensywność może być różna. Zazwyczaj rozpoczyna się po 2 lub 3 dniach od momentu przyjęcia ostatniej różowej tabletki z blistra Vibin mini zawierającej substancje czynne.

Gdy krwawienie pojawi się, należy dalej przyjmować białe tabletki placebo zgodnie z harmonogramem. Po zażyciu ostatniej białej tabletki placebo należy rozpocząć stosowanie kolejnego opakowania, niezależnie od faktu, czy krwawienie jeszcze trwa czy już ustało.

Jeśli podczas stosowania tabletek placebo krwawienie nie pojawiło się, ale wszystkie różowe tabletki zostały przyjęte prawidłowo zgodnie z planem, wówczas jest mało prawdopodobne, by kobieta była w ciąży. Jeśli brak krwawienia nie wystąpi także w kolejnym cyklu, wówczas należy skontaktować się z lekarzem by wykluczyć ciążę. Nie należy także rozpoczynać kolejnego blistra.

Czy można zajść w ciążę w czasie stosowania tabletek placebo Vibin mini?

Gdy kobieta zażywa tabletki w prawidłowej kolejności i zgodnie z zaleceniem lekarza oraz nie stosuje innych leków, które mogą wpływać na skuteczność leku Vibin mini, wówczas jest chroniona przed zajściem w ciążę także w czasie tych 7 dni, kiedy stosuje tabletki placebo nie zawierające w swoim składzie substancji czynnych.

Krwawienia i plamienia w czasie stosowania Vibin mini – przyczyny

W okresie przyjmowania białych tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. W pozostałych dniach, czyli podczas przyjmowania różowych tabletek Vibin mini zawierających substancje czynne, krwawienie nie powinno mieć miejsca. W takich sytuacjach należy skonsultować się ze swoim lekarzem i spróbować ustalić przyczynę tego stanu.

Wyjątkiem jest pierwsze kilka miesięcy stosowania hormonalnego leku antykoncepcyjnego Vibin mini, w którym organizm adaptuje się do obecności składników preparatu. Mogą w tym czasie pojawić się nieoczekiwane krwawienia poza 7-dniowym okresem stosowania białych tabletek. Jeśli jednak krwawienia w okresie przyjmowania różowych tabletek nie ustają po kilku miesiącach lub pojawiają się dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia stosowania leku, wówczas warto o tym porozmawiać ze swoim lekarzem i próbować ustalić przyczynę.

Vibin mini – tabletki antykoncepcyjne bez recepty czy z przepisu lekarza?

Doustny środek antykoncepcyjny Vibin mini jest preparatem dostępnym wyłącznie na receptę. Lekarz ginekolog podejmuje decyzję o stosowaniu tego leku na podstawie oceny stanu zdrowia i wyników badań laboratoryjnych pacjentki. W przypadku długotrwałego stosowania Vibin mini warto umawiać się na okresowe konsultacje i badania kontrolne do lekarza ginekologa. Podobnie w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, warto o nich powiedzieć swojemu lekarzowi. Być może będzie trzeba zapisać inny lek, np. Belara.

Czy w okresie karmienia piersią można stosować lek Vibin mini?

Rozpoczęcie stosowania antykoncepcji po porodzie wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem, który na podstawie stanu zdrowia pacjentki oceni, czy i jaki preparat powinna stosować podczas okresu laktacji by zapobiec ponownemu zajściu w ciążę.

Opis produktu – ulotka leku Vibin mini 3 mg + 0,02 mg

Podobne leki