e-Konsultacja po Receptę Online

Vibin mini

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Lek antykoncepcyjny Vibin mini zawiera dwa aktywne składniki hormonalne – etynyloestradiol i drospirenon. Jest stosowany w celu zapobiegania zajściu w ciążę. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek z substancjami czynnymi oraz 7 tabletek placebo. Sprawdź jednofazowe pigułki Vibin mini, które chronią przed zajściem w ciążę. Przeczytaj poniżej ulotkę i sprawdź, kto może je stosować. Umów się na e-wizytę i zamów e-receptę na Vibin mini na Receptomat.pl.

Vibin mini – co to za lek?

Vibin mini to tabletki antykoncepcyjne, oparte na działaniu dwóch hormonów (drospirenonu i etynyloestradiolu). Są przyjmowane w schemacie 21 tabletek aktywnych + 7 tabletek placebo. Tabletki hormonalne są uważane za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Należy jednak pamiętać, że mogą być stosowane tylko po uprzednim zbadaniu przez lekarza i wykluczeniu przeciwwskazań. Kluczowe dla utrzymania skuteczności antykoncepcji jest regularne stosowanie preparatu i wykonywanie badań kontrolnych. 

Na co stosuje się Vibin mini?

Lek Vibin mini jest stosowany w celu zapobiegania ciąży.

Jak działa Vibin mini?

Lek Vibin mini zawiera dwie substancje czynne, które są syntetycznymi pochodnymi żeńskich hormonów płciowych: etynyloestradiol i drospirenon. Substancje te działają wielokierunkowo w organizmie kobiety, zapobiegając owulacji i zajściu w ciążę. Stosowanie Vibin mini hamuje wydzielanie przez przysadkę mózgową konkretnych hormonów, które odpowiedzialne są za uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka w jajniku. W konsekwencji w organizmie kobiety nie dochodzi do owulacji oraz zmienia się funkcjonowanie błony śluzowej macicy. Śluz szyjki macicy ma inną konsystencję, co zapobiega przemieszczaniu się spermy w kanale szyjki macicy i ogranicza ruchliwość plemników. Te czynniki dodatkowo utrudniają proces zapłodnienia.

Dla kogo jest przeznaczony lek Vibin mini?

Lek jest przeznaczony dla kobiet, u których wystąpiła pierwsza miesiączka. Nie stosuje się go po menopauzie.

Co wchodzi w skład leku Vibin mini?

W różowych tabletkach Vibin mini zawierających substancje czynne znajduje się 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu. Białe tabletki placebo nie zawierają substancji czynnych.

Pozostałe substancje pomocnicze to:

  • zawarte w tabletkach zawierających substancje czynne: laktoza jednowodna, skrobia żelowana, kukurydziana, powidon, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, magnezu stearynian (rdzeń tabletki); alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek brunatny (E172) (otoczka tabletki),
  • zawarte w tabletkach placebo: laktoza bezwodna, powidon, magnezu stearynian (rdzeń tabletki); alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk (otoczka tabletki).

Lek Vibin mini zawiera laktozę.

Vibin mini – zamienniki

W przypadku leku Vibin mini zamiennik to m.in. Axia Plus, Hastina 21+7, Varenelle.

Vibin mini – dawkowanie

Vibin mini to doustny środek antykoncepcyjny, który kobieta powinna przyjmować regularnie przez cały cykl miesiączkowy. Każdy blister leku zawiera 28 tabletek: 21 różowych tabletek zawierających substancje czynne (etynyloestradiol i drospirenon) oraz 7 białych tabletek bez substancji czynnej, określanych także jako tabletki placebo. Należy zwrócić uwagę, że tabletki różowe i białe są umieszczone na blistrze w określonej kolejności. To ważne, by stosować je kolejno, zaczynając od pierwszego pola i dalej poruszając się zgodnie ze strzałkami. Do każdego blistra dołączono samoprzylepne paski w 7 wariantach z różną kolejnością dni tygodnia. Rozpoczynając stosowanie kolejnego opakowania Vibin mini, należy nakleić właściwy pasek, który ułatwi regularne przyjmowanie leku i zażywanie go w prawidłowej kolejności. Za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień miesiączki (gdy wcześniej nie stosowano antykoncepcji hormonalnej) lub pierwszy dzień po zakończeniu stosowania poprzedniego blistra.

Przez pierwszych 21 dni cyklu należy stosować kolejno po jednej tabletce zawierającej substancje czynne. W kolejnych 7 dniach należy przyjmować po jednej tabletce placebo. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Kolejny blister leku należy rozpocząć po zakończeniu poprzedniego, czyli dokładnie po 28 dniach od zażycia pierwszej tabletki z poprzedniego blistra (w ten sam dzień tygodnia). Nowe opakowanie należy rozpocząć niezależnie od tego, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się.

Kobieta chroniona jest przed ciążą przez cały okres stosowania tabletek, także w czasie zażywania tabletek placebo.

W przypadku stosowania leku po raz pierwszy, różny jest tryb postępowania w zależności od tego, czy kobieta wcześniej stosowała hormonalne leki antykoncepcyjne.

  • Jeśli w ostatnim miesiącu nie stosowano doustnych środków antykoncepcyjnych, pierwszą tabletkę z blistra należy przyjąć w momencie wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego (pierwszego dnia naturalnej miesiączki). Można również zacząć stosowanie między 2. a 5. dniem cyklu, ale wówczas w pierwszym tygodniu zażywania leku powinna być stosowana mechaniczna metoda antykoncepcji (np. prezerwatywy).
  • Jeśli kobieta przyjmuje złożony hormonalny produkt antykoncepcyjny, wówczas pierwszą tabletkę Vibin mini należy przyjąć następnego dnia po przyjęciu ostatniej czynnej tabletki z poprzedniego opakowania, ale nie później niż następnego dnia po zakończeniu okresu bez tabletek (lub po ostatniej tabletce placebo poprzedniego produktu).
  • Jeśli kobieta zażywa tabletki zawierające wyłącznie progestageny, wówczas w dowolnym momencie cyklu może przyjąć tabletki Vibin mini zamiast wcześniej stosowanego leku. Przez pierwszych 7 dni po zmianie należy jednocześnie należy stosować dodatkowe metody zabezpieczające przed zajściem w ciążę (np. prezerwatywy).
  • W przypadku implantów lub systemów terapeutycznych domacicznych uwalniających tylko progestagen, lek Vibin mini może być stosowany od dnia, kiedy miała być wykonana kolejna iniekcja, lub od dnia usunięcia implantu. Przez pierwszych 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji.
  • Jeśli pacjentka stosuje złożone plastry transdermalne lub złożone systemy terapeutyczne dopochwowe, powinna rozpocząć stosowanie Vibin mini zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Pominięcie zastosowania leku Vibin mini

W sytuacji, kiedy kobieta zapomniała o przyjęciu białej tabletki placebo, wówczas należy ją wyrzucić, a kolejną przyjąć zgodnie ze schematem o stałej porze. Skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana, nie trzeba stosować dodatkowych metod zapobiegania ciąży.

Jeśli od czasu, kiedy powinna zostać zażyta różowa tabletka Vibin mini, minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejne stosować o zwykłej porze. Skuteczność leku jest zachowana. Jeśli zaś od zwykłej pory zażycia białej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas skuteczność leku może być zmniejszona. W zależności od tego, w którym tygodniu cyklu pominięto tabletkę oraz ile ich zostało pominiętych, różny jest schemat postępowania. Został on dokładnie opisany w ulotce Vibin mini.

Szczegółowy schemat postępowania w przypadku pominięcia tabletki znajduje się w ulotce leku.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Vibin mini, przedawkowanie

Nie informowano dotąd o ciężkich działaniach niepożądanych po przyjęciu zbyt dużej liczby tabletek Vibin mini, jednak w przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem. Przyjęcie dawki większej niż zalecana może skutkować nudnościami, wymiotami lub krwawieniem z pochwy. 

Przerwanie stosowania leku Vibin mini

Przerwanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych Vibin mini jest możliwe w każdym momencie. Jeśli pacjentka nie planuje ciąży, zaleca się konsultację z lekarzem w celu ustalenia alternatywnych metod antykoncepcji. Kobiety planujące ciążę powinny zaprzestać przyjmowania leku i oczekiwać na pojawienie się cyklu menstruacyjnego przed podjęciem prób zapłodnienia.

Vibin mini – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Vibin mini – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna lub zatory w innych narządach obecnie lub w przeszłości,
  • zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi (np. niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, czynnik V Leiden, przeciwciała antyfosfolipidowe),
  • planowany zabieg chirurgiczny lub długotrwałe unieruchomienie,
  • przebyty zawał serca lub udar,
  • dławica piersiowa obecnie lub w przeszłości,
  • przebyty przemijający napad niedokrwienny,
  • ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
  • bardzo wysokie ciśnienie tętnicze,
  • bardzo wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów,
  • hiperhomocysteinemia,
  • migrena z aurą obecnie lub w przeszłości,
  • choroba wątroby obecnie lub w przeszłości i utrzymujące się nieprawidłowe wyniki parametrów wątrobowych,
  • niewydolność nerek,
  • nowotwór wątroby obecnie lub w przeszłości,
  • nowotwór piersi lub narządów płciowych obecnie lub w przeszłości (lub podejrzenie),
  • niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C i przyjmowanie niektórych leków przeciwko HCV,
  • uczulenie na drospirenon, etynyloestradiol lub inny składnik leku,

Środki ostrożności:

Jeśli którykolwiek z poniższych stanów dotyczy pacjentki, powinna ona poinformować o tym lekarza:

  • rak piersi w bliskiej rodzinie obecnie lub w przeszłości,
  • choroba wątroby lub pęcherzyka żółciowego,
  • cukrzyca,
  • depresja,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • zespół hemolityczno-mocznicowy,
  • niedokrwistość sierpowatokrwinkowa,
  • hipertriglicerydemia u pacjentki lub członka najbliższej rodziny,
  • planowany zabieg chirurgiczny lub unieruchomienie,
  • stan bezpośrednio po porodzie,
  • zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych,
  • żylaki,
  • padaczka,
  • choroba, która wystąpiła pierwszy raz lub nasiliła się w ciąży bądź podczas wcześniejszego stosowania hormonów steroidowych (np. porfiria, utrata słuchu, opryszczka ciężarnych, pląsawica Sydenhama),
  • przebarwienia skóry (ostuda) obecnie lub w przeszłości,
  • palenie tytoniu,
  • nadwaga, otyłość,
  • wysokie ciśnienie tętnicze,
  • wady zastawkowe serca, zaburzenia rytmu serca,
  • zawał serca lub udar przed 50. rokiem życia w bliskiej rodzinie,
  • migrena.

Jeśli podczas stosowania Vibin mini wystąpi któryś z poniższych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

  • obrzęk kończyny dolnej lub obrzęk wzdłuż żyły kończyny dolnej (szczególnie z towarzyszącym bólem, tkliwością, zwiększonym uciepleniem lub zmianą koloru),
  • nagły napad duszności,
  • nagłe przyspieszenie oddechu,
  • napad kaszlu (z możliwym krwiopluciem),
  • ostry ból w klatce piersiowej,
  • ciężkie zamroczenie lub zawroty głowy,
  • przyspieszone lub nierytmiczne bicie serca,
  • silny ból żołądka,
  • nagła utrata widzenia,
  • bezbolesne zaburzenia widzenia,
  • uczucie dyskomfortu, ucisku lub ciężaru w klatce piersiowej,
  • uczucie ściskania lub pełności w klatce piersiowej, ramieniu lub pod mostkiem,
  • uczucie pełności lub dławienia,
  • dyskomfort w górnej części ciała promieniujący do pleców, szczęki, gardła, ramienia i żołądka,
  • pocenie się, nudności, wymioty, zawroty głowy,
  • skrajne osłabienie, niepokój, spłycenie oddechu,
  • nagłe: osłabienie lub drętwienie twarzy, rąk lub nóg (zwłaszcza po jednej stronie), splątanie, zaburzenia mowy lub rozumienia, zaburzenia widzenia, zaburzenia chodzenia, utrata równowagi lub koordynacji, ciężkie lub długotrwałe bóle głowy,
  • utrata przytomności lub omdlenie z drgawkami lub bez,
  • obrzęk i lekko niebieskie przebarwienie skóry nóg lub ramion,
  • silny ból żołądka,
  • obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w przełykaniu lub oddychaniu, wysypka skórna,
  • zmiany nastroju, objawy depresji,
  • napad migreny,
  • obecność guzka w piersi,
  • intensywne krwawienie z dróg rodnych,
  • ostra biegunka,
  • brak krwawienia z odstawienia przez 2 miesiące lub podejrzenie ciąży.

Vibin mini nie zapewnia ochrony przed zakażeniem wirusem HIV ani chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Vibin mini z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Vibin mini w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie wolno stosować leku Vibin mini w ciąży. W przypadku podejrzenia ciąży należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Antykoncepcja Vibin mini jest przeciwwskazana u kobiet karmiących piersią.

Vibin mini a prowadzenie pojazdów 

Vibin mini nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Vibin mini – skutki uboczne 

Stosując lek Vibin mini, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każda pacjentka ich doświadczy.

Do częstych działań niepożądanych Vibin mini (występują u mniej niż 1 na 10 osób) zalicza się:

  • wahania nastroju,
  • bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • trądzik,
  • ból, powiększenie lub tkliwość piersi,
  • nieregularne miesiączki,
  • wzrost masy ciała.

Niezbyt częste skutki uboczne Vibin mini (występują u mniej niż 1 na 100 osób) to:

  • zakażenia grzybicze (kandydoza),
  • opryszczka wargowa,
  • reakcje alergiczne,
  • wzrost apetytu,
  • depresja, nerwowość, zaburzenia snu,
  • mrowienie, drętwienie, zawroty głowy,
  • problemy ze wzrokiem,
  • zaburzenia rytmu serca, szybka akcja serca,
  • zatorowość płucna,
  • wysokie lub niskie ciśnienie krwi, migrena, żylaki,
  • ból gardła,
  • nudności, wymioty, zapalenie żołądka lub jelit, biegunka, zaparcie,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • wypadanie włosów, egzema, świąd,
  • ból szyi, ból kończyn, skurcze mięśni,
  • zakażenia pęcherza moczowego,
  • guz piersi,
  • zmniejszone libido,
  • wydzielanie mleka u kobiet niebędących w ciąży,
  • torbiele jajników,
  • brak miesiączki, bardzo obfite miesiączki,
  • zapalenie i suchość pochwy, upławy,
  • ból w dolnej części brzucha,
  • zatrzymanie płynów, brak energii, duże pragnienie, intensywne pocenie się,
  • spadek masy ciała.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych, jakie mogą powodować tabletki Vibin mini. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.

Jak przechowywać lek Vibin mini?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Vibin mini? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Vibin mini (tabletki antykoncepcyjne) znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Vibin mini nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Vibin mini to hormonalny środek antykoncepcyjny, zawierający dwie substancje czynne (drospirenon i etynyloestradiol). Tabletki Vibin mini stosuje się raz dziennie – przez pierwszych 21 dni aktywne tabletki o różowym kolorze, a przez kolejnych 7 dni białe tabletki placebo. W przypadku pominięcia dawki należy stosować się do zaleceń zawartych w ulotce informacyjnej. Podczas stosowania leku należy pozostawać pod regularną kontrolą lekarza. Tabletki Vibin mini mogą być  stosowane tylko u kobiet, które miały już pierwszą miesiączkę (do momentu menopauzy). E-receptę na lek Vibin mini można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na antykoncepcję hormonalną:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Vibin mini (23)

e-Konsultacja po Receptę Online
Vibin mini

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem