Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online

Tianeptyna

Najważniejsze informacje:

  • Tianeptyna (w lekach mająca postać soli sodowej tianeptyny) to organiczny związek chemiczny, pochodna dibenzotiazepiny
  • Jest substancją czynną preparatów stosowanych doustnie w leczeniu stanów depresyjnych i lękowych. Pobudza i uspokaja jednocześnie, łagodzi objawy somatyczne na tle nerwowym, zmniejsza odczuwanie lęku.
  • Leki przeciwdepresyjne zawierające tianeptynę są wydawane wyłącznie na receptę.

Zamów e-receptę na lek zawierający tianeptynę

Tianeptyna – co to jest, jak działa

Tianeptyna (łac. Tianeptinum natricum) to związek o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym. W preparatach leczniczych występuje w postaci soli sodowej tianeptyny. 

Substancja czynna leków przeciwpdepresyjnych i przeciwlękowych zwiększa wychwytywanie zwrotne serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Pobudza również aktywność elektryczną komórek nerwowych, przyspieszając w efekcie odzyskanie przez nie aktywności po czasowym zahamowaniu funkcjonowania. 

Tianeptynę wyróżnia nietypowy mechanizm działania. Substancja jednocześnie pobudza i uspokaja, ogranicza zaburzenia somatyczne (objawy ze strony układu pokarmowego) na tle nerwowym, łagodzi odczuwany lęk oraz poprawia nastrój w stanach depresyjnych. Tianeptyna nie wykazuje działania usypiającego. 

Tianeptyna – na co, wskazania

Tianeptyna znajduje zastosowanie w leczeniu stanów depresyjnych i stanów lękowych. Może być również stosowana do leczenia depresji u osób uzależnionych od alkoholu - wykazano, że substancja wykazuje korzystne działanie terapeutyczne w przypadku obniżonego nastroju (występującego podczas leczenia uzależnienia). Tianeptynę zaleca się również przy zaburzeniach adaptacyjnych i epizodach depresyjnych z objawami somatycznymi.

Tianeptyna przeznaczona jest wyłącznie dla osób dorosłych zmagających się ze stanami depresyjnymi i lękowymi. 

Tianeptyna – jak stosować, dawkowanie

Tianeptyna występuje w lekach mających postać tabletek (powlekanych, drażowanych). Najczęściej stosowana dawka dobowa u osób dorosłych to 37,5 mg. Preparaty z substancją o działaniu przeciwdepresyjnym należy przyjmować doustnie przed posiłkiem, trzy razy dziennie (rano, w środku dnia, wieczorem - 3 x 12,5 mg). 

Mniejsza dawka, stosowana dwa razy dziennie, dotyczy pacjentów w podeszłym wieku i z niewydolnością nerek. Szczegóły dawkowania i czas kuracji ustala lekarz.

Należy unikać nagłego przerwania leczenia. Odstawienie tianeptyny powinno przebiegać stopniowo, przez co najmniej 1-2 tygodnie. Celem tego jest uniknięcie możliwych skutków odstawiennych.

Tianeptyna – przeciwwskazania, środki ostrożności

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leków z tianeptyną jest uczulenie na tę substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek i zaburzeniami pracy wątroby.

Tianeptyna może wpływać na sprawność psychoruchową. Z tego powodu podczas przyjmowania leków z tą substancją czynną nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn

W pierwszych tygodniach stosowania tianepiny u osoby z depresją mogą występować myśli samobójcze. Wskazana jest obserwacja chorego pod kątem nastroju

Tianeptyna u dzieci

Nie zaleca się podawania się leków z tianeptyną dzieciom, które nie ukończyły 15. roku życia. W tej grupie wiekowej nie zostało ustalone bezpieczeństwo stosowania i skuteczność. 

Tianeptyna w ciąży i okresie karmienia piersią

Niewskazane jest stosowanie tabletek z tianeptyną w okresie ciąży. W razie konieczności zachowania równowagi psychicznej kobiety ciężarnej, lekarz może jednak zadecydować o rozpoczęciu terapii (najlepiej monoterapii), która powinna odbywać się przez całą ciążę pod nadzorem specjalisty. Po porodzie należy monitorować stan noworodka. Tianeptyna przenika do mleka matki, dlatego leki ją zawierające nie powinny być przyjmowane w okresie laktacji.

Tianeptyna – interakcje z innymi lekami

Nie wolno łączyć tianeptyny z nieodwracalnymi inhibitorami MAO (iproniazyd, moklobemid, selegilina, rasagilina). Istnieje ryzyko wystąpienia zapaści krążeniowej, napadowego nadciśnienia tętniczego, hipertermii, drgawek, a nawet zgonu.

Tianeptyna – skutki uboczne

Leki z tianeptyną mogą wywoływać skutki uboczne. Tak jak w przypadku każdego leku, nie u każdego pacjenta one wystąpią.

U osób z uczuleniem na tianeptynę mogą pojawić się reakcje alergiczne. Istnieje też ryzyko wystąpienia bólu brzucha i innych zaburzeń ze strony układu pokarmowego (nudności, zaparcia, wzdęcia), uczucia suchości błony śluzowej jamy ustnej oraz bólu i zawrotów głowy. Możliwa jest również senność i bezsenność, skurcze, uderzenia gorąca, duszności, bóle lędźwiowe i ogólne osłabienie. 

Niezbyt częstym działaniem niepożądanym tianeptyny jest uzależnienie. Narażone na nie są szczególnie osoby uzależnione od alkoholu lub leków (w wywiadzie).

Tianeptyna – pytania pacjentów

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tianeptyny.

Tianeptyna bez recepty – czy jest dostępna w aptekach?

Leki, w składzie których znajduje się tianeptyna, bez recepty nie są dostępne w żadnej z aptek. 

Tianeptyna – cena. Ile kosztuje lek przeciwdepresyjny?

Cena leków z tianeptyną różni się w zależności od producenta środka, dawki i wielkości opakowania. Orientacyjny koszt tabletek z tianeptyną wynosi od 19 do 48 zł. O zamiennym stosowaniu leków przeciwdepresyjnych decyduje lekarz.

Tianeptyna a alkohol – czy można je łączyć?

Podczas stosowania leków z tianeptyną nie wolno spożywać alkoholu. Może on nasilać działanie tego leku przeciwdepresyjnego.

Czy tianeptyna powoduje tycie?

Nie wykazano, aby tianeptyna powodowała zwiększenie masy ciała.

Czy tianeptyna obniża libido?

Nie stwierdzono, by tianeptyna wpływała negatywnie na libido i funkcje seksualne.

Czy tianeptyna jest skuteczna?

Tianeptyna uznawana jest za skuteczną substancję czynną leków przeciwdepresyjnych. Potwierdzają to badania i porównania z lekami należącymi do innych grup (np. SSRI, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne).

Czy tianeptyna to opioid?

W większych dawkach tianeptyna działa podobnie jak opioid. Może powodować uzależnienie oraz inne poważne skutki uboczne.

Jak szybko działa tianeptyna?

Leki z tianeptyną zaczynają działać zwykle po ok. 2 tygodniach stosowania, niekiedy później.