Najważniejsze informacje:
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zawierające naproksen to m.in.: Anapran, Naproxen 500, Apo-Napro, Naproxen Genoptim i Napritum.
Naproksen (łac. naproxenum) należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest lekiem stosowanym powszechnie w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Pod względem chemicznym lek naproksen stanowi pochodną kwasu propionowego, podobnie jak ibuprofen i ketoprofen.
Działanie naproksenu polega na hamowaniu enzymu cyklooksygenazy (COX), który to jest odpowiedzialny za produkcję prostaglandyn, substancji chemicznych przyczyniających się do powstawania bólu, stanu zapalnego i gorączki.
Naproksen jest jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów bólu (o różnym pochodzeniu oraz o stopniu nasilenia łagodnym i umiarkowanym). Przede wszystkim lek wykorzystywany jest w zwalczaniu takich dolegliwości bólowych i schorzeń, jak:
Naproksen jest stosowany również w zwalczaniu gorączki. Działa też jako środek przeciwzakrzepowy, zmniejszając prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi.
Naproksen to lek mający formę: tabletek, tabletek dojelitowych (o opóźnionym uwalnianiu), kapsułek miękkich (o szybkim działaniu), żelu lub czopków. Bez recepty naproksen dostępny jest w formie tabletek lub wygodnego do stosowania żelu. Naproksen na receptę ma postać tabletek (silniejszych od tabletek bez recepty) oraz czopków.
Dawkowanie preparatu ustala indywidualnie lekarz w zależności od nasilenia bólu i okoliczności jego występowania. Zwykle stosuje się dawkę 500-1000 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa leku wynosi 1,25 g.
Dla dzieci powyżej 5. roku życia dozwolona dawka leku wynosi 10 mg/kg masy ciała (w 2 dawkach podzielonych).
Lek należy przyjmować w trakcie posiłków lub bezpośrednio po nich.
Przeciwwskazaniami do zażywania leków z naproksenem są:
Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z:
Lek może również nasilać działanie moczopędne i zwiększać ryzyko wystąpienia niewydolności nerek.
Naproksen w ciąży
W okresie ciąży lek z naproksenem należy stosować wyłącznie po konsultacji lekarskiej i w sytuacjach, kiedy jest to absolutnie niezbędne. Nie jest wskazane przyjmowanie naproksenu w III trymestrze ciąży, ponieważ może to powodować skurczowo-wydłużający się skurcz oskrzeli u noworodka.
Naproksen a karmienie piersią
W okresie karmienia piersią nie należy stosować naproksenu. Lek może przedostawać się do mleka matki i tym samym przenikać do organizmu dziecka.
Naproksen to substancja czynna mogąca wpływać bezpośrednio na działanie innych leków. Z tego powodu przed zastosowaniem środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych bez recepty.
Należy unikać jednoczesnego stosowania naproksenu z:
Leki z naproksenem mogą powodować skutki uboczne, należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Działania niepożądane naproksenu obejmują przede wszystkim:
Rzadziej obserwowano następujące skutki uboczne naproksenu:
Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące naproksenu.
Leki z naproksenem są dostępne bez recepty, jednak silniejsze dawki tej substancji czynnej są wydawane wyłącznie na receptę.
Naproksen to substancja czynna wielu leków na receptę, dostępnych w cenie:
Zamiennikami naproksenu są inne niesteroidowe leki przeciwzapalne: ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, metamizol, nimesulid, meloksykam i kwas acetylosalicylowy. Decyzję o tym, jaki lek sprawdzi się przy danym rodzaju bólu lub stanu zapalnego, podejmuje lekarz lub farmaceuta.
Podczas stosowania leków z naproksenem warto zrezygnować z picia alkoholu. Jednoczesne stosowanie NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) wraz z alkoholem zwiększa ryzyko działania drażniącego na błonę śluzową żołądka - tym samym wzrasta prawdopodobieństwo krwawień żołądkowo-jelitowych.
Maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest zwykle po ok. 2-4 godzin po przyjęciu naproksenu.
Naproksen to bezpieczny lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, o ile jest on stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza i z informacjami zawartymi w ulotce leku. Jednak stosowanie leku z naproksenem przez dłuższy czas lub w dużych dawkach może prowadzić do wystąpienia poważniejszych działań niepożądanych.
Naproksen i ibuprofen należą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, chociaż odróżnia je skuteczność. Naproksen wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, z kolei ibuprofen lepiej radzi sobie z bólem i gorączką.