e-Konsultacja po Receptę Online

Furaginum Teva

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Furaginum Teva? Cena, refundacja

Tabletki Furaginum Teva są obecnie refundowane — ich cena 100% zależy od stężenia substancji czynnej w tabletce i wynosi od ok. 5,87 zł do ok. 10,84 zł. Lek Furaginum Teva jest bezpłatny lub częściowo refundowany dla pacjentów, którzy mają do tego wskazania. 

Cena tego leku w przyszłości może ulec zmianie.

Furaginum Teva – jak działa, na co i dla kogo?

Furaginum Teva to lek w formie tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Jego działanie opiera się na obecności furazydyny, substancji czynnej znanej również jako furagina, która charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym.

Głównym zastosowaniem Furaginum Teva jest terapia niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych. W szczególności lek ten jest dedykowany do leczenia nawracających zakażeń układu moczowego u kobiet, które są wywołane przez bakterie Escherichia coli.

Furaginum Teva – skład leku

Furaginum Teva zawiera jako składnik aktywny furazydynę, znaną również pod nazwą furagina. W każdej tabletce znajduje się 50 mg lub 100 mg tej substancji.

Składniki pomocnicze leku obejmują laktozę jednowodną, skrobię ziemniaczaną, sacharozę, kwas stearynowy oraz polisorbat 80, które wspomagają właściwości farmakologiczne oraz formę farmaceutyczną produktu.

Furaginum Teva – dawkowanie

Furaginum Teva jest lekiem przeznaczonym do podania doustnego. Zaleca się przyjmowanie leku w trakcie posiłków, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia płynów oraz przy diecie wzbogaconej w białko.

Dawkowanie dla dorosłych rozpoczyna się od 400 mg dziennie, podzielonych na 4 dawki, a w kolejnych dniach terapii zaleca się 300 mg dziennie w 3 dawkach podzielonych. Standardowy okres leczenia wynosi 7-10 dni, z możliwością powtórzenia kuracji po 10-15 dniach przerwy. W przypadku nawracających zakażeń układu moczowego u kobiet, które wystąpiły co najmniej 3 razy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, stosuje się dawkę 100 mg na noc przez 6-12 miesięcy.

Dawkowanie dla dzieci w wieku 2-14 lat ustala się na 5-7 mg/kg masy ciała na dobę, podzielone na 2 dawki. Terapia trwa zazwyczaj 7-8 dni, z opcją powtórzenia po 10-15 dniach. Należy zachować szczególną ostrożność przy podawaniu leku małym dzieciom, aby uniknąć ryzyka zadławienia. W przypadku trudności z połykaniem tabletki można rozdrobnić i wymieszać z mlekiem.

W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Brak jest danych o przypadkach zatruć Furaginum Teva, jednak objawy toksyczności mogą wystąpić u osób z upośledzoną funkcją wydzielniczą nerek. W przypadku zatrucia zaleca się spożycie dużej ilości płynów oraz zastosowanie leków przeciwhistaminowych w celu złagodzenia ostrych objawów.

Jeżeli doszło do pominięcia dawki, należy kontynuować leczenie według wcześniej ustalonego schematu, bez stosowania podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej porcji leku.

Furaginum Teva – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Furaginum Teva:

  • uczulenie na furazydynę, pochodne nitrofuranu lub inne składniki leku,
  • polineuropatia obwodowa,
  • niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
  • ciężka niewydolność nerek (skąpomocz, bezmocz) i/lub zakażenie miąższu nerek,
  • wiek pacjenta poniżej 2 lat.

Środki ostrożności:
Stosowanie leku Furaginum Teva wymaga ostrożności w przypadku wystąpienia bólów głowy, szumu w uszach i nudności, gdzie zalecane może być przyjmowanie leku przeciwhistaminowego. W przypadku zapalenia nerwu zalecane jest przyjmowanie witamin z grupy B. Długotrwałe stosowanie leku (powyżej 2 tygodni) może wiązać się z ryzykiem powikłań. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (przesączanie kłębuszkowe poniżej 30 ml/min) należy zachować szczególną ostrożność. Leki z grupy nitrofuranów mogą wpływać na czynność jąder, wpływając na liczbę, ruchliwość i morfologię plemników. Konieczne jest unikanie spożywania alkoholu podczas terapii, gdyż może to prowadzić do efektu disulfiramowego, objawiającego się uczuciem gorąca, bólami brzucha, nudnościami, wymiotami oraz przyspieszeniem rytmu serca.

Interakcja z innymi lekami

Podczas stosowania leku Furaginum Teva należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego przyjmowania innych substancji farmakologicznych. Istnieje ryzyko interakcji, które mogą wpływać na działanie leku oraz na układ naczyniowy. Poniżej przedstawiono kluczowe informacje dotyczące interakcji:

  • Antybiotyki i sulfonamidy: Rystomicyna, lewomicetyna oraz sulfanilamidy mogą prowadzić do depresji systemu naczyniowego, dlatego nie zaleca się ich równoczesnego stosowania z Furaginum Teva.
  • Kwas nalidyksowy: Ze względu na antagonizm działania, nie powinien być stosowany jednocześnie z Furaginum Teva.
  • Leki na zakażenia dróg moczowych: Ich efektywność może być zmniejszona podczas terapii Furaginum Teva.
  • Witamina B6 i sól kuchenna: Zwiększają absorpcję substancji czynnej leku, co może nasilać jego działanie.
  • Atropina: Może spowolnić wchłanianie furazydyny, jednak nie wpływa na całkowitą ilość wchłoniętej substancji czynnej.
  • Leki zobojętniające sok żołądkowy: Hamują absorpcję furazydyny, co może obniżać efektywność leku.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Furaginum Teva w ciąży: 

Stosowanie leku Furaginum Teva wymaga konsultacji z lekarzem w przypadku kobiet ciężarnych, podejrzewających ciążę lub planujących potomstwo. Nie zaleca się przyjmowania tego leku w pierwszym trymestrze ciąży.

Stosowanie leku Furaginum Teva podczas karmienia piersią: 

Decyzja o zastosowaniu leku Furaginum Teva podczas laktacji powinna być podjęta po ocenie przez lekarza stosunku korzyści dla matki do potencjalnego ryzyka dla dziecka. W niektórych sytuacjach może być konieczne tymczasowe przerwanie karmienia piersią.

Furaginum Teva – skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Furaginum Teva:

Rzadkie działania niepożądane (występujące u 1 do 10 na 10 000 osób):

  • reakcje anafilaktyczne i obrzęk naczynioruchowy,
  • ciężkie reakcje skórne (np. złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona),
  • objawy polekowego zapalenia wątroby i żółtaczka cholestatyczna.

Skutki uboczne leku o nieznanej częstości występowania:

  • świąd, pokrzywka, wysypka,
  • nadwrażliwość i reakcje astmatyczne u osób z astmą,
  • reakcje ostre i przewlekłe dotyczące układu oddechowego,
  • sinica związana z methemoglobinemią,
  • ból głowy, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia,
  • uszkodzenie nerwów obwodowych,
  • zakażenia drobnoustrojami opornymi na furazydynę,
  • zapalenie trzustki.

Przechowywanie leku Furaginum Teva

Przechowywanie leku Furaginum Teva powinno odbywać się w warunkach, gdzie temperatura nie przekracza 25°C. Aby zapewnić ochronę przed działaniem światła, konieczne jest utrzymanie go w oryginalnym opakowaniu. Z uwagi na bezpieczeństwo, miejsce przechowywania musi być niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci.


Inne leki na zapalenie pęcherza moczowego:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Furaginum Teva (4)

Leki na receptę, które zawierają taką samą substancję czynną, to m.in. Furaginum Adamed czy Furazek.

Podczas stosowania leku Furaginum Teva nie zaleca się spożywania alkoholu.

Nie, lek Furaginum Teva na zakażenia bakteryjne dróg moczowych nie jest antybiotykiem.

Nie, lek Furaginum Teva 50 mg oraz Furaginum Teva 100 mg dostępny jest wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

e-Konsultacja po Receptę Online
Furaginum Teva

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem