Xalatan
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Xalatan – krople do oczu na jaskrę
- Xalatan to krople do oczu stosowane w leczeniu jaskry otwartego kąta i nadciśnienia wewnątrzgałkowego.
- Substancją czynną preparatu jest latanoprost, który zwiększa odpływ cieczy wodnistej do krwioobiegu.
- Krople Xalatan są przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci w każdym wieku.
- Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | jaskra, nadciśnienie wewnątrzgałkowe |
postać | krople do oczu, roztwór |
dawka | 50 µg/ml |
substancja czynna | latanoprost (latanoprostum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Xalatan to krople do oczu zawierające latanoprost – substancję zwiększającą odpływ cieczy wodnistej z oka. Wskazania do stosowania preparatu obejmują jaskrę otwartego kąta i nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Krople Xalatan mogą być stosowane przez osoby dorosłe i dzieci w każdym wieku. Są przeciwwskazane w ciąży i okresie karmienia piersią.
Xalatan – co to za lek?
Xalatan to lek w postaci kropli do oczu, którego działanie polega na zwiększaniu odpływu cieczy wodnistej z oka. Ciecz wodnista jest płynem produkowanym przez wyrostki rzęskowe, pełniącym funkcje odżywcze względem rogówki i soczewki. Nadmiar cieczy wodnistej powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co wywiera nacisk na siatkówkę oraz nerw wzrokowy. Może to prowadzić do ich uszkodzenia i rozwoju jaskry, która jest jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej utraty wzroku. Uważa się, że problem jaskry dotyczy nawet 800 tysięcy Polaków. Do najczęstszych objawów tej choroby należą: zawężenie pola widzenia, widzenie tęczowych kół wokół źródeł światła, ból oczu, nadwrażliwość na światło, a także bóle głowy, choć początkowo choroba może przebiegać bezobjawowo.
Na co stosuje się Xalatan?
Xalatan jest stosowany w leczeniu jaskry otwartego kąta oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych, a także jaskry i podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u dzieci i młodzieży.
Jak działa Xalatan?
Xalatan zawiera latanoprost – lek z grupy analogów prostaglandyn. Ułatwia przepływ cieczy wodnistej przez naczyniówkowo-twardówkowe struktury oka, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nie wpływa na produkcję płynu ani na ciśnienie krwi wewnątrz gałki ocznej.
Dla kogo jest przeznaczony lek Xalatan?
Krople do oczu Xalatan mogą być stosowane u osób dorosłych i dzieci w każdym wieku. Lek nie był badany w grupie noworodków przedwcześnie urodzonych.
Co wchodzi w skład leku Xalatan?
Preparat zawiera substancję czynną latanoprost w ilości 50 mikrogramów na 1 mililitr roztworu.
Pozostałe substancje pomocnicze to: sodu chlorek, benzalkoniowy chlorek (0,2 mg/ml), sodu diwodorofosforan jednowodny, disodu wodorofosforan bezwodny, woda do wstrzykiwań.
Xalatan – zamienniki
Zamiennikiem leku Xalatan jest m.in. Akistan, Latalux, Latanoprost Genoptim, Monoprost, Rozaprost, Rozaprost Mono, Vizilatan, Xaloptic.
Xalatan – dawkowanie
Lek Xalatan należy podawać do oczu. Zalecana dawka dla osób dorosłych, w tym pacjentów w podeszłym wieku oraz dzieci, to 1 kropla do chorego oka (lub oczu) raz na dobę, najlepiej wieczorem. Nie należy stosować leku częściej niż raz na dobę, gdyż może to wpłynąć na zmniejszenie jego skuteczności. Lek Xalatan powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Jeśli pacjent stosuje również inne krople do oczu, powinien zachować co najmniej 5-minutową przerwę między aplikacjami.
Jak stosować Xalatan?
Przed podaniem leku należy dokładnie umyć ręce, a następnie odkręcić pierścień zabezpieczający i zakrętkę. Aby zaaplikować lek, należy odciągnąć dolną powiekę, zakroplić jedną kroplę do oka, a następnie puścić powiekę, zamknąć oko i uciskać wewnętrzny kącik oka palcem przez minutę. Po użyciu butelkę należy ponownie zakręcić.
Pacjenci noszący soczewki kontaktowe powinni je wyjąć przed podaniem kropli. Można je założyć ponownie po upływie 15 minut od zastosowania leku.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Xalatan, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Xalatan
Należy zastosować normalną dawkę o wyznaczonej porze następnego dnia. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Xalatan, przedawkowanie
Podanie większej ilości kropli Xalatan niż zalecana może spowodować umiarkowane podrażnienie oka, łzawienie i zaczerwienienie, które zazwyczaj ustępują samoczynnie, jednak jeśli wywołują niepokój pacjenta, zaleca się kontakt z lekarzem. Przypadkowe spożycie leku wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem.
Przerwanie stosowania leku Xalatan
Decyzję o przerwaniu stosowania leku Xalatan należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Xalatan – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Xalatan – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na latanoprost lub inny składnik leku.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Xalatan należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie w przypadku:
- przebytej lub planowanej operacji oczu (w tym operacji zaćmy),
- problemów z oczami (np. bólu oczu, podrażnienia, zapalenia oczu, nieostrego widzenia),
- suchości oczu,
- ciężkiej lub niekontrolowanej astmy,
- stosowania soczewek kontaktowych,
- infekcji wywołanej wirusem opryszczki pospolitej (HSV) obecnie lub w przeszłości.
Zawarty w leku benzalkoniowy chlorek może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe, dlatego należy wyjąć je przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem. Ponadto, substancja ta może wywołać podrażnienie oczu, szczególnie u osób cierpiących na zespół suchego oka lub mających zaburzenia rogówki. W przypadku wystąpienia nieprawidłowych odczuć, kłucia lub bólu w oku po zastosowaniu leku, zaleca się kontakt z lekarzem.
Lek zawiera również fosforany, które u pacjentów z ciężkimi uszkodzeniami rogówki mogą w rzadkich przypadkach przyczynić się do zmętnienia rogówki przez gromadzenie się wapnia.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Xalatan z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Xalatan w ciąży i w okresie karmienia piersią
Nie należy stosować leku Xalatan w ciąży i podczas karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej. W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w okresie laktacji przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Xalatan a prowadzenie pojazdów
Po aplikacji kropli Xalatan może dochodzić do krótkotrwałych zaburzeń widzenia. Do czasu poprawy widzenia należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.
Xalatan – skutki uboczne
Stosując lek Xalatan, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
W przypadku Xalatan działania niepożądane występujące bardzo często (tj. częściej niż u 1 na 10 osób) to:
- stopniowa zmiana koloru oczu związana ze zwiększeniem zawartości brązowego barwnika w tęczówce,
- zaczerwienienie oka,
- podrażnienie oka (pieczenie, chropowatość, świąd, kłucie, wrażenie ciała obcego w oku),
- stopniowa zmiana wyglądu rzęs i włosków wokół leczonego oka (ciemnienie, wydłużenie, pogrubienie, zwiększenie liczby rzęs), zwłaszcza wśród osób pochodzenia japońskiego.
Jeśli objawy podrażnienia oka są na tyle poważne, że powodują łzawienie lub skłaniają pacjenta do przerwania stosowania Xalatan, należy niezwłocznie (tj. w ciągu 7 dni) zgłosić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Częste skutki uboczne Xalatan dotyczą mniej niż 1 na 10 osób i mogą obejmować:
- podrażnienie lub ubytki na powierzchni oka, zapalenie brzegów powiek, ból oczu, światłowstręt, zapalenie spojówek.
Niezbyt często (tj. u mniej niż 1 na 100 osób) występują poniższe działania niepożądane Xalatan:
- obrzęk powiek, suchość oczu, zapalenie rogówki, niewyraźne widzenie, zapalenie błony naczyniowej oka, obrzęk plamki żółtej,
- wysypka,
- dusznica, kołatanie serca,
- astma, skrócenie oddechu,
- ból w klatce piersiowej,
- bóle głowy, zawroty głowy,
- bóle mięśniowe, bóle stawowe,
- nudności,
- wymioty.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Xalatan?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Xalatan? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Xalatan znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Xalatan nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Xalatan to lek na jaskrę i nadciśnienie wewnątrzgałkowe. Jego działanie jest oparte na latanoproście, który zwiększa odpływ cieczy wodnistej z oka do krwi. Lek może być podawany osobom dorosłym i dzieciom. Charakterystyczne skutki uboczne obejmują m.in. zmianę koloru oczu oraz zmianę wyglądu rzęs.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Xalatan to krople do oczu, które zawierają substancję czynną latanoprost, będącą analogiem prostaglandyny. Preparat ten jest stosowany w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych, a także jaskry i wzmożonego ciśnienia śródgałkowego u dzieci i młodzieży.
Krople do oczu Xalatan są dostępne w opakowaniach po 2,5 ml. W każdej butelce Xalatan znajduje się około 80 kropli.
Po otwarciu butelki krople Xalatan powinny być zużyte w ciągu 4 tygodni. W przypadku niewykorzystania leku w ciągu 4 tygodni od otwarcia, należy go zutylizować.
Krople Xalatan powinny być przechowywane w temperaturze poniżej 25°C, w ciemnym miejscu. Po każdym użyciu należy dokładnie zamknąć butelkę, aby zapobiec zanieczyszczeniu i utracie jałowości.
Nie, krople Xalatan są dostępne wyłącznie na receptę.
Xalatan można stosować przez dłuższy czas, jednak decyzję o kontynuacji leczenia powinien podejmować lekarz, biorąc pod uwagę skuteczność terapii oraz ewentualne działania niepożądane. W przypadku długotrwałego stosowania mogą wystąpić zmiany w kolorze tęczówki oraz inne efekty uboczne, takie jak podrażnienie oczu czy zmiany w wyglądzie rzęs.
Zalecane dawkowanie Xalatan dla dorosłych i dzieci to 1 kropla do chorego oka raz na dobę, najlepiej wieczorem. Przed podaniem należy wyjąć soczewki kontaktowe i umyć ręce. Następnie należy odciągnąć dolną powiekę i zaaplikować jedną kroplę do oka. Po podaniu kropli należy uciskać worek spojówkowy w przyśrodkowej części szpary powiekowej przez minutę.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.