e-Konsultacja z Receptą Online

Vitreolent

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Vitreolent? Cena, refundacja

Krople do oczu Vitreolent nie są obecnie objęte refundacją, a ich cena może nieznacznie różnić się w zależność od apteki. Cena może ulec zmianie w przyszłości.

 • Vitreolent krople 10 ml – cena wynosi około 25-30 zł za opakowanie leku.

Vitreolent – jak działa, na co i dla kogo

Vitreolent to krople do oczu zawierające jodek potasu i jodek sodu. Substancje te pomagają usuwać zmętnienia ciała szklistego i zmiany po wylewach krwi do ciała szklistego różnego pochodzenia związane z różnymi przyczynami, takimi jak: wiek, cukrzyca, nadciśnienie, zmiany okołonaczyniowe, krótkowzroczność. 

Lek jest stosowany także na zmętnienie soczewki (objawiające się jako zamglone widzenie, męty w oczach), będące pierwszymi objawami zaćmy. 

Lek może być stosowany u dorosłych oraz dzieci i młodzieży powyżej 12 lat.

Vitreolent – zamienniki

Na polskim rynku nie ma innych leków na zaćmę i męty w oczach zawierających jodek potasu w postaci kropli do oczu.

Vitreolent – dawkowanie

Krople podaje się wyłącznie do oczu. Zazwyczaj stosowana dawka preparatu to 1 kropla do oka, w którym zaobserwowano zmiany chorobowe, podawana od 1 do 3 razy na dobę, w zależności od zaleceń lekarza.

Jak stosować Vitreolent krople do oczu?

 • Czystymi rękami odkręcić nakrętkę buteleczki i ująć ją palcem wskazującym i kciukiem. 
 • Palcem wskazującym drugiej ręki należy odchylić nieco dolną powiekę oka.
 • Odwrócić i ścisnąć delikatnie buteleczkę, aby kropla dostała się do worka spojówkowego. Ważne, aby nie dotykać powieki końcówką zakraplacza, co mogłoby spowodować zanieczyszczenie preparatu.
 • Po zakropleniu należy zamknąć oko i delikatnie uciskać palcem przynosowy kącik oka przez czas ok. 1-2 minut, aby ograniczyć ogólnoustrojowe wchłanianie leku.
 • Dokładnie zamknąć butelkę.

Vitreolent – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować kropli ocznych Vitreolent, gdy:

 • pacjent ma nieprawidłową czynność tarczycy;
 • pacjent jest uczulony na substancje czynne (jodek potasu, jodek sodu) lub inny składnik tego preparatu.

Jeżeli pacjent stosuje soczewki kontaktowe, należy je zdjąć do aplikacji leku i należy odczekać około 15 minut po wkropleniu leku przed ponownym założeniem soczewek kontaktowych. Nie należy podawać leku do oka z założoną soczewką kontaktową.

Interakcja z innymi lekami

Składniki różnych leków mogą oddziaływać ze sobą, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty i stosowanych miejscowo. 

Ważne, aby nie stosować kropli do oczu Vitreolent jednocześnie z innymi lekami do oczu. Jeśli nie jest możliwe odstawienie innych leków, należy zachować przerwę co najmniej 5 minut od podania innego leku.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie preparatu Vitreolent w ciąży lub w czasie karmienia piersią należy każdorazowo skonsultować z lekarzem. Podobnie w sytuacji, kiedy kobieta podejrzewa, że jest w ciąży lub planuje mieć dziecko w najbliższym czasie.

Vitreolent – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak pamiętać, że nie pojawiają się one u wszystkich pacjentów stosujących lek, a jedynie z określoną statystycznie częstością.

Vitreolent – działania niepożądane występujące często (statystycznie mogą pojawić się częściej niż u 1 na 100, ale rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):

 • uczucie „piasku” pod powiekami przez krótką chwilę po podaniu leku,
 • przejściowe uczucie pieczenia po podaniu leku,
 • powiększenie tarczycy,
 • zmiany trądzikowe na skórze.

Rzadko występujące działanie niepożądane (częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów, ale rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów) to wzmożone łzawienie.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Po pierwszym otwarciu butelki lek można stosować przez 1 miesiąc.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Vitreolent (4)

Drobinki w polu widzenia, często określane jako „męty w oku” to efekt zmętnienia soczewki w pierwszych objawach zaćmy oraz zmętnienia ciała szklistego. Lek ma udowodnioną skuteczność eliminacji mętów, jednak w zależności od wskazania i stanu pacjenta, różna może być reakcja na leczenie.

Vitreolent to krople na zaćmę i męty w oku dostępne wyłącznie na receptę.

Długość leczenia jest zależna od wskazania oraz zaawansowania zmian w obrębie struktur oka. To lekarz na podstawie stanu pacjenta i postępów leczenia określa jak długo można stosować krople Vitreolent. Także częstotliwość stosowania ustala lekarz. Zazwyczaj lek stosuje się do momentu powrotu ostrości widzenia.

W sytuacji, kiedy pacjent zmaga się z nieprawidłową pracą tarczycy, nie powinien stosować tego leku. Zaburzenia czynności tarczycy są przeciwwskazaniem do stosowania preparatu.

e-Konsultacja z Receptą Online
Vitreolent

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.