Receptomat » Travocort
Travocort
Rozpocznij e-konsultację po Receptę Online bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na zakażenia grzybicze skóry
- Zapytaj o zastosowanie Travocort
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Travocort – krem na grzybicę skóry
- Travocort to krem do stosowania na skórę w początkowym leczeniu powierzchownych zakażeń grzybiczych ze współistniejącymi silnymi zmianami zapalnymi lub wypryskowymi.
- Krem Travocort to preparat złożony, zawierający dwie substancje czynne – azotan izokonazolu działający przeciwgrzybiczo i walerianian diflukortolonu będący silnym sterydem.
- Lek jest przeznaczony dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 2. roku życia. Jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na lek Travocort.
- dostępność na receptę
- wskazania grzybica skóry
- postać krem
- dawka 10 mg + 1 mg/g
- substancja czynna Izokonazolu azotan (Isoconazol nitras) + Diflukortolonu walerianian (Diflucortoloni valeras)
Informacje o leku - do pobrania:
Ostatnia aktualizacja: 7 lipca, 2025-
Data publikacji12 czerwca, 2023
-
Ostatnia aktualizacja7 lipca, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- nadwrażliwość na substancje czynne zawarte w kremie lub jakąkolwiek substancję pomocniczą,
- obecne zmiany kiłowe lub gruźlicze,
- zmiany skórne wywołane przez wirusowe choroby skóry, np. ospa wietrzna, półpasiec, opryszczka,
- trądzik różowaty i pospolity,
- okołowargowe zapalenie skóry,
- miejscowe odczyny po szczepieniu.
- rumień,
- suchość skóry w miejscu aplikacji,
- rozstępy skórne.
- ścieńczenie skóry,
- zapalenie mieszków włosowych w miejscu podania,
- nadmierne owłosienie,
- rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych (teleangiektazje),
- okołowargowe zapalenie skóry,
- odbarwienie skóry,
- zmiany trądzikopodobne,
- reakcje alergiczne na składniki preparatu.
O leku
Travocort jako krem przeciwgrzybiczy jest przeznaczony do leczenia powierzchownych, początkowych zakażeń grzybiczych skóry. Dowiedz się więcej o tym leku, jego zastosowaniu, dawkowaniu i skutkach ubocznych z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie pytań można umówić się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na lek Travocort.
Travocort – co to za lek?
Travocort to preparat dermatologiczny w postaci kremu, który łączy w sobie dwie substancje czynne: izokonazol o działaniu przeciwgrzybiczym i silny steryd diflukortolon. Jest przeznaczony do miejscowego leczenia zakażeń grzybiczych skóry przebiegających ze stanem zapalnym. Tego rodzaju infekcjom często towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie i świąd. Dzięki złożonej formule lek jest w stanie zwalczać zarówno zakażenie, jak i objawy zapalenia.
Na co stosuje się Travocort?
Krem przeciwgrzybiczy Travocort stosuje się w początkowym leczeniu powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry z towarzyszącymi silnymi zmianami zapalnymi lub wypryskowymi. Krem stosowany jest m. in. w grzybicy rąk, leczeniu grzybicy przestrzeni międzypalcowych stóp, okolic pachwinowych oraz narządów płciowych.
Jak działa Travocort?
Krem Travocort zawiera dwie substancje czynne – izokonazolu azotan i diflukortolonu walerianian. Izokonazolu azotan działa przeciwgrzybiczo na dermatofity, drożdżaki, grzyby drożdżakopodobne (w tym wywołujące łupież pstry), pleśniaki oraz grzyby wywołujące łupież rumieniowy. Diflukortolonu walerianian należy do kortykosteroidów o silnym działaniu. Zmniejsza zapalne i alergiczne reakcje skóry, łagodzi podrażnienie skóry, jej świąd, pieczenie i ból.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Travocort?
Lek Travocort może być stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci od 2. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Travocort?
Travocort zawiera 10 mg izokonazolu azotanu i 1 mg diflukortolonu walerianianu w 1 g kremu.
Pozostałe składniki to: wazelina biała, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, polisorbat 60, sorbitanu stearynian, disodu edetynian i woda oczyszczona.
Travocort – zamienniki
Dla leku Travocort zamiennik nie jest dostępny.
Travocort – dawkowanie
Krem Travocort jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Zazwyczaj nanosi się cienką warstwę leku na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry 2 razy na dobę. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 2 tygodnie. Jeśli to konieczne, lekarz może zalecić dalsze stosowanie leku przeciwgrzybiczego bez glikokortykosteroidu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Travocort, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Travocort
Należy zastosować kolejną dawkę o normalnej porze i kontynuować leczenie zgodnie ze schematem. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Travocort, przedawkowanie
Prawdopodobieństwo wystąpienia ostrego zatrucia po pojedynczym zastosowaniu zbyt dużej dawki leku Travocort lub przypadkowym połknięciu jest małe.
Travocort – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Travocort – leku nie należy podawać w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
W razie współistniejącego zakażenia bakteryjnego lekarz zaleci stosowanie leku antybakteryjnego.
Należy uważać, aby krem Travocort nie dostał się do oczu oraz na błony śluzowe. Jeśli preparat przypadkowo dostanie się do oczu, należy przemyć je wodą.
Aplikowanie leku na duże powierzchnie skóry lub przez dłuższy czas (zwłaszcza pod opatrunkiem uszczelniającym) zwiększa ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
Podczas stosowania glikokortykosteroidów, również tych aplikowanych miejscowo, mogą pojawić się zaburzenia widzenia oraz jaskra. W przypadku nieostrego widzenia lub innych zaburzeń widzenia należy skontaktować się z lekarzem.
Krem Travocort może obniżać skuteczność mechanicznych lateksowych metod antykoncepcji, w tym prezerwatyw, jeżeli jest stosowany w miejscach intymnych.
Stosując lek na skórę twarzy i u dzieci, należy zachować szczególną ostrożność. Lek należy stosować przez możliwie krótki czas. U dzieci istnieje większe ryzyko ogólnoustrojowego działania miejscowo stosowanych kortykosteroidów.
Podczas leczenia należy przestrzegać zasad higieny. Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby, należy codziennie zmieniać bieliznę, skarpety, rajstopy, pościel i ręczniki oraz prać je w gorącej wodzie lub gotować, a także dobrze osuszać przestrzeń między palcami po myciu.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Travocort z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Travocort w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią, przed rozpoczęciem stosowania leku należ skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy stosować kremu Travocort w pierwszym trymestrze ciąży. Lekarz zdecyduje, czy pacjentka może używać lek w pozostałym okresie ciąży. Należy szczególnie unikać stosowania kremu Travocort na duże powierzchnie skóry, przez długi czas lub pod opatrunkiem okluzyjnym.
Nie wiadomo, czy lek Travocort przenika do mleka ludzkiego, ale nie można wykluczyć ryzyka dla zdrowia dziecka karmionego piersią. W czasie karmienia piersią nie należy nakładać leku na skórę piersi, pod opatrunki i na duże powierzchnie skóry ani stosować go przez długi czas.
Travocort a prowadzenie pojazdów
Prawdopodobieństwo, aby Travocort wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, jest małe.
Travocort – skutki uboczne
Stosując lek Travocort, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Częste działania niepożądane leku Travocort obserwuje się u nie więcej niż 1 na 10 osób. Obejmują one miejscowe podrażnienie lub pieczenie skóry.
Niezbyt często (tj. u nie więcej niż 1 na 100 osób) pojawiają się poniższe skutki uboczne leku:
Ponadto mogą pojawić się objawy niepożądane charakterystyczne dla innych kortykosteroidów o nieznanej częstości występowania:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych, jakie może powodować lek Travocort (krem). Ulotka zawiera pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Travocort?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Krem Travocort należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C.
Ile kosztuje lek Travocort? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Travocort znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie znajduje się Travocort (krem), cena może różnić się w zależności od apteki.
Travocort to krem stosowany miejscowo na skórę, zawierający izokonazol (lek przeciwgrzybiczy) i diflukortolon (glikokortykosteroid). Jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia stanów zapalnych skóry przebiegających z zakażeniem grzybiczym, takich jak grzybica rąk, przestrzeni międzypalcowych stóp, okolic pachwinowych i narządów płciowych. Preparat może łagodzić świąd, zaczerwienienie i stan zapalny oraz zwalczać grzyby odpowiedzialne za zakażenie. Travocort powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, zwykle przez okres do 2 tygodni. W razie potrzeby po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego lekarz może zalecić stosowanie preparatu zawierającego wyłącznie substancję przeciwgrzybiczą. E-receptę na Travocort można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Jak wygląda dawkowanie Travocort? Jak stosować?

Travocort stosuje się cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsca skóry dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Leczenie zwykle trwa nie dłużej niż 2 tygodnie. Po ustąpieniu objawów zapalnych lekarz może zalecić kontynuację terapii preparatem przeciwgrzybiczym bez steroidu.
Czy można stosować Travocort na miejsca intymne?

Travocort można stosować w leczeniu zakażeń grzybiczych obejmujących skórę narządów płciowych. Należy aplikować lek zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jak uzyskać receptę na Travocort?

Aby uzyskać receptę na lek Travocort, należy zgłosić się na konsultację medyczną. Może być to wizyta stacjonarna lub konsultacja on-line.
Jakie są możliwe skutki uboczne Travocort?

Travocort może powodować podrażnienie i pieczenie skóry, a rzadziej rumień, suchość i rozstępy. Przy długim stosowaniu mogą wystąpić dodatkowe skutki uboczne. Szczegółowe informacje znajdują się w ulotce.
Po jakim czasie działa Travocort?

Działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe jest odczuwalne zwykle po kilku godzinach od zastosowania. Efekt przeciwgrzybiczy rozwija się w ciągu kilku dni.
Czy jest dostępny lek Travocort bez recepty?

Nie, Travocort jest dostępny wyłącznie na receptę.
Na co pomaga Travocort? Co to za lek?

Travocort to krem do stosowania na skórę w stanach zapalnych powikłanych zakażeniem grzybiczym. Łączy działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Stosuje się go np. w grzybicy pachwin, stóp czy fałdów skórnych.
Czy można łączyć Travocort z alkoholem?

W ulotce i ChPL nie zawarto bezpośrednich przeciwwskazań do spożywania alkoholu podczas stosowania Travocort.
Jakie są zamienniki Travocort?

Lek Travocort nie ma dostępnego zamiennika.
Jakie są wskazania do stosowania leku Travocort?

Travocort wskazany jest w leczeniu powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry z nasilonym stanem zapalnym. Stosuje się go np. w grzybicy rąk, stóp i okolic intymnych.
Z czym nie łączyć leku Travocort?

Nie badano interakcji między lekiem Travocort a innymi lekami.
Maść czy krem Travocort – co lepsze?

Travocort jest dostępny wyłącznie w postaci kremu.
Czy Travocort to dobry krem na grzybicę skóry?

Travocort jest skuteczny w leczeniu grzybicy skóry przebiegającej z nasilonym stanem zapalnym.
Travocort a Clotrimazolum – czy mają takie samo działanie?

Nie, te preparaty różnią się działaniem. Clotrimazolum to lek wyłącznie przeciwgrzybiczy, a Travocort dodatkowo zawiera kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym.
Travocort – czy to steryd?

Tak, Travocort zawiera steroid diflukortolon. Drugą substancją czynną jest izokonazol.
Travocort a Travogen – czy to zamienniki?

Nie, Travocort i Travogen to różne leki. Travogen zawiera tylko izokonazol, bez kortykosteroidu.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Travocort?

Na stronie Receptomat.pl można przejść konsultację i otrzymać e-receptę na lek Travocort. Pacjent otrzyma także zalecenia co do dawkowania i czasu trwania terapii.