5959$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Stieprox

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Stieprox? Cena, refundacja

Szampon Stieprox nie jest obecnie refundowany. Jego cena 100% wynosi ok. 45-53 zł. 

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Stieprox — jak działa, na co i dla kogo?

Stieprox to szampon leczniczy, którego głównym składnikiem jest cyklopiroks z olaminą. Substancja ta charakteryzuje się działaniem przeciwgrzybiczym, skutecznie oddziałując na grzyby z rodzaju Mallassezia spp (znane również jako Pityrosporum), będące przyczyną występowania łupieżu oraz łojotokowego zapalenia skóry. Dodatkowo cyklopiroks z olaminą posiada właściwości przeciwzapalne.

Zastosowanie Stieprox jest zalecane w miejscowym leczeniu oraz w celu łagodzenia objawów związanych z chorobami owłosionej skóry głowy, w tym wspomnianego łupieżu oraz łojotokowego zapalenia skóry. Preparat ten jest przeznaczony dla osób poszukujących terapii wspomagającej w walce z tymi dolegliwościami skórnymi.

Stieprox — skład leku

Stieprox zawiera substancję czynną, cyklopiroks z olaminą. W każdym gramie szamponu leczniczego znajduje się 15 mg tej substancji.
W skład leku, oprócz substancji czynnej, wchodzą również substancje pomocnicze, które pełnią funkcje nośników, stabilizatorów, czy też poprawiają właściwości aplikacyjne produktu. Do substancji pomocniczych  należą: siarczan sodowy eteru laurylowego, fosforan disodowy dwunastowodny, kwas cytrynowy jednowodny, dietanoloamid kokosowy, kokamidopropylobetaina, glikol heksylenowy, polisorbat 80, polikwaternium 10, kompozycja zapachowa Fruitier Timotei AF 17050, alkohol oleinowy oraz woda oczyszczona. Do regulacji pH szamponu wykorzystuje się sodu wodorotlenek.

Stieprox — dawkowanie

Dawkowanie szamponu leczniczego Stieprox jest ściśle określone i powinno być przestrzegane zgodnie z zaleceniami profesjonalisty medycznego. Preparat jest przeznaczony do aplikacji na owłosioną skórę głowy. 

U osób dorosłych zaleca się stosowanie produktu 2-3 razy w tygodniu. Procedura aplikacji wymaga zwilżenia włosów, nałożenia odpowiedniej ilości preparatu, aby wytworzyć obfitą pianę, a następnie energicznego masowania skóry głowy i przyległych obszarów skóry końcami palców. Po dokładnym spłukaniu włosów czynność należy powtórzyć, utrzymując preparat na skórze głowy przez 3 do 5 minut. 

Czas trwania terapii zalecany przez producenta to 4 tygodnie. W dniach wolnych od stosowania Stieprox dozwolone jest używanie łagodnego szamponu. Nie ma potrzeby modyfikacji dawki dla osób starszych oraz pacjentów z dysfunkcją nerek lub wątroby.

W przypadku, gdy działanie preparatu wydaje się zbyt silne lub zbyt słabe, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. W sytuacji zastosowania większej niż zalecana dawki, preparat należy dokładnie spłukać z owłosionej skóry głowy. W przypadku przypadkowego połknięcia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą porcję. W razie wątpliwości dotyczących kontynuacji stosowania Stieprox zaleca się konsultację z lekarzem.

Stieprox — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Stieprox:

  • nadwrażliwość na cyklopiroks z olaminą lub jakikolwiek inny składnik preparatu,
  • pacjenci poniżej 18. roku życia.

Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Stieprox konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest zalecana. Preparat jest przeznaczony do użytku wyłącznie na skórę głowy pokrytą włosami. Istnieje ryzyko odbarwienia włosów, szczególnie u osób z włosami uszkodzonymi przez zabiegi chemiczne, siwymi lub jasnymi. W przypadku wystąpienia tego zjawiska zaleca się zaprzestanie stosowania leku.

Należy unikać kontaktu szamponu z oczami, gdyż może to wywołać podrażnienie. W przypadku przypadkowego kontaktu oczy powinny być natychmiastowo przemyte obficie letnią wodą. Ponadto, w przypadku wystąpienia podrażnienia skóry, zaleca się przerwanie stosowania leku i skonsultowanie się z lekarzem.

Interakcja z innymi lekami

Podczas stosowania leku Stieprox zaleca się informowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, jak również o tych, które planuje się przyjmować. Dotychczasowe badania nie wykazały interakcji leku Stieprox z innymi substancjami leczniczymi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Stieprox w ciąży oraz podczas karmienia piersią: 

Dane dotyczące bezpieczeństwa użycia leku Stieprox przez kobiety ciężarne oraz karmiące są ograniczone. W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania rodziny lub laktacji, konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest wymagana przed rozpoczęciem terapii.

Stieprox — skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Stieprox:

Częste działania niepożądane (występujące częściej niż u 1 na 10 osób):

  • podrażnienie miejscowe – objawy, takie jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, wysypka.

Rzadkie działania niepożądane (występujące nie częściej niż u 1 na 1000 osób):

  • nadwrażliwość w miejscu stosowania,
  • odbarwienie włosów,
  • łuszczenie się skóry,
  • wypryski,
  • zmiana struktury włosów,
  • łysienie.

Przechowywanie leku Stieprox

Lek powinien być przechowywany w warunkach zapewniających jego bezpieczeństwo i właściwości farmaceutyczne. Miejsce przechowywania powinno być niewidoczne i niedostępne dla dzieci, aby zabezpieczyć je przed przypadkowym spożyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Stieprox (4)

Dostępne leki na receptę zawierające taką samą substancję czynną, to m.in. Sebiprox lub roztwór na skórę Pirolam. Brak jest bezpośredniego zamiennika leku.

Stosowanie szamponu Stieprox nie powinno powodować działań niepożądanych w związku z piciem alkoholu.

Nie, szampon Stieprox dostępny jest wyłącznie na receptę.

Nie, Stieprox to nie jest steryd. Stieprox to szampon leczniczy, który zawiera substancję czynną o nazwie cyklopiroksolamina o właściwościach przeciwgrzybiczych.

e-Konsultacja z Receptą Online
Stieprox

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.