e-Konsultacja z Receptą Online

Rispolept

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Rispolept – informacje o leku

Rispolept należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpsychotycznymi. To preparat stosowany w przebiegu zaburzeń zachowania, jest wydawany wyłącznie na receptę.

 • dawki: Rispolept 1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg, 1 mg/ml
 • postać: tabletki powlekane, roztwór doustny 
 • substancja czynna: rysperydon (łac. Risperidonum)
 • kategoria: Zaburzenia zachowania, Schizofrenię, Zespół Touretta
 • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Janssen-Cilag International NV, Turnhoutseweg 30, B-2340 Beerse, Belgia

Rispolept – ulotka dla pacjenta 

Rispolept – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Rispolept? Cena, refundacja

Cena leku stosowanego w leczeniu zaburzeń zachowania zależy od dawki i wielkości opakowania.

Rispolept 1 mg 20 tabl. Janssen-Cilag 9,70 zł (po refundacji 5,75 zł)

Rispolept 2 mg 20 tabl. Janssen-Cilag 18,74 zł (po refundacji 7,65 zł)

Rispolept 3 mg 20 tabl. Janssen-Cilag 24,18 zł (po refundacji 5,94 zł)

Rispolept 4 mg 20 tabl. Janssen-Cilag 28,58 zł (po refundacji 3,20 zł)

Rispolept roztwór doustny 1 mg/ml, 100 ml Janssen-Cilag 43,04 zł (po refundacji 10,51 zł)

Rispolept roztwór doustny 1 mg/ml, 30 ml ml Janssen-Cilag cena waha się od 19 do 23 zł (lek nierefundowany).

Wskazaniem refundacyjnym jest zdiagnozowana u pacjenta schizofrenia lub rozpoznany zespół Touretta. Cena leku refundowanego jest identyczna w każdej aptece.

Rispolept – opis i właściwości, jak działa

Działanie leku Rispolept – na czym polega? Substancją czynną jest rysperydon. Preparat ten jest lekiem przeciwpsychotycznym, który ogranicza aktywność motoryczną i wywołuje katalepsję, jednak nie w sposób typowy dla neuroleptyków. Przyjmowany doustnie jest całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Rispolept – zamienniki

Lek Rispolept – zamienniki zawierającę tę samą substancję czynną, to: Risperon, Ryspolit, Risperidon Viharm, Orizon. Są to leki wydawane na receptę.

Rispolept – skład leku

Skład leku zależy od jego postaci.

1 tabletka powlekana Rispolept zawiera 1 mg, 2 mg, 3 mg lub 4 mg rysperydonu.

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, laurylosiarczan sodu

Otoczka: hypromeloza, glikol propylenowy, ponadto tabletki 2, 3 i 4 g – tytanu dwutlenek i talk, tabletki 2 g – żółcień pomarańczowa S(E 110), tabletki 3 i 4 g – żółcień chinolinowa (E 104), tabletki 4 g – indygotyna.

1 ml syropu Rispolept zawiera 1 mg rysperydonu.

Substancje pomocnicze: kwas winowy, kwas benzoesowy (E 210), sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Rispolept w postaci tabletek zalecany jest w leczeniu:

 • schizofrenii,
 • stanów maniakalnych od umiarkowanych do ciężkich, które występują w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych,
 • krótkotrwałym uporczywej agresji u pacjentów z choroba Alzheimera, gdy inne metody niefarmakologiczne nie działają i istnieje poważne ryzyko, że pacjent będzie stanowił zagrożenie dla siebie lub innych osób w jego otoczeniu,
 • krótkotrwałym objawowego leczenia agresji u dzieci powyżej 5 lat i młodzieży w przebiegu zaburzeń zachowania, jeżeli ich sprawność intelektualna jest poniżej przeciętnej bądź są upośledzone umysłowo, a nasilenie agresji lub innych zachowań destrukcyjnych wymaga leczenia farmakologicznego. Wówczas leczenie powinno stanowić część terapii, do której należą także działania psychospołeczne i edukacyjne. Rispolept powinien być przepisywany przez specjalistę neurologii dziecięcej lub psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej lub też lekarza, który specjalizuje się zaburzeniami zachowania u dzieci i młodzieży.

Zawiesina do wstrzykiwania stosowana jest zaś w leczeniu podtrzymującym w schizofrenii. Zaleca się ją pacjentom, którzy aktualnie przyjmą przeciwpsychotyczne leki doustne.

Leku Rispolept w żadnej postaci nie stosuje się u dzieci poniżej 15. roku życia. 

Odstawienie leku Rispolept powinno odbywać się stopniowo.

Rispolept – dawkowanie

Rispolept – jak stosować lek przeciwpsychotyczny?

Tabletki powlekane i roztwór doustny

Lek w postaci tabletek powlekanych i roztworu doustnego przyjmowany jest doustnie, a zalecany schemat dawkowania jest dla nich jednakowy.

Schizofrenia u dorosłych

W przypadku schizofrenii osób dorosłych należy podawać lek 1 lub 2 razy na dobę. Dawka początkowa nie powinna przekroczyć 2 mg dobowo. Pierwsze zwiększenie dawki może mieć miejsce już następnego dnia i może wynosić łącznie 4 mg (średnio pacjentom podaje się 4-6 mg na dobę). U niektórych pacjentów należy stosować wolniejsze zwiększanie dawek. W przypadku dawki powyżej 10 mg na dobę nie zaobserwowano zwiększonej skuteczności. Nie zaleca się stosowania dawek większych niż 16 mg na dobę (brak informacji o skuteczności i bezpieczeństwie).

Epizody maniakalne u dorosłych

Leczenie epizodów maniakalnych w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych u dorosłych należy rozpocząć od dawki 2 mg podawanej jeden raz na dobę. Jeżeli istnieje taka konieczność, dawkę można zwiększyć o 1 mg jeden raz na dobę. Nie ma badań, dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania dawki powyżej 6 mg na dobę. 

Agresja u chorych na Alzheimera

Leczenie agresji u osób chorych na Alzheimera w stopniu od umiarkowanego do ciężkiego – zalecana dawka początkowa wynosi od dawki 0,25 mg dwa razy na dobę. Dawka ta może być powiększona o 0,25 mg dwa razy na dobę, ale nie częściej niż co drugi dzień. Optymalna dawka to 0,5 mg dwa razy na dobę, indywidualnie może ona jednak okazać się niewystarczająca. Leczenie należy zakończyć po upływie 6 tygodni. Lek nie powinien być stosowany dłużej.

Leczenie zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży

Leczenie zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży powinno być prowadzone szczególnie starannie. Pacjenci, których masa ciała przekracza 50 kg powinni rozpocząć terapię od dawki 0,5 mg na dobę. Zwiększanie powinno odbywać się o 0,5 mg co drugi dzień. U pacjentów, których masa ciała nie przekracza 50 kg, należy rozpocząć leczenie od dawki 0,25 mg na dobę. Powiększanie powinno odbywać się o 0,25 mg co drugi dzień.

Zawiesina do wstrzykiwania

Zawiesinę do wstrzykiwania o przedłużonym uwalnianiu podaje się domięśniowo. Lek w tej postaci przeznaczony jest wyłącznie dla pacjentów dorosłych. Lek należy podawać w mięsień ramienny lub pośladkowy. Iniekcje powinny być wykonywane naprzemiennie, raz w jedno ramię, raz w drugie (analogicznie w pośladek).

Początkowa dawka to zwykle 25 mg co dwa tygodnie. Jeżeli pacjent przyjmuje lek doustnie lub następuje zmiana leków lub formy ich podania, ustalenie dawki początkowej powinno się odbywać w odniesieniu do wcześniej stosowanych dawek. 

Dawka podtrzymująca dla większości pacjentów wynosi 25 mg co dwa tygodnie. Nie należy zwiększać dawek częściej niż co 4 tygodnie.

Rispolept – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazanie do stosowania leku Rispolept na schizofrenię to uczulenie na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku. 

Ostrożność przy stosowaniu leku Rispolept powinni zachować pacjenci chorujący na epilepsję, schorzenia układu krążenia, niewydolność nerek oraz niewydolność wątroby.

Interakcja z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Pacjenci powinni w szczególności powiadomić lekarza lub farmaceutę, jeśli przyjmują którykolwiek z poniżej wymienionych leków:

 • leki uspokajające oddziałujące na mózg (benzodiazepiny) lub niektóre leki przeciwbólowe (opioidy),
 • leki przeciwalergiczne (niektóre leki przeciwhistaminowe) – rysperydon może nasilać ich działanie uspokajające,
 • leki, które mogą wywołać zmianę aktywności elektrycznej serca, takie jak leki na malarię, przeciwarytmiczne, przeciwalergiczne (leki przeciwhistaminowe), niektóre leki przeciwdepresyjne lub inne leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych,
 • leki, które powodują zwolnienie rytmu serca,
 • leki, które zmniejszają stężenie potasu we krwi (np. niektóre leki moczopędne),
 • leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym. Rispolept może obniżać ciśnienie krwi,
 • leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona (np. lewodopa),
 • leki, które zwiększają aktywność ośrodkowego układu nerwowego (leki psychostymulujące, takie jak metylofenidat)
 • leki moczopędne (diuretyki), stosowane u pacjentów z chorobą serca lub łagodzące obrzęk w miejscach, w których doszło do nadmiernego nagromadzenia płynu (np. furosemid lub chlorotiazyd). Rispolept przyjmowany osobno lub jednocześnie z furosemidem może zwiększać ryzyko wystąpienia udaru lub zgonu u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem.

Leki, które mogą nasilać lub osłabiać działanie rysperydonu znajdują się w ulotce leku. 

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Rispolept w ciąży

Leku Rispolept nie należy stosować w trakcie ciąży, ponieważ jego bezpieczeństwo dla płodu nie zostało dokładnie zbadane. Preparat może być przepisany pacjentce przez lekarza jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności. Noworodki kobiet, które przyjmowały lek w III trymestrze ciąży, są narażone na wystąpienie objawów odstawiennych lub zaburzeń pozapiramidowych. W razie zdiagnozowania ciąży nie należy nagle odstawiać leku.

Rispolept i karmienie piersią

Lek przenika do kobiecego mleka. W przypadku kobiet karmiących piersią należy ocenić, czy korzyści ze stosowania preparatu przewyższają korzyści z naturalnego pokarmu dla dziecka.

Rispolept – skutki uboczne

Lek Rispolept może wywołać różnorodne działania niepożądane. 

Bardzo częste działania niepożądane Rispolept: bezsenność, sedacja/senność, parkinsonizm, ból głowy.

Częste skutki uboczne Rispolept: zapalenie płuc, oskrzeli lub zatok, zakażenie górnych dróg oddechowych, zakażenie dróg moczowych, zakażenie ucha, grypa, hiperprolaktynemia (może w niektórych przypadkach prowadzić do ginekomastii, zaburzeń menstruacji, braku miesiączki, mlekotoku), zwiększenie masy ciała, wzrost lub spadek apetytu, zaburzenia snu, pobudzenie, depresja, lęk, akatyzja, dystonia, zawroty głowy, dyskineza, drżenie, niewyraźne widzenie, zapalenie spojówek, tachykardia, nadciśnienie, duszność, ból gardła i krtani, kaszel, krwawienie z nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, ból w jamie brzusznej, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, wymioty, nudności, zaparcia, biegunka, niestrawność, suchość w jamie ustnej, ból zęba, wysypka, rumień, skurcze mięśni, ból mięśniowo-szkieletowy, ból pleców, ból stawów, nietrzymanie moczu, obrzęk, gorączka, ból w klatce piersiowej, osłabienie (astenia), zmęczenie, ból, upadek.

Niezbyt częste, rzadkie i bardzo rzadkie działania niepożądane Rispolept (takie jak zapalenie migdałków, zwiększone łzawienie, zaburzenia koncentracji, przekrwienie dróg oddechowych, przekrwienie płuc, zaburzenia erekcji, zaburzenia ejakulacji, zaburzenia równowagi) zostały przedstawione w ulotce produktu.

Skutki uboczne u osób starszych

U osób w podeszłym wieku częściej niż u pozostałych grup obserwuje się przemijające napady niedokrwienne i udary naczyniowe mózgu, zakażenia dróg moczowych, obrzęk obwodowy, letarg i kaszel.

Skutki uboczne u dzieci

U dzieci częstsze skutki uboczne to: senność i/lub uspokojenie, zmęczenie, ból głowy, zwiększone łaknienie, wymioty, zakażenia górnych dróg oddechowych, przekrwienie błony śluzowej nosa, ból brzucha, zawroty głowy, kaszel, gorączka, drżenie, biegunka i mimowolne oddawanie moczu.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze powyżej 30ºC.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Rispolept (7)

O długości trwania terapii lekiem Rispolept decyduje lekarz psychiatra. Nie ma standardowego zalecanego czasu, po którym powinno nastąpić odstawienie leku. Zależy to przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta, wieku i chorób współtowarzyszących.

Podczas stosowania leku Rispolept mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie zmęczenia i zaburzenia widzenia. Dlatego bez konsultacji z lekarzem nie należy prowadzić pojazdów.

Ten lek można zażywać z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Preparat oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, ma właściwości przeciwpsychotyczne.

Nagłe odstawienie leków psychotropowych może spowodować wystąpienie objawów psychicznych i somatycznych (np. bezsenność, zawroty głowy, rozdrażnienie, spowolnienie ruchu). Z tego powodu nie należy odstawiać leku nagle.

Pełny efekt leczniczy po podaniu risperidonu w formie tabletek doustnych (np. Rispolept) uzyskuje się średnio po 4-6 tygodniach leczenia. U niektórych pacjentów poprawę obserwuje się jednak już po tygodniu stosowania leku – jest to kwestia indywidualna.

Jednoczesne przyjmowanie alkoholu i środków psychotycznych może nasilać jego negatywne skutki, w tym wywoływać brak koordynacji ruchowej i wzmacniać działanie depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy.

e-Konsultacja z Receptą Online
Rispolept

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem