e-Konsultacja po Receptę Online

Ranlosin

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Ranlosin? Cena, refundacja

Ranlosin to lek refundowany. Jego cena 100% zależy od wielkości opakowania.

  • Ranlosin 30 kapsułek cena 100% za opakowanie wynosi 23,99 zł,
  • Ranlosin 90 kapsułek cena 100% za opakowanie wynosi 66,31 zł.

Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub po cenie ryczałtowej. 

Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Ranlosin – jak działa, na co i dla kogo

Substancją czynną Ranlosin jest tamsulosyna, która jest wybiórczym antagonistą receptora adrenergicznego typu α1A/1D. Lek ten zmniejsza napięcie mięśni gładkich gruczołu krokowego (prostaty) i cewki moczowej, dzięki czemu przepływ moczu przez cewkę i oddawanie moczu są ułatwione, a uczucie parcia na mocz zmniejsza się. 

Wskazaniem do stosowania Ranlosin jest leczenie objawów z dolnych dróg moczowych, które są spowodowane powiększeniem gruczołu krokowego (łagodny rozrost gruczołu krokowego). Można do nich zaliczyć:

  • trudności w oddawaniu moczu (słaby strumień), 
  • oddawanie moczu kroplami, 
  • parcie na mocz,
  • zwiększona częstość oddawania moczu przez całą dobę.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych.

Ranlosin – skład leku

Substancją czynną leku Ranlosin jest chlorowodorek tamsulosyny. Każda kapsułka zawiera 0,4 mg chlorowodorku tamsulosyny oraz substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna (PH101), stearynian magnezu, kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1), wodorotlenek sodu, triacetyna, dwutlenek tytanu (E171), talk, żelatyna, żółcień pomarańczowa (E110), czerwień koszenilowa (E124), żółcień chinolinowa (E104), tlenek żelaza żółty (E172), błękit brylantowy FCF (E133), azorubina (E122), szelak, tlenek żelaza czarny (E172), wodorotlenek potasu.

Ranlosin – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jeden raz na dobę jednej kapsułki Ranlosin. Działanie leku polega na stopniowym uwalnianiu substancji czynnej, w związku z czym nie wolno jej rozgryzać ani żuć. Kapsułkę trzeba połknąć w całości. Lek powinien być przyjmowany po śniadaniu lub pierwszym posiłku danego dnia w pozycji stojącej lub siedzącej (nie leżącej) i popijany szklanką wody. 

Lek Ranlosin zazwyczaj jest przeznaczony do długotrwałego stosowania, a jego efekt na pęcherz i oddawanie moczu utrzymuje się podczas ciągłego przyjmowania.

Przedawkowanie może skutkować niepożądanym spadkiem ciśnienia krwi i zwiększeniem częstości uderzeń serca z uczuciem osłabienia. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. 

Jeśli pacjent pominie zaplanowaną dawkę, powinien przyjąć ją jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą porcję leku. 

Przedwczesne zakończenie terapii może prowadzić do nawrotu objawów choroby, dlatego należy stosować lek Ranlosin przez cały zalecany okres, zgodnie z wytycznymi lekarza, nawet jeśli objawy ustąpiły. Wszelkie decyzje o przerwaniu leczenia powinny być skonsultowane z lekarzem.

Ranlosin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Ranlosin:

  • uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Może się to objawiać nagłym obrzękiem tkanek miękkich (np. gardła lub języka), trudnościami w oddychaniu i (lub) swędzeniem oraz wysypką (obrzęk naczynioruchowy),
  • ciężka niewydolność wątroby, 
  • występowanie spadków ciśnienia krwi (przy wstawaniu z pozycji siedzącej lub leżącej), powodujące zawroty głowy i omdlenia.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Ranlosin konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Konieczne jest regularne wykonywanie badań lekarskich, aby monitorować postęp choroby, na którą pacjent jest leczony.

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy poinformować lekarza o wszelkich innych schorzeniach (w tym o ciężkiej chorobie nerek lub wątroby). 

Rzadko, podobnie jak w przypadku innych leków z tej grupy, mogą wystąpić omdlenia. Jeśli pojawią się zawroty głowy lub uczucie osłabienia, należy usiąść lub położyć się do czasu ustąpienia tych objawów.

W przypadku planowanego zabiegu chirurgicznego, takiego jak operacja usunięcia zaćmy lub leczenie jaskry, należy poinformować okulistę, że przyjmuje się obecnie, przyjmowało lub planuje się przyjmowanie leku Ranlosin, gdyż może on powodować komplikacje (śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki, IFIS) podczas operacji. Dzięki tej informacji lekarz będzie mógł podjąć odpowiednie środki ostrożności dotyczące leczenia i techniki operacyjnej. Należy skonsultować z lekarzem, czy przed operacją zaćmy lub jaskry konieczne jest wstrzymanie lub tymczasowe przerwanie terapii lekiem Ranlosin.

Lek jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Jeśli pacjent podczas terapii Ranlosin doświadcza zawrotów głowy, powinien powstrzymać się od obsługiwania maszyn i prowadzenia pojazdów, a także wszelkich czynności wymagających uwagi.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Ranlosin istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty. 

Lek Ranlosin może wchodzić w interakcje z:

  • diklofenakiem (lek przeciwzapalny i przeciwbólowy),
  • warfaryną (lek przeciwzakrzepowy),
  • lekami mogącymi wpływać na stężenie tamsulosyny we krwi, takimi jak: 
  • werapamil lub diltiazem (obniżające ciśnienie krwi), 
  • rytonawir i(lub) indynawir (stosowane w leczeniu zakażenia HIV),
  • ketokonazol, itrakonazol lub erytromycyna (stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych lub bakteryjnych). 

Równoczesne stosowanie leku Ranlosin z innymi lekami z grupy antagonistów receptorów adrenergicznych α1, takimi jak doksazosyna, indoramina, prazosyna lub alfuzosyna, może prowadzić do niezamierzonego obniżenia ciśnienia krwi

Należy poinformować lekarza, jeśli przyjmuje się jednocześnie leki, które mogą wpływać na zmniejszenie wydalania leku Ranlosin z organizmu, takie jak ketokonazol lub erytromycyna.

Stosowanie Ranlosin w ciąży i w okresie karmienia piersią

Lek nie jest przeznaczony dla kobiet.

Ranlosin – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Ciężkie działania niepożądane występują rzadko lub bardzo rzadko. W przypadku pojawienia się któregokolwiek z poniższych objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku, ponieważ może być konieczna interwencja medyczna:

  • nagły obrzęk tkanek miękkich, takich jak gardło lub język, trudności w oddychaniu, a także świąd i wysypka skórna, często jako reakcja alergiczna (obrzęk naczynioruchowy), który może wystąpić u maksymalnie 1 na 1 000 pacjentów,
  • priapizm, czyli bolesny, długotrwały i mimowolny wzwód penisa, wymagający natychmiastowej pomocy medycznej, który może dotyczyć nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentów,
  • zespół Stevensa-Johnsona, czyli poważny stan zapalny skóry i błon śluzowych będący reakcją alergiczną na leki lub inne substancje, występujący u maksymalnie 1 na 10 000 pacjentów,
  • poważne wysypki skórne, takie jak rumień wielopostaciowy lub złuszczające zapalenie skóry (częstość występowania tych objawów nie jest możliwa do określenia na podstawie dostępnych danych).

Po zastosowaniu leku Ranlosin działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Często (nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):

  • zawroty głowy, szczególnie przy siadaniu lub wstawaniu,
  • zaburzenia wytrysku,
  • wytrysk wsteczny (nasienie nie wypływa przez cewkę moczową, tylko cofa się do pęcherza), jest to niegroźne działanie niepożądane,
  • brak wytrysku,
  • ból głowy. 

Niezbyt często (nie więcej niż 1 na 100 pacjentów):

  • palpitacje (uczucie przyspieszonego bicia serca),
  • obniżone ciśnienie krwi odczuwane np. przy zmianie pozycji z leżącej na siedzącą lub stojącą, czasami równocześnie z zawrotami głowy,
  • katar lub uczucie zatkanego nosa (zapalenie błony śluzowej nosa),
  • biegunka, 
  • nudności,
  • wymioty,
  • zaparcia, 
  • uczucie osłabienia, 
  • wysypka, 
  • swędzenie,
  • pokrzywka. 

Rzadko (nie więcej niż 1 na 1 000 pacjentów ):

  • osłabienie,
  • omdlenia.

Lista rzadziej występujących skutków ubocznych Ranlosin znajduje się w ulotce leku.

Przechowywanie leku

Lek Ranlosin należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ranlosin (5)

Nie, lek Ranlosin dostępny jest wyłącznie na receptę.

Na rynku dostępnych jest kilka zamienników Ranlosin, m.in. Apo-Tamis, Omsal 0,4 mg, Symlosin SR.

Tak, częstym skutkiem ubocznym leku są zaburzenia wytrysku, jego brak lub wytrysk wsteczny.

Lek Ranlosin należy przyjmować rano, po śniadaniu lub po pierwszym posiłku.

Producent leku nie informuje o ryzyku wynikającym ze spożywania alkoholu w trakcie terapii, dlatego uznaje się, że nie ma przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że alkohol osłabia odporność i zdolności regeneracyjne organizmu.

e-Konsultacja po Receptę Online
Ranlosin

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem