Najważniejsze informacje:
Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się, jak działa Pyralgin i jakie dawki leku są zazwyczaj zalecane. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl. Tam też możesz zamówić e-receptę na lek Pyralgin.
postać / dawka | 1000 mg, 2500 mg (roztwór do wstrzykiwań), 500 mg (krople doustne) |
substancja czynna | metamizol (Metamizolum natricum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | ból o dużym nasileniu, gorączka |
podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański |
Lek nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią roztworu do wstrzykiwań w dawce 1000 mg i 2500 mg i kropli doustnych w dawce 500 mg i pojemności 10 ml, 20 ml, 50 ml i 100 ml. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie formy i dawki leku są dostępne w tym momencie w obrocie.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Lek Pyralgin zawiera substancję czynną - metamizol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
Wskazaniami do przyjmowania preparatu są:
Produkt leczniczy stosowany jest u osób dorosłych i dzieci od 3. miesiąca życia lub ważących ponad 5 kg.
Sprawdź opinie pacjentów o Pyralgin.
Substancją czynną leku Pyralgin jest metamizol.
W formie roztworu do wstrzykiwań każda ampułka o pojemności 2 ml zawiera 1 g metamizolu sodowego, a ampułka o pojemności 5 ml - 2,5 g substancji czynnej.
Pozostałe składniki leku w postaci roztworu to woda do wstrzykiwań.
W postaci kropli doustnych każdy ml (20 kropli) zawiera 500 mg metamizolu sodowego jednowodnego. Jedna kropla zawiera 25 mg substancji czynnej.
Pozostałe składniki leku w formie kropli to: sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan, sukraloza, sacharyna sodowa, aromat malinowy, 1,2-glikol propylenowy (E 1520), trioctan glicerylu (E 1518), maltol, woda oczyszczona.
Pyralgin - jak stosować ten lek (roztwór, krople doustne)? Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawka leku uzależniona jest nasilenia bólu, gorączki lub indywidualnej reakcji na produkt leczniczy.
Zaleca się przyjmowanie jak najmniejszej dawki, która opanuje ból i (lub) gorączkę nie częściej jak 4 razy na dobę, w odstępie 6-8 godzin.
Dawkowanie roztworu do wstrzykiwań u osób dorosłych i dzieci od 3. miesiąca życia
Osobom dorosłym i dzieciom od 15. roku życia zaleca się przyjmowanie dawki pojedynczej nie większej jak 1000 mg na kg masy ciała.
U dzieci od 3. miesiąca życia do 14 lat należy podawać dawkę od 8-16 mg substancji czynnej na kg masy ciała. W przypadku gorączki zaleca się zastosowanie leku w dawce 10 mg na kg masy ciała.
W razie potrzeby - dawkę pojedynczą można zwiększyć do 2500 mg metamizolu, a dawkę dobową do 5000 mg substancji czynnej.
Dawkowanie kropli doustnych u osób dorosłych i dzieci od 3. miesiąca życia
Osobom dorosłym i dzieciom od 15. roku życia zaleca się przyjmowanie dawki pojedynczej od 500 do 1000 mg substancji czynnej, co jest równoważne 20-40 kroplom. Maksymalna dawka dobowa wynosi od 2000 do 4000 mg, co odpowiada 80-160 kroplom leku.
U dzieci dawka leku uzależniona jest od masy ciała i wieku pacjenta.
Dzieciom o masie ciała poniżej 9 kg zaleca się przyjmowanie pojedynczej dawki wynoszącej 25-125 mg, co odpowiada 1-5 kroplom. Maksymalna dawka dobowa wynosi 100-500 mg, co jest równoważne 4-20 kroplom.
U dzieci starszych dawka pojedyncza waha się od 75-875 mg, co odpowiada 3-35 kroplom, a maksymalna dawka dobowa mieści się w przedziale 300-3500 mg równoważnej 12-140 kroplom.
Bardziej szczegółowe informacje dotyczące dawkowania można odnaleźć w tabeli dostępnej w ulotce.
Nie należy przyjmować leku:
Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów:
Przed badaniami laboratoryjnymi należy poinformować o przyjmowaniu leku Pyralgin. Metamizol może zaburzać wyniki niektórych badań, tj. oznaczanie stężeń kreatyniny, tłuszczów, cholesterolu HDL lub stężenia kwasu moczowego.
W okresie stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń/maszyn, gdyż może dojść do upośledzenia zdolności koncentracji lub reagowania.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Należy zachować ostrożność u osób przyjmujących metamizol i kwas acetylosalicylowy (działanie kwasu acetylosalicylowego może zmniejszać agregację płytek krwi).
Tego typu połączeń należy unikać, chyba, że specjalista zaleci inaczej.
W ciąży stosowanie leku nie jest wskazane. W indywidualnych przypadkach w pierwszym i drugim trymestrze, po konsultacji z lekarzem, pacjentka może przyjmować pojedyncze dawki metamizolu, pod warunkiem, że jest to bezwzględnie konieczne.
W ostatnich trzech miesiącach ciąży nie wolno przyjmować leku ze względu na zwiększenie ryzyka powikłań u matki i dziecka, tj. krwotoki przedwczesne zamknięcie ważnego naczynia krwionośnego dziecka (przewodu tętniczego Botalla), które w sposób naturalny zamyka się po urodzeniu.
W okresie karmienia piersią należy unikać stosowanie leku, gdyż substancja czynna zawarta w leku może przenikać do mleka matki. W przypadku jednorazowego podania produktu leczniczego zaleca się, aby kobiety karmiące zbierały i wylewały pokarm przez 48 godzin od podania leku.
Pyralgin, tak jak inne leki może powodować działania niepożądane.
Jeśli po przyjmowaniu leku wystąpią poniższe objawy, należy odstawić lek i skontaktować się jak najszybciej z lekarzem prowadzącym, gdyż mogą one świadczyć o agranulocytozie.
Gdy pojawi się:
może to świadczyć o zaburzeniach i uszkodzeniu wątroby. Wówczas lek należy natychmiast odstawić i skontaktować się z lekarzem.
Podobnie należy zachować się, jeśli po stosowaniu metamizolu wystąpią poniższe działania niepożądane Pyralgin:
Objawy te świadczą o ciężkiej reakcji skórnej na dany lek.
Do niezbyt częstych działań niepożądanych (występują rzadziej niż u 1 na 100 osób) występują:
W przypadku zaobserwowania podobnych objawów lek należy natychmiast odstawić i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
O innych, rzadszych objawach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Pyralgin.
Pyralgin nie jest dostępny w postaci czopków. W tej formie można dostać lek bez recepty, z tą samą substancją czynną – Pyralginum GSK.
Lek nie jest zalecany dla dzieci poniżej 3. miesiąca życia lub ważących mniej niż 5 kg. Dawka leku uzależniona jest od masy ciała pacjenta.
Pyralgin jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę. Jednak na polskim rynku są leki z taką samą substancją czynną, dostępne bez recepty. Należą do nich m.in.: Gardan, Maxalgina, Pyralgina, Pyralginum GSK.
Nie zaleca się stosowania preparatu w połączeniu z alkoholem.