Receptomat » Pulnozin
Pulnozin
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na zakażenia układu oddechowego, przewlekła obturacyjna choroba płuc
- Zapytaj o zastosowanie Pulnozin
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Pulnozin – syrop rozrzedzający wydzielinę
- Pulnozin to syrop wskazany do stosowania w chorobach układu oddechowego przebiegających z nadmierną produkcją gęstej, lepkiej wydzieliny (w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc).
- Substancją czynną leku jest karbocysteina, który wykazuje działanie mukolityczne.
- Lek jest przeznaczony dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 2. roku życia.
- Syrop Pulnozin jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Pulnozin.
- dostępność na receptę
- wskazania zakażenia układu oddechowego, przewlekła obturacyjna choroba płuc
- postać syrop
- dawka 50 mg/ml
- substancja czynna kofeina (Coffeinum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 17 kwietnia, 2025-
Data publikacji17 kwietnia, 2025
-
AutorMilena Grodna
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta Dariusz Mariusz
- uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
- czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.
- astma oskrzelowa ze skurczem oskrzeli w wywiadzie,
- ciężka niewydolność oddechowa,
- osłabienie (przy zmniejszeniu odruchu kaszlowego istnieje ryzyko wystąpienia niedrożności dróg oddechowych),
- podeszły wiek,
- stosowanie innych leków mogących wywoływać krwawienia z przewodu pokarmowego.
- nudności,
- wymioty,
- biegunka.
O leku
Pulnozin to lek rozrzedzający wydzielinę w drogach oddechowych, zawierający karbocysteinę. Może być stosowany od 2. roku życia. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań umów się na telekonsultację na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać e-receptę na lek Pulnozin.
Pulnozin – co to za lek?
Pulnozin to syrop na receptę, stosowany w celu rozrzedzenia gęstej, lepkiej wydzieliny w drogach oddechowych. Taka wydzielina jest charakterystyczna m.in. dla niektórych zakażeń i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Lek ułatwia odkrztuszanie i usuwanie wydzieliny, co zmniejsza częstość napadów kaszlu i poprawia wentylację płuc.
Na co stosuje się lek Pulnozin?
Pulnozin stosuje się wspomagająco w leczeniu chorób układu oddechowego przebiegających z nadmierną produkcją gęstej i lepkiej wydzieliny.
Jak działa Pulnozin?
Pulnozin (syrop) zawiera substancję czynną karbocysteinę, która należy do mukolityków. Mechanizm jej działania polega na rozbijaniu wiązań chemicznych w śluzie. Prowadzi to do upłynnienia wydzieliny i ułatwia jej usunięcie.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Pulnozin?
Lek jest przeznaczony dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 2. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Pulnozin?
Syrop Pulnozin zawiera substancję czynną karbocysteinę w ilości 250 mg/5 ml.
Pozostałe składniki leku to: sacharoza, karmel (E150), aromat agrestowy Aroma grosella 63.2334,
wodorotlenek sodu (do ustalenia pH), metylu parahydroksybenzoesan (E218), woda oczyszczona.
Lek zawiera sacharozę, sód i metylu parahydroksybenzoesan.
Pulnozin – zamienniki
W przypadku leku Pulnozin, zamiennik to np. Mucopect, Pecto Drill.
Pulnozin – dawkowanie
Syrop należy odmierzać za pomocą dołączonej strzykawki doustnej, która ma pojemność 5 ml i ma podziałkę skalowaną co 0,25 ml. W ulotce znajduje się instrukcja obsługi strzykawki doustnej.
U osób dorosłych zazwyczaj stosuje się dawkę dobową wynoszącą 2250 mg, w podziale na 3 dawki po 15 ml syropu. Po uzyskaniu działania rozrzedzającego, można zmniejszyć dawkę do 1500 mg na dobę (tj. 10 ml syropu 3 razy na dobę).
U dzieci w wieku od 2 do 5 lat stosuje się od 125 mg do 250 mg (tj. 2,5-5 ml syropu) 2 razy na dobę, a u dzieci w wieku 6-12 lat 250 mg (tj. 5 ml syropu) 3 razy na dobę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować lek Pulnozin, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Pulnozin
Pominiętą dawkę należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji pacjent powinien opuścić dawkę, o której zapomniał, i przyjąć kolejną o zwykłej porze. Następnie zaleca się kontynuację leczenia jak dotychczas. Nie należy stosować podwójnej dawki Pulnozin.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Pulnozin, przedawkowanie
W razie przyjęcia większej dawki Pulnozin niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku bólu w nadbrzuszu, nudności lub wymiotów, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Przerwanie stosowania leku Pulnozin
Nie dotyczy.
Pulnozin – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania Pulnozin – leku nie należy stosować w następujących przypadkach:
Podczas stosowania leku Pulnozin należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:
Należy spodziewać się, że stosowanie leku będzie wiązało się ze wzmożonym kaszlem i usuwaniem plwociny. Nie należy stosować leku Pulnozin jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Pulnozin 50 mg/ml z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie leku Pulnozin w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy stosować leku Pulnozin w ciąży (szczególnie w pierwszym trymestrze) ani podczas karmienia piersią.
Pulnozin a prowadzenie pojazdów
Pulnozin nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn lub wpływ ten jest nieistotny.
Pulnozin – skutki uboczne
Stosując lek Pulnozin, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
U mniej niż 1 na 100 osób (tj. niezbyt często) syrop Pulnozin może powodować następujące skutki uboczne o charakterze żołądkowo-jelitowym:
Należy przerwać leczenie w przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości, takich jak skurcz oskrzeli lub pokrzywka, zwracając szczególną uwagę na osoby z astmą.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Pulnozin?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Pulnozin? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli Pulnozin (syrop) znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Pulnozin, cena może różnić się w zależności od apteki.
Pulnozin to lek rozrzedzający wydzielinę w drogach oddechowych. Ma postać syropu i zawiera 50 mg karbocysteiny w każdym mililitrze. Może być stosowany u dzieci od 2. roku życia, młodzieży oraz dorosłych. Dawkowanie jest zależne od wieku pacjenta, a odpowiednią ilość leku odmierza się za pomocą strzykawki doustnej dołączonej do opakowania. Wzmożony kaszel i odkrztuszanie wydzieliny są typowe po zastosowaniu tego leku. E-receptę na lek Pulnozin można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Czy można uzyskać syrop Pulnozin bez recepty?

Nie, lek Pulnozin jest dostępny wyłącznie na receptę.
Syrop Pulnozin - na co jest, na co pomaga? Co to za lek?

Syrop Pulnozin to lek mukolityczny, którego substancją czynną jest karbocysteina. Stosuje się go w leczeniu chorób układu oddechowego, które przebiegają z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny w oskrzelach (tj. zakażenia i przewlekła obturacyjna choroba płuc). Lek pomaga rozrzedzić zalegającą wydzielinę, dzięki czemu zmniejsza się częstotliwość napadów kaszlu i poprawia się komfort oddychania.
Syrop Pulnozin - na jaki kaszel?

Pulnozin to syrop na kaszel mokry, czyli kaszel z nadprodukcją wydzieliny w drogach oddechowych. Działanie leku polega na rozrzedzaniu śluzu, co ułatwia jego usuwanie. Lek nie jest natomiast przeznaczony do leczenia kaszlu suchego, ponieważ nie tłumu odruchu kaszlowego.
Jakie są zamienniki Pulnozin?

Zamiennikami syropu Pulnozin są Mucopect i Pecto Drill.
Jak długo można stosować syrop Pulnozin dla dzieci?

Producent nie podaje szczegółowych informacji dotyczących czasu stosowania syropu Pulnozin. Co do zasady, leki mukolityczne stosuje się do momentu dostatecznego rozrzedzenia wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Rodzice otrzymają dokładne zalecenia od lekarza badającego dziecko i wystawiającego receptę na Pulnozin dla dzieci. Jeśli pomimo stosowania leku nie dochodzi do poprawienia komfortu oddychania lub stan dziecka pogarsza się, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Czy Pulnozin jest na receptę? Jak uzyskać receptę na Pulnozin?

Tak, Pulnozin (syrop z karbocysteiną) to lek dostępny wyłącznie na receptę. Aby uzyskać receptę na Pulnozin, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej w formie stacjonarnej lub z wykorzystaniem metod telemedycyny (wizyta online).
Do której godziny można stosować syrop Pulnozin? Czy można na noc?

Zaleca się, aby ostatnią dawkę Pulnozin przyjąć nie później niż 4 godziny przed planowanym pójściem spać. Leku nie należy stosować krótko przed snem, ponieważ rozrzedzony śluz może się gromadzić podczas leżenia, prowadząc do duszności i dyskomfortu.
Pulnozin a Pecto Drill - czy to to samo?

Syropy Pulnozin i Pecto Drill to zamienniki. Zawierają tę samą substancję czynną (karbocysteinę) i są stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego przebiegających z nadmierną produkcją gęstej wydzieliny u dorosłych i dzieci od 2. roku życia. Mogą różnić się zawartością składników pomocniczych, dostępnością czy ceną.
Pulnozin a alkohol - czy można pić alkohol podczas stosowania tego leku?

Producent leku nie wskazuje na istnienie interakcji między substancją czynną a alkoholem. Zazwyczaj zaleca się jednak ograniczenie spożycia alkoholu podczas stosowania karbocysteiny ze względu na ryzyko nasilenia działań niepożądanych (np. podrażnienia błony śluzowej żołądka). W przypadku zakażeń alkohol może dodatkowo osłabiać działanie układu odpornościowego.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Pulnozin?

E-konsultacja to prosty sposób na poradę medyczną w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości wizyty w placówce stacjonarnej. Aby rozpocząć konsultację online na stronie Receptomat.pl, wystarczy kliknąć w widoczny przycisk “Rozpocznij e-konsultację”. Można zgłosić się z konkretną przypadłością lub rozpocząć e-konsultację ogólną. W kolejnym kroku należy wypełnić formularz, a następnie utworzyć konto (dla nowego pacjenta) lub zalogować się na istniejące konto. Następnie odbywa się teleporada mająca na celu zebranie wywiadu medycznego i – jeśli to konieczne – pozyskanie dodatkowej dokumentacji medycznej. Po teleporadzie, jeśli okaże się to konieczne, pacjent otrzyma e-receptę na Pulnozin. Kod do jej realizacji jest wysyłany SMS-em. Tak wystawiona e-recepta pojawi się również w Internetowym Koncie Pacjenta.