e-Konsultacja z Receptą Online

Posorutin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Posorutin? Cena, refundacja

Posorutin 50 mg/ml krople 10 ml – cena leku wynosi od 29,50 do 38,90 zł.

Cena nierefundowanego leku może być inna w każdej aptece, może też zmienić się w przyszłości.

Posorutin – jak działa, na co i dla kogo

Posorutin to lek wykorzystywany do stabilizacji naczyń krwionośnych oka. Substancją czynną preparatu w postaci kropli do oczu jest trokserutyna, półsyntetyczna pochodna rutyny. Składnik ten uelastycznia ściany naczyń, zmniejsza ich przepuszczalność, działa przeciwwysiękowo, ogranicza obrzęk. Poprawia również przepływ krwi i limfy. Dodatkowo wykazuje właściwości antyoksydacyjne.

Posorutin lek stosuje się w leczeniu uzupełniającym w przypadku osłabienia naczyń krwionośnych, zwłaszcza przy zmianach w dnie oka spowodowanych retinopatią cukrzycową oraz przy wylewach krwawych do spojówki. Trokserutyna działa w przednim odcinku oka oraz dyfunduje przez rogówkę.

Posorutin – zamienniki:

Posorutin, lek na uszczelnienie naczyń krwionośnych oka, nie ma bezpośredniego zamiennika dostępnego na receptę.

Posorutin – skład leku

Substancją czynną kropli do oczu Posorutin jest trokserutyna. 1 ml roztworu zawiera 50 mg trokserutyny.

Pozostałe składniki kropli obkurczających naczynka w oku to: chloroheksydyny diglukonianu roztwór 20%, sodu chlorek, disodu edytynian, woda do wstrzykiwań lub woda wysokooczyszczona.

Posorutin – dawkowanie

Lek Posorutin 0,05 g/ml stosować należy zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawka leku wynosi zwykle 3 razy na dobę po 1 kropli do worka spojówkowego. Zakraplanie leku powinno być rozłożone równomiernie w ciągu doby.

W celu podania preparatu należy umyć dokładnie ręce, a następnie odkręcić zakrętkę pojemnika, odchylić nieco głowę do tyłu, odciągnąć delikatnie dolną powiekę i ściskając niezbyt mocno butelkę, podać jedną kroplę na wylew w oku do worka spojówkowego. Powoli zamknąć powieki. Aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu, należy chronić przed kontaktem zakraplacza z okiem i skórą twarzy. 

Posorutin lek jest przeznaczony do terapii długoterminowej, zaleconej przez lekarza.

Posorutin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Posorutin, mimo skuteczności działania, nie powinien być stosowany przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do jego aplikowania do oka jest uczulenie na trokserutynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Podczas stosowania leku Posorutin na wylew w oku nie należy używać soczewek kontaktowych.

Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań do ich używania, należy przed zakropleniem leku zdjąć soczewki i zakroplić lek do worka spojówkowego. Soczewki można ponownie założyć po upływie ok. 15 minut. Należy unikać kontaktu miękkich soczewek z lekiem, ponieważ może to prowadzić do ich uszkodzenia.

Nie jest znany wpływ preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Interakcja z innymi lekami

Interakcje kropli Posorotin na pękające naczynka z innymi lekami nie są znane, jednak należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach. W przypadku jednoczesnego stosowania innych kropli lub maści do oka, leki należy podawać w odstępie 15 minut. Maści okulistyczne należy podawać jako ostatnie.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Posorutin w ciąży

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna skonsultować stosowanie tego leku z lekarzem.

Posorutin a karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania kropli obkurczających naczynka w oku w czasie karmienia piersią

Posorutin – skutki uboczne

Przyjmowanie leków wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych. Posorutin w postaci kropli do oczu u niektórych pacjentów może wywołać:

  • rzadkie skutki uboczne (u 1 pacjenta na 1000 do 10 000 leczonych) – pieczenie oczu.
  • bardzo rzadkie skutki uboczne (u 1 pacjenta na 10 000 leczonych osób lub rzadziej) – objawy nadwrażliwości, polegające na reakcjach alergicznych na jeden ze składników leku. Należy skonsultować się z lekarzem.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. 


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Posorutin (3)

Krople do oczu Posorutin zawierają trokserutynę, która działa wzmacniająco na naczynia krwionośne oka. Posorutin lek jest stosowany w przypadku wylewów w oku w angiopatii cukrzycowej oraz w wylewach podspojówkowych w cukrzycy.

Nie, Posorutin jest lekiem wydawanym wyłącznie za okazaniem recepty lekarskiej.

Po pierwszym otwarciu butelki, lek można stosować przez okres 6 tygodni. Preparat przeznaczony jest do terapii długoterminowej.

e-Konsultacja z Receptą Online
Posorutin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem