Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Posorutin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Posorutin

Najważniejsze informacje:

  • Posorutin to lek w formie kropli do oczu, który zawiera substancję czynną trokserutynę, wzmacniającą włosowate naczynia krwionośne
  • Preparat stosowany wspomagająco w osłabieniu naczyń krwionośnych w gałce ocznej w angiopatii cukrzycowej oraz w wylewach podspojówkowych w cukrzycy.
  • Lek do długotrwałej terapii, wydawany jest wyłącznie na receptę.

Na co i jak stosować Posorutin, lek w postaci kropli do oczu? Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas aplikowania tego leku do worka spojówkowego? Ile kosztuje opakowanie kropli na wylew w oku? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym opisie oraz ulotce dołączonej do leku. W celu konsultacji umów e-wizytę lekarską przez Receptomat.pl - podczas niej możesz uzyskać receptę na krople Posorutin.

postać / dawka
krople do oczu, 50 mg/ml
substancja czynna
trokserutyna (łac. Troxerutinum)
dostępność
lek na receptę
zastosowanie / wskazania
lek stabilizujący naczynia krwionośne oka, angiopatia cukrzycowa
podmiot odpowiedzialny
URSAPHARM Poland Sp. z o.o., ul. Malarska 6 05-092 Łomianki Polska

Informacje o leku - do pobrania:

  • Posorutin - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

  • Posorutin - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

Spis treści

Ile kosztuje lek Posorutin? Cena, refundacja

Posorutin 50 mg/ml krople 10 ml - cena leku wynosi od 29,50 do 38,90 zł.

Cena nierefundowanego leku może być inna w każdej aptece, może też zmienić się w przyszłości.

Posorutin - jak działa, na co i dla kogo

Posorutin to lek wykorzystywany do stabilizacji naczyń krwionośnych oka. Substancją czynną preparatu w postaci kropli do oczu jest trokserutyna, półsyntetyczna pochodna rutyny. Składnik ten uelastycznia ściany naczyń, zmniejsza ich przepuszczalność, działa przeciwwysiękowo, ogranicza obrzęk. Poprawia również przepływ krwi i limfy. Dodatkowo wykazuje właściwości antyoksydacyjne.

Posorutin lek stosuje się w leczeniu uzupełniającym w przypadku osłabienia naczyń krwionośnych, zwłaszcza przy zmianach w dnie oka spowodowanych retinopatią cukrzycową oraz przy wylewach krwawych do spojówki. Trokserutyna działa w przednim odcinku oka oraz dyfunduje przez rogówkę.

Sprawdź opinie innych pacjentów o Posorutin.

Posorutin - zamienniki:

Posorutin, lek na uszczelnienie naczyń krwionośnych oka, nie ma bezpośredniego zamiennika dostępnego na receptę.

Posorutin – skład leku

Substancją czynną kropli do oczu Posorutin jest trokserutyna. 1 ml roztworu zawiera 50 mg trokserutyny.

Pozostałe składniki kropli obkurczających naczynka w oku to: chloroheksydyny diglukonianu roztwór 20%, sodu chlorek, disodu edytynian, woda do wstrzykiwań lub woda wysokooczyszczona.

Posorutin – dawkowanie

Lek Posorutin 0,05 g/ml stosować należy zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawka leku wynosi zwykle 3 razy na dobę po 1 kropli do worka spojówkowego. Zakraplanie leku powinno być rozłożone równomiernie w ciągu doby.

W celu podania preparatu należy umyć dokładnie ręce, a następnie odkręcić zakrętkę pojemnika, odchylić nieco głowę do tyłu, odciągnąć delikatnie dolną powiekę i ściskając niezbyt mocno butelkę, podać jedną kroplę na wylew w oku do worka spojówkowego. Powoli zamknąć powieki. Aby uniknąć zanieczyszczenia preparatu, należy chronić przed kontaktem zakraplacza z okiem i skórą twarzy. 

Posorutin lek jest przeznaczony do terapii długoterminowej, zaleconej przez lekarza.

Posorutin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Posorutin, mimo skuteczności działania, nie powinien być stosowany przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do jego aplikowania do oka jest uczulenie na trokserutynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Podczas stosowania leku Posorutin na wylew w oku nie należy używać soczewek kontaktowych.

Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań do ich używania, należy przed zakropleniem leku zdjąć soczewki i zakroplić lek do worka spojówkowego. Soczewki można ponownie założyć po upływie ok. 15 minut. Należy unikać kontaktu miękkich soczewek z lekiem, ponieważ może to prowadzić do ich uszkodzenia.

Nie jest znany wpływ preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Interakcja z innymi lekami

Interakcje kropli Posorotin na pękające naczynka z innymi lekami nie są znane, jednak należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach. W przypadku jednoczesnego stosowania innych kropli lub maści do oka, leki należy podawać w odstępie 15 minut. Maści okulistyczne należy podawać jako ostatnie.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Posorutin w ciąży

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna skonsultować stosowanie tego leku z lekarzem.

Posorutin a karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania kropli obkurczających naczynka w oku w czasie karmienia piersią

Posorutin - skutki uboczne

Przyjmowanie leków wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych. Posorutin w postaci kropli do oczu u niektórych pacjentów może wywołać:

  • rzadkie skutki uboczne (u 1 pacjenta na 1000 do 10 000 leczonych) - pieczenie oczu.
  • bardzo rzadkie skutki uboczne (u 1 pacjenta na 10 000 leczonych osób lub rzadziej) - objawy nadwrażliwości, polegające na reakcjach alergicznych na jeden ze składników leku. Należy skonsultować się z lekarzem.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Najczęstsze pytania pacjentów przyjmujących lek Posorutin.

Na co są krople Posorutin?

Krople do oczu Posorutin zawierają trokserutynę, która działa wzmacniająco na naczynia krwionośne oka. Posorutin lek jest stosowany w przypadku wylewów w oku w angiopatii cukrzycowej oraz w wylewach podspojówkowych w cukrzycy.

Czy można kupić Posorutin bez recepty?

Nie, Posorutin jest lekiem wydawanym wyłącznie za okazaniem recepty lekarskiej.

Jak długo można stosować Posorutin krople do oczu?

Po pierwszym otwarciu butelki, lek można stosować przez okres 6 tygodni. Preparat przeznaczony jest do terapii długoterminowej.

Inne popularne leki: