Najważniejsze informacje:
W poniższym opisie znajdziesz wiadomości dotyczące stosowania leku Posela — cenę, zamienniki oraz skutki uboczne. Dodatkowo znajdziesz tu szczegółowe informacje o preparacie Posela — ulotkę producenta. W przypadku dodatkowych pytań, możesz skorzystać z konsultacji z lekarzem na stronie Receptomat.pl. W razie potrzeby uzyskasz tam również e-receptę na lek Posela.
postać / dawka | Posela 3 mg (tabletki) |
substancja czynna | Ivermectinum / Ivermektyna |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | infekcje pasożytnicze |
podmiot odpowiedzialny | SUBSTIPHARM, 24 rue Erlanger, 75016 Paryż, Francja |
Lek Posela nie jest objęty refundacją.
Należy zaznaczyć, że podana cena w przyszłości może ulec zmianie.
W obrocie znajduje się również lek Posela 3 mg w opakowaniach po 8, 10, 12, 16 i 20 tabletek.
Lek Posela zawiera iwermektynę, pochodną awermektyny wywierającej silne działanie przeciwzapalne. Iwermektyna wpływa na zwiększenie przenikania jonów chlorkowych przez błonę komórkową bezkręgowców oraz hiperpolaryzację komórek mięśniowych i nerwowych, co doprowadza do porażenia i śmierci niektórych pasożytów.
Wskazaniem do stosowania preparatu Posela są infekcje pasożytnicze spowodowane przez:
Posela nie działa przeciwko dojrzałym pasożytom, jest skuteczny jedynie wobec form niedojrzałych. Lek nie służy również do zapobiegania powyższym infekcjom pasożytniczym.
Preparat Posela po podaniu doustnym osiąga najwyższe stężenie we krwi po ok. 4 h i niemal całkowicie (w 99 %) wiąże się z białkami osocza.
Posela jest preparatem stosowanym w leczeniu infekcji pasożytniczych u osób dorosłych i dzieci o masie powyżej 15 kg.
Sprawdź opinie pacjentów o Posela.
Lek występuje w postaci tabletek. Substancją czynną leku jest iwermektyna 3 mg.
Pozostałe składniki: celuloza mikrokrystaliczna (E 460), skrobia żelowana kukurydziana, butylohydroksyanizol (E 320), stearynian magnezu (E 470b)
Lek Posela należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie zależy od rodzaju infekcji i masy ciała pacjenta.
Leczenie strongyloidozy jelitowej — zalecana dawka wynosi jednorazowo 200 µg iwermektyny / kg masy ciała.
Leczenie mikrofilaremii — zalecana dawka wynosi od 150 do 200 µg iwermektyny / kg masy ciała stosowane jednorazowo co 6 miesięcy (na terenach endemicznych lek można podawać raz na 12 miesięcy, wtedy zalecana dawka wynosi od 300 do 400 µg iwermektyny / kg masy ciała).
Jeśli nie ma możliwości ustalenia masy ciała pacjenta, dawkę dostosowuje się do jego wzrostu:
Leczenie świerzbu ludzkiego — zalecana dawka wynosi 200 µg iwermektyny / kg masy ciała. Minimalny czas potrzebny do oceny skuteczności leczenia wynosi 4 tygodnie.
Nie należy stosować leku Posela, jeśli:
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu Posela u pacjentów:
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie i w ostatnim czasie, również tych dostępnych bez recepty.
Należy skonsultować z lekarzem bezpieczeństwo jednoczesnego przyjmowania Poseli z innymi lekami.
W przypadku ciąży (lub podejrzenia ciąży) przed rozpoczęciem leczenia preparatem Posela pacjentka powinna zasięgnąć opinii lekarza. Nie zaleca się przyjmowania leku Posela w ciąży, chyba że zdaniem lekarza korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu.
Stosowanie leku Posela w okresie karmienia piersią uznawane jest za bezpieczne dla dziecka. Ze względu na dużą masę cząsteczkową i rodzaj wiązania z białkami, przedostawanie się leku Posela do mleka matki nie ma znaczenia klinicznego. W dotychczasowych badaniach nie zaobserwowano żadnych zaburzeń rozwojowych ani problemów zdrowotnych u dzieci karmionych mlekiem matek przyjmujących lek Posela.
Jak każdy lek Posela może wywoływać skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią.
Przy stosowaniu leku Posela działania niepożądane zazwyczaj są łagodne i krótkotrwałe. Skutki uboczne zależą od rodzaju zakażenia oraz ogólnego stanu pacjenta.
Działania niepożądane przy leczeniu:
W przypadku pojawienia się objawów sugerujących występowanie reakcji alergicznej, takich jak nagła gorączka, nagłe poważne reakcje skórne (świąd, wysypka) lub kłopoty z oddychaniem, zaleca się natychmiastową konsultację z lekarzem.
Ulotka Poseli zawiera informacje o innych możliwych działaniach niepożądanych.
Preparat Posela powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze nie większej niż 25°C, z dala od promieni słonecznych.
Najczęstsze pytania pacjentów przyjmujących lek Posela.
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj przy leczeniu świerzba stosuje się jednorazową dawkę 200 µg iwermektyny / kg masy ciała. W niektórych sytuacjach lekarz może zlecić przyjęcie dodatkowej dawki w ciągu 8-15 dni. Osoby utrzymujące bliskie kontakty z pacjentem leczonym z powodu świerzba powinny skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy występują u nich objawy zakażenia i konieczność zastosowania leczenia. Pacjent leczony preparatem Posela nie jest odporny na wtórne zakażenie, dlatego może ponownie zarazić się od innych domowników, jeśli w porę nie podejmą leczenia.
Tabletki Posela przeznaczone są do przyjmowania doustnego.
Lek powinien być przyjmowany na pusty żołądek. Odstęp pomiędzy przyjęciem Poseli przed lub po posiłku powinien wynosić minimum 2 godziny. Tabletkę należy popić wodą.
Ze względu na bezpieczeństwo dzieci poniżej 6. roku życia, przed zastosowaniem u nich leku, tabletki należy rozgnieść.
Na ulotce producenta nie ma żadnych informacji o przeciwskazaniach dotyczących spożywania alkoholu po zastosowaniu leku. Jednak zarówno ze względu na możliwe działania niepożądane związane z przyjmowaniem preparatu, jak i niekorzystny wpływ alkoholu na odporność organizmu, warto powstrzymać się od spożywania alkoholu, (szczególnie większych ilości), w trakcie leczenia.
Nie prowadzono badań nad wpływem Poseli na prowadzenie pojazdów czy obsługiwanie maszyn. Jednak ze względu na to, że lek może powodować senność, zawroty głowy lub drżenie, zaleca się obserwowanie swoich reakcji i unikanie prowadzenia pojazdów w sytuacji, kiedy wystąpi którykolwiek z wyżej wymienionych objawów.