e-Konsultacja z Receptą Online

Oxycort

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Oxycort – informacje o leku

Lek w postaci maści lub aerozolu do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera dwie substancje czynne: antybiotyk oksytetracyklinę i kortykosteroid hydrokortyzon. Połączenie tych dwóch składników pozwala na leczenie stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.

 • dawki / postać: Oxycort maść (30 mg + 10 mg)/g, Oxycort aerozol na skórę, zawiesina (9,30 mg + 3,10 mg)/g
 • substancja czynna: oksytetracyklina, hydrokortyzonu octan (Oxytetracyclinum + Hydrocortisoni acetas)
 • kategoria: Choroby skóry
 • podmiot odpowiedzialny: Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3, Irlandia
 • wytwórca: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa SA, 58-500 Jelenia Góra, ul. Wincentego Pola 21

Oxycort – ulotka dla pacjenta

Oxycort – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Oxycort? Cena, refundacja

Ten lek na choroby skóry jest dostępny w postaci aerozolu lub maści. Oba warianty są wydawane wyłącznie na receptę. Lek Oxycort nie jest w tym momencie objęty refundacją, dlatego jego cena może nieznacznie różnić się w zależności od apteki. W przyszłości może ulec zmianie.

 • Oxycort aerozol (spray) – cena za opakowanie 16,125 g wynosi około 22-28 zł, zaś za opakowanie 32,25 g trzeba zapłacić około 25-30 zł.
 • Oxycort maść – cena za tubkę 10 g wynosi około 20-25 zł.

Oxycort – opis i właściwości, jak działa

Lek zawiera dwie substancje czynne, a każda z nich wykazuje inny mechanizm działania. Oxycort to połączenie antybiotyku (oksytetracykliny) z kortykosteroidem (hydrokortyzon). 

Oksytetracyklina to antybiotyk z grupy tetracyklin, która wykazuje przeciwbakteryjne działanie zarówno w stosunku do drobnoustrojów Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych. Oksytetracyklina działa bakteriostatycznie, jej mechanizm działania opiera się na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych.

Hydrokortyzon należy do grupy leków zaliczanych do kortykosteroidów. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwświądowe. 

Oxycort – skład leku

Oksytetracyklina (w postaci oksytetracykliny chlorowodorku) i hydrokortyzonu octan to substancje czynne leku.

1 g maści zawiera 30 mg oksytetracykliny i 10 mg hydrokortyzonu octanu. W skład maści wchodzi jeszcze wazelina biała.

1g zawiesiny (aerozolu) zawiera 9,30 mg oksytetracykliny chlorowodorku i 3,10 mg hydrokortyzonu. Inne składniki zawiesiny to: soritanu trioleinian, lecytyna, izopropylu mirystynian, mieszanina propanu, butanu, izobutanu.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Oxycort działa bakteriostatycznie na wrażliwe na tetracyklinę bakterie, które bytują w ogniskach zapalnych skóry oraz ogranicza miejscowe procesy zapalne, zmniejsza rumień (silne zaczerwienienie wokół rany) i świąd.

Wskazania do stosowania leku to miejscowe leczenie stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym, które może pojawić się w przebiegu następujących chorób (różne dla maści i aerozolu):

 • liszajec,
 • zapalenie mieszków włosowych,
 • alergiczne choroby skóry: wyprysk, pokrzywka, to także maść na świerzbiączkę,
 • oparzenia i odmrożenia I stopnia;
 • stany po ukąszeniach owadów,
 • róża,
 • łojotokowe i kontaktowe zapalenie skóry,
 • zadawnione zmiany łuszczycowe.

Lek jest przeznaczony do stosowania dla dorosłych osób. Brak jest informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci i młodzieży.

Oxycort – dawkowanie

Lekarz na podstawie rodzaju dolegliwości oraz jej nasilenia daje konkretne zalecenia dotyczące dawkowania preparatu, schematu i długości leczenia. Lek aplikowany jest miejscowo na zmienione chorobowe obszary skóry.

Jak stosować Oxycort aerozol?

Pojemnik z zawiesiną należy trzymać pionowo z główką rozpyłową do góry, w odległości 15-20 cm od zmian chorobowych na skórze. Spryskiwać strumieniem zawiesiny przez 1-3 sekundy. Należy stosować 2-4 razy na dobę w równych odstępach czasowych. 

Leczenie trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni, jednak to lekarz zadecyduje, ile powinno trwać stosowanie tego sprayu z antybiotykiem i kortykosteroidem.

Ważne, aby podczas stosowania miejscowego leku:

 • Przed każdym użyciem energicznie potrząsnąć pojemnikiem.
 • Nie wdychać rozpylanej substancji.
 • Chronić oczy przed rozpylaną substancją.
 • Po aplikacji leku dokładnie umyć ręce mydłem i wodą.

Jak stosować tę maść z hydrokortyzonem?

Cienką warstwę maści nakłada się cienko na zmienioną chorobowo skórę. Zaleca się, aby robić to nie częściej niż 1-2 razy na dobę.

Ważne, aby nie stosować maści pod opatrunkiem okluzyjnym (uszczelniającym).

Podczas jednego tygodnia leczenia można zużyć nie więcej niż 10 g (1 tubkę) maści.

Leczenie zazwyczaj można prowadzić bez przerwy w czasie od 7 do 14 dni, jednak w przypadku skóry twarzy nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.

Oxycort – przeciwwskazania, środki ostrożności

Są sytuacje, w których nie należy stosować leku Oxycort:

 • gdy pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub inny składnik leku;
 • w przebiegu niektórych wirusowych (np. opryszczki zwykłej, ospy wietrznej), grzybiczych lub bakteryjnych zakażeń skórnych (np. na zmiany gruźlicze);
 • w przebiegu trądziku zwykłego lub różowatego;
 • w zapaleniu skóry wokół ust;
 • po szczepieniach ochronnych;
 • przy nowotworach skóry i w stanach przedrakowych;
 • na uszkodzoną skórę i na rany.

Aerozolu nie należy stosować także w okolicy odbytu i narządów płciowych. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów podrażnienia, należy zaprzestać stosowania leku. 
 • Jeśli po 7 dniach aplikacji pacjent nie stwierdza poprawy, wówczas należy skontaktować się z lekarzem.
 • Leku nie wolno stosować dłużej niż przez 2 tygodnie. Należy trzymać się wytycznych lekarza co do długości leczenia. Lek nie jest przeznaczony do długotrwałego stosowania.
 • Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować wokół oczu ze względu na ryzyko jaskry lub zaćmy.
 • Tylko w bezwzględnie koniecznych przypadkach można stosować krem na delikatną skórę twarzy, pach i pachwin. Zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
 • Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek w już istniejących stanach zanikowych tkanki podskórnej, szczególnie jeśli dotyczy to starszych osób.
 • Nie należy stosować leku pod opatrunkami uszczelniającymi (okluzyjnymi).
 • Nie stosować leku na duże powierzchnie skóry ze względu na fakt, że mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów.
 • Pacjenci z łuszczycą powinni zachować szczególną ostrożność stosując lek. 
 • W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia należy skontaktować się z lekarzem. 
 • Należy unikać nasłonecznienia lub ekspozycji na sztuczne promieniowanie ultrafioletowe (np. solarium) podczas leczenia.

Interakcja z innymi lekami

Składniki równolegle stosowanych leków mogą oddziaływać ze sobą, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Nie stwierdzono interakcji podczas prawidłowego miejscowego stosowania leku. 

Ważne, aby nie stosować jednocześnie dwóch lub więcej leków ze względu na ryzyko kumulowania się ilości substancji czynnych oraz ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry lub interakcji między lekami.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się stosowania leku w żadnej postaci w ciąży i w okresie karmienia piersią. 

Nie jest znany wpływ hydrokortyzonu na płodność, jednak wykazano wpływ innych kortykosteroidów na płodność.

Oxycort – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. Leki aplikowane miejscowo zazwyczaj rzadziej (niż preparaty podawane doustnie) wywołują objawy niepożądane.

Miejscowe działania niepożądane Oxycort o nieznanej częstości występowania to: podrażnienie, pieczenie, świąd, nadmierne wysuszenie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenia skórne i zapalenie mieszków włosowych, reakcje alergiczne, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypka, nadmierne owłosienie, namnażanie drożdżaków lub opornych szczepów bakterii, nieostre widzenie.

Ogólnoustrojowe skutki uboczne leku o nieznanej częstości:

Przy długotrwałym stosowaniu leku lub aplikowaniu go na dużych powierzchniach skóry, hydrokortyzonu octan może wchłaniać się do krwi i wywoływać ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, jak zahamowanie czynności nadnerczy. Duże ryzyko pojawienia się tych objawów jest szczególnie wtedy, jeśli pacjent stosuje lek w fałdach skórnych, pachwinach, pod opatrunkiem okluzyjnym (uszczelniającym) lub w przypadku stosowania u dzieci.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. 

Łatwopalny aerozol jest zamknięty w pojemniku pod ciśnieniem. Nie należy go przekłuwać oraz trzymać z dala od źródeł ciepła oraz otwartego ognia. Należy chronić opakowanie przed światłem słonecznym i nie wystawiać na temperaturę powyżej 50°C. 


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Oxycort (2)

Lek zazwyczaj stosuje się od 7 do 14 dni, jednak w uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić długotrwałe leczenie. Specjalista decyduje o tym na podstawie rodzaju dolegliwości i reakcji pacjenta na leczenie.

Wskazania do stosowania leku to leczenie zakażeń bakteryjnych skóry, nie jest zalecane stosowanie go na przebarwienia.

e-Konsultacja z Receptą Online
Oxycort

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem