e-Konsultacja po Receptę Online

Optilyte

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Optilyte – informacje o leku

Optilyte stanowi wodny roztwór soli mineralnych stosowany w celu wypełniania łożyska naczyniowego i przywracenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Skład kroplówki wzmacniającej jest zbliżony do składu elektrolitowego osocza. Lek dostępny wyłącznie na receptę.

  • dawki / substancja czynna: produkt złożony – kroplówka wieloelektrolitowa
  • postać: roztwór do infuzji dożylnej
  • kategoria: Płyn izotoniczny, Kroplówka wzmacniająca
  • podmiot odpowiedzialny: Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o., al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa
  • wytwórca: Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o., ul. Sienkiewicza 25, 99-300 Kutno

Optilyte – ulotka dla pacjenta

Optilyte – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Optilyte? Cena, refundacja

Płyn wieloelektrolitowy Optilyte nie jest obecnie objęty refundacją. Jego cena może być inna w każdej aptece, może też ulec zmianie w przyszłości. 

Optilyte 250 ml – kosztuje ok. 8-9,50 zł

Optilyte 500 ml – cena od 8,50 do 10 zł

Optilyte 1000 ml – cena wynosi od 14,50 do 17 zł

Optilyte – opis i właściwości, jak działa

Jak działa Optilyte w formie roztworu do infuzji? Preparat wzmacniający przypomina skład elektrolitowy osocza, przez co pomaga wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową człowieka. Jego podanie w formie dożylnej daje możliwość odtworzenia fizjologicznych stężeń jonów, a także pozwala na przywrócenie odpowiedniej ilości wody.

W płynie wieloelektrolitowym Optilyte znajdują się jony sodu, których nadmierne dostarczanie lub zbyt małe usuwanie z organizmu może prowadzić do powstawania obrzęków. Jony wapnia i potasu również wpływają na zaburzenia elektrolitowe – z tego powodu ich dawkowanie powinno być starannie zaplanowane przez lekarza. 

Preparat wydalany jest w większości przez nerki. Po podaniu dożylnym organizm usuwa go wraz z potem oraz za pośrednictwem układu pokarmowego.

Optilyte – zamienniki

Roztwór do infuzji Optilyte nie ma bezpośredniego zamiennika o identycznym składzie.

Optilyte – skład leku

Płyn podawany jest dożylnie w postaci kroplówki. W 1000 ml roztworu znajduje się:

  • sodu chlorek (Natrii chloridum) – 5,75 g
  • sodu octan trójwodny (Natrii acetas trihydricus) – 4,62 g
  • sodu cytrynian dwuwodny (Natrii citras dihydricus) – 0,90 g
  • wapnia chlorek dwuwodny (Calcii chloridum dihydricum) – 0,26 g
  • potasu chlorek (Kalii chloridum) – 0,38 g
  • magnezu chlorek sześciowodny (Magnesii chloridum heksahydricum) – 0,20 g

Pozostałe składniki preparatu to woda do wstrzykiwań i kwas solny do ustalenia pH.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Na co pomaga Optilyte? Wskazaniem do podania leku jest konieczność wyrównania gospodarki wodno-elektrolitowej w sposób pozajelitowy. Preparat do stosowania u osób dorosłych.

Przyczyną zaburzeń równowagi elektrolitów w organizmie mogą być:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • przetoki jelitowe czy żółciowe,
  • zbyt mała doustna podaż płynów.

Kroplówkę wzmacniającą Optilyte stosuje się również w procesie nawadniania okołooperacyjnego.

Optilyte – dawkowanie

Jak stosować Optilyte – lek na wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej człowieka? Lek podawany jest w formie kroplówki. Dawki leku Optilyte dobiera lekarz.

Dawka

Maksymalna dawka dobowa dla dorosłych to 40 ml/kg mc.

Szybkość podania

Bardzo ważna jest szybkość infuzji kroplówki wieloelektrolitowej Optilyte. Ta powinna być dopasowana indywidualnie do stanu pacjenta i jego zapotrzebowania na elektrolity. Zwykle zaleca się podawanie 3 ml/kg masy ciała/godzinę. Dzięki temu zawarte w produkcie elektrolity dostają się do organizmu z optymalną prędkością i mają szansę na naturalne wyrównanie fizjologicznych stężeń. Maksymalne tempo podania nie powinno przekraczać 40 ml/kg masy ciała na dobę.

W przypadku szybkiego podawania kroplówki wzmacniającej mogą pojawić się obrzęk płuc lub niewydolność krążenia. Na te skutki najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku i z obniżoną tolerancją na przeciążenie układu krążenia. 

Po podaniu roztworu może dojść do niewielkiego podniesienia ciśnienia krwi u pacjenta, głównie z powodu wzrostu jej objętości. 

Optilyte – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do podania płynu wieloelektrolitowego Optilyte jest przede wszystkim nadwrażliwość pacjenta na substancje czynne lub pomocnicze kroplówki wzmacniającej.

Płynu Optilyte nie należy podawać również pacjentom, u których stwierdzona została:

  • ostra niewydolność nerek,
  • ostra niewydolność płuc,
  • hiperwolemia,
  • hipernatremia,
  • hiperkaliemia,
  • hiperkalcemia,
  • hipermagnezemia.

Podczas szybkiego podawania kroplówki wzmacniającej, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku i u pacjentów ze zmniejszoną tolerancją na przeciążenie układu krążenia, mogą wystąpić: obrzęk płuc i niewydolność krążenia.

Z uwagi na występujące w roztworze jony sodu kroplówkę wzmacniającą należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością krążenia, przewlekłą niewydolnością nerek i w innych stanach klinicznych z obrzękami spowodowanymi zatrzymaniem jonów sodu.

W trakcie stosowania kroplówki wzmacniającej Optilyte należy obserwować stan kliniczny pacjenta. W miarę potrzeby powinno się oznaczyć stężenie elektrolitów i parametry równowagi kwasowo-zasadowej, a także ilość wydalanego moczu. U pacjentów z hiperkalciurią lub kamicą nerkową trzeba kontrolować wydalanie wapnia z moczem.

Ze względu na obecność jonów wapnia, kroplówki na wzmocnienie Optilyte nie należy podawać podczas przetaczania krwi równocześnie przez ten sam zestaw, gdyż może to skutkować wykrzepianiem. 

Interakcja z innymi lekami

Kroplówka wieloelektrolitowa Optilyte może wchodzić w intereakcje z innymi lekami. Należy zachowywać szczególną ostrożność podczas pozajelitowego stosowania kroplówki wzmacniającej Optilyte u pacjentów przyjmujących:

  • glikokortykosteroidy lub mineralokortykosteroidy – ze względu na możliwość retencji jonów sodu,
  • leki moczopędne – równoczesne stosowanie leków moczopędnych może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. 

Optilyte zawiera jony wapnia, które mogą zmieniać działanie leków blokujących kanały wapniowe. 

Jony potasu mogą zmieniać działanie glikozydów nasercowych.

Ze względu na zawartość licznych składników mineralnych, produktu leczniczego Optilyte nie należy używać do rozcieńczania leków podawanych w infuzji dożylnej.

Z powodu obecności wapnia, produktu Optilyte w postaci kroplówki wzmacniającej nie należy mieszać z roztworami zawierającymi węglany, fosforany, aminokwasy i emulsje tłuszczowe.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Optilyte w ciąży

Kroplówka wzmacniająca Optilyte nie powinna być podawana kobietom w ciąży. Można zastosować go jedynie, jeżeli lekarz prowadzący uzna, że jest on niezbędny do wyrównania gospodarki wodnej i elektrolitowej ciężarnej pacjentki, na przykład wtedy, gdy dojelitowe środki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Optilyte i karmienie piersią

W przypadku kobiet karmiących piersią, Optilyte kroplówka wzmacniająca może zostać wdrożona wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym pacjentkę. Jeżeli kobieta karmiąca ma zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową, a jej wyrównanie za pomocą doustnego nawadniania nie jest efektywne, wdrożenie leku może okazać się dobrym pomysłem. Wymagana jest przy tym stała kontrola pacjentki i dziecka.

Optilyte – skutki uboczne

Kroplówka wzmacniająca Optilyte cechuje się bardzo dobrą tolerancją obserwowaną u większości pacjentów. U części z nich mogą jednak pojawić się różnorodne działania niepożądane, których częstotliwość nie jest znana. Są to przede wszystkim:

  • zapalenie żyły w miejscu podania,
  • wynaczynienie, czyli przedostanie się leku poza żyłę,
  • podniesienie temperatury ciała,
  • zakrzepica żyły – powstanie zapalenia i niewielkich zakrzepów krwi, objawiające się wyczuwalnym stwardnieniem żyły, zaczerwienieniem wokół niej oraz bólem i tkliwością.

W razie zaobserwowania niepokojących objawów i wzrostu temperatury ciała, konieczne jest natychmiastowe przerwanie stosowania leku.

Przechowywanie leku

Płyn wieloelektrolitowy Optilyte należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze 15-25°C.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Optilyte (5)

Dawkowanie preparatu Optilyte ustalane jest indywidualnie przez lekarza, w zależności od stanu klinicznego pacjenta, jego zapotrzebowania na płyny i elektrolity, wieku, masy ciała i wyników badań laboratoryjnych.

Lek Optilyte w postaci kroplówki może być podawany wyłącznie przez personel medyczny. Nie wolno stosować go samodzielnie.

Przedawkowanie leku na wzmocnienie może spowodować hiperwolemię (zbyt dużą objętość krwi w naczyniach krwionośnych). Szczególnie narażeni są na nią pacjenci z niewydolnością nerek.

Tak, jest to płyn wieloelektrolitowy (PWE) do wlewów dożylnych zawierający sole wapnia, magnezu, sodu i potasu o ciśnieniu osmotycznym i składzie jonowym zbliżonym do osocza krwi.

Tak, Optilyte roztwór do infuzji sprzedawany jest wyłącznie w aptekach stacjonarnych za okazaniem ważnej recepty lekarskiej.

e-Konsultacja po Receptę Online
Optilyte

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem