Oftaquix
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Oftaquix to lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych obejmujących przednią powierzchnię oka.
- Lek zawiera antybiotyk lewofloksacynę wykazującą działanie bakteriobójcze.
- Lek Oftaquix ma postać kropli do oczu (roztwór) i przeznaczony jest do stosowania u dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży i dorosłych.
- Lek Oftaquix jest dostępny na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | zakażenia bakteryjne oka |
postać | krople do oczu, roztwór |
dawka | 5 mg/ml |
substancja czynna | Lewofloksacyna (Levofloxacinum) |
podmiot odpowiedzialny | Santen Oy |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Oftaquix? Cena, refundacja
Lek Oftaquix to lek nierefundowany. Cena za opakowanie kropli do oczu Oftaquix 5 ml wynosi od 25,00 zł do 68,99 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.
Oftaquix – jak działa, na co i dla kogo
Lewofloksacyna to antybiotyk należący do fluorochinolonów, znanych również jako chinolony. Jej mechanizm działania polega na zabijaniue wybranych rodzajów bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie zakażenia.
Krople Oftaquix przeznaczone są do stosowania u dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży oraz dorosłych w leczeniu bakteryjnych zakażeń dotyczących przedniej części oka (w tym bakteryjnego zapalenia spojówek).
Lek nie jest zalecany dla dzieci poniżej 1. roku życia.
Oftaquix – skład leku
Substancją czynną leku Oftaquix jest lewofloksacyna. Każdy mililitr roztworu zawiera 5 mg lewofloksacyny oraz substancje pomocnicze: chlorek benzalkoniowy, chlorek sodu, wodorotlenek sodu lub kwas solny, woda do wstrzykiwań.
Oftaquix – dawkowanie
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Dawkowanie u dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży i dorosłych
- Od 1 do 2 dnia włącznie: jedna do dwóch kropli do worka spojówkowego zainfekowanego oka (oczu) co dwie godziny, maksymalnie osiem razy w ciągu doby.
- Od 3 do 5 dnia włącznie: jedna do dwóch kropli do worka spojówkowego zainfekowanego oka (oczu), maksymalnie cztery razy w ciągu doby.
Instrukcja poprawnego zakrapiania oczu znajduje się w ulotce Oftaquix.
Zazwyczaj terapia lekiem Oftaquix trwa 5 dni. Decyzję o długości leczenia podejmuje lekarz. W przypadku braku poprawy stanu pacjenta lub pogorszenia się objawów po upływie 5 dni od rozpoczęcia stosowania, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Jeśli pacjent stosuje jakiekolwiek inne preparaty do oczu, zaleca się zachowanie co najmniej 15-minutowej przerwy pomiędzy nimi.
U osób w podeszłym wieku nie ma potrzeby modyfikacji dawki leku. Oftaquix nie może być stosowany u dzieci poniżej 1. roku życia.
Krople do oczu Oftaquix nie mogą być wstrzykiwane do wewnętrznej części gałki ocznej.
W przypadku przedawkowania należy przepłukać oko (oczy) czystą wodą i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli pacjent pominie zaplanowaną dawkę, powinien przyjąć ją jak najszybciej. Nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą porcję leku.
Przypadkowe połknięcie kropli do oczu zwykle nie jest niebezpieczne, ponieważ ilość lewofloksacyny w butelce jest zbyt mała, aby spowodować działania niepożądane. W razie wątpliwości zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą, którzy mogą doradzić odpowiednie postępowanie.
Zaprzestanie stosowania leku wcześniej niż zostało to zalecone przez lekarza może wydłużyć leczenie.
Oftaquix – przeciwwskazania, środki ostrożności
Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.
Przeciwwskazania do stosowania leku Oftaquix:
- uczulenie na lewofloksacynę lub inne chinolony, lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
Środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Oftaquix zalecana jest konsultacja z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
W przypadku pojawienia się reakcji alergicznej (nawet po zastosowaniu pojedynczej dawki) należy natychmiast zaprzestać stosowania leku.
Jeśli podczas leczenia pacjent doświadczy nasilania objawów okulistycznych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W sytuacji gdy po okresie leczenia zaleconym przez lekarza pacjent nie zauważy poprawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Nie zaleca się noszenia soczewek kontaktowych podczas infekcji oka.
Krople Oftaquix zawierają chlorek benzalkoniowy (środek konserwujący), który może podrażniać oko. Szczegółowe informacje odnośnie tej substancji i jej działania znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania leku Oftaquix.
Obrzęk i zerwanie ścięgna odnotowano u osób stosujących fluorochinolony doustnie lub dożylnie (zwłaszcza wśród starszych pacjentów oraz tych jednocześnie leczonych kortykosteroidami). Leczenie produktem leczniczym Oftaquix należy przerwać w przypadku wystąpienia bólu lub obrzęku ścięgna (zapalenie ścięgna).
Jeśli krople do oczu wywołują zamazane widzenie, pacjent powinien poczekać, aż jego wzrok wróci do pełnej ostrości, zanim przystąpi do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
Interakcja z innymi lekami
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Oftaquix istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty, a w szczególności jakichkolwiek innych kropli lub maści do oczu przed rozpoczęciem leczenia kroplami Oftaquix.
Należy zachować co najmniej 15-minutową przerwę pomiędzy podaniem leku Oftaquix a innymi preparatami miejscowymi do oczu.
Stosowanie Oftaquix w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka.
Lek Oftaquix powinien być stosowany u kobiet w ciąży wyłącznie wtedy, gdy korzyści z jego zastosowania przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
Oftaquix a karmienie piersią
Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią wymaga konsultacji z lekarzem.
Lewofloksacyna przenika do krwi i mleka kobiet w bardzo małych ilościach, w związku z czym ryzyko jej wpływu na rozwijające się dziecko jest minimalne, jednak lek Oftaquix można stosować podczas karmienia piersią jedynie wtedy, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla karmionego dziecka.
Oftaquix – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
U około jednej na dziesięć osób stosujących lek Oftaquix mogą wystąpić działania niepożądane, z których większość dotyczy jedynie oka i zazwyczaj nie trwa długo. W przypadku wystąpienia ciężkich lub długotrwałych działań niepożądanych, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Oftaquix i skonsultować się z lekarzem.
Po zastosowaniu kropli do oczu Oftaquix mogą wystąpić reakcje alergiczne na ten lek:
- Rzadkie reakcje alergiczne (nie więcej niż 1 na 1000 osób): nasilenie się zaczerwienienia i swędzenia oczu, nagły obrzęk powiek lub jego nasilenie.
- Bardzo rzadkie reakcje alergiczne (nie więcej niż 1 na 10 000 osób): osób): obrzęk lub ucisk w gardle, trudności w oddychaniu.
Objawy te mogą wystąpić nawet po pojedynczej dawce leku Oftaquix. Jeśli wystąpią jakiekolwiek z wyżej wymienionych działań niepożądanych, należy natychmiast zaprzestać stosowania leku Oftaquix i skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.
Po zastosowaniu leku Oftaquix działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstością.
Często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- pogorszenie widzenia,
- śluzowa wydzielina w worku spojówkowym.
Niezbyt często (nie częściej niż 1 na 100 pacjentów):
- ból głowy,
- pieczenie lub podrażnienie oczu,
- obrzęk lub zaczerwienienie (przekrwione oczy) spojówek (przedniej warstwy pokrywającej oko),
- wysypka wokół oczu,
- swędzenie oczu,
- ból oczu,
- suchość lub bolesność oczu,
- nadwrażliwość na światło,
- sklejanie powiek,
- zatkany nos lub katar.
Rzadko (nie częściej niż 1 na 1000 pacjentów):
- reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna.
Przechowywanie leku
Lek Oftaquix należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed temperaturą powyżej 25°C. Po 28 dniach od pierwszego otwarcia butelki należy ją wyrzucić i kontynuować leczenie przy użyciu nowej butelki kropli Oftaquix w razie potrzeby.
Inne leki w bazie:
Nie, lek Oftaquix dostępny jest wyłącznie na receptę.
Na rynku dostępnych jest kilka zamienników Oftaquix, m.in. Levomer, Levoftyal, Levofloxacin Genoptim.
Zazwyczaj zaleca się stosowanie leku przez 5 kolejnych dni. Jeśli po tym czasie pacjent nie zauważył poprawy, należy skonsultować się z lekarzem.
Lek zachowuje swoje właściwości do 28 dni po pierwszym otwarciu butelki.
Producent leku nie informuje o ryzyku wynikającym ze spożywania alkoholu w trakcie terapii, dlatego uznaje się, że nie ma przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że alkohol osłabia odporność i zdolności regeneracyjne organizmu.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.