e-Konsultacja po Receptę Online

Nystapol

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Nystapol? Cena, refundacja

Lek Nystapol obecnie nie jest refundowany. Jego cena 100% zależy od apteki i wynosi od ok. 19 zł do ok. 41,60 zł. 

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Nystapol – jak działa, na co i dla kogo?

Nystatyna jest antybiotykiem polienowym, który wykazuje działanie przeciwgrzybicze. Jej mechanizm działania polega na uszkodzeniu błony komórkowej grzybów, co może prowadzić do zahamowania ich wzrostu (działanie grzybostatyczne) lub zniszczenia komórek (działanie grzybobójcze). Substancja ta jest szczególnie skuteczna przeciwko różnym szczepom drożdży, w tym przede wszystkim przeciwko drożdżakom z rodzaju Candida, w tym popularnemu patogenowi Candida albicans.

Lek z nystatyną jest stosowany w celu profilaktyki i leczenia zakażeń drożdżakowych. Obszary zastosowania obejmują jamę ustną, przełyk oraz przewód pokarmowy. Lek jest przeznaczony dla osób, które wymagają interwencji w przypadku infekcji wywołanych przez wrażliwe na nystatynę szczepy grzybów.

Nystapol – skład leku

Nystapol zawiera nystatynę jako substancję czynną. W 1 mL gotowej do użycia zawiesiny znajduje się 100 000 IU nystatyny.

W składzie leku obecne są również substancje pomocnicze: metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), sacharozę (E473), glicerol (E422), karmelozę sodową, sodu diwodorofosforan dwuwodny oraz sodu wodorotlenek, który jest używany do regulacji pH leku. Ponadto, zawiesina zawiera aromat bananowy płynny (zawierający glikol propylenowy, octan izoamylu, olejek pomarańczowy, octan heksylu, wanilinę) oraz aromat waniliowy płynny (zawierający glikol propylenowy i wanilinę).

Nystapol – dawkowanie

Przygotowanie zawiesiny: Butelkę należy energicznie wstrząsnąć przed użyciem. Do odmierzenia dawki leczniczej służy dołączona pipetka (aplikator) z wyraźnym oznaczeniem 1 mL. Pipetka wymaga ręcznego mycia w ciepłej wodzie, nie należy jej wyparzać ani zanurzać w gorącej wodzie, a także nie jest przystosowana do mycia w zmywarce.

Zawartość substancji czynnej: W 1 mL zawiesiny znajduje się 100 000 IU nystatyny.

Dawkowanie dla dorosłych:

  • w leczeniu zakażeń drożdżakowych jamy ustnej zaleca się stosowanie 100 000 IU cztery razy na dobę. Zaleca się utrzymywanie zawiesiny w jamie ustnej jak najdłużej przed połknięciem,
  • w leczeniu grzybic przewodu pokarmowego zalecana dawka to 500 000 IU co sześć godzin.

Dawkowanie leku Nystapol dla niemowląt i dzieci:

  • w leczeniu zakażeń drożdżakowych jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego stosuje się 100 000 IU cztery razy na dobę. Zawiesinę należy aplikować bezpośrednio do jamy ustnej,
  • dla noworodków w profilaktyce zaleca się dawkę 1 mL raz dziennie.

Czas trwania terapii: Należy kontynuować podawanie nystatyny przez minimum 48 godzin po ustąpieniu objawów. W przypadku braku poprawy po 14 dniach terapii, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu ewentualnej modyfikacji leczenia.

Postępowanie przy przedawkowaniu: Nystatyna nie jest wchłaniana z przewodu pokarmowego, więc przypadkowe przedawkowanie nie powoduje toksycznych działań ogólnych. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Postępowanie przy pominięciu dawki: W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. Wówczas należy przyjąć dawkę o ustalonej porze, nie stosując dawki podwójnej.

Przerwanie stosowania leku: W razie wątpliwości dotyczących stosowania leku, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Nystapol – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Nystapol:

  • uczulenie na nystatynę lub jakikolwiek składnik leku.

Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Nystapol zalecana jest konsultacja z lekarzem. Nystatyna w formie doustnej nie jest przeznaczona do leczenia grzybic układowych, takich jak grzybica płuc czy skóry. U osób z niewydolnością nerek, nystatyna może sporadycznie przenikać do krwi, nawet w niewielkich stężeniach.

Interakcja z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych aktualnie lub w niedawnej przeszłości, jak również o tych, które zamierza przyjmować.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie Nystapol w ciąży oraz podczas karmienia piersią:

Kobiety ciężarne, karmiące piersią, podejrzewające ciążę lub planujące macierzyństwo powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Nystapol – skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Nystapol:

  • reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy (np. obrzęk warg, języka, twarzy),
  • Zespół Stevensa-Johnsona (rzadkie, poważne pęcherze na skórze, błonach śluzowych, narządach płciowych),
  • wysypka, pokrzywka (rzadko występujące).

Inne działania niepożądane:

  • nudności (sporadyczne przypadki),
  • biegunka, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wymioty (po przyjęciu dużych dawek nystatyny).

Przechowywanie leku Nystapol

Temperatura przechowywania nie powinna przekraczać 25ºC. Aby zapewnić optymalne warunki, lek powinien być umieszczony w miejscu, które jest niewidoczne i niedostępne dla dzieci.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Nystapol (6)

Podczas stosowania leku Nystapol nie powinno się spożywać alkoholu.

Nie, zawiesina doustna Nystapol dostępna jest wyłącznie na receptę.

Zamiennikiem leku Nystapol jest m.in.: Nystatyna Teva czy Nystatin TZF.

Nie ma znaczenia czy zawiesina Nystapol jest stosowana przed czy po posiłku.

Lek Nystapol jest antybiotykiem.

Substancją czynną leku Nystapol jest nystatyna.

e-Konsultacja po Receptę Online
Nystapol

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem