Norprolac
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Norprolac – lek hamujący uwalnianie prolaktyny
- Norprolac jest stosowany w leczeniu hiperprolaktynemii.
- Lek zawiera substancję czynną chinagolid, która hamuje uwalnianie prolaktyny z przysadki mózgowej.
- Norprolac jest przeznaczony dla osób dorosłych i dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | hiperprolaktynemia samoistna, gruczolak przysadki mózgowej |
postać | tabletki |
dawka | 25 µg / 50 µg, 75 µg |
substancja czynna | chinagolid (Quinagolidum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Norprolac to lek hamujący uwalnianie prolaktyny – hormonu produkowanego przez przedni płat przysadki mózgowej. Jest wskazany do stosowania u osób z hiperprolaktynemią samoistną lub na podłożu gruczolaka przysadki. Preparat może być stosowany przez osoby dorosłe, po wykluczeniu przeciwwskazań. Podczas konsultacji lekarskiej na Receptomat.pl można uzyskać receptę na Norprolac.
Norprolac – co to za lek?
Norprolac jest lekiem przeznaczonym do leczenia hiperprolaktynemii. W ten sposób określa się stan, w którym poziom prolaktyny (hormonu przedniego płata przysadki) jest zbyt wysoki. Hiperprolaktynemia może objawiać się mlekotokiem, zaburzeniami miesiączkowania, niepłodnością, hirsutyzmem, trądzikiem, zaburzeniami nastroju, a także obniżeniem libido. U mężczyzn mogą powiększyć się gruczoły piersiowe (ginekomastia). Poziom prolaktyny fizjologicznie wzrasta między innymi w okresie ciąży i karmienia piersią. Do chorobowych przyczyn hiperprolaktynemii zalicza się przede wszystkim gruczolaka przysadki (prolactinoma), niedoczynność tarczycy, zespół pustego siodła, a także stosowanie niektórych leków (np. przeciwpsychotycznych). Substancja czynna leku Norprolac hamuje wydzielanie prolaktyny.
Na co stosuje się Norprolac?
Lek Norprolac jest wskazany w leczeniu hiperprolaktynemii (samoistnej lub spowodowanej mikro- lub makrogruczolakiem przysadki wydzielającym prolaktynę).
Jak działa Norprolac?
Substancją czynną leku Norprolac jest chinagolid. Jest to wybiórczy agonista receptorów dopaminowych D2. Oznacza to, że selektywnie pobudza te receptory, czego efektem jest silne hamowanie wydzielania prolaktyny. Jednocześnie chinagolid nie zmniejsza uwalniania innych hormonów przysadki.
Dla kogo jest przeznaczony lek Norprolac?
Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych. Doświadczenie stosowania leku u dzieci jest ograniczone.
Co wchodzi w skład leku Norprolac?
Tabletki Norprolac 25, Norprolac 50 i Norprolac 75 zawierają substancję czynną chinagolid w ilości odpowiednio 25 mikrogramów, 50 mikrogramów lub 75 mikrogramów.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w Norprolac 25 µg: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, hypromeloza, magnezu stearynian, krzemu dwutlenek koloidalny bezwodny, żelaza tlenek czerwony,
- zawarte w Norprolac 50 µg: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, hypromeloza, magnezu stearynian, krzemu dwutlenek koloidalny bezwodny, indygotyna,
- zawarte w Norprolac 75 µg: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, hypromeloza, magnezu stearynian, krzemu dwutlenek koloidalny bezwodny.
Norprolac zawiera laktozę jednowodną.
Norprolac – zamienniki
Lek Norprolac nie posiada bezpośredniego zamiennika.
Norprolac – dawkowanie
Lek Norprolac stosuje się codziennie przed snem, z niewielką ilością pożywienia. Terapię zazwyczaj zaczyna się od „opakowania startowego”, które umożliwia stopniowe zwiększanie dawki. Przez pierwsze trzy dni podaje się jedną tabletkę 25 mikrogramów, a przez kolejne trzy dni jedną tabletkę 50 mikrogramów. Od siódmego dnia leczenia zalecana dawka wynosi 75 mikrogramów na dobę. W zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie, lekarz może zdecydować o stopniowym zwiększaniu dawki, aż do uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego. Przeciętna dawka dobowa to 75 mikrogramów lub 150 mikrogramów, choć w niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie dawek do 300 mikrogramów lub większych.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Norprolac, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Norprolac
Pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej, o ile do czasu przyjęcia następnej dawki pozostały więcej niż 4 godziny. W przeciwnym razie należy odczekać i przyjąć lek o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Norprolac, przedawkowanie
Przyjęcie dawki Norprolac wyższej niż zalecana wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty, bóle głowy, zawroty głowy, senność, obniżenie ciśnienia krwi oraz w niektórych przypadkach omdlenie. Możliwe są również omamy.
Przerwanie stosowania leku Norprolac
Informacje dotyczące zakończenia terapii Norprolac nie zostały zawarte w dostępnych materiałach. Zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym.
Norprolac – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Norprolac – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na chinagolid lub jakikolwiek składnik leku,
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Norprolac konieczna jest konsultacja z lekarzem. W początkowym okresie leczenia mogą wystąpić zawroty głowy, szczególnie w pierwszych dniach. Zaleca się stopniowe zwiększanie dawki, przy użyciu „opakowania startowego”. W związku z możliwością obniżenia ciśnienia krwi i wynikających z niego omdleń, zaleca się monitorowanie ciśnienia krwi w pozycji leżącej i stojącej na początku leczenia oraz po zwiększeniu dawki. Lek należy przyjmować przed snem. Należy poinformować lekarza o wszelkich zaburzeniach czynności wątroby lub nerek.
U kobiet stosujących Norprolac, które mają zaburzenia płodności zależne od prolaktyny, może dojść do przywrócenia płodności. Wymaga to stosowania skutecznej antykoncepcji przez kobiety w wieku rozrodczym, które nie planują ciąży.
Stosowanie leku u osób z historią epizodów psychotycznych wymaga szczególnej ostrożności.
W przypadku wystąpienia nietypowych zachowań wynikających z nieodpartego impulsu, przymusu, lub natrętnego wykonywania czynności szkodliwych dla pacjenta lub innych (tj. uzależnienie od hazardu, kompulsyjne bądź napadowe objadanie się, nadmierny popęd seksualny, nasilone myśli i odczucia seksualne), należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który może dostosować lub przerwać leczenie.
Doświadczenie stosowania Norprolacu u dzieci i młodzieży, jak również u osób w podeszłym wieku, jest ograniczone.
W przypadku spożywania alkoholu podczas stosowania leku Norprolac, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych może być wyższe lub działania niepożądane mogą mieć większe nasilenie.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Norprolac z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Norprolac w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią, przed przyjęciem leku należy skonsultować się z lekarzem. Doświadczenie stosowania Norprolac u kobiet w ciąży jest bardzo ograniczone. Zaleca się odstawić lek w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Nie zaobserwowano większej częstości poronień wskutek odstawienia leku.
Efektem stosowania leku Norprolac jest brak laktacji. W związku z tym kobiety stosujące ten lek nie są w stanie karmić piersią. Jeśli laktacja nie jest całkowicie zahamowana, nie należy karmić dziecka piersią, gdyż nie wiadomo, czy substancja czynna przenika do pokarmu.
Norprolac a prowadzenie pojazdów
Lek może wywoływać senność i nagłe napady snu, szczególnie przez pierwsze dni leczenia. Nie należy prowadzić pojazdów i podejmować innych czynności, których wykonywanie w stanie upośledzonej sprawności może narazić pacjenta lub innych ludzi na poważny uraz lub śmierć.
Norprolac – skutki uboczne
Stosując Norprolac należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy. Przyjmowanie leku przed snem zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Bardzo częste działania niepożądane Norprolac występują u więcej niż 1 na 10 osób. Należą do nich:
- zawroty głowy,
- ból głowy,
- nudności,
- wymioty,
- zmęczenie.
Często (tj. u mniej niż 1 na 10 osób) obserwowano poniższe skutki uboczne Norprolac:
- brak apetytu,
- bezsenność,
- niedociśnienie ortostatyczne (rzadko może skutkować omdleniem),
- zaburzenie drożności nosa,
- bóle brzucha,
- zaparcia,
- biegunka,
- osłabienie mięśni.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Norprolac?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Norprolac? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Norprolac znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Norprolac nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Norprolac to lek na receptę zawierający chinagolid – substancję, która pobudza receptory dopaminowe w przysadce mózgowej i hamuje wydzielanie prolaktyny. Preparat jest stosowany w leczeniu hiperprolaktynemii u osób dorosłych. Leczenie rozpoczyna się od tzw. opakowania startowego, które pozwala na stopniowe zwiększanie dawek. Dawka podtrzymująca wynosi zazwyczaj od 75 do 150 mikrogramów na dobę. Norprolac należy przyjmować przed snem, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W czasie konsultacji lekarskiej na Receptomat.pl można uzyskać receptę na Norprolac.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Pierwsze efekty terapeutyczne leku Norprolac w postaci obniżenia poziomu prolaktyny zaczynają być zauważalne w ciągu 2 godzin, a maksymalne stężenie leku we krwi osiągane jest w ciągu 4-6 godzin. Działanie leku utrzymuje się przez prawie 24 godziny po przyjęciu tabletki.
Lek Norprolac należy przyjmować raz dziennie, przed snem, z niewielką ilością pożywienia.
Wzrost masy ciała nie jest wymieniany wśród skutków ubocznych Norprolac. Lek może (z nieznaną częstością) wywoływać zaburzenia kontroli impulsów, w tym napadowe i kompulsyjne objadanie się. W przypadku zauważenia takiego problemu przez pacjenta lub jego bliskich, należy skontaktować się z lekarzem i ustalić odpowiednie postępowanie.
Norprolac, zawierający substancję czynną chinagolid, jest lekiem stosowanym w leczeniu hiperprolaktynemii. Hiperprolaktynemia to stan, w którym poziom prolaktyny we krwi jest podwyższony, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak m.in. niepłodność, nieregularne cykle miesiączkowe, mlekotok czy osłabiony popęd płciowy. U podłoża problemu mogą leżeć różne czynniki, w tym obecność gruczolaka przysadki mózgowej (prolactinoma).
Nie, lek Norprolac jest dostępny wyłącznie na receptę.
Spożywanie alkoholu podczas stosowania Norprolac jest niewskazane. Alkohol może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych lub ich nasilenie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących interakcji z alkoholem lub innymi substancjami, warto skonsultować się z lekarzem.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.