Neomycinum Jelfa
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
- Neomycinum Jelfa to lek wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych oka wywołanych przez bakterie.
- Lek zawiera neomycynę (antybiotyk aminoglikozydowy), która działa przeciwbakteryjne na bakterie tlenowe Gram-ujemne i niektóre bakterie Gram-dodatnie.
- Neomycinum Jelfa ma postać maści do oczu przeznaczonej wyłącznie do stosowania miejscowego.
- Maść do oczu Neomycinum Jelfa jest lekiem dostępnym na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | zakażenia bakteryjne oka |
postać | maść do oczu |
dawka | 5 mg/g |
substancja czynna | siarczan neomycyny (Neomycini sulfas) |
podmiot odpowiedzialny | Bausch + Lomb Ireland Limited |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Neomycinum Jelfa? Cena, refundacja
Neomycinum Jelfa nie jest lekiem refundowanym. Cena za tubę 3 g o dawce 5 mg (0,5%) wynosi od 32 zł do 70 zł. Ceny leku w przyszłości mogą ulec zmianie.
Neomycinum Jelfa – jak działa, na co i dla kogo
Maść do oczu Neomycinum Jelfa zawiera siarczan neomycyny – antybiotyk bakteriobójczy z grupy aminoglikozydów. Lek wykazuje działanie przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii wrażliwych na działanie neomycyny – tlenowe bakterie Gram-ujemne, niektóre bakterie Gram-dodatnie, m.in. Escherichia coli, pałeczki Proteus i Salmonella, a także gronkowce. Maść do oczu z antybiotykiem (neomycyną) wykorzystywany jest w leczeniu pacjentów ze stanami zapalnymi oka (spojówek i brzegów powiek) wywołanymi przez bakterie.
Neomycinum Jelfa – skład leku
Substancją czynną leku jest siarczan neomycyny. Składnikiem pomocniczym leku jest wazelina biała.
Neomycinum Jelfa – dawkowanie
Stosowanie leku Neomycinum Jelfa powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady specjalisty. Zwykle zaleca się aplikowanie niewielkiej ilość maści do worka spojówkowego lub na brzegi powiek od 3 do 5 razy na dobę. Maści do oczu z antybiotykiem Neomycinum Jelfa nie powinno stosować się dłużej niż 10 dni.
Neomycinum Jelfa – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować maści Neomycinum Jelfa w przypadku uczulenia na neomycynę, pozostałe antybiotyki aminoglikozydowe, lub wazelinę.
Środki ostrożności
Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu stwierdzenia czy u pacjenta może być zastosowana neomycyna. Maść do oczu u osób z nadwrażliwością na antybiotyki aminoglikozydowe może wywołać objawy nadwrażliwości, takie jak spowolnienie procesu gojenia oka. W sytuacji nasilenia się objawów podrażnienia lub nadwrażliwości zaleca się przerwanie leczenia.
Neomycyna do oczu (Neomycinum Jelfa) nie powinna być stosowana dłużej niż zalecił lekarz, ponieważ zwiększa to ryzyko namnażania się bakterii opornych na działanie neomycyny. Należy zachować ostrożność podczas aplikacji leku, aby końcówka tuby nie dotykała oka, powieki ani innych powierzchni.
Interakcja z innymi lekami
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach leczniczych. Maści Neomycinum Jelfa nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami aplikowanymi do oczu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
Stosowanie Neomycinum Jelfa w ciąży i w okresie karmienia piersią
Stosowanie maści z antybiotykiem Neomycinum Jelfa u kobiet w ciąży jest dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyści dla matki są większe niż potencjalne ryzyko dla płodu.
Neomycinum Jelfa – karmienie piersią
Maść do oczu z antybiotykiem (neomycyną) nie jest rekomendowana podczas karmienia piersią.
Neomycinum Jelfa – skutki uboczne
Jak każdy lek, maść do oczu z neomycyną może powodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego wystąpią. U pacjentów stosujących Neomycinum Jelfa działania niepożądane charakterystyczne dla neomycyny są rzadkie. W niektórych przypadkach dochodzi do przejściowego dyskomfortu w ciągu kilku minut od zastosowania leku – pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie spojówek, krótkotrwałe zaburzenie widzenia.
W razie niepokojących objawów zalecany jest kontakt z lekarzem.
Przechowywanie leku
Neomycinum Jelfa należy przechowywać poza zasięgiem dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.
Inne leki w bazie:
Nie stwierdzono wpływu neomycyny na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych będących w ruchu. Warto jednak zwrócić uwagę, że chwilowe zaburzenie widzenia może wystąpić bezpośrednio po aplikacji maści do oka.
W ulotce producenta nie ma informacji na temat stosowania Neomycinum Jelfa u dzieci. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Nie zaleca się stosowania leku dłużej niż 10 dni. Maść do oka z antybiotykiem przeznaczona jest wyłącznie dla pacjenta, na którego została wystawiona recepta.
Nie, Neomycinum Jelfa to lek dostępny wyłącznie na receptę.
Na rynku nie ma bezpośredniego zamiennika maści do oczu Neomycinum Jelfa.
Jęczmień na oku powstaje najczęściej w wyniku zarażenia gronkowcem, który jest wrażliwy na działanie neomycyny. Maść do oczu Neomycinum Jelfa wykorzystywana jest w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych oka (m.in. spojówek i brzegów powiek). Leczenie powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem.
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.