Levebon
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Levebon – lek przeciwpadaczkowy
- Levebon jest stosowany w leczeniu różnych typów padaczki (jako jedyny lek lub lek dodatkowy).
- Substancją czynną leku jest lewetyracetam.
- Lek Levebon jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz (w zależności od wskazania) młodzieży i dzieci w różnym wieku.
- Preparat Levebon jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | padaczka |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 500 mg, 1000 mg |
substancja czynna | lewetyracetam (levetiracetamum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Levebon to lek doustny zawierający substancję czynną o działaniu przeciwdrgawkowym – lewetyracetam. Znajduje zastosowanie w leczeniu różnych rodzajów padaczki, w tym w napadach częściowych, napadach mioklonicznych i napadach toniczno-klonicznych. W zależności od wskazania jest zalecany w monoterapii lub jako lek dodatkowy.
Levebon – co to za lek?
Levebon zawiera lewetyracetam – substancję o działaniu przeciwpadaczkowym. Padaczka jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do nagłych, niekontrolowanych wyładowań między komórkami nerwowymi. Występuje u około 1% populacji i może istotnie różnić się przebiegiem oraz częstością występowania napadów. Dokładny mechanizm działania lewetyracetamu jest nieznany, jednak postuluje się, że lek blokuje kanały wapniowe i zmniejsza wydzielanie neuroprzekaźników.
Na co stosuje się Levebon?
Levebon jest lekiem przeciwpadaczkowym, który znajduje zastosowanie w leczeniu różnych form padaczki. Może być stosowany jako jedyny lek u osób dorosłych i młodzieży od 16. roku życia z nowo rozpoznaną padaczką, szczególnie w przypadkach, gdy napady dotyczą jednej półkuli mózgowej z możliwością rozszerzenia na obie półkule (napady częściowe wtórnie uogólnione lub bez wtórnego uogólnienia).
Levebon jest również zalecany jako dodatkowy lek przeciwpadaczkowy w leczeniu napadów częściowych u osób dorosłych, dzieci i niemowląt od 1. miesiąca życia. Ponadto, jest stosowany w przypadku napadów mioklonicznych u dorosłych i młodzieży od 12. roku życia z młodzieńczą padaczką miokloniczną oraz w terapii napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych u dorosłych i młodzieży od 12. roku życia z idiopatyczną padaczką uogólnioną.
Jak działa Levebon?
Substancja czynna leku Levebon (lewetyracetam) ma właściwości przeciwpadaczkowe.
Dla kogo jest przeznaczony lek Levebon?
W zależności od konkretnych wskazań lek Levebon może być stosowany w różnych grupach wiekowych:
- w monoterapii przy nowo rozpoznanej padaczce: u dorosłych i młodzieży od 16. roku życia,
- jako dodatkowy lek przeciwpadaczkowy przy napadach częściowych: u dorosłych, dzieci i niemowląt od 1. miesiąca życia,
- jako dodatkowy lek w młodzieńczej padaczce mioklonicznej i idiopatycznej padaczce uogólnionej: u dorosłych i młodzieży od 12. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Levebon?
Preparat zawiera substancję czynną lewetyracetam. W jednej tabletce Levebon 500 mg lub Levebon 1000 mg znajduje się odpowiednio 500 mg lub 1000 mg substancji czynnej.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w rdzeniu tabletki: skrobia kukurydziana, powidon K 30, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna,
- zawarte w otoczce Levebon 500 mg: alkohol poliwinylowy – częściowo zhydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E 172),
- zawarte w otoczce Levebon 1000 mg: alkohol poliwinylowy – częściowo zhydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk.
Levebon – zamienniki
W przypadku leku Levebon zamiennik to m.in. Cezarius, Keppra, Levetiracetam Accord, Levetiracetam Aurovitas, Levetiracetam NeuroPharma, Normeg, Polkepral, Trund, Vetira.
Levebon – dawkowanie
Levebon przyjmuje się dwa razy dziennie – rano i wieczorem, najlepiej o stałych porach. Można go zażywać niezależnie od posiłków. Lewetyracetam może pozostawić po sobie gorzki smak.
W przypadku dorosłych i młodzieży (12-17 lat) o masie ciała ≥50 kg zalecana dawka mieści się w przedziale od 1000 mg do 3000 mg na dobę. Osobom rozpoczynającym terapię lekarz może zalecić niższą dawkę przez pierwsze dwa tygodnie i stopniowo zwiększać ją do osiągnięcia docelowej dawki.
U młodzieży (12-17 lat) o masie ciała <50 kg oraz niemowląt (1-23 miesiące) i dzieci (2-11 lat) o masie ciała <50 kg dawka jest dostosowywana indywidualnie przez lekarza, w zależności od masy ciała i wieku pacjenta. Formą leku preferowaną u dzieci poniżej 6. roku życia oraz u dzieci i młodzieży o masie ciała poniżej 50 kg, które nie mogą przyjmować leku w formie tabletek, jest roztwór doustny.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Levebon, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Levebon
W przypadku pominięcia dawki, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nie wolno przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Levebon, przedawkowanie
Przyjęcie dawki większej niż zalecana może skutkować sennością, pobudzeniem, agresją, zmniejszeniem czujności, zahamowaniem oddychania lub śpiączką. W takiej sytuacji konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem, który zadecyduje o najlepszym sposobie leczenia przedawkowania.
Przerwanie stosowania leku Levebon
Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to prowadzić do zwiększenia częstości napadów. W przypadku decyzji o zakończeniu terapii, lek powinien być odstawiany stopniowo, zgodnie z zaleceniami lekarza, aby uniknąć ryzyka nasilenia napadów padaczkowych.
Levebon – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Levebon – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na lewetyracetam, pochodne pirolidonu lub jakikolwiek składnik preparatu.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Levebon osoby z chorobami nerek powinny skonsultować się z lekarzem, gdyż może być konieczna modyfikacja dawki. Kontakt z lekarzem jest zalecany również w sytuacji, gdy u pacjenta lub w jego rodzinie występują zaburzenia rytmu serca, pacjent ma zaburzenia elektrolitowe lub gdy przyjmuje leki mogące wpływać na równowagę elektrolitową
Jeśli którykolwiek z poniższych objawów nasili się lub będzie utrzymywał się przez więcej niż kilka dni, należy skontaktować się z lekarzem:
- nieprawidłowe myśli, drażliwość, agresja, znaczące zmiany nastroju lub zachowania,
- nasilenie padaczki (zwłaszcza w pierwszym miesiącu leczenia lub po zwiększeniu dawki).
Ponadto konsultacja z lekarzem jest zalecana w przypadku zauważenia spowolnienia wzrostu lub niespodziewanych zmian w dojrzewaniu u dziecka.
Pacjenci z rzadką formą padaczki związaną z mutacjami w genie SCN8A mogą zauważyć, że napady nadal występują lub nasilają się podczas leczenia.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Levebon z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Levebon w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią przed rozpoczęciem przyjmowania Levebon należy skonsultować się z lekarzem. Kobiety w ciąży mogą przyjmować lek tylko po dokładnej ocenie lekarza i jeśli lekarz uzna to za konieczne. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia. Nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u płodu.
Podczas terapii Levebon nie należy karmić piersią.
Levebon a prowadzenie pojazdów
Levebon może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn lub narzędzi ze względu na wywoływanie senności. Zdarza się to szczególnie na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki. Nie należy wykonywać czynności wymagających sprawności psychomotorycznej, dopóki pacjent nie pozna wpływu leku na organizm.
Levebon – skutki uboczne
Stosując lek Levebon, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Działania niepożądane Levebon wymagające natychmiastowego kontaktu z lekarzem lub zgłoszenia się do szpitalnego oddziału ratunkowego to:
- osłabienie, zawroty głowy, utrudnione oddychanie,
- obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła,
- objawy grypopodobne z towarzyszącą wysypką rozprzestrzeniającą się na całe ciało, wysoką temperaturą, podwyższonym poziomem niektórych krwinek białych i parametrów funkcji wątroby oraz powiększeniem węzłów chłonnych,
- zmniejszone oddawanie moczu, zmęczenie, nudności, wymioty, splątanie, obrzęk nóg, kostek lub stóp,
- wysypka na skórze przypominająca wyglądem tarcze strzelnicze,
- rozległa wysypka z pęcherzami i złuszczaniem skóry w okolicy oczu, ust, nosa i narządów płciowych,
- objawy poważnych zmian psychicznych, splątanie, senność, zaburzenia pamięci, zaburzenia zachowania, inne objawy neurologiczne (np. mimowolne ruchy ciała).
Levebon może powodować także inne skutki uboczne. Występują one z różną częstością.
Bardzo częste działania niepożądane Levebon występują u więcej niż 1 na 10 osób i obejmują:
- zapalenie błony śluzowej nosa i gardła,
- senność, bóle głowy.
W przypadku Levebon skutki uboczne występujące często (tj. u mniej niż 1 na 10 osób) to:
- brak apetytu,
- depresja, wrogość, agresja, lęk, bezsenność, nerwowość, rozdrażnienie,
- drgawki, zaburzenia równowagi, ospałość, drżenia mimowolne,
- zawroty głowy o charakterze wirowania,
- kaszel,
- bóle brzucha, biegunki, niestrawności, nudności, wymioty,
- wysypka,
- znużenie.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Levebon?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Levebon? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Levebon znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Levebon nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Levebon to lek w postaci tabletek powlekanych przeznaczony do leczenia różnych postaci padaczki. Może być stosowany w monoterapii (u osób dorosłych i młodzieży od 16. roku życia z nowo zdiagnozowaną padaczką) lub łącznie z innymi lekami. W zależności od wskazania preparat może być przepisany pacjentom z różnych grup wiekowych. Dawka Levebon jest dobierana indywidualnie przez lekarza i zazwyczaj jest stopniowo zwiększana aż do osiągnięcia odpowiedniego efektu terapeutycznego. U kobiet w ciąży lek może być stosowany wyłącznie wówczas, gdy lekarz uzna to za konieczne, natomiast w okresie karmienia piersią Levebon nie jest zalecany.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Nie, lek Levebon jest dostępny wyłącznie na receptę.
W ulotce i ChPL Levebon nie uwzględniono informacji na temat interakcji leku z alkoholem. Zazwyczaj nie zaleca się jednak spożywania alkoholu podczas terapii lewetyracetamem, gdyż obie substancje wpływają na układ nerwowy. Ich łączne stosowanie może nasilać skutki uboczne.
Levebon to lek doustny zawierający substancję o działaniu przeciwpadaczkowym – lewetyracetam. Jest przeznaczony dla osób z różnymi postaciami padaczki. Dokładny schemat leczenia jest ustalany przez lekarza.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.