e-Konsultacja z Receptą Online

Fusicutan plus

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Fusicutan plus? Cena, refundacja

Lek Fusicutan plus to lek nierefundowany. 

Fusicutan plus krem cena za opakowanie 30 g wynosi od 33,99 zł do 62,99 zł.

Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Fusicutan plus – jak działa, na co i dla kogo

Fusicutan plus to lek złożony, który zawiera dwie substancje czynne: kwas fusydynowy (antybiotyk) i betametazon (kortykosteroid). Wskazaniem do jego zastosowania są wyprysk lub zapalenia skóry, przebiegające z zakażeniami bakteriami wrażliwymi na kwas fusydynowy.

Lek przeznaczony jest dla dzieci powyżej 2. roku życia, młodzieży i dorosłych.

Fusicutan plus – skład leku

Substancją czynną leku Fusicutan plus są kwas fusydynowy i betametazon. Każdy gram kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu oraz substancje pomocnicze: eter makrogolu stearylowy 21, alkohol cetostearylowy, parafina ciekła, wazelina biała, all-rac-α Tokoferol, hypromeloza, kwas cytrynowy jednowodny, parahydroksybenzoesan metylu (E218), parahydroksybenzoesan propylu (E216), sorbinian potasu (E202), woda oczyszczona.

Fusicutan plus – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Zaleca się naniesienie cienkiej warstwy leku Fusicutan plus 2 do 3 razy na dobę na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry i delikatnie wetrzeć, jeśli jest taka możliwość. 

Jeżeli w ciągu 4 dni stosowania preparatu nie stwierdzono poprawy należy przerwać leczeniem lekiem Fusicutan plus. Krem nie powinien być stosowany dłużej niż 10 dni. 

U dzieci krem Fusicutan Plus należy stosować z zachowaniem ostrożności.U dzieci w wieku poniżej 2 lat lek ten jest przeciwwskazany. 

Leku nie należy stosować w dużych ilościach, długotrwale, pod opatrunki lub bandaże i na skórę pod pieluchą (szczególnie u dzieci). 

W razie wątpliwości co do intensywności działania leku, zaleca się konsultację z lekarzem.

Jeśli doszło do zastosowania zbyt dużej ilości kremu, należy kontynuować stosowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza przy kolejnych aplikacjach Fusicutan plus.

Nie należy aplikować podwójnej dawki w celu rekompensaty za pominiętą dawkę, ale kontynuować stosowanie leku zgodnie z zaleconym schematem. 

Fusicutan plus – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Fusicutan plus:

  • uczulenie na kwas fusydynowy, walerianian betametazonu lub którykolwiek z pozostałych składników leku, 
  • zakażenia grzybicze narządów wewnętrznych, 
  • leczenie pierwotnych zakażeń skórnych spowodowanych przez grzyby, wirusy (np. opryszczki lub ospy) lub bakterie, nieleczonych lub niepoddających się właściwemu leczeniu, 
  • leczenie zmian skórnych spowodowanych gruźlicą (które mogą wyglądać jak różowe guzki) lub kiłą (które mogą wyglądać jak nieswędząca wysypka lub małe brodawki), nieleczonych lub niepoddających się właściwemu leczeniu, 
  • leczenie zmian skórnych związanych z odczynami poszczepiennymi,
  • leczenie zapalenia skóry wokół ust
  • leczenie trądziku różowatego (zmian skórnych na twarzy przypominających trądzik z zaczerwienieniem), 
  • leczenie trądziku młodzieńczego,
  • wiek poniżej 2. roku życia.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Fusicutan plus konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Leki przeciwzapalne (kortykosteroidy), takie jak betametazon silnie oddziałują na organizm. Lek Fusicutan plus nie powinien być stosowany na: duże powierzchnie skóry ani długoterminowo ze względu na istotnie zwiększone ryzyko działań niepożądanych

Jeżeli pacjent zamierza stosować krem Fusicutan plus w okolicy oczu, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż dostanie się leku do oczu może prowadzić do jaskry. W przypadku wystąpienia u pacjenta nieostrego widzenia lub innych zaburzeń widzenia, należy skonsultować się z lekarzem. 

Jeśli pacjent odnosi wrażenie, że po kilku dniach aplikacji leku Fusicutan plus zakażenie się utrzymuje, nasila lub rozwijają się nowe zakażenia, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Lekarz może podjąć decyzje o wprowadzeniu innego leczenia. 

Leku Fusicutan plus nie należy stosować na duże powierzchnie ciała, na twarz oraz w fałdach skóry, jeśli lekarz nie zalecił inaczej. Zaleca się unikanie nakładania leku na otwarte rany lub błony śluzowe.

Długotrwała terapia Fusicutan plus lub w dużych dawkach, może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy unikać długotrwałego aplikowania leku Fusicutan plus, gdyż:

  • może to wywołać zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (ang. Hypothalamic-Pituitary-Adrenal, HPA) (złożony system regulacji hormonalnej). Oś HPA może funkcjonować nieprawidłowo dopóki pacjent stosuje lek oraz może zacząć funkcjonować prawidłowo po zakończeniu leczenia,
  • skóra pacjenta może ulec ścieńczeniu w miejscach stosowania leku,
  • bakterie mogą stać się oporne (tj. nie reagować) na działanie substancji zawartych w Fusicutan plus,
  • lek może maskować objawy zakażenia niewrażliwymi bakteriami, nasilając zakażenie w trakcie terapii. 

Substancje pomocnicze zawarte w leku Fusicutan plus (parafina ciekła, wazelina biała) mogą powodować zmniejszenie wytrzymałości na rozciąganie jednocześnie stosowanych prezerwatyw (ryzyko zmniejszenia ich skuteczności) podczas leczenia okolic narządów płciowych.

Fusicutan plus powinien być stosowany z zachowaniem ostrożności u dzieci, z powodu zwiększonego ryzyka wchłaniania kortykosteroidu przez skórę. Jeśli zajdzie konieczność zastosowania leku, należy aplikować możliwie najmniejszą dawkę leku przez jak najkrótszy okresu czasu. 

Stosowanie pod materiałami nieprzepuszczalnymi dla powietrza i wody, w tym bandażami, słabo przepuszczalnymi opatrunkami, ubraniami lub pieluchami jest przeciwskazane.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Fusicutan plus istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty. 

Stosowanie Fusicutan plus w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. W czasie ciąży nie należy stosować leku Fusicutan plus, aby uniknąć jakiegokolwiek ryzyka dla dziecka, chyba że lekarz zadecydował o zastosowaniu tego leku u pacjentki w ciąży. W takiej sytuacji należy stosować możliwie najmniejszą dawkę leku przez jak najkrótszy okres czasu. 

Fusicutan plus a karmienie piersią

Nie należy nakładać leku w obrębie piersi i zaleca się unikanie kontaktu dziecka z powierzchnią skóry, na której stosowany jest lek, jeśli lekarz zalecił jego stosowanie pacjentce karmiącej piersią.

Fusicutan plus – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Świąd stanowił najczęściej zgłaszany skutek uboczny podczas terapii lekiem Fusicutan plus.

Po zastosowaniu leku Fusicutan plus działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Niezbyt często (mniej niż 1 na 100 pacjentów):

  • reakcje nadwrażliwości,
  • zapalenie skóry (kontaktowe zapalenie skóry), 
  • nasilenie wyprysku, 
  • uczucie pieczenia skóry, 
  • świąd, 
  • suchość skóry,
  • ból i (lub) podrażnienie w miejscu aplikacji.

Rzadko (nie więcej niż 1 na 1000 pacjentów):

  • zaczerwienienie skóry, 
  • pokrzywka, 
  • wysypka (w tym czerwona i uogólniona wysypka),
  • obrzęk i pęcherze w miejscu aplikacji.

Częstość nieznana (nie można jej określić na podstawie dostępnych danych):

  • nieostre widzenie.

Inne działania niepożądane wywołane stosowaniem kortykosteroidu:

  • zahamowanie czynności nadnerczy, 
  • zwiększone ciśnienie w oku i jaskra (choroba oczu, która może wpływać na wzrok) występujące po zastosowaniu leku w okolicy oczu,
  • ścieńczenie skóry,
  • zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie skóry trądzikopodobne),
  • zapalenie skóry wokół ust,
  • rozstępy,
  • uwidocznienie się małych, powierzchniowych żył (teleangiektazje),
  • wysypka na twarzy przypominająca trądzik z zaczerwienieniem (trądzik różowaty), – zaczerwienienie skóry,
  • zwiększenie tempa wzrostu włosów,
  • nasilone pocenie się,
  • miejscowe odbarwienie skóry (rozjaśnienie koloru skóry),
  • drobne wybroczyny pod skórą w przypadku długotrwałego stosowania.

Przechowywanie leku

Lek Fusicutan plus należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed temperaturą powyżej 30°C. Lek zachowuje ważność do 6. miesięcy po otwarciu.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Fusicutan plus (5)

Nie, lek Fusicutan plus dostępny jest wyłącznie na receptę.

Zamiennikiem leku Fusicutan plus są Dermisil i Fucibet Lipid.

Lek stosowany jest w leczeniu wyprysku i stanów zapalnych skóry.

Tak, Fusicutan plus zawiera w swoim składzie betametazon, czyli lek z grupy kortykosteroidów.

Na rynku nie ma dostępnego zamiennika bez recepty dla tego leku.

e-Konsultacja z Receptą Online
Fusicutan plus

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem