Ditropan
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Ditropan to lek stosowany w celu łagodzenia objawów niestabilności pęcherza moczowego i zaburzeń oddawania moczu u pacjentów z pęcherzem neurogennym.
- Lek zawiera chlorowodorek oksybutyniny wykazujący działanie rozkurczające na mięśnie gładkie pęcherza moczowego.
- Lek Ditropan ma postać tabletek i przeznaczony jest do stosowania u dzieci od 5. roku życia, młodzieży i dorosłych.
- Lek Ditropan jest dostępny na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | niestabilność pęcherza, zaburzenia oddawania moczu |
postać | tabletki |
dawka | 5 mg |
substancja czynna | chlorowodorek oksybutyniny (Oxybutynini hydrochloridum) |
podmiot odpowiedzialny | CHEPLAPHARM Arzneimittel GmbH |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Ditropan? Cena, refundacja
Lek Ditropan to lek nierefundowany. Ditropan 5 mg cena za opakowanie 30 tabletek wynosi od 11,11 zł do 26,99 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.
Ditropan – na co, jak działa i dla kogo
Ditropan zawiera chlorowodorek oksybutyniny, która działa rozkurczająco na mięśnie gładkie pęcherza moczowego. Jest to wykorzystywane w leczeniu pacjentów z objawami niestabilności pęcherza moczowego.
Preparat łagodzi objawy takich chorób jak nietrzymanie moczu, częste oddawanie moczu oraz nagłe parcia na mocz, które mogą występować u osób z pęcherzem neurogennym charakteryzującym się hiperrefleksją wypieracza.
Lek Ditropan może być stosowany u dzieci powyżej 5. roku życia i starszych, wspierając leczenie nietrzymania moczu, częstomoczu, nagłego parcia na mocz oraz moczenia nocnego. Preparat powinien być stosowany w połączeniu z terapią nielekową, gdy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne.
Ditropan – skład leku
Substancją czynną leku Ditropan jest chlorowodorek oksybutyniny. Każda tabletka zawiera 5 mg chlorowodorku oksybutyniny oraz substancje pomocnicze: laktozę bezwodną, celulozę mikrokrystaliczną, stearynian wapnia, lak z indygotyną.
Ditropan – dawkowanie
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Dawkowanie u osób dorosłych
Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka od dwóch do trzech razy na dobę. Dawka maksymalna to 4 tabletki na dobę.
Dawkowanie u osób w podeszłym wieku (w tym osłabionych)
Zazwyczaj zalecana dawka to pół tabletki dwa razy na dobę. Dawka może zostać zwiększona do 1 tabletki dwa razy na dobę, aby uzyskać lepszy efekt, ale warunkiem jest dobra tolerancja takiej dawki.
Dawkowanie Ditropan u dzieci od 5. roku życia i starszych
Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka dwa razy na dobę. Dawka może zostać zwiększona do 1 tabletki od dwóch do trzech razy na dobę. Dawka maksymalna to 3 tabletki na dobę Ditropan.
Lek należy przyjmować doustnie popijając wodą, gdyż ich smak jest nieprzyjemny. Tabletki można dzielić.
W razie wątpliwości co do intensywności działania leku, zaleca się konsultację z lekarzem.
Przekroczenie zalecanej dawki może prowadzić do wystąpienia objawów przedawkowania, takich jak niepokój, pobudzenie, zaburzenia psychiczne, a także komplikacje ze strony układu krążenia, takie jak zaczerwienienie, obniżenie ciśnienia tętniczego czy niewydolność krążenia. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić niewydolność oddechowa, paraliż oraz śpiączka. W sytuacji ciężkiego przedawkowania konieczna jest hospitalizacja pacjenta oraz monitorowanie funkcji układu sercowo-naczyniowego. W przypadku jakiegokolwiek przedawkowania, zaleca się niezwłoczny kontakt z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli pacjent pominie zaplanowaną dawkę, powinien przyjąć ją jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą porcję leku.
Wszelkie niejasności, w tym jak długo stosować Ditropan i kiedy przerwać terapię powinny zostać skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.
Ditropan – przeciwwskazania, środki ostrożności
Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.
Przeciwwskazania do stosowania leku Ditropan:
- uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jaskra z wąskim kątem przesączania lub płytką przednią komorą oka,
- zwężenie drogi odpływu z pęcherza moczowego,
- możliwość wystąpienia zatrzymania moczu,
- częściowa lub całkowita niedrożność jelit,
- niedrożność porażenna jelit,
- atonia jelit,
- toksyczne rozszerzenie okrężnicy,
- ciężka postać wrzodziejącego zapalenia okrężnicy.
Środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Ditropan konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli którakolwiek z poniższych sytuacji lub schorzeń dotyczy pacjenta należy o tym poinformować lekarza:
- choroba Parkinsona, neuropatia autonomicznego układu nerwowego i (lub) zaburzenia czynności nerek lub wątroby – zalecana ostrożność w stosowaniu z powodu zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych leku,
- częściowa lub całkowita niedrożność jelit, atonia jelit lub wrzodziejące zapalenie okrężnicy – zalecana ostrożność w stosowaniu, gdyż lek może zmniejszać motorykę przewodu pokarmowego,
- choroby przebiegające z tachykardią, w tym nadczynność tarczycy, zastoinowa niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, choroba wieńcowa i nadciśnienie tętnicze – ryzyko nasilenia objawów,
- zaburzenia poznawcze – ryzyko nasilenia objawów,
- rozrost gruczołu krokowego – ryzyko nasilenia objawów.
Lek działając przeciwcholinergiczne może powodować objawy, takie jak omamy, pobudzenie, dezorientacja i senność. Monitorowanie stanu pacjenta (szczególnie w pierwszym miesiącu leczenia lub po dostosowaniu dawki) może być konieczne.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku utraty ostrości widzenia lub bólu oczu, gdyż lek Ditropan może wywołać jaskrę z wąskim kątem przesączania.
Lek Ditropan powinien być stosowany z ostrożnością u pacjentów z przepukliną rozworu przełykowego i/lub refluksem żołądkowo-przełykowym, zwłaszcza gdy są leczeni bifosfonianami, ze względu na ryzyko zapalenia przełyku.
Zmniejszone wydzielanie śliny podczas terapii może przyczynić się do rozwoju próchnicy, parodontozy oraz kandydozy jamy ustnej.
Wysoka temperatura otoczenia może zwiększać ryzyko udaru cieplnego, ponieważ lek ogranicza wydzielanie potu.
U osób z historią nadużywania substancji psychoaktywnych istnieje ryzyko uzależnienia od oksybutyniny.
Stosowanie leku przez osoby w podeszłym wieku wymaga zachowania ostrożności, ponieważ mogą one być bardziej wrażliwe na działania niepożądane tego leku i istnieje u nich większe ryzyko zaburzeń poznawczych.
Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 5. roku życia, a u starszych tylko po uprzedniej konsultacji lekarskiej.
Jeśli pacjent podczas terapii lekiem Ditropan doświadcza senności i niewyraźnego widzenia, powinien powstrzymać się od obsługiwania maszyn i prowadzenia pojazdów.
Alkohol może nasilać uczucie senności.
Interakcja z innymi lekami
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Ditropan istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty.
Lek Ditropan może wchodzić w interakcje z:
- innymi lekami przeciwcholinergicznymi, takimi jak np. amantadyna stosowana w leczeniu grypy i choroby Parkinsona,
- innymi przeciwcholinergicznymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona np. biperyden, lewodopa,
- lekami przeciwhistaminowymi stosowanymi w leczeniu objawów alergii,
- lekami przeciwpsychotycznymi stosowanymi w leczeniu zaburzeń psychicznych, np. schizofrenii (pochodne fenotiazyny, pochodne butyrofenonu, klozapina),
- chinidyną i glikozydami naparstnicy stosowanymi w leczeniu zaburzeń rytmu serca,
- trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi,
- atropiną i związkami pochodnymi, takimi jak atropinowe leki przeciwskurczowe,
- dipirydamolem – lekiem zapobiegającym powstawaniu zakrzepów krwi,
- lekami stosowanymi w leczeniu otępienia, takimi jak donepezyl, rywastygmina, galantamina (inhibitory cholinesterazy),
- inhibitorami CYP3A, m.in. ketokonazolem, itrakonazolem lub flukonazolem, stosowanymi w leczeniu zakażeń grzybiczych, a także erytromycyną lub innymi antybiotykami makrolidowymi, stosowanymi w leczeniu zakażeń bakteryjnych,
- lekami na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takimi jak domperydon, metoklopramid lub betanechol.
Ditropan może modyfikować wchłanianie substancji aktywnych z przewodu pokarmowego, co wynika z jego wpływu na motorykę żołądka. Zmiany te mogą prowadzić do:
- zwiększenia poziomu wchłaniania:
- digoksyny (używanej w terapii arytmii serca),
- obniżenia poziomu wchłaniania:
- lidokainy (stosowanej jako środek znieczulający),
- paracetamolu (środek przeciwbólowy),
- soli litu (stosowane w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych),
- tetracyklin (klasa antybiotyków),
- fenylbutazonu (środek przeciwzapalny),
- sulfametoksazolu i kotrimoksazolu (antybiotyki),
- leków o przedłużonym uwalnianiu.
Stosowanie Ditropan w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. Lek może być stosowany w ciąży tylko za zgodą lekarza, który uzna, że jego stosowanie jest bezwzględnie konieczne.
Ditropan a karmienie piersią
Nie zaleca się przyjmowania leku w okresie karmienia piersią, gdyż niewielkie ilości oksybutyniny mogą przenikać do mleka.
Ditropan – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy podczas terapii Ditropan. Skutki uboczne u dzieci mogą być silniej wyrażone, gdyż są one na nie bardziej podatne.
Po zastosowaniu leku Ditropan działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością.
Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- zaparcia,
- nudności,
- suchość w jamie ustnej,
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- senność,
- niewyraźne widzenie,
- sucha skóra.
Często (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
- biegunka,
- wymioty,
- zaburzenia świadomości (dezorientacja),
- suchość oczu,
- zatrzymanie moczu,
- zaczerwienie twarzy,
- silne bicie serca, które może być szybkie lub nieregularne.
Niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 1 000 pacjentów):
- uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej,
- jadłowstręt,
- zmniejszenie apetytu,
- trudności w połykaniu.
Częstość nieznana (nie można jej określić na podstawie dostępnych danych):
- zakażenia układu moczowego,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- pseudoniedrożność u pacjentów z grupy o podwyższonym ryzyku (pacjenci w podeszłym wieku lub pacjenci z zaparciami oraz leczeni innymi lekami zmniejszającymi perystaltykę jelit),
- zaburzenia poznawcze, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku,
- drgawki,
- senność,
- pobudzenie,
- lęk,
- omamy,
- koszmary senne,
- paranoja,
- objawy depresji,
- uzależnienie od oksybutyniny (u pacjentów z nadużyciem leków w wywiadzie),
- tachykardia (przyspieszona czynność serca),
- zaburzenia rytmu serca (arytmia),
- udar cieplny,
- nadciśnienie wewnątrzgałkowe,
- wystąpienie jaskry z wąskim kątem przesączania,
- rozszerzenie źrenic,
- nadwrażliwość na światło,
- zmniejszenie wydzielania potu,
- reakcje alergiczne, takie jak: wysypka, pokrzywka (miejscowe zmiany w postaci bąbli i rumienia na skórze),
- obrzęk naczynioruchowy (reakcja alergiczna objawiająca się obrzękiem i (lub) opuchnięciem głównie w obrębie twarzy i kończyn),
- nadwrażliwość,
- krwawienie z nosa,
- zaburzenia mięśniowe (osłabienie mięśni, ból, skurcze).
Przechowywanie leku
Lek Ditropan należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed temperaturą powyżej 30°C.
Inne leki w bazie:
Nie, lek Ditropan dostępny jest wyłącznie na receptę.
Dostępnym na rynku zamiennikiem leku Ditropan jest m.in. Driptane, Oxybutyninum Aflofarm.
Maksymalne działanie substancji czynnej leku (oksybutyniny) odczuwalne jest po 3-4 godzinach od przyjęcia leku, a efekt działania utrzymuje się do 10 godzin.
Lek nie powinien być stosowany z alkoholem, gdyż może to nasilać uczucie senności.
Ditropan na nadpotliwość nie powinien być stosowany, gdyż nie jest to schorzenie opisane we wskazaniach do stosowania tego leku, jednak jednym ze skutków ubocznych leku jest zmniejszenie wydzielania potu.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.