Receptomat » Dicloabak
Dicloabak
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na operacje okulistyczne, stan po operacji zaćmy
- Zapytaj o zastosowanie Dicloabak
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Dicloabak – krople dla osób po operacji oczu
- Dicloabak to krople do oczu o działaniu przeciwzapalnym. Lek zawiera diklofenak sodowy należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
- Preparat jest wskazany do stosowania w trakcie i po niektórych operacjach okulistycznych, np. operacji zaćmy.
- Krople Dicloabak są przeznaczone dla osób dorosłych i dostępne wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na lek Dicloabak.
- dostępność na receptę
- wskazania operacje okulistyczne, stan po operacji zaćmy
- postać krople do oczu, roztwór
- dawka 1 mg/ml
- substancja czynna Diklofenak sodowy (Diclofenacum natricum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2025-
Data publikacji27 maja, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- uczulenie na diklofenak sodowy lub inny składnik leku,
- alergia, pokrzywka, ostre zapalenie błony śluzowej nosa lub astma podczas stosowania tych kropli do oczu lub podobnych leków (np. aspiryny, innych NLPZ).
- astma połączona z przewlekłym nieżytem nosa, przewlekłym zapaleniem zatok lub polipowatością nosa,
- predyspozycje do krwawień,
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
- kolejna operacja okulistyczna w krótkim czasie,
- cukrzyca,
- choroby powierzchni oka (np. zespół suchego oka),
- reumatoidalne zapalenie stawów.
- pieczenie po zakropleniu,
- zaburzenia widzenia po zakropleniu.
O leku
Dicloabak to krople do oczu na receptę. Działają przeciwzapalnie i znajdują zastosowanie podczas niektórych operacji okulistycznych lub w okresie rekonwalescencji po nich. Dowiedz się więcej o tym leku, jego zastosowaniu, dawkowaniu i skutkach ubocznych z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie pytań można umówić się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na lek Dicloabak.
Dicloabak – co to za lek?
Dicloabak to krople do oczu zawierające diklofenak sodowy. Lek stosuje się u pacjentów operowanych na zaćmę (podczas zabiegu i po zabiegu) i poddawanych keratektomii fotorefrakcyjnej. Lek ma za zadanie przede wszystkim łagodzić ból i zapobiegać rozwojowi zapalenia.
Na co stosuje się Dicloabak?
Krople do oczu Dicloabak są wskazane do stosowania w trakcie operacji zaćmy (w celu zapobiegania zwężaniu źrenicy), po operacjach zaćmy i przedniego odcinka oka (jako profilaktyka zapalenia) oraz przeciwbólowo po operacji korekcyjnej rogówki w krótkowzroczności (keratektomii fotorefrakcyjnej).
Jak działa Dicloabak?
Dicloabak (krople do oczu) to lek oparty na działaniu diklofenaku sodowego – substancji czynnej z grupy NLPZ, hamującej enzym COX i produkcję prostaglandyn. Może powodować zmniejszenie dolegliwości bólowych i zapobiegać rozwojowi zapalenia w operowanym oku.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Dicloabak?
Lek Dicloabak może być stosowany tylko u osób dorosłych.
Co wchodzi w skład leku Dicloabak?
Krople Dicloabak zawierają 1 mg diklofenaku sodowego w 1 ml roztworu.
Pozostałe składniki to: rycynooleinian makrogologlicerolu, trometamol, kwas borowy, woda do wstrzykiwań.
Dicloabak – zamienniki
Dla leku Dicloabak zamiennik to np. Difadol 0,1% i Naclof.
Dicloabak – dawkowanie
Dawkowanie kropli Dicloabak zależy od wskazania. Lek jest przeznaczony wyłącznie do aplikacji miejscowej do oka. Nie wolno podawać go w postaci iniekcji (również dogałkowych lub okołogałkowych) ani doustnie.
W celu hamowania zwężenia źrenicy podczas operacji zaćmy zazwyczaj stosuje się 1 kroplę do 5 razy w ciągu 3 godzin przed zabiegiem. Po operacjach zaćmy i przedniego odcinka oka można stosować 1 kroplę 3 razy bezpośrednio po operacji, a następnie 1 kroplę 3-5 razy na dobę. Leczenie na ogół trwa nie dłużej niż 4 tygodnie. U osób z bólem gałki ocznej związanym z keratektomią fotorefrakcyjną zalecone dawkowanie to 2 krople w ciągu godziny przed operacją, a po operacji: 2 krople w ciągu godziny po zabiegu, a następnie 4 krople w ciągu 24 godzin.
Jeśli pacjent stosuje inne leki do oczu niż Dicloabak, powinien zachować przerwę 15 minut między ich zakropleniem.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować krople do oczu Dicloabak, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jak stosować lek Dicloabak?
Przed podaniem leku należy umyć ręce. Nie należy dopuszczać do kontaktu końcówki kroplomierza z okiem lub powieką. Aby podać lek, należy spojrzeć w górę, odciągnąć powiekę dolną i lekko nacisnąć butelkę do wypływu jednej kropli. Po podaniu leku należy ucisnąć palcem kącik oka przy nosie i zamknąć powieki na 2 minuty, aby zapobiec przedostaniu się leku do całego organizmu.
Pominięcie zastosowania leku Dicloabak
W razie pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej.
Dicloabak – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Dicloabak – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Dicloabak, należy omówić z lekarzem lub farmaceutą następujące kwestie zdrowotne:
Krople Dicloabak mogą powodować w rzadkich przypadkach reakcje alergiczne, również reakcje anafilaktyczne, nawet bez wcześniejszej ekspozycji na lek. W razie wystąpienia reakcji nadwrażliwości lub objawów uczulenia na lek (szczególnie ataku astmy lub nagłego obrzęku twarzy i szyi), należy przerwać leczenie i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym.
Leki przeciwzapalne stosowane miejscowo mogą maskować ostre zakażenia oka. Ponieważ nie mają one działania przeciwbakteryjnego, w przypadku infekcji może być konieczne dołączenie do Dicloabak odpowiedniego leku.
Jednoczesne stosowanie miejscowo działających NLPZ i miejscowo działających steroidów może zwiększać ryzyko problemów podczas leczenia.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą opóźniać gojenie się rogówki, a stosowane długotrwale mogą powodować zapalenie rogówki.
W razie braku poprawy lub nasilenia się dolegliwości należy zgłosić się do lekarza.
Po operacji zaćmy nie zaleca się używania soczewek kontaktowych.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Dicloabak z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Dicloabak w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania, a także karmienia piersią, przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Leku Dicloabak nie należy stosować od początku 6. miesiąca ciąży do końca ciąży. Przez pierwszych 5 miesięcy ciąży również nie należy używać tego leku, chyba że lekarz uzna, że jest to konieczne i zaleci jego stosowanie. W takim przypadku leczenie powinno trwać możliwie najkrócej. W okresie karmienia piersią nie ma przeciwwskazań do stosowania leku Dicloabak.
Dicloabak może wpływać na płodność i przejściowo utrudniać zajście w ciążę. W przypadku planowania ciąży lub problemów z zajściem w ciążę należy skontaktować się z lekarzem.
Dicloabak a prowadzenie pojazdów
Krótko po podaniu leku Dicloabak mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Należy powstrzymać się z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn do momentu powrotu prawidłowego widzenia.
Dicloabak – skutki uboczne
Stosując lek Dicloabak, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Niezbyt częste działania niepożądane kropli Dicloabak dotyczą nie więcej niż 1 na 100 osób. Należą do nich:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Dicloabak?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Lek Dicloabak nadaje się do użytku przez 8 tygodni od pierwszego otwarcia butelki.
Ile kosztuje lek Dicloabak? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Dicloabak znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie znajduje się lek Dicloabak (krople do oczu), cena może różnić się w zależności od apteki.
Dicloabak to krople do oczu z diklofenakiem sodowym. Znajdują zastosowanie u pacjentów poddawanych operacjom przedniego odcinka oka, w tym zaćmy. Lek zmniejsza dolegliwości bólowe i zapobiega rozwojowi zapalenia dzięki hamowaniu produkcji niektórych mediatorów zapalnych. Schemat leczenia jest zależny od wskazania. E-receptę na Dicloabak można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Co to za lek Dicloabak? Na co się stosuje?

Dicloabak to krople do oczu zawierające diklofenak sodowy, który jako niesteroidowy lek przeciwzapalny działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Krople Dicloabak są stosowane głównie po operacjach oka, takich jak usunięcie zaćmy czy zabieg korekcyjny rogówki, w celu ograniczenia bólu i zapalenia. Okulista może podać je również tuż przed operacją zaćmy, aby zapobiec zwężeniu źrenicy.
Krople do oczu Dicloabak - jak długo stosować?

To, jak długo należy stosować lek Dicloabak, zależy od konkretnego wskazania. Na przykład, po operacji zaćmy krople stosuje się do 4 tygodni, a po operacji korekcyjnej rogówki w krótkowzroczności przez około dobę. Lekarz poinformuje pacjenta o czasie trwania terapii i zaleceniach pooperacyjnych.
Czy Dicloabak jest na receptę?

Tak, Dicloabak to lek dostępny wyłącznie na receptę. Jest przeznaczony dla osób poddawanych zabiegom okulistycznym, u których wszelkie leki miejscowe do oka muszą być stosowane pod nadzorem lekarza. Terapia Dicloabak może stanowić element szerszego planu postępowania pooperacyjnego, który musi zostać objaśniony pacjentowi przez lekarza. Długotrwałe stosowanie NLPZ w dużych dawkach może prowadzić do zapalenia rogówki i innych powikłań.
Czy można uzyskać Dicloabak (krople do oczu) bez recepty?

Nie, Dicloabak nie jest dostępny bez recepty. To silny lek przeciwzapalny dla osób, które przeszły operację okulistyczną. Z tego względu można go stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza, który będzie monitorował proces gojenia się oka po zabiegu i modyfikował leczenie w zależności od potrzeb.
Jakie są zamienniki leku Dicloabak?

W przypadku leku Dicloabak (krople do oczu), zamienniki to Difadol 0,1% i Naclof. Te preparaty zawierają tę samą substancję czynną (diklofenak sodowy) w tej samej ilości (1 mg/ml). Mogą różnić się zawartością substancji pomocniczych, dostępnością i ceną.
Dicloabak a alkohol – czy można pić alkohol podczas stosowania leku?

Producent leku Dicloabak nie wskazuje na istotne interakcje z alkoholem. Lekarze odradzają jednak spożywanie alkoholu w okresie rekonwalescencji po operacjach okulistycznych. Alkohol może powodować wahania ciśnienia wewnątrzgałkowego i powodować odwodnienie.
Jak uzyskać e-receptę na Dicloabak?

Aby uzyskać receptę na lek Dicloabak, należy przejść konsultację medyczną. Można to zrobić w tradycyjnej placówce medycznej lub poprzez wizytę online. Lekarz na podstawie wywiadu medycznego, obejmującego na przykład choroby towarzyszące, alergie i stosowane leki, podejmie decyzję, czy Dicloabak jest odpowiednim lekiem dla danego pacjenta. Jeśli lekarz stwierdzi, że pacjent powinien stosować Dicloabak, wystawi e-receptę. Można ją zrealizować w każdej aptece.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Dicloabak?

E-konsultacja to prosty sposób na poradę medyczną w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości wizyty w placówce stacjonarnej.
Aby rozpocząć konsultację online na stronie Receptomat.pl, wystarczy kliknąć w widoczny przycisk rozpoczynający e-konsultację. Można zgłosić się z konkretną przypadłością lub rozpocząć e-konsultację ogólną. W kolejnym kroku należy wypełnić formularz, a następnie utworzyć konto (dla nowego pacjenta) lub zalogować się na istniejące konto. Następnie odbywa się teleporada mająca na celu zebranie wywiadu medycznego i – jeśli to konieczne – pozyskanie dodatkowej dokumentacji medycznej. Po teleporadzie, jeśli okaże się to konieczne, pacjent otrzyma e-receptę na Dicloabak. Kod do jej realizacji jest wysyłany SMS-em. Tak wystawiona e-recepta pojawi się również w Internetowym Koncie Pacjenta.
Krople Dicloabak – czy to antybiotyk?

Nie, Dicloabak nie jest antybiotykiem. To lek z grupy NLPZ, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Nie ma aktywności przeciwbakteryjnej. W przypadku infekcji lekarz może przepisać osobno antybiotyk w kroplach.
Ile jest kropli w ml leku Dicloabak?

Zazwyczaj przyjmuje się, że w 1 ml roztworu znajduje się około 20 kropli. Dostępne na rynku opakowania Dicloabak zawierają 10 ml roztworu, czyli ok. 200 kropli.
Czy krople Dicloabak można stosować na zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek nie stanowi wskazania do stosowania kropli Dicloabak. Ten lek ma ograniczone zastosowanie (przed i po operacji zaćmy i keratektomii fotorefrakcyjnej). Nie ma działania przeciwdrobnoustrojowego, dlatego nie leczy bakteryjnego, wirusowego czy grzybiczego zapalenia spojówek. Z objawami zapalenia spojówek należy zgłosić się do lekarza, który po przeprowadzeniu badania zaproponuje odpowiedni lek.