Dexapolcort N
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Dexapolcort N to lek stosowany w terapii miejscowej zakażeń skóry w sytuacjach, gdy jest konieczne również leczenie przeciwzapalne i (lub) przeciwświądowe.
- Lek zawiera siarczan neomycyny i deksametazon, wykazujące działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwświądowe.
- Lek Dexapolcort N ma postać aerozolu na skórę (zawiesiny) i przeznaczony jest do stosowania u dorosłych.
- Lek Dexapolcort N jest dostępny na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | zakażenia skóry |
postać | aerozol na skórę, zawiesina |
dawka | (1,38 mg + 0,28 mg)/g |
substancja czynna | siarczan neomycyny (Neomycini sulfas) + Deksametazon (Dexamethasonum) |
podmiot odpowiedzialny | Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” Spółka Akcyjna |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Dexapolcort N? Cena, refundacja
Lek Dexapolcort N to lek nierefundowany. Cena za opakowanie 30 ml Dexapolcort N wynosi od 19,95 zł do 41,99 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.
Dexapolcort N – jak działa, na co i dla kogo
Aerozol Dexapolcort N zawiera dwie substancje czynne: siarczan neomycyny i deksametazon. Neomycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego, skutecznym wobec wielu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Deksametazon jest kortykosteroidem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym, przeciwalergicznym i obkurczającym naczynia krwionośne.
Dexapolcort N działa na bakterie wrażliwe na neomycynę znajdujące się w ogniskach zapalnych skóry, a także ogranicza miejscowe procesy zapalne, zmniejszając rumień i świąd.
Lek jest wskazany w miejscowym leczeniu zakażeń skóry wywołanych przez bakterie wrażliwe na neomycynę, szczególnie w sytuacjach, gdy konieczne jest także leczenie przeciwzapalne i/lub przeciwświądowe.
Lek przeznaczony jest dla dorosłych.
Dexapolcort N – skład leku
Substancjami czynnymi leku Dexapolcort N są siarczan neomycyny i deksametazon. Każdy gram zawiera 1,38 mg siarczanu neomycyny i 0,28 mg deksametazonu oraz substancje pomocnicze: trioleinian sorbitanu, lecytyna, mirystynian izopropylu, mieszanina: izobutan 72%, n-butan 4%, propan 24%.
Dexapolcort N – dawkowanie
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Dawkowanie u dorosłych
Należy spryskiwać chorobowo zmienione miejsca na skórze strumieniem zawiesiny, trzymając pojemnik pionowo (główką rozpyłową do góry) zachowując odległość od 15 cm do 20 cm, przez 1 do 3 sekund. Przed użyciem pojemnik należy energicznie wstrząsnąć. Zazwyczaj zaleca się stosowanie leku od 2 do 4 razy na dobę w równych odstępach czasowych. Długość terapii ustala lekarz.
Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego.
Dexapolcort N to skrajnie łatwopalny aerozol. Nie wolno go rozpylać nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu.
Należy chronić oczy przed rozpylaną substancją i jej nie wdychać.
Po każdym zastosowaniu leku, należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.
W razie wątpliwości co do intensywności działania leku, zaleca się konsultację z lekarzem.
Przy długotrwałym stosowaniu leku na dużych powierzchniach skóry, w wysokich dawkach, pod opatrunkiem okluzyjnym (uszczelniającym) lub na uszkodzoną skórę, lek może wchłaniać się do krwiobiegu i wywołać ogólnoustrojowe działanie kortykosteroidu.
W przypadku przypadkowego spożycia leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego w szpitalu. Należy zabrać ze sobą lek w oryginalnym opakowaniu, aby personel medyczny mógł dokładnie ustalić, jaki preparat został przyjęty.
Jeśli pacjent pominie zaplanowaną dawkę, powinien przyjąć ją jak najszybciej, a następnie kontynuować leczenie według stałego schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą porcję leku.
Dexapolcort N – przeciwwskazania, środki ostrożności
Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.
Przeciwwskazania do stosowania leku Dexapolcort N:
- uczulenie na neomycynę, deksametazon lub którykolwiek z pozostałych składników leku wirusowe, grzybicze lub gruźlicze zakażenia skóry,
- trądzik pospolity lub różowaty,
- zapalenie skóry wokół ust,
- odczyny po szczepieniach ochronnych,
- nowotwór skóry lub stan przedrakowy.
Środki ostrożności
Należy unikać wdychania rozpylanej substancji, a także chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z lekiem. W razie dostania się Dexapolcort N do oczu, należy je dokładnie przepłukać letnią wodą.
Jeśli pojawi się podrażnienie skóry w miejscu aplikacji, należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem.
Nie należy stosować leku przez długi czas, na dużych powierzchniach ciała ani pod opatrunkami okluzyjnymi (uszczelniającymi), gdyż może to prowadzić do zaniku naskórka, rozstępów, nadkażeń, a także ogólnoustrojowego wchłaniania się kortykosteroidu.
Może to skutkować ogólnoustrojowymi efektami niepożądanymi, takimi jak:
- zahamowanie czynności nadnerczy (w tym objawy zespołu Cushinga, cukromocz, nadmierne stężenie cukru we krwi),
- immunosupresja (zmniejszenie odporności organizmu) – w czasie stosowania leku należy unikać zakażeń wirusowych (np. ospa wietrzna, odra)
Należy szczególnie uważać stosując lek u dzieci, ponieważ ryzyko ogólnoustrojowego działania deksametazonu jest większe niż u dorosłych, ze względu na większy stosunek powierzchni ciała do masy ciała. Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów może także wpływać na wzrost i rozwój dzieci.
Leku nie należy stosować długotrwale, na dużych powierzchniach skóry ani na uszkodzoną skórę ze względu na działanie ototoksyczne (uszkadzające słuch) i nefrotoksyczne (uszkadzające nerki) neomycyny.
Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do rozwoju szczepów bakterii opornych na neomycynę oraz alergii na ten antybiotyk.
W przypadku wystąpienia u pacjenta zakażeń skóry wywołanych przez bakterie niewrażliwe na neomycynę lub grzyby, lekarz zaleci odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.
Interakcja z innymi lekami
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Dexapolcort N istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty.
Lek Dexapolcort N może wchodzić w interakcje z innymi lekami stosowanymi miejscowo dlatego nie należy go z nimi łączyć. Może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu zastosowania leku i wywołać interakcję lub podrażnienia skóry.
Stosowanie Dexapolcort N w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. Leku Dexapolcort N nie należy stosować w czasie ciąży, chyba że lekarz zdecyduje, że jest to konieczne.
Dexapolcort N a karmienie piersią
Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią wymaga konsultacji z lekarzem.
Dexapolcort N – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Po zastosowaniu leku Dexapolcort N działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością.
Miejscowe działania niepożądane związane z działaniem deksametazonu:
- pieczenie,
- świąd,
- podrażnienie w miejscu aplikacji produktu,
- nadmierne wysuszenie,
- zmiany zanikowe skóry,
- zapalenie kontaktowe skóry,
- zapalenie skóry wokół ust,
- maceracja skóry,
- zmiany trądzikopodobne,
- rozstępy,
- potówki,
- wysypka,
- nadmierne owłosienie,
- odbarwienie skóry,
- wtórne zakażenia skórne,
- zapalenie mieszków włosowych.
Ogólnoustrojowe działania niepożądane związane z działaniem deksametazonu
Przy długotrwałym stosowaniu aerozolu i/lub na dużych powierzchniach skóry, deksametazon może przenikać do krwi i powodować ogólnoustrojowe efekty uboczne charakterystyczne dla kortykosteroidów, w tym zahamowanie funkcji nadnerczy. U dzieci i niemowląt mogą również pojawić się problemy z prawidłowym wzrostem i rozwojem.
Działania niepożądane związane z działaniem neomycyny:
- miejscowe podrażnienie skóry,
- reakcje alergiczne,
- uszkodzenie słuchu i nerek.
Przechowywanie leku
Lek Dexapolcort N należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed temperaturą powyżej 25°C.
Aerozol jest skrajnie łatwopalny i znajduje się w pojemniku pod ciśnieniem, którego ogrzanie może spowodować wybuch.
Należy przechowywać go z dala od źródeł ciepła, gorących powierzchni, iskrzenia, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu.
Palenie, rozpylanie nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu jest niedozwolone.
Pojemnik nie powinien być przekłuwany ani spalany, nawet po zużyciu. Należy go chronić go przed działaniem światła słonecznego i nie wystawiać na temperatury przekraczające 50°C / 122°F.
Inne leki w bazie:
Nie, lek Dexapolcort N dostępny jest wyłącznie na receptę.
Na rynku nie ma dostępnych zamienników leku Dexapolcort N.
Nie, leku nie należy stosować na uszkodzoną skórę.
Długość terapii lekiem Dexapolcort N ustala lekarz.
Lek nie jest przeznaczony dla dzieci. Lek może zostać zastosowany u dzieci wyłącznie według zaleceń lekarza.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.