e-Konsultacja z Receptą Online

Corneregel

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Corneregel – informacje o leku

Żel do oczu wspomagający proces gojenia rogówki w dolegliwościach o różnym podłożu. Znajduje zastosowanie zarówno w przypadku zwyrodnienia i erozji rogówki, jak i przy uszkodzeniach związanych ze stosowaniem soczewek kontaktowych. Wspomagająco stosowany także w leczeniu bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych uszkodzeń rogówki. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

  • dawki: Corneregel 50 mg/g
  • postać: żel do oczu
  • substancja czynna: dekspantenol (dexpanthenolum)
  • kategoria: Choroby oczu, Zwyrodnienie rogówki
  • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Dr. Gerhard Mann, Chem.-Pharm. Fabrik GmbH, Brunsbütteler Damm 165-173, 13581 Berlin, Niemcy

Corneregel – ulotka dla pacjenta

Corneregel – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Corneregel? Cena, refundacja

Lek w postaci żelu do oczu jest dostępny w dwóch wielkościach opakowań: 5 g lub 10 g. Lek nie jest objęty w tym momencie refundacją, więc cena leku Corneregel może różnić się w zależności od apteki, może też ulec zmianie w przyszłości.

Corneregel żel do oczu 5 g – cena wynosi ok. 20-25 zł.

Corneregel żel do oczu 10 g – cena waha się w przedziale od 35 do 42 zł.

Corneregel – opis i właściwości, jak działa

Substancją czynną leku jest dekspantenol, który jest analogiem kwasu pantotenowego (należącego do witamin z grupy B). Jest składnikiem koenzymu A, który pełni ważne funkcje w organizmie: metabolizuje składniki odżywcze, bierze udział w syntezie niektórych hormonów i neuroprzekaźników, jest ważny dla regeneracji skóry i błon śluzowych, ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza proces gojenia ran, łagodzi podrażnienia.

W skład preparatu wchodzi także kwas poliakrylowy, który jest polimerem wiążącym wodę. Powstaje w ten sposób hydrożel, który tworzy warstwę ochronną na powierzchni rogówki i zapewnia długotrwałe nawilżenie rogówki. Przedłuża też działanie dekspantenolu.

Corneregel – zamienniki

Na polskim rynku nie ma innych leków na receptę zawierających tę samą substancję czynną.

Corneregel – skład leku

Substancją czynną leku jest dekspantenol. 1 g żelu zawiera 50 mg dekspantenolu.

Pozostałe składniki to: cetrymid, disodu edetynian, sodu wodorotlenek, kwas poliakrylowy (Carbopol 980), woda do wstrzykiwań.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Wskazaniami do stosowania preparatu są uszkodzenia rogówki wywołane przez różne przyczyny. Krople do oczu w żelu stosuje się:

  • w leczeniu niezapalnej keratopatii, np. w przebieg zwyrodniania rogówki, w degeneracji rogówki, przy nawracającej erozji oka i przy uszkodzeniach rogówki związanych ze stosowaniem soczewek kontaktowych;
  • jako lek wspomagający proces gojenia w uszkodzeniach rogówki i spojówki, przy oparzeniach chemicznych i termicznych;
  • wspomagająco w specyficznym leczeniu bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych uszkodzeń rogówki.

Corneregel – dawkowanie

W zależności od nasilenia dolegliwości zalecane dawki żelu Corneregel to 1 kropla do worka spojówkowego 4 razy na dobę, a także 1 kropla przed snem.

Jak stosować Corneregel żel do oczu? Podawać lek bezpośrednio do oka. Należy odchylić głowę i delikatnie odciągnąć w dół dolną powiekę palcem wskazującym. Drugą ręką należy trzymać tubę pionową nad okiem. Ważne, aby nie dotykać końcówką oka ani jego okolic (grozi to zakażeniem leku).

Następnie należy wycisnąć jedną kroplę do worka spojówkowego. Po podaniu należy trzymać otwarte oko i starać się nim poruszać, aby rozmieścić żel równomiernie na powierzchni.

Corneregel – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku jeżeli pacjent ma uczulenie na dekspantenol lub inny składnik leku.

Przed rozpoczęciem leczenia żelem Corneregel warto wiedzieć, że:

  • zawarty w leku cetrymid może powodować zaczerwienienie, pieczenie i uczucie obecności ciała obcego w oku, a przy długotrwałym stosowaniu może uszkadzać nabłonek rogówki;
  • podczas aplikacji leku nie należy używać soczewek kontaktowych; należy je zdjąć przed zakraplaniem leku i założyć najwcześniej po około 10-15 minutach;
  • należy starannie podawać lek do oka w taki sposób, aby nie dotknąć końcówką do powierzchni lub okolicy oka.

Interakcja z innymi lekami

Składniki leków, także tych stosowanych miejscowo, mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Żel Corneregel można stosować równolegle z innymi lekami podawanymi do oka, jednak warto pamiętać, aby między ich aplikacją zachować przynajmniej 15-minutowe odstępy. Ważne, aby żel Corneregel podawać jako ostatni.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu w okresie ciąży, przed ciążą lub w czasie karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ustalić ryzyko zdrowotne dla kobiety i rozwijającego się dziecka. 

Nie zaleca się stosowania tego leku w ciąży.

Corneregel – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta stosującego ten żel do oczu one wystąpią.

Bardzo rzadkie działania niepożądane Corneregel to reakcje nadwrażliwości objawiające się wysypką oraz świądem.

Skutki uboczne o nieznanej częstości to podrażnienie oczu (np. ból, zaczerwienienie, uczucie ciała obcego, świąd, łzawienie, obrzęk spojówek).

Przechowywanie leku

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania leku. Należy go trzymać w temperaturze poniżej 25 st. C, w miejscy niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Od pierwszego otwarcia tuby z leku można korzystać przez 6 tygodni.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Corneregel (1)

Długość leczenia zależna jest od rodzaju dolegliwości i reakcji pacjenta na leczenie. Nie ma ograniczeń czasowych w stosowaniu preparatu, zazwyczaj lekarz zaleca jego aplikację do momentu subiektywnego ustąpienia objawów.

e-Konsultacja z Receptą Online
Corneregel

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.