Contix
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Contix – leczenie objawów refluksu
- Contix jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu nawrotom choroby refluksowej przełyku, a także jako profilaktyka owrzodzeń dwunastnicy i żołądka podczas długotrwałej terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).
- Substancją czynną leku Contix jest pantoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Lek ten zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego.
- Lek Contix jest dostępny wyłącznie na receptę, po konsultacji lekarskiej.
dostępność | na receptę |
przypadłość | choroba refluksowa, profilaktyka wrzodów żołądka i dwunastnicy |
postać | tabletki dojelitowe |
dawka | 20 mg, 40 mg |
substancja czynna | pantoprazol (Pantoprazolum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Contix to lek przeznaczony dla dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych z chorobą refluksową przełyku i długotrwale stosujących NLPZ. Choroba refluksowa objawia się zgagą, odbijaniem się kwaśną treścią, bólem w klatce piersiowej, nudnościami, wymiotami, a także trudnościami w połykaniu lub czuciem guzka w gardle. Przy długotrwałej terapii NLPZ należy stosować inhibitory pompy protonowej, takie jak Contix, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń błony śluzowej żołądka, takich jak wrzody i krwawienia. Przed wprowadzeniem leku Contix lekarz może zalecić dodatkowe badania takie jak gastroskopia czy pH-metria przełyku.
Contix – co to za lek?
Contix jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu nawrotom choroby refluksowej przełyku, a także w profilaktyce wrzodów żołądka i dwunastnicy u pacjentów długotrwale przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Szacuje się, że około 20% populacji Polski (ok. 6 mln osób) cierpi na chorobę refluksową przełyku. Do jej rozwoju mocno przyczynia się styl życia, w tym otyłość i duże obciążenie stresem.
Na co stosuje się Contix?
Wskazaniami do stosowania leku Contix jest leczenie objawów związanych z chorobą refluksową przełyku spowodowaną cofaniem się kwasu solnego z żołądka (np. zgaga, cofanie się kwasu, ból przy przełykaniu), długotrwałe leczenie refluksowego zapalenia przełyku (stan zapalny przełyku, któremu towarzyszy cofanie się kwasu żołądkowego) oraz zapobieganie jego nawrotom, a także zapobieganie owrzodzeniom dwunastnicy i (lub) żołądka, spowodowanym niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ, np. ibuprofen) u pacjentów z grupy ryzyka, którzy muszą stale przyjmować NLPZ.
Jak działa Contix?
Substancją czynną leku jest pantoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu pompy protonowej w komórkach żołądka, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania kwasu solnego podczas stosowania Contix. Tabletki w postaci nieaktywnej przechodzą do komórek żołądka, gdzie w kwaśnym środowisku aktywuje się i trwale blokuje enzym odpowiedzialny za wydzielanie kwasu.
Dzięki temu Contix niweluje nieprzyjemne objawy towarzyszące refluksowi, takie jak m.in. zgaga czy nudności, a także usprawnia gojenie się nadżerek i wrzodów przełyku, żołądka i dwunastnicy. Zapobiega również powstawaniu nowych uszkodzeń górnej części błony śluzowej przewodu pokarmowego, co jest przydatne w szczególności u osób ze zwiększonym ryzykiem ich powstawania (np. przy długotrwałej terapii NLPZ).
Dla kogo jest przeznaczony lek Contix?
Lek Contix jest przeznaczony dla dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych z chorobą refluksową przełyku i długotrwale stosujących NLPZ.
Nie należy podawać go dzieciom poniżej 12. roku życia, gdyż brak jest danych odnośnie stosowania Contix w tej grupie wiekowej.
Co wchodzi w skład leku Contix?
Preparat zawiera jako substancję czynną pantoprazol w ilości 20 mg lub 40 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w rdzeniu tabletki: skrobia żelowana 1500, stearylofumaran sodu, krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon, mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, wodorowęglan sodu,
- zawarte w otoczce tabletki: alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu, makrogol 3350, talk, kopolimer kwasu metakrylowego typu C, cytrynian trietylu, krzemionka koloidalna bezwodna, wodorowęglan sodu, laurylosiarczan sodu, tlenek żelaza czerwony (E 172), tlenek żelaza żółty (E 172).
Contix – zamienniki
Jest dostępnych wiele leków na receptę, które mogą być traktowane jako zamiennik leku Contix, to m.in.: Anesteloc, Controloc 20, Controloc 40, Gastrostad, Gerdin 20 mg, IPP 20, IPP 40, Nolpaza 20 mg, Nolpaza 40 mg.
Contix – dawkowanie
Lek należy zażyć na godzinę przed posiłkiem, połykając tabletkę w całości i popijając wodą. Nie należy jej rozgryzać ani dzielić.
Dawkowanie u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w leczeniu objawów związanych z chorobą refluksową przełyku
Zwykle stosuje się jedną tabletkę na dobę. Ulga w objawach, takich jak zgaga, cofanie się kwasu czy ból przy przełykaniu, pojawia się zazwyczaj po 2-4 tygodniach leczenia, a najpóźniej w ciągu kolejnych 4 tygodni. Lekarz określi, jak długo należy kontynuować terapię. W przypadku nawrotu objawów można kontrolować je, przyjmując jedną tabletkę na dobę w razie potrzeby.
Dawkowanie u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w długotrwałym leczeniu i zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku
Zwykle stosuje się jedną tabletkę na dobę. W przypadku nawrotu objawów lekarz może zalecić zwiększenie dawki do dwóch tabletek dziennie (40 mg). Po ustąpieniu dolegliwości dawka może zostać zmniejszona do jednej tabletki (20 mg) na dobę.
Dawkowanie w zapobieganiu wrzodom dwunastnicy i (lub) żołądka u pacjentów, którzy muszą długotrwale przyjmować NLPZ
Zwykle stosuje się jedną tabletkę na dobę.
W przypadku pacjentów z niewydolnością nerek dostosowanie dawki nie jest wymagane.
W przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby przeciwwskazane jest przyjmowanie dawki powyżej 20 mg.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Contix należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Contix
Nie należy stosować dawki podwójnej w przypadku pominięcia dawki. Kolejną dawkę leku Contix należy przyjąć o zwykłej porze.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Contix, przedawkowanie
Przyjęcie większej dawki leku Contix niż zalecana wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem lub farmaceutą. W miarę możliwości należy zabrać ze sobą opakowanie leku i ulotkę. Objawy przedawkowania nie są dotychczas znane.
Przerwanie stosowania leku Contix
Nie należy przerywać terapii lekiem Contix bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Contix – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Contix – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na pantoprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Contix konieczna jest konsultacja z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką w przypadku:
- poważnych zaburzeń czynności wątroby. Jeżeli kiedykolwiek w przeszłości występowały zaburzenia czynności wątroby należy poinformować o tym lekarza. Może on zlecić częstszą kontrolę aktywności enzymów wątrobowych, w szczególności gdy leczenie lekiem Contix jest długotrwałe. W przypadku zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych należy przerwać terapię lekiem Contix,
- konieczności stałego przyjmowania leków z grupy NLPZ i jednoczesnego stosowania Contix, ze względu na zwiększone ryzyko powikłań ze strony żołądka lub jelit. Ryzyko zostanie ocenione na podstawie indywidualnych czynników pacjenta, takich jak wiek (65 lat lub więcej), historia wrzodów żołądka lub dwunastnicy, czy wcześniejsze krwawienia z przewodu pokarmowego,
- niedoboru witaminy B12 lub czynników ryzyka obniżenia jej stężenia, którzy są długotrwale leczeni są pantoprazolem. Istnieje możliwość zmniejszonego wchłaniania tej witaminy, gdyż podobnie jak w przypadku innych leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku, pantoprazol może wpływać na ograniczenie przyswajania witaminy B12,
- przyjmowania inhibitorów proteazy HIV, takich jak atazanawir (stosowany w leczeniu zakażenia HIV) jednocześnie z pantoprazolem. W takiej sytuacji pacjent powinien skonsultować się z lekarzem,
- osteoporozy (zmniejszona gęstość kości) lub ryzyka wystąpienia osteoporozy (na przykład jeśli pacjent stosuje leki z grupy steroidów). Stosowanie inhibitora pompy protonowej, takiego jak pantoprazol, w szczególności powyżej roku, może nieznacznie zwiększyć ryzyko złamań kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa,
- przyjmowania Contix powyżej trzech miesięcy. Istnieje ryzyko zmniejszenia stężenia magnezu we krwi, co może wywoływać zmęczenie, tężyczkę, zaburzenia orientacji, drgawki, zawroty głowy i komorowe zaburzenia rytmu serca. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów. Niskie stężenie magnezu we krwi może również skutkować zmniejszeniem stężenia potasu i wapnia we krwi. Lekarz może podjąć decyzję o konieczności okresowego badania stężenia magnezu we krwi pacjenta. występowania kiedykolwiek reakcji skórnej w wyniku stosowania leku podobnego do leku Contix, który zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku,
- występowania kiedykolwiek wysypki skórnej, zwłaszcza w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych. Należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza, ponieważ może być konieczne przerwanie stosowania leku Contix. Należy powiedzieć lekarzowi również o wszelkich innych działaniach niepożądanych, np. bólu stawów.
- planowanego specyficznego badania krwi (stężenie chromograniny A).
Przed rozpoczęciem lub w trakcie stosowania leku Contix należy niezwłocznie poinformować lekarza o pojawieniu się poniższych objawów, które mogą świadczyć o poważniejszej chorobie:
- niezamierzona utrata masy ciała (niezwiązana z dietą lub aktywnością fizyczną),
- nawracające wymioty,
- krwawe wymioty przypominające fusy z kawy,
- obecność krwi w kale, czarny lub smolisty kał,
- trudności lub ból przy przełykaniu,
- bladość i osłabienie sugerujące niedokrwistość,
- ból w klatce piersiowej,
- ból brzucha,
- ciężkie lub uporczywe biegunki, ponieważ stosowanie leku Contix może nieznacznie zwiększać ryzyko biegunki zakaźnej.
Lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć nowotworowe podłoże choroby, ponieważ pantoprazol może łagodzić objawy nowotworu i opóźniać jego rozpoznanie. W przypadku utrzymywania się objawów mimo leczenia konieczne mogą być dalsze badania.
Jeśli lek Contix jest stosowany przez dłuższy czas (ponad rok), pacjent będzie pod stałą opieką lekarza. Na każdej wizycie należy zgłaszać wszelkie nowe, nieoczekiwane objawy oraz okoliczności ich wystąpienia.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Contix z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Contix w ciąży i w okresie karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem. Lek może być stosowany u kobiet w ciąży lub karmiących piersią wyłącznie wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyści z jego zastosowania przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka.
Istnieją ograniczone dane na temat stosowania tego leku u kobiet ciężarnych. Wiadomo, że lek w pewnym stopniu przenika do mleka kobiecego.
Contix a prowadzenie pojazdów
Contix nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługiwania maszyn, lub wpływ ten jest minimalny. Jeśli jednak u pacjenta wystąpią działania niepożądane, takie jak zawroty głowy lub problemy ze wzrokiem, należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Contix – skutki uboczne
Stosując Contix, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Contix może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub udać się na ostry dyżur w najbliższym szpitalu:
- ciężkie reakcje alergiczne (rzadko: mniej niż 1 na 1000 osób), takie jak: obrzęk języka i (lub) gardła, trudności w połykaniu, pokrzywka, trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy (obrzęk Quinckego), silne zawroty głowy z przyspieszonym rytmem serca i obfitym poceniem się.
- ciężkie reakcje skórne (częstość nieznana): pojawienie się pęcherzy na skórze, pogorszenie stanu ogólnego, owrzodzenia (z lekkim krwawieniem) oczu, nosa, jamy ustnej lub narządów płciowych, wysypka, szczególnie na skórze wystawionej na słońce, ból stawów, objawy grypopodobne, gorączka, obrzęk gruczołów (np. pod pachami), a także zmiany w wynikach badań krwi (np. zmiany w liczbie białych krwinek lub enzymach wątrobowych), związane z zespołami takimi jak: zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella, rumień wielopostaciowy, podostra postać tocznia rumieniowatego, wysypka polekowa z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (zespół DRESS) oraz nadwrażliwość na światło.
- inne poważne reakcje (częstość nieznana): żółte zabarwienie skóry i oczu (oznaczające poważne uszkodzenie wątroby i żółtaczkę) oraz gorączka, wysypka i problemy z nerkami, objawiające się ich powiększeniem, czasami bólem podczas oddawania moczu i bólem w dolnej części pleców (ciężkie zapalenie nerek), mogące prowadzić do niewydolności nerek.
Możliwe częste działania niepożądane Contix (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- łagodne polipy żołądka.
Możliwe niezbyt częste działania niepożądane Contix (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów):
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- biegunka,
- nudności,
- wymioty,
- uczucie pełności w jamie brzusznej i wzdęcia z oddawaniem wiatrów (wiatry),
- zaparcia,
- suchość w jamie ustnej,
- ból i dyskomfort w obrębie brzucha,
- wysypka skórna,
- rumień,
- wykwity skórne,
- swędzenie skóry,
- osłabienie,
- wyczerpanie lub ogólne złe samopoczucie,
- zaburzenia snu,
- złamania kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Contix?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Contix? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Contix znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Contix nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Tabletki Contix są stosowane u dzieci i dorosłych z chorobą refluksową przełyku (w jej leczeniu i profilaktyce nawrotów), a także jako lek zmniejszający ryzyko działań niepożądanych wynikających z długotrwałego stosowania leków z grupy NLPZ. Lek Contix dostępny jest wyłącznie na receptę. O rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta. Indywidualnie dobiera też dawki i czas trwania leczenia.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Nie, leki Contix 40 mg i Contix 20 mg nie są dostępne bez recepty. Lek jest wydawany wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Producent nie podaje w ulotce możliwych interakcji leku z alkoholem. Trzeba jednak pamiętać, że picie alkoholu podczas stosowania jakichkolwiek leków może wpływać na ich wchłanianie i skuteczność terapeutyczną.
Tabletki dojelitowe Contix są lekiem niwelującym objawy choroby refluksowej przełyku. Należą do nich m.in. zgaga, wymioty, ból w klatce piersiowej. Lek jest również pomocny w przypadku konieczności długotrwałego przyjmowania leków z grupy NLPZ.
Lek Contix należy stosować tak długo jak zalecił to lekarz. Lek może być stosowany długotrwale (powyżej roku), jeśli istnieją ku temu wskazania.
Lek Contix można poniekąd określić jako osłonowy, gdyż dzięki zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego pozwala on komórkom błony śluzowej górnej części przewodu pokarmowego na odbudowę. Warto jednak zaznaczyć, że nie pokrywa on błony śluzowej żadną warstwą, w związku z czym jego działanie osłonowe jest pośrednie.
Lek należy przyjmować na czczo, na godzinę przed posiłkiem.
Tak, choroba refluksowa przełyku jest jednym ze wskazań do stosowania tego leku.
Tak, lek Contix łagodzi objawy zgagi związane z chorobą refluksową przełyku.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.