e-Konsultacja z Receptą Online

Bromocorn

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Bromocorn? Cena, refundacja

Lek Bromocorn to lek refundowany. Bromocorn 2,5 mg cena 100%  za opakowanie 30 tabletek wynosi 18,80 zł. Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub po cenie ryczałtowej. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Bromocorn – jak działa, na co i dla kogo

Substancją czynną leku Bromocorn jest bromokryptyna, która stymuluje receptory dopaminergiczne D2, dzięki czemu dochodzi do zwiększenia produkcji dopaminy w podwzgórzu, co skutkuje obniżeniem się poziomu prolaktyny. Lek działa również hamująco na wydzielanie somatotropiny (hormonu wzrostu) przez przysadkę mózgową. Wskazaniem do stosowania leku są takie choroby jak: choroba Parkinsona, akromegalia, gruczolaki produkujące prolaktynę (prolaktynoma), hiperprolaktynemia u mężczyzn, hamowanie laktacji (wyłącznie z przyczyn medycznych), zaburzenia miesiączkowania i bezpłodność u kobiet.

Należy zaznaczyć, że bromokryptyna nie jest zalecana do rutynowego hamowania laktacji oraz nie powinna być stosowana do łagodzenia bolesnego obrzęku piersi po porodzie, gdyż istnieją inne, bardziej odpowiednie metody leczenia takich dolegliwości (leki przeciwbólowe, chłodne okłady i podtrzymanie piersi).

Lek Bromocorn przeznaczony jest dla młodzieży od 15. roku życia i dorosłych.

Bromocorn – skład leku

Substancją czynną leku Bromocorn jest mezylan bromokryptyny. Każda tabletka zawiera 2,5 mg bromokryptyny oraz substancje pomocnicze: skrobię ziemniaczaną, kroskarmelozę sodową, laktozę jednowodną, stearynian magnezu, talk.

Bromocorn – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Dawkowanie leku zależne jest od choroby na którą został on przepisany. Tabletki należy zawsze przyjmować z posiłkiem.

Choroba Parkinsona

W celu zapewnienia optymalnej tolerancji przez pierwsze 7 dni dawka początkowa Bromocorn powinna wynosić 1,25 mg na dobę. Lek zaleca się przyjmować wieczorami. Regulacja dawki powinna następować w sposób stopniowy, z tygodniowym zwiększaniem jej o 1,25 mg, w celu ustalenia indywidualnie minimalnej dawki efektywnej leku Bromocorn. Tabletki zaleca się przyjmować w dawce podzielonej na 2-3 podania w ciągu doby.

Oczekiwany efekt terapeutyczny Bromocorn powinien pojawić się w okresie od 6 do 8 tygodni. W przypadku braku odpowiedzi, możliwe jest dalsze zwiększanie dawki o 2,5 mg na dobę co tydzień. Zakres dawek stosowanych w monoterapii lub terapii skojarzonej mieści się w przedziale od 10 do 30 mg bromokryptyny na dobę.

W sytuacji pojawienia się działań niepożądanych w trakcie zwiększania dawki, zaleca się zmniejszenie dawki dobowej i utrzymanie jej na obniżonym poziomie przez co najmniej tydzień. Po ustąpieniu niepożądanych efektów, dawkę można stopniowo zwiększać.

U pacjentów leczonych równolegle lewodopą i doświadczających zaburzeń ruchowych, zaleca się zmniejszenie dawki lewodopy przed wprowadzeniem leku. Po uzyskaniu satysfakcjonującej odpowiedzi na leczenie Bromocornem, dawkę lewodopy można sukcesywnie redukować, aż do możliwości całkowitego odstawienia lewodopy u wybranych pacjentów.

Akromegalia

Zalecana dawka początkowa to 1,25 mg (pół tabletki) 2 do 3 razy na dobę. Dawka może być stopniowo zwiększana do 10 – 20 mg na dobę, w zależności od odpowiedzi klinicznej pacjenta oraz występowania ewentualnych działań niepożądanych.

Prolaktynoma

Zalecana dawka początkowa wynosi również 1,25 mg (pół tabletki) 2 do 3 razy na dobę. Dawka może być stopniowo zwiększana do kilku tabletek na dobę, aby utrzymać odpowiednie obniżenie stężenia prolaktyny w osoczu.

Hiperprolaktynemia u mężczyzn

Zalecana dawka początkowa to 1,25 mg (pół tabletki) 2 do 3 razy na dobę, z możliwością stopniowego zwiększenia do 5 – 10 mg na dobę.

Dawkowanie Bromocorn – zaburzenia miesiączkowania i bezpłodność u kobiet

Zalecana dawka początkowa to 1,25 mg (pół tabletki) 2 do 3 razy na dobę. Jeśli dawka ta okaże się niewystarczająca, należy ją stopniowo zwiększyć do 2,5 mg przyjmowanych 2 do 3 razy na dobę. Leczenie powinno być kontynuowane do momentu normalizacji cyklu miesiączkowego i/lub przywrócenia owulacji. W celu zapobiegania nawrotom, terapia może być prowadzona przez kilka cykli miesiączkowych.

Hamowanie laktacji

W przypadku konieczności hamowania laktacji z przyczyn medycznych oraz jeśli po konsultacji lekarskiej z pacjentem lekarz stwierdzi taką konieczność zaleca się następujący schemat dawkowania: 

  • pierwszy dzień – jedna tabletka,
  • drugi dzień – od jednej do dwóch tabletek,
  • od trzeciego dnia – jedna tabletka dwa razy na dobę

Całkowity czas trwania leczenia wynosi 14 dni. Nie ma potrzeby stopniowego rozpoczynania terapii w tym przypadku.

Pacjenci z niewydolnością nerek lub wątroby
U pacjentów cierpiących na niewydolność nerek lub wątroby może dojść do obniżenia tempa eliminacji bromokryptyny, co prowadzi do zwiększenia jej stężenia w osoczu krwi. W takich przypadkach, zaleca się korektę dawkowania leku przez lekarza.

Pacjenci w podeszłym wieku
Przy ustalaniu dawki dla osób starszych zaleca się szczególną ostrożność. Ze względu na częstsze występowanie obniżonej funkcji wątroby, nerek lub serca, a także z uwagi na możliwość współistnienia innych schorzeń lub stosowania innych leków, terapię należy rozpocząć od niższej dawki leku.

W przypadku wątpliwości czy działanie leku nie jest zbyt mocne lub zbyt słabe należy skontaktować się z lekarzem.

Jeśli doszło do przyjęcia wyższej niż zalecana dawki leku, istotne jest niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem. Objawy przedawkowania mogą obejmować: wymioty, mdłości, zawroty głowy, niedociśnienie, niedociśnienie ortostatyczne, częstoskurcz, halucynacje, letarg oraz senność. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, u których po przypadkowym przyjęciu bromokryptyny zaobserwowano: wymioty, senność i gorączkę.

W sytuacji, gdy pacjent pominie zaplanowaną dawkę Bromocorn, lek nie powinien być stosowany w dawce podwójnej w celu jej uzupełnienia. Kontynuacja terapii powinna odbywać się zgodnie z ustalonym schematem dawkowania.

W przypadku przerwania stosowania leku Bromocorn lub pojawienia się wątpliwości dotyczących terapii, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą. 

Bromocorn – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Bromocorn:

  • uczulenie na bromokryptynę lub jakikolwiek składnik leku,
  • uczulenie na inne alkaloidy sporyszu,
  • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,
  • nadciśnienie tętnicze w ciąży, rzucawka, stan przedrzucawkowy,
  • nadciśnienie tętnicze po porodzie i w połogu,
  • zwłóknienie mięśnia sercowego obecne lub w przeszłości przy długotrwałym stosowaniu,
  • choroba wieńcowa i inne ciężkie zaburzenia układu krążenia,
  • ciężkie zaburzenia psychiczne obecnie lub w wywiadzie.

W kobiet po porodzie zalecane jest kontrolowanie ciśnienia krwi, zwłaszcza na początku terapii, gdyż istnieje u nich ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zawału serca, napadów drgawkowych, udaru mózgu lub zaburzeń psychicznych. W przypadku wystąpienia nadciśnienia tętniczego, bólu w klatce piersiowej lub ciężkiego, utrzymującego się bólu głowy z zaburzeniami wzroku lub bez, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Przy makrogruczolaku przysadki lek może być używany wyłącznie, gdy korzyści terapeutyczne przewyższają potencjalne ryzyko.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Bromocorn konieczna jest konsultacja z lekarzem. 

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku:

  • krwawienia z przewodu pokarmowego lub wrzodów żołądka,
  • senności i epizodów nagłego zaśnięcia,
  • spłycenia oddechu lub trudności w oddychaniu,
  • ostrego bólu w klatce piersiowej,
  • bólu pleców, obrzęku kończyn dolnych, zaburzeń czynności nerek,
  • silnego bólu głowy i/lub przejściowego zaburzenia wzroku u kobiet po porodzie,
  • niespodziewanego wycieku płynu z nosa u pacjentów z gruczolakiem przysadki mózgowej wydzielającym prolaktynę.

Należy zachować szczególną ostrożność jeśli u pacjenta występują lub występowały zwłóknienia mięśnia sercowego, płuc lub narządów jamy brzusznej. Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest ocena czynności serca (w tym badanie echokardiograficzne), płuc i nerek. W trakcie leczenia pacjent powinien być monitorowany pod kątem oznak włóknienia, mogących wymagać ponownego badania echokardiograficznego. W przypadku stwierdzenia włóknienia terapia lekiem Bromocorn powinna zostać przerwana.

Pacjenci oraz ich bliscy powinni być świadomi ryzyka zaburzeń kontroli impulsów. W przypadku pojawienia się nietypowych zachowań, takich jak uzależnienie od hazardu, kompulsywne jedzenie, nadmierny popęd seksualny lub nasilone myśli seksualne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Może to skutkować modyfikacją dawkowania lub odstawieniem leku.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Bromocorn istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty. 

Lek Bromocorn może wchodzić w interakcje z:

  • lekami będącymi silnymi inhibitorami i/lub substratami enzymu CYP3A4 (azolowe leki przeciwgrzybicze, inhibitory proteazy HIV),  
  • antybiotykami makrolidowymi (m.in. erytromycyna, josamycyna) – zwiększenie stężenia bromokryptyny w osoczu,
  • oktreotydem – zwiększenie stężenia bromokryptyny w osoczu u pacjentów z akromegalią,
  • antagonistami dopaminy m.in. leki przeciwpsychotyczne (fenotiazyny, butyrofenony i tioksanteny), metokloprami, domperydon – osłabienie działania bromokryptyny.

Nie należy stosować Bromocormu jednocześnie z alkoholem, gdyż może on osłabiać działanie leku.

W początkowej fazie terapii może dojść do niedociśnienia tętniczego, co wiąże się z ryzykiem zmniejszenia zdolności koncentracji, w tym epizodów nagłej senności lub snu w ciągu dnia. W związku z tym, zaleca się ostrożność podczas prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn, szczególnie na wstępnym etapie leczenia.

Stosowanie Bromocorn w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka.

Dane wskazują, że lek nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży ani jej wynik, w tym zwiększone ryzyko poronień. U kobiet ciężarnych z gruczolakiem przysadki, które przerwały terapię Bromocorn, ciąża i stan pacjentki powinny być monitorowane przez cały okres ciąży. W przypadku pacjentek z prolaktynomą, które doświadczają nasilonych objawów, takich jak bóle głowy lub zmniejszenie pola widzenia, lekarz może rozważyć kontynuację podawania Bromocorn lub interwencję chirurgiczną. 

Bromocorn a karmienie piersią

Po zastosowaniu Bromocorn laktacja zostaje zahamowana, w związku z czym lek nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.

Bromocorn – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Po zastosowaniu leku Bromocorn działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Często (1 do 10 na 100 pacjentów):

  • ból głowy, 
  • senność, 
  • zawroty głowy, 
  • przekrwienie błony śluzowej nosa, 
  • nudności
  • zaparcia, 
  • wymioty.

Niezbyt często (1 do 10 na 1 000 pacjentów):

  • dezorientacja, 
  • pobudzenie psychoruchowe, 
  • omamy, 
  • ruchy mimowolne, 
  • niedociśnienie, 
  • niedociśnienie ortostatyczne, 
  • hipotonia ortostatyczna (bardzo rzadko jako przyczyna omdleń), 
  • suchość jamy ustnej, 
  • alergiczne reakcje skórne, 
  • utrata włosów, 
  • kurcze nóg, 
  • uczucie zmęczenia.

Rzadko (1 do 10 na 10 000 pacjentów):

  • zaburzenia psychotyczne, 
  • bezsenność, 
  • senność, 
  • niezwykłe wrażenia czuciowe, 
  • zaburzenia wzroku, 
  • nieostre widzenie, 
  • szum uszny, 
  • częstoskurcz, 
  • rzadkoskurcz, 
  • zaburzenia rytmu serca, 
  • wysięk opłucnowy, 
  • zwłóknienie opłucnej, 
  • zapalenie opłucnej, 
  • zwłóknienie płuc, 
  • duszność, 
  • biegunka, 
  • bóle brzucha, 
  • włóknienie zaotrzewnowe, 
  • krwawienie z przewodu pokarmowego, 
  • obrzęki obwodowe.

Skutki uboczne Bromocorn związane z niezdolnością do odparcia impulsów:

  • niepohamowany hazard: silny impuls do hazardu, niezależnie od negatywnych konsekwencji osobistych czy rodzinnych,
  • zmienione zachowania seksualne: zwiększone zainteresowania seksualne lub działania związane z nasilonym popędem seksualnym, mogące wpływać na pacjenta lub otoczenie,
  • kompulsywne wydatki: niekontrolowane wydawanie pieniędzy lub nadmierne kupowanie,
  • napadowe i kompulsywne objadanie się: spożywanie dużych ilości jedzenia w krótkim czasie.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, zaleca się niezwłoczne powiadomienie lekarza w celu omówienia metod kontroli lub ograniczenia tych zachowań.

Odnotowano również przypadki nadciśnienia tętniczego, zawału mięśnia sercowego, napadów drgawkowych, udaru mózgu lub zaburzeń psychicznych w okresie poporodowym z związku ze stosowaniem Bromocorn na zatrzymanie laktacji.

Lista rzadziej występujących skutków ubocznych Bromocorn znajduje się w ulotce leku.

Przechowywanie leku

Tabletki Bromocorn należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed światłem i temperaturą powyżej 25°C.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Bromocorn (4)

Nie, lek Bromocorn dostępny jest wyłącznie na receptę.

Obecnie dostępny zamiennik Bromocorn na receptę to Bromergon.

Nie zaleca się łączenia alkoholu z Bromocornem, gdyż może on osłabiać działanie leku.

Tak, substancją czynną obu leków jest bromokryptyna w stężeniu 2,5 mg na każdą tabletkę.

e-Konsultacja z Receptą Online
Bromocorn

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem