3108$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Bromergon

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Bromergon – informacje o leku

Lek Bromergon, hamujący wydzielanie prolaktyny w przysadce mózgowej, znajduje zastosowanie w ginekologii, kardiologii i neurologii. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

  • dawki: Bromergon 2,5 mg
  • postać: tabletki
  • substancja czynna: bromokryptyna (łac. Bromocriptini mesylas)
  • kategoria: Obniżenie prolaktyny
  • podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria
  • wytwórca: Lek Pharmaceuticals d.d., Verovškova 57, 1526 Ljubljana, Słowenia

Bromergon – ulotka dla pacjenta 

Bromergon – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Bromergon? Cena, refundacja

Cena leku Bromergon 2,5 mg 30 tabletek waha się od 17 do 21 zł.

Bromergon nie występuje w wykazie leków refundowanych, dlatego cena tego leku jest inna w każdej aptece. Może też zmienić się w przyszłości.

Bromergon – opis i właściwości, jak działa

Działanie leku Bromergon – na czym polega? Preparat zawiera substancję czynną bromokryptynę w postaci mezylanu. Bromokryptyna wpływa hamująco na wydzielanie prolaktyny, hormonu wytwarzanego w przysadce mózgowej.

Dzięki temu pozwala przywrócić prawidłowy cykl menstruacyjny w przypadku braku miesiączki i/lub owulacji, łagodzi objawy zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz pomaga zwalczać prolaktynowe gruczolaki przysadki.

Lek ten obniża również stężenie hormonu wzrostu u pacjentów z akromegalią, a w przypadku choroby Parkinsona zwalcza niedobór dopaminy i redukuje sztywność, drżenie i spowolnienie ruchów. Jednocześnie lek nie zmienia prawidłowych stężeń innych hormonów powstających w przysadce.

Bromergon – zamienniki

Zamienniki leku Bromergon, czyli produkty zawierające bromocriptine, w tej samej postaci, to: Bromocorn i Parlodel, które są wydawane na receptę.

Bromergon – skład leku

1 tabletka leku Bromergon zawiera 2,5 mg bromokryptyny w postaci mezylanu bromokryptyny.

Pozostałe składniki: butylohydroksyanizol, tragakanta, skrobia kukurydziana, żółcień chinolinowa (E104), laktoza, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Na co pomaga lek Bromergon? Preparat stosuje się w leczeniu:

  • mlekotoku z normoprolaktynemią,
  • braku miesiączkowania i u osób z zaburzeniami cyklu miesiączkowego,
  • hiperprolaktynemii z impotencją u mężczyzn,
  • gruczolaków przysadki wydzielających prolaktynę,
  • akromegalii,
  • choroby Parkinsona,
  • połogowego zapalenia piersi,

a także, jeśli to konieczne ze względów medycznych:

  • jako sposób na hamowanie poporodowej laktacji.

Lek dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży powyżej 7 lat.

Bromergon – dawkowanie

Bromergon – jak stosować lek? Dawkowanie leku na obniżenie prolaktyny Bromergon ustala lekarz uwzględniając indywidualną sytuację pacjenta. Zaleca się, aby terapię rozpoczynać od możliwie najniższych dawek, a następnie je zwiększać. Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa wynosi 30 mg bromokryptyny.

Schemat leczenia zależy od choroby pacjenta. 

Profilaktyka lub hamowanie laktacji po porodzie ze wskazań medycznych oraz połogowe zapalenie piersi

Pierwszego dnia stosowania leku na zatrzymanie laktacji Bromergon należy przyjąć pół tabletki podczas śniadania oraz pół tabletki podczas kolacji. Następnie przez 14 dni zażywać 1 tabletkę 2 razy na dobę. Aby nie doszło do rozpoczęcia laktacji stosowanie leku rozpoczyna się kilka godzin po porodzie lub przerwaniu ciąży, ale nigdy przed ustabilizowaniem ważnych czynności życiowych. W 2 lub 3 dniu leczenia może nastąpić wydzielanie małych ilości pokarmu, jednak zażywanie preparatu przez następny tydzień pozwala je zahamować. W przypadku połogowego zapalenia piersi może być konieczne dodatkowe podanie antybiotyku.

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego i niepłodność u kobiet

Stosując lek Bromergon na zaburzenia miesiączkowania i płodności zaleca się rozpoczęcie leczenia od przyjmowania pół tabletki (1,25 mg) 2-3 razy na dobę. Jeśli nie nastąpi oczekiwana poprawa stanu pacjentki, to należy stopniowo zwiększać dawkę do 1 tabletki (2,5 mg) 2 lub 3 razy na dzień. Czas leczenia trwa aż do unormowania cyklu menstruacyjnego i/lub przywrócenia owulacji, a w razie konieczności można przedłużyć terapię o kilka uregulowanych cykli.

Hiperprolaktynemia z impotencją u mężczyzn

Leczenie rozpoczyna się od przyjmowania połowy tabletki (1,25 mg) 2-3 razy na dobę. Następnie dawkę należy stopniowo zwiększyć do 5-10 mg na dobę.

Gruczolaki przysadki mózgowej wydzielające prolaktynę

Zalecana dawka początkowa Bromergon wynosi pół tabletki (1,25 mg) 2-3 razy na dobę. Dawkę tę należy stopniowo zwiększyć do takiej, która pozwoli na oczekiwane zatrzymanie wydzielania prolaktyny do krwi. Najczęściej jest to kilka tabletek dziennie.

Akromegalia

Leczenie choroby rozpoczyna się od stosowania połowy tabletki (1,25 mg) 2 lub 3 razy na dobę. Dawkę należy stopniowo zwiększyć do 10 mg-20 mg na dobę – dokładna dobowa ilość leku zależy od odpowiedzi pacjenta i ewentualnych działań niepożądanych.

Choroba Parkinsona

Przez pierwszy tydzień zaleca się stosowanie pół tabletki (1,25 mg) na dobę, najlepiej podczas wieczornego posiłku. Następnie należy powoli i ostrożnie zwiększać ilość leku aby ustalić minimalną skuteczną dawkę dla pacjenta. W tym celu dobową dawkę zwiększa się co tydzień o 1,25 mg na dobę i podaje w 2-3 dawkach podzielonych. 

Efekty leczenia Bromergon w chorobie Parkinsona są widoczne po 6-8 tygodniach terapii. Gdy nie uda się osiągnąć poprawy stanu pacjenta, lekarz może zadecydować o ponownym zwiększeniu dawki, tym razem o 2,5 mg co tydzień. Jeśli pojawią się skutki uboczne, należy powrócić do niższej dawki i zatrzymać jej zwiększanie. Po upływie minimum tygodnia, jeśli efekty niepożądane miną, można ponownie zwiększać dawkę. Najczęściej stosowana ilość leku wynosi 10-30 mg na dobę, zarówno gdy jest stosowany samodzielnie, jak i w terapii skojarzonej.

Bromergon – przeciwwskazania, środki ostrożności

Preparat nie powinien być przyjmowany, jeżeli u pacjenta występują:

  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku, a także na inne alkaloidy sporyszu,
  • choroba niedokrwienna serca oraz inne schorzenia sercowo-naczyniowe o ciężkim przebiegu,
  • stwierdzone w wywiadzie ciężkie zaburzenia psychiczne lub ich objawy;
  • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,
  • nadciśnienie u kobiet ciężarnych, w tym również rzucawka, stan przedrzucawkowy lub nadciśnienie tętnicze z powodu ciąży,
  • nadciśnienie tętnicze po urodzeniu dziecka i w trakcie połogu.

Interakcja z innymi lekami

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania Bromergonu:

  • z lekami będącymi silnymi inhibitorami lub substratami tego enzymu,
  • z antybiotykami makrolidowymi (zwiększy się stężenie bromokryptyny w surowicy),
  • z oktreotydem (zwiększa stężenie bromokryptyny we krwi),
  • z lekami sympatykomimetycznymi, sumatryptanem, alkaloidami sporyszu,
  • z antagonistami receptora dopaminowego (działanie Bromergonu będzie słabsze). 

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Bromergon w ciąży

Bromergon w ciąży można stosować tylko w sytuacjach, gdy jest to konieczne dla zdrowia pacjentki. W badaniach klinicznych wykazano, że przedłużenie terapii nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży lub porodu.

Po odstawieniu leku u ciężarnych pacjentek z gruczolakiem przysadki należy dokładnie monitorować przebieg ciąży. Jeśli u kobiety wystąpią objawy znacznego powiększenia gruczolaków typu prolaktynoma, jak bóle głowy czy ograniczenie pola widzenia, to zaleca się rozważyć ponowne wdrożenie bromokryptyny lub leczenie operacyjne.

Bromergon i karmienie piersią

Nie należy przyjmować leku na obniżenie prolaktyny Bromergon podczas karmienia piersią, ponieważ preparat hamuje wydzielanie pokarmu kobiecego.

Bromergon – skutki uboczne

U części pacjentów mogą pojawić się skutki uboczne Bromergon. 

Często w trakcie stosowania leku zdarzały się: bóle głowy, zawroty głowy, senność, nudności, wymioty, zaparcia oraz przekrwienie błony śluzowej nosa.

Niezbyt często występowały: omamy, splątanie, dyskinezje, pobudzenie psychomotoryczne, zmęczenie, skurcze mięśni, spadek ciśnienia tętniczego, niedociśnienie ortostatyczne mogące rzadko prowadzić do omdleń, suchość w jamie ustnej, alergiczne zapalenie skóry, utrata włosów.

Rzadko u pacjentów obserwowano: bezsenność, zaburzenia psychiczne, parestezje, zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, szumy w uszach, tachykardia, bradykardia, zaburzenia rytmu serca wysięk do osierdzia, zaciskające zapalenie osierdzia, wysięk do opłucnej, zwłóknienie opłucnej, zapalenie opłucnej, zwłóknienie płuc, bóle brzucha, biegunka, zwłóknienie przestrzeni zaotrzewnowej, wrzód żołądka lub dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego, duszność, obrzęki obwodowe.

Bardzo rzadko w trakcie terapii pojawiały się: nagłe zasypianie, zwłóknienie zastawek serca, przemijająca bladość palców dłoni i stóp wywoływana niskimi temperaturami (szczególnie u osób z zespołem Raynauda w wywiadzie), zespół przypominający złośliwy zespół neuroleptyczny po nagłym odstawieniu bromokryptyny.

Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeżeli wystąpi którykolwiek z poniższych wczesnych objawów:

  • duszności,
  • utrudnione oddychanie,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • bóle pleców,
  • obrzęk nóg.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnymi dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Chronić przed światłem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Bromergon (6)

Bromokryptyna pozwala na unormowanie cyklu owulacyjnego, dzięki czemu wspomaga zajście w ciąże u pacjentek z zaburzeniami jajeczkowania. Po udanym zapłodnieniu lek należy jak najszybciej odstawić, o ile nie występują wskazania do kontynuacji terapii.

Jeśli lekarz przepisał przyjmowanie Bromergonu w celu zahamowania laktacji, to nie należy w okresie jego stosowania odciągać pokarmu.

Niezależnie od przyczyny podania tabletki trzeba przyjmować w trakcie posiłku, połykając w całości i popijając szklanką wody. W celu uzyskania odpowiedniej dawki tabletki można dzielić na pół.

Optymalny efekt terapeutyczny uzyskuje się w ciągu 6-8 tygodni stosowania leku Bromergon.

W razie przedawkowania Bromergon pacjentowi podaje się węgiel aktywowany. Konieczne może być także wykonanie płukania żołądka. W przypadku ostrego zatrucia należy wdrożyć leczenie objawowe, a jeśli pojawią się wymioty lub omamy, to zaleca się Metoklopramid.

Bromergon może powodować zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi z omdleniem, nudnościami i sennością, w tym również z epizodami nagłego zasypiania. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, zwłaszcza w pierwszych kilku dniach leczenia.

e-Konsultacja z Receptą Online
Bromergon

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.