Azathioprine VIS
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Azathioprine VIS – lek immunosupresyjny z azatiopryną
- Azathioprine VIS jest stosowany w leczeniu chorób autoimmunologicznych, chorób zapalnych jelit i po przeszczepach narządów u dzieci i dorosłych.
- Substancją czynną leku Azathioprine VIS jest azatiopryna, która działa immunosupresyjnie, czyli hamująco na układ odpornościowy. Lek zmniejsza ilość krwinek białych i hamuje odpowiedź immunologiczną organizmu, co jest pomocne w chorobach związanych z nadreaktywnością układu immunologicznego i w transplantologii.
- Lek Azathioprine VIS jest dostępny wyłącznie na receptę, po konsultacji lekarskiej.
dostępność | na receptę |
przypadłość | choroby autoimmunologiczne, choroby jelit, zapobieganie odrzucenia przeszczepu |
postać | tabletki |
dawka | 50 mg |
substancja czynna | azatiopryna (Azathioprinum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Azathioprine VIS to lek przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Azatiopryna jest stosowana u osób z chorobami autoimmunologicznymi, w których organizm produkuje przeciwciała, które skierowane są przeciwko własnym komórkom organizmu pacjenta. Jedną z chorób zaliczanych do tej grupy jest toczeń rumieniowaty układowy, na który w Europie choruje około 250 000 osób. Lek Azathioprine VIS jest również stosowany w chorobach zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, a także jako lek zapobiegający odrzuceniu przeszczepu. Lek może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami.
Azathioprine VIS – co to za lek?
Azathioprine VIS to lek zawierający azatioprynę, wykazującą działanie immunosupresyjnie i cytotoksyczne. Dzięki temu lek hamuje auto agresję skierowaną przeciwko własnym komórkom organizmu, działa przeciwzapalnie i zapobiega odrzuceniu przeszczepionego narządu.
Na co stosuje się Azathioprine VIS?
Wskazaniami do stosowania leku Azathioprine VIS są:
- w choroby autoimmunologiczne, takie jak: toczeń rumieniowaty układowy, ciężkie reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie skórno-mięśniowe, zapalenie wielomięśniowe, guzkowe zapalenie okołotętnicze, pęcherzyca zwyczajna-piodermia zgorzelinowa, autoimmunologiczna niedokrwistość hemolityczna, przewlekła oporna plamica małopłytkowa, autoimmunologiczne przewlekłe zapalenie wątroby.
Azatiopryna jest stosowana, gdy powyższe choroby nie reagują na kortykosteroidy, nie mogą być nimi leczone lub wymagają dawek powodujących poważne skutki uboczne. Jej użycie pozwala zmniejszyć dawki sterydów w leczeniu podtrzymującym;
- umiarkowane do ciężkich zapalne choroby jelit, takie jak: choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego – u pacjentów, u których wymagane jest leczenie kortykosteroidami, u pacjentów, którzy nie tolerują leczenia kortykosteroidami lub u pacjentów, u których choroba jest oporna na leczenie z zastosowaniem innego standardowego leczenia podstawowego;
- stany po przeszczepieniu narządów, takich jak: nerki, serce i wątroba.
Azatiopryna jest używana do wydłużenia czasu przeżycia przeszczepionych narządów, szczególnie nerek, oraz do zmniejszenia dawek kortykosteroidów. Lek hamuje namnażanie się komórek odpowiedzialnych za reakcje immunologiczne.
Jak działa Azathioprine VIS?
Substancją czynną leku jest azatiopryna. Mechanizm działania azatiopryny opiera się na uwolnieniu 6-merkaptopuryny, która działa jako antymetabolit puryn. Hamuje ona różne etapy produkcji kwasów nukleinowych, co prowadzi do zatrzymania podziału komórek odpowiedzialnych za reakcje immunologiczne.
Dla kogo jest przeznaczony lek Azathioprine VIS?
Lek znajduje zastosowanie u dzieci i dorosłych chorujących na choroby autoimmunologiczne, choroby zapalne jelit, a także u pacjentów po przeszczepach.
Co wchodzi w skład leku Azathioprine VIS?
Preparat zawiera jako substancję czynną azatioprynę w ilości 50 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, powidon, talk, stearynian magnezu.
Azathioprine VIS – zamienniki
Zamiennikiem leku Azathioprine VIS jest Imuran.
Azathioprine VIS – dawkowanie
Dawkowanie u pacjentów po przeszczepach
W pierwszym dniu po przeszczepie zalecana dawka wynosi 5 mg na kilogram masy ciała. Dawka podtrzymująca to 1-4 mg/kg masy ciała na dobę. Dawka dobowa może być przyjmowana jednorazowo. Lek należy przyjmować po posiłku.
Lekarz dostosowuje ilość leku indywidualnie, zależnie od stanu pacjenta i pracy szpiku kostnego. Dawka powinna być dostosowana na podstawie odpowiedzi pacjenta na leczenie i jego tolerancji hematologicznej. Azatioprynę należy stosować przez całe życie ze względu na ryzyko odrzucenia przeszczepu po zaprzestaniu stosowania tego leku.
Dawkowanie w innych wskazaniach
Zalecana dawka dobowa wynosi od 1 do 3 mg/kg masy ciała. Gdy pojawi się wyraźna poprawa, lekarz może zmniejszyć dawkę podtrzymującą do minimalnej możliwej, wynoszącej od mniej niż 1 mg/kg do 3 mg/kg. Lekarz może zdecydować o odstawieniu leku, jeśli po 3 miesiącach leczenia u pacjenta nie ma poprawy. W osób z zapalną chorobą jelit leczenie powinno trwać co najmniej 12 miesięcy, a efekty mogą być widoczne dopiero po 3-4 miesiącach.
Dawkowanie u osób w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu niższych dawek, zbliżonych do dolnej granicy zalecanego zakresu dawkowania. Szczególną ostrożność trzeba zachować, gdy azatiopryna jest stosowana razem z innymi lekami immunosupresyjnymi, takimi jak steroidy, cyklosporyna czy globulina antytymocytowa (ATG).
Dawkowanie u osób z niewydolnością nerek i (lub) wątroby
U osób z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu najniższych dawek zalecanych (1 mg/kg mc. na dobę) i monitoring czynności układu krwiotwórczego. W przypadku wystąpienia objawów uszkodzenia układu krwiotwórczego, takich jak zakażenia, wybroczyny nieznanego tła, krwawienia czy inne symptomy zahamowania funkcji szpiku kostnego, lub problemów z wątrobą, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku wątpliwości co do intensywności działania leku zaleca się konsultację z lekarzem.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Azathioprine VIS należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Azathioprine VIS
Jeśli pacjent pominie zaplanowaną dawkę, powinien przyjąć ją jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą porcję leku.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Azathioprine VIS, przedawkowanie
W przypadku zażycia większej dawki leku niż zalecana, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zażycie dawki wyższej niż zalecana może prowadzić do początkowego zmniejszenia liczby leukocytów i płytek krwi. W dalszym etapie może nastąpić silniejsze zahamowanie funkcji szpiku kostnego, co prowadzi do pancytopenii, czyli obniżenia liczby wszystkich typów komórek krwi, takich jak czerwone krwinki, białe krwinki i płytki krwi. Mogą również wystąpić bardziej nasilone inne działania niepożądane związane z wpływem Azathioprine VIS na szpik kostny.
W skrajnych przypadkach, gdy pojawia się cytopenia z zagrażającymi pacjentowi powikłaniami, takimi jak znaczna małopłytkowość czy agranulocytoza, może zaistnieć konieczność zastosowania leczenia objawowego.
Przerwanie stosowania leku Azathioprine VIS
Nie należy samodzielnie odstawiać leku bez konsultacji z lekarzem. Zakończenie terapii może nastąpić wyłącznie po decyzji lekarza.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania tego leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Azathioprine VIS – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Azathioprine VIS – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na azatioprynę, 6-merkaptopurynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- leukopenia (zmniejszenie liczby krwinek białych (leukocytów) w badaniu morfologii krwi obwodowej,
- niska aktywność enzymu zwanego metylotransferazą tiopurynową (TPMT),
- ciąża lub karmienie piersią.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Azathioprine VIS konieczna jest konsultacja z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Stosowanie leku Azathioprine VIS u pacjentów poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia nowotworów, w tym raka skóry. Zaleca się unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, noszenie odzieży ochronnej oraz stosowanie preparatów przeciwsłonecznych z wysokim współczynnikiem ochrony UV.
Lek Azathioprine VIS zwiększa ryzyko zespołów limfoproliferacyjnych, a równoczesne stosowanie kilku leków immunosupresyjnych, w tym tiopuryn, może prowadzić do zgonu. Jednoczesne przyjmowanie wielu leków immunosupresyjnych podnosi także ryzyko zaburzeń układu limfatycznego spowodowanych zakażeniem wirusowym, w tym zespołów limfoproliferacyjnych związanych z wirusem Epsteina-Barr (EBV).
Stosowanie leku Azathioprine VIS może zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu aktywacji makrofagów. Jest to poważny stan, który charakteryzuje się nadmierną aktywacją białych krwinek związaną z procesem zapalnym. Występuje on u osób cierpiących na określone rodzaje zapalenia stawów.
Więcej o przeciwwskazaniach i środkach ostrożności przy stosowaniu Azathioprine VIS znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania leku.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Azathioprine VIS z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Azathioprine VIS w ciąży i w okresie karmienia piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży, lub planuje zajście w ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania tego leku. Lek ten jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. W trakcie leczenia należy zaprzestać karmienia piersią.
Azathioprine VIS a prowadzenie pojazdów
Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Zaleca się jednak zachowanie ostrożności z uwagi na potencjalne działania niepożądane.
Azathioprine VIS – skutki uboczne
Stosując tabletki Azathioprine VIS, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Azathioprine VIS może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub lekarzem specjalistą, ponieważ pacjent może wymagać natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli pojawią się jakiekolwiek ciężkie skutki uboczne Azathioprine VIS wymienione poniżej:
- ciężkie reakcje nadwrażliwości, w tym często: gorączka, bóle mięśni i stawów, niezbyt często: guzki skórne, a rzadko: wysypka i wykwity skórne. Z nieznaną częstością może wystąpić: złe samopoczucie, zawroty głowy, dreszcze i świąd skóry. Niezwłoczne Zaprzestanie przyjmowania leku lub obniżenie dawki do połowy zazwyczaj skutkowało ustąpieniem objawów,
- wysypka (wypukłe, czerwone, różowe lub fioletowe grudki bolesne podczas dotyku), w szczególności na ramionach, rękach, palcach, twarzy i szyi, z występującą jednocześnie gorączką (zespół Sweeta – ostra gorączkowa dermatoza neutrofilowa). Brak danych odnośnie częstości występowania tych działań niepożądanych,
- zaburzenia czynności wątroby i zastój żółci, z objawami takimi jak żółte zabarwienie skóry lub białek oczu (możliwe częste działania niepożądane). Powyższe objawy mogą być także związane z reakcjami nadwrażliwości. U osób stosujących ten lek długoterminowo ( w szczególności po przeszczepieniu narządów) notowane były przypadki uszkodzenia wątroby z zagrożeniem życia pacjenta,
- problemy z krwią lub szpikiem kostnym, objawiające się osłabieniem, zmęczeniem, bladością, łatwiejszym powstawaniem siniaków, nietypowymi krwawieniami lub zakażeniami.
Możliwe bardzo częste działania niepożądane Azathioprine VIS (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
- leukopenia (zmniejszenie liczby białych krwinek).
Możliwe częste działania niepożądane Azathioprine VIS (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi),
- spadek ciśnienia krwi,
- zaburzenia rytmu serca,
- nudności,
- wymioty,
- jadłowstręt.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Azathioprine VIS?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Azathioprine VIS? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Azathioprine VIS znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Azathioprine VIS nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Azathioprine VIS to lek stosowany u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, chorobami zapalnymi jelit i po przeszczepach narządów. Jego działanie polega na immunosupresji układu immunologicznego. Lek Azathioprine VIS dostępny jest wyłącznie na receptę. Azatiopryna jest silnym lekiem wykazującym szereg działań niepożądanych, dlatego decyzja o rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo należy do lekarza. Lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta podejmie decyzję o zastosowaniu tego leku. Ważne, aby nagle nie przerywać stosowania leku, nawet jeśli objawy ustąpiły i pacjent czuje się dobrze, gdyż może to spowodować odrzucenie przeszczepionego narządu, a także nawrót objawów chorób związanych z autoagresją i chorób jelit.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Nie, lek immunosupresyjny Azathioprine VIS jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Producent nie podaje w ulotce możliwych interakcji leku z alkoholem. Trzeba jednak pamiętać, że picie alkoholu podczas stosowania jakichkolwiek leków może wpływać na ich wchłanianie i skuteczność terapeutyczną.
Lek pomaga w łagodzeniu objawów chorób autoimmunologicznych i chorób zapalnych jelit, a także zapobiega odrzuceniu przeszczepionego narządu.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.