3067$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Argosulfan

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Argosulfan – informacje o leku:

To maść ze srebrem na trudno gojące się rany, owrzodzenia i odparzenia. Krem Argosulfan ma właściwości przeciwbakteryjne, chroni i nawilża ranę, zabezpieczając przed infekcją. Lek może być stosowany przez dorosłych i dzieci powyżej 2. miesiąca życia. Ten antybakteryjny krem na gojenie się ran jest dostępny wyłącznie na receptę.

  • dawki: Argosulfan 20 mg/g
  • postać: krem
  • substancja czynna: sulfatiazol srebrowy (Sulfathiazolum argentum)
  • kategoria: Oparzenia i trudno gojące się rany

Argosulfan – ulotka dla pacjenta

Producent, podmiot odpowiedzialny, wytwórca:

  • Podmiot odpowiedzialny: BAUSCH + LOMB IRELAND LIMITED, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3, Irlandia
  • Wytwórca: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa SA, ul. Wincentego Pola 21, 58-500 Jelenia Góra, Polska

Ile kosztuje lek Argosulfan? Cena, refundacja

Argosulfan krem dostępny jest w opakowaniach po 40 g i 100 g. Ceny za ten lek mogą nieznacznie różnić się w zależności od apteki. Należy także pamiętać, że ceny mogą ulec zmianie w przyszłości. Lek Argosulfan nie jest w tym momencie objęty refundacją.

  • Argosulfan krem 40 g – cena waha się w przedziale od 32 do 38 zł.
  • Argosulfan krem 100 g – cena wynosi około 88-94 zł.

Argosulfan – opis i właściwości, jak działa

Substancją czynną maści Argosulfan jest sulfatiazol srebrowy o właściwościach przeciwbakteryjnych. Lek ze srebrem stosowany na rany tworzy warstwę ochronną, zabezpiecza je przez zakażeniem i nawilża ją. Wielokierunkowe działanie Argosulfanu na rany sprawia, że lek ułatwia i przyspiesza gojenie rany. 

Argosulfan – skład leku

Substancją czynną leku jest sulfatiazol srebrowy. 1 g kremu zawiera 20 mg sulfatiazolu srebrowego.

Pozostałe składniki to: alkohol cetostearylowy, wazelina biała, glicerol, parafina ciekła, disodu wodorofosforan dwunastowodny, sodu laurylosiarczan, potasu diwodorofosforan, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda do wstrzykiwań.

Stosowanie leku Argosulfan – na co i dla kogo?

Lek zawiera sulfatiazol srebrowy o silnym miejscowym działaniu przeciwbakteryjnym w stosunku do wielu bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich. 

Lek przeznaczony jest do stosowania dla dorosłych i dzieci. Kremu Argosulfan nie można stosować u niemowląt do ukończenia drugiego miesiąca życia.

Wskazania do stosowania leku Argosulfan to:

  • w przypadku oparzeń skóry (wszystkie stopnie, także przy oparzeniach popromiennych),
  • na odleżyny (czyli rany spowodowane ciągłym naciskiem na części skóry, np. gdy pacjent zbyt długo leży w jednej pozycji),
  • w przypadku przewlekłych owrzodzeń podudzi (to rany powstające na nogach w wyniku nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach).

Argosulfan – dawkowanie

Jak stosować Argosulfan? Maść jest przeznaczona do stosowania na skórę, można ją nakładać na rany bez opatrunku lub w opatrunkach. Nie należy stosować leku u wcześniaków i noworodków do ukończenia drugiego miesiąca życia. Ważne, aby unikać kontaktu kremu z oczami i błonami śluzowymi.

Argosulfan na oparzenia

Ranę należy pokryć w warunkach aseptycznych warstwą kremu o grubości 2-3 mm. Ważne, aby rana była pokryta lekiem przez cały okres leczenia. Jeśli część rany jest odsłonięta, należy uzupełnić warstwę świeżą warstwą kremu. Nie jest konieczne stosowanie opatrunku na taką ranę. 

Lek stosuje się do czasu wygojenia rany lub do wykonania przeszczepu skóry.

Krem Argosulfan na odparzenia, odleżyny i przewlekłe owrzodzenia podudzi

Na chore fragmenty skóry (np. na odleżyny, na odparzone miejsca intymne lub odbyt) należy 2-3 razy na dobę nakładać cienką warstwę kremu. Podczas stosowania leku Argosulfan może pojawić się wysięk, dlatego ranę przed ponownym nałożeniem kremu należy przemyć kwasem bornym (3%) lub wodnym roztworem chloroheksydryny (0,1%).

Argosulfan – przeciwwskazania, środki ostrożności

W niektórych przypadkach nie należy stosować leku Argosulfan:

  • jeżeli pacjent ma uczulenie na sulfatiazol, inne sulfonamidy lub inny składnik leku,
  • u wcześniaków, noworodków i niemowląt do ukończenia drugiego miesiąca życia;
  • u pacjentów z wrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

Ważne, aby przed rozpoczęciem stosowania leku Argosulfan omówić to z lekarzem, szczególnie w poniższych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność:

  • gdy pacjent z oparzeniami jest we wstrząsie lub kontakt z nim jest utrudniony,
  • u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Interakcja z innymi lekami

Składniki leków mogą oddziaływać ze sobą, co może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania. W mniejszym stopniu dotyczy to leków stosowanych miejscowo na skórę, jednak warto poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także o tych, które pacjent planuje przyjmować w przyszłości.

Ważne, aby nie stosować leku Argosulfan na rany razem z innymi lekami stosowanymi miejscowo. 

Warto też wiedzieć, że preparaty zawierające kwas foliowy lub pochodne kwasu p-aminobenzoesowego mogą osłabiać działanie przeciwbakteryjne kremu Argosulfan.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie należy stosować leku Argosulfan w ciąży oraz w przypadkach, kiedy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub w najbliższym czasie planuje mieć dziecko.

Leku nie powinny stosować także kobiety karmiące piersią. Składniki leku mogą przenikać do mleka kobiecego i mieć wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Skutki uboczne

Jak każdy inny lek, także maść Argosulfan może wywołać działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta stosującego ten lek one wystąpią. 

Ten krem na rany może wywołać objawy podrażnienia i nadwrażliwości (swędzenie, pieczenie, rumień).

Podczas długotrwałego stosowania mogą pojawić się działania niepożądane wynikające ze stosowania sulfonamidów, w tym: uszkodzenia krwinek, zmiana liczby krwinek, reakcje skórne i nadwrażliwości, uszkodzenia nerek i wątroby, łuszczenie się skóry.

Przechowywanie leku

Maść Argosulfan należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 st. C w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Ważne, aby go nie zamrażać. 

Po pierwszym otwarciu krem może być stosowany przez 6 miesięcy. 


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Argosulfan (3)

Krem Argosulfan jest lekiem, dzięki czemu mamy pewność co do jego skuteczności. To maść ze srebrem na oparzenia, odleżyny i owrzodzenia, stosowana w przypadku trudno gojących się ran. Na podstawie rodzaju i nasilenia dolegliwości razem z lekarzem warto zdecydować, który lek najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnego pacjenta.

Mimo swojego działania przeciwbakteryjnego, maść Argosulfan nie jest antybiotykiem. Połączenie srebra i sulfonamidu sprawia, że lek chroni ranę przed zakażeniem. Lek dobrze sprawdza się w leczeniu oparzeń skóry, odparzeń i owrzodzeń podudzi

Tak, to lek przeciwbakteryjny dostępny wyłącznie z przepisu lekarza.

e-Konsultacja z Receptą Online
Argosulfan

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.