e-Konsultacja po Receptę Online

Androcur

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Androcur przeznaczony jest dla dorosłych kobiet i mężczyzn, chociaż wskazania są inne u obu płci. U kobiet znajduje zastosowanie w nadmiernym owłosieniu typu męskiego, utracie włosów na głowie oraz nadmiernym wydzielaniu łoju z gruczołów łojowych w trądziku i łojotoku. U mężczyzn lek stosowany jest w tłumieniu popędu seksualnego i raka prostaty. Androcur hamuje działanie androgenów poprzez blokowanie ich receptorów, a także zmniejsza produkcję tych hormonów w organizmie. Dzięki temu łagodzi objawy związane z nadmiernym poziomem androgenów.

Androcur – co to za lek?

Androcur to lek stosowany w leczeniu objawów androgenizacji u kobiet i leczeniu nadmiernego popędu u mężczyzn z dewiacjami, a także w nieoperacyjnym raku prostaty. Hiperandrogenizm dotyczy 5-10% kobiet w wieku rozrodczym. Jego objawy są bardzo krępujące dla kobiet, a dodatkowo nadmiar androgenów utrudnia zajście w ciążę. U mężczyzn z dewiacjami hamowanie popędu seksualnego powinno być łączone z psychoterapią. U pacjentów z nieoperacyjnym rakiem prostaty lek pozwala przedłużyć życie. 

Na co stosuje się Androcur?

Wskazaniami do stosowania leku Androcur są:

  • ciężkie objawy androgenizacji: nadmierne nietypowe owłosienie (hirsutyzm), ciężka androgenozależna utrata owłosienia głowy prowadząca do łysiny (łysienie androgenowe), ciężkie postacie trądziku i (lub) łojotoku u kobiet,
  • tłumienie popędu płciowego w przypadku dewiacji seksualnych u mężczyzn, 
  • nieoperacyjny rak gruczołu krokowego.

Jak działa Androcur?

Substancją czynną leku jest octan cyproteronu, który działa jako antagonista androgenów, blokując receptory dla męskich hormonów płciowych, takich jak testosteron, co zmniejsza ich działanie w organizmie. Dodatkowo, hamuje produkcję testosteronu w jądrach poprzez wpływ na przysadkę mózgową, co pomaga w leczeniu problemów związanych z nadmiarem tych hormonów, takich jak hirsutyzm, trądzik czy niepożądane zachowania seksualne.

Dla kogo jest przeznaczony lek Androcur?

Lek znajduje zastosowanie u dorosłych kobiet i mężczyzn. Lek jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Co wchodzi w skład leku Androcur?

Preparat zawiera jako substancję czynną octan cyproteronu w ilości 50 mg.

Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu.

Androcur – zamienniki

Na rynku nie ma dostępnych zamienników leku Androcur.

Androcur – dawkowanie

Tabletki należy przyjmować po posiłkach, popijając małą ilością płynów. Nie należy przekraczać dawki 300 mg na dobę. Jeśli pacjent ma wątpliwości co do intensywności działania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Lek Androcur należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w razie wątpliwości skontaktować się z nim ponownie.

Dawkowanie u kobiet

Leku Androcur nie należy stosować w czasie ciąży, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży.

Leczenie u kobiet w wieku rozrodczym rozpoczyna się pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego (pierwszego dnia miesiączki). W dniach 1-10 cyklu należy przyjmować 1 tabletkę Androcuru (100 mg) 2 razy dziennie. Dodatkowo, aby stabilizować cykl i zapewnić odpowiednią ochronę antykoncepcyjną, od 1. do 21. dnia cyklu pacjentki powinny stosować lek estrogenowo-progestagenowy, np. Diane-35. Po 21 dniach stosowania leku estrogenowo-progestagenowego należy zrobić 7-dniową przerwę w leczeniu, podczas której występuje krwawienie z odstawienia. 

Po upływie 4 tygodni (28 dni) od rozpoczęcia leczenia, w tym samym dniu tygodnia, należy rozpocząć kolejny cykl leczenia skojarzonego, niezależnie od tego, czy krwawienie ustąpiło, czy nadal trwa. Po uzyskaniu poprawy klinicznej podczas leczenia skojarzonego z Diane-35, lekarz może zmniejszyć dawkę Androcuru do 1 tabletki (50 mg) lub pół tabletki (25 mg), kontynuując leczenie przez pierwsze 10 dni cyklu. Może również okazać się, że wystarczy jedynie stosowanie leku estrogenowo-progestagenowego. Po menopauzie lekarz ponownie oceni potrzebę kontynuacji leczenia. Należy unikać długotrwałego stosowania leku Androcur 50 (przez kilka lat).

Kobiety stosujące terapię skojarzoną w cyklach powinny przyjmować leki codziennie mniej więcej o tej samej porze.

Kobiety, które nie miesiączkują, mogą rozpocząć leczenie lekiem Androcur natychmiast, traktując pierwszy dzień leczenia jak pierwszy dzień cyklu, a następnie stosując się do zaleceń. 

U pacjentek po usunięciu macicy lub po menopauzie Androcur może być stosowany samodzielnie, bez potrzeby dodatkowego leczenia. W zależności od nasilenia objawów, zalecana dawka to zwykle 1 do 1/2 tabletki na dobę przez 21 dni, po czym należy zrobić 7-dniową przerwę. Jeśli nie wystąpi krwawienie z odstawienia, przed rozpoczęciem kolejnej fazy leczenia należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć możliwość ciąży.

Dawkowanie u mężczyzn

  • tłumienie popędu płciowego w dewiacjach seksualnych 

Dawkowanie ustalane jest przez lekarza indywidualnie. Zwykle na początku leczenia stosuje się 1 tabletkę 2 razy dziennie, a w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 2 tabletek 2 razy dziennie lub 2 tabletek 3 razy dziennie. Po osiągnięciu zadowalających efektów, lekarz ustala minimalną skuteczną dawkę, która często wynosi 1/2 tabletki 2 razy dziennie. Dawkę należy stopniowo zmniejszać, np. o 1/2 lub 1 tabletkę co kilka tygodni. Aby utrwalić efekty leczenia, Androcur powinien być stosowany przez dłuższy czas, a w miarę możliwości równocześnie z psychoterapią,

  • leczenie antyandrogenowym nieoperacyjnego raka gruczołu krokowego 

Zaleca się stosowanie 2 tabletek leku Androcur 2 do 3 razy dziennie (co odpowiada dawce 200 do 300 mg na dobę). Leczenie nie powinno być przerywane, a dawka zmniejszona po uzyskaniu poprawy lub ustąpieniu objawów choroby,

  • zmniejszenie początkowego wzrostu stężenia męskich hormonów płciowych podczas leczenia agonistami GnRH

Na początku stosuje się 2 tabletki leku Androcur 2 razy dziennie (200 mg na dobę) przez 5-7 dni. Następnie przez 3-4 tygodnie kontynuuje się leczenie 2 tabletkami Androcur 2 razy dziennie (200 mg na dobę), w połączeniu z agonistą hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH), zgodnie z zaleceniami producenta agonisty (szczegóły znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania agonisty GnRH),

  • leczenie uderzeń gorąca u pacjentów stosujących analogi GnRH lub po usunięciu jąder

Zaleca się przyjmowanie 1 do 3 tabletek leku Androcur dziennie (od 50 do 150 mg na dobę). W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 2 tabletek 3 razy dziennie, co odpowiada 300 mg na dobę.

Nie ma dowodów wskazujących na konieczność modyfikacji dawki u osób starszych (w wieku 65 lat i starszych).

Androcur jest przeciwwskazany u pacjentów z chorobami wątroby

Brak danych sugerujących konieczność dostosowania dawki u pacjentów z niewydolnością nerek.

Pominięcie zastosowania leku Androcur

Pominięcie dawki u kobiet

W przypadku pominięcia dawki nie należy przyjmować podwójnej dawki, aby uzupełnić zapomnianą. Należy przyjąć następną tabletkę o zwykłej porze, razem z preparatem estrogenowo-progestagenowym. Kobiety stosujące terapię skojarzoną lekiem Androcur i lekiem estrogenowo-progestagenowym, np. Diane-35, powinny przyjmować tabletki codziennie o tej samej porze. Jeśli pacjentka zapomni zażyć lek estrogenowo-progestagenowy o zwykłej porze, powinna to zrobić w ciągu 12 godzin. Jeśli minie ponad 12 godzin, może to wpłynąć na skuteczność ochrony antykoncepcyjnej w tym cyklu. Należy zapoznać się z instrukcją dotyczącą skuteczności antykoncepcji oraz postępowania w przypadku pominięcia tabletki. Jeśli po cyklu nie wystąpi krwawienie z odstawienia, przed rozpoczęciem kolejnego cyklu leczenia należy wykluczyć ciążę.

Pominięcie dawki u mężczyzn

W przypadku pominięcia dawki nie należy przyjmować podwójnej dawki. Należy po prostu przyjąć następną tabletkę o zwykłej porze.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Androcur, przedawkowanie

Nie odnotowano przypadków ciężkiego zatrucia po zastosowaniu wielokrotnych dawek leku Androcur.

Przerwanie stosowania leku Androcur

należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, gdyż objawy choroby mogą powrócić. W przypadku chęci zaprzestania leczenia pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Androcur – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Androcur – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

KOBIETY

  • alergia (nadwrażliwość) na cyproteronu octan lub na dowolną substancję pomocniczą leku Androcur,
  • ciąża lub karmienie piersią, 
  • choroby wątroby,
  • żółtaczka w przeszłości lub uporczywy świąd w trakcie poprzedniej ciąży, 
  • opryszczka ciężarnych w przeszłości,
  • zespół Dubina-Johnsona, zespół Rotora (dziedziczne zaburzenia czynności wątroby z uszkodzeniem wydzielania bilirubiny z czerwonych krwinek),
  • łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby obecnie lub w przeszłości, 
  • choroby wyniszczające (choroby powodujące zanik bądź utratę sił), 
  • ciężka przewlekła depresja, 
  • zaburzenia krążenia krwi obecnie lub w przeszłości, w szczególności stany związane z zakrzepicą (powstawanie skrzepów krwi) w naczyniach żylnych (zaburzenia zakrzepowo-zatorowe),  
  • ciężka cukrzyca ze zmianami naczyniowymi,
  • niedokrwistość sierpowatokrwinkowa,  
  • łagodny nowotwór mózgu (oponiak) obecnie lub w przeszłości.  

Jeśli oprócz leku Androcur lekarz zaleci stosowanie dodatkowo środka antykoncepcyjnego estrogenowo-progestagenowego (np. Diane-35), należy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce tego leku.

MĘŻCZYŹNI

Tłumienie popędu płciowego w przypadku dewiacji seksualnych:

  • alergia (nadwrażliwość) na octan cyproteronu lub na dowolną substancję pomocniczą leku Androcur, 
  • choroby wątroby, 
  • zespół Dubina-Johnsona, zespół Rotora (dziedziczne zaburzenia czynności wątroby z uszkodzeniem wydzielania bilirubiny z czerwonych krwinek), 
  • łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby aktualnie lub w przeszłości, 
  • choroby wyniszczające (choroby powodujące zanik bądź utratę sił),
  • ciężka przewlekła depresja,
  • zaburzenia krążenia krwi aktualnie lub w przeszłości, w szczególności stany związane z zakrzepicą (powstawanie skrzepów krwi) w naczyniach żylnych (zaburzenia zakrzepowo-zatorowe),
  • ciężka cukrzyca ze zmianami naczyniowymi, 
  • niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, 
  • łagodny nowotwór mózgu (oponiak) obecnie lub w przeszłości. 

Leczenie antyandrogenowe w przypadkach nieoperacyjnego raka gruczołu krokowego: 

  • alergia (nadwrażliwość) na octan cyproteronu lub na dowolną substancję pomocniczą leku Androcur,
  • choroby wątroby,
  • zespół Dubina-Johnsona, zespół Rotora (dziedziczne zaburzenia czynności wątroby z uszkodzeniem wydzielania bilirubiny z czerwonych krwinek),
  • łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby obecnie lub w przeszłości (tylko w przypadku jeśli nie są wynikiem przerzutów raka gruczołu krokowego),
  • choroby wyniszczające (choroby powodujące zanik bądź utratę sił z wyjątkiem nieoperacyjnego raka gruczołu krokowego),
  • ciężka przewlekła depresja,
  • zaburzenia krążenia krwi obecnie lub w przeszłości, w szczególności stany związane z zakrzepicą (powstawanie skrzepów krwi) w naczyniach żylnych (zaburzenia zakrzepowo-zatorowe), 
  • oponiak obecnie lub w przeszłości (łagodny nowotwór tkanki w warstwie pomiędzy mózgiem i czaszką). 

W przypadku wystąpienia któregokolwiek ze stanów opisanych powyżej lub jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Androcur. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Androcur konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Androcur nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia z powodu braku danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w tej grupie wiekowej. Leku Androcur nie należy stosować przed zakończeniem dojrzewania, ponieważ może on wpływać niekorzystnie na proces wzrostu oraz funkcjonowanie niedojrzałego układu hormonalnego.

Należy poinformować lekarza o występowaniu cukrzycy, ponieważ może być konieczne dostosowanie leczenia przeciwcukrzycowego. Podczas leczenia Androcur należy dokładnie monitorować przebieg tej choroby.

Zgłoszono przypadki anemii podczas stosowania Androcur, dlatego ważna jest regularna kontrola liczby krwinek czerwonych.

Badania na zwierzętach sugerują, że Androcur stosowany w dużych dawkach może osłabiać funkcjonowanie gruczołów wewnątrzwydzielniczych związanych z nerkami, w tym kory nadnerczy. Lekarz może zlecić badania monitorujące czynność kory nadnerczy podczas leczenia lekiem Androcur.

Istnieje związek między stosowaniem octanem cyproteronu a rozwojem zazwyczaj łagodnych guzów mózgu (oponiaków). Ryzyko to wzrasta szczególnie przy długotrwałym (kilkuletnim) stosowaniu dużych dawek (powyżej 25 mg dziennie). Jeśli u pacjenta zostanie wykryty oponiak, lekarz przerwie leczenie octanem cyproteronu. W przypadku wystąpienia objawów takich jak zaburzenia widzenia (np. podwójne lub niewyraźne widzenie), utrata słuchu lub dzwonienie w uszach, utrata węchu, nasilający się ból głowy, utrata pamięci, napady drgawek, osłabienie siły w rękach lub nogach, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lekarz oceni korzyści i ryzyko leczenia u kobiet w okresie menopauzy.

Zgłoszono przypadki zakrzepów krwi (zaburzenia zakrzepowo-zatorowe) związane z przyjmowaniem Androcur, jednak brak jest dowodów na bezpośredni związek przyczynowy.

U pacjentów z historią zakrzepów krwi lub zaawansowaną chorobą nowotworową ryzyko zaburzeń zakrzepowo-zatorowych jest podwyższone. Należy poinformować lekarza o przebytej zakrzepicy naczyń tętniczych lub żylnych (np. zakrzepicy żył głębokich), zatorowości płucnej, zawale serca lub udarze mózgu („udar niedokrwienny”).

OSTRZEŻENIA SPECJALNE DLA KOBIET
Przed rozpoczęciem leczenia u kobiet, należy przeprowadzić dokładne badanie ginekologiczne, w tym badanie piersi oraz cytologię śluzu szyjkowego, a także wykluczyć ciążę.

Jeśli podczas leczenia skojarzonego lekiem Androcur z estrogenowo-progestagenowym środkiem antykoncepcyjnym wystąpi niewielkie krwawienie w ciągu pierwszych 3 tygodni stosowania, leczenie nie powinno być przerywane. W przypadku silnego krwawienia, pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem.

W przypadku stosowania estrogenowo-progestagenowego środka antykoncepcyjnego (np. Diane-35) w ramach terapii skojarzonej, należy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce tego leku.

OSTRZEŻENIA SPECJALNE DLA MĘŻCZYZN
Pacjenci z rakiem prostaty powinni poinformować lekarza, jeśli w przeszłości występowały u nich jakiekolwiek z następujących stanów:

  • zaburzenia krążenia, szczególnie zakrzepica (tworzenie zakrzepów w naczyniach krwionośnych),
  • niedokrwistość sierpowatokrwinkowa,
  • ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń.

Lekarz oceni, czy przepisanie leku Androcur jest odpowiednie. 

Działanie leku Androcur, stosowanego w celu „tłumienia popędu płciowego w dewiacjach seksualnych”, może zostać osłabione, jeśli pacjent spożywa alkohol.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Androcur z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Androcur w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem.

Leku Androcur nie można stosować w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. 

Androcur a prowadzenie pojazdów

Lek Androcur może wywoływać uczucie zmęczenia, obniżenie energii oraz utrudniać koncentrację.

Androcur – skutki uboczne 

Stosując Androcur, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Androcur może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.

W przypadku nasilenia się któregokolwiek z objawów niepożądanych lub pojawienia się nowych objawów, które nie zostały wymienione w ulotce, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:

  • ogólne złe samopoczucie, gorączka, nudności, wymioty, brak apetytu, świąd skóry, żółknięcie skóry i oczu, jasny kolor stolca, ciemny mocz. Objawy te mogą sugerować toksyczne uszkodzenie wątroby, w tym zapalenie wątroby lub niewydolność wątroby. U pacjentów stosujących Androcur obserwowano zaburzenia funkcji wątroby, czasem poważne (żółtaczka, zapalenie wątroby, uszkodzenie wątroby). Zgłaszano także przypadki śmierci u pacjentów stosujących Androcur w dawkach 100 mg i wyższych. Większość przypadków śmiertelnych dotyczyła mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty. Zaburzenia czynności wątroby zależą od dawki i zazwyczaj pojawiają się po kilku miesiącach leczenia. Lekarz powinien monitorować stan wątroby przed rozpoczęciem terapii oraz podczas leczenia, zwłaszcza gdy pojawią się objawy wskazujące na toksyczne działanie na wątrobę. W przypadku potwierdzenia hepatotoksyczności, należy zaprzestać stosowania Androcuru.
  • nietypowe bóle w nadbrzuszu, które nie ustępują samoistnie, mogą sugerować obecność łagodnych lub złośliwych nowotworów wątroby, które mogą prowadzić do groźnego krwotoku do jamy brzusznej,
  • obrzęk w okolicy łydki lub nogi, pieczenie w klatce piersiowej, duszność lub nagłe osłabienie. Objawy te mogą świadczyć o tworzeniu się zakrzepów krwi (zaburzenia zakrzepowo-zatorowe).

Możliwe bardzo częste działania niepożądane Androcur (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów):

  • odwracalne zahamowanie spermatogenezy (mężczyźni),
  • obniżenie popędu płciowego (spadek libido u mężczyzn), 
  • zaburzenia wzwodu (mężczyźni). 

Możliwe częste działania niepożądane Androcur (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 100 lecz mniej niż 1 na 10 pacjentów):

  • toksyczne uszkodzenie wątroby, w tym żółtaczka, zapalenie wątroby, niewydolność wątroby (mężczyźni),
  • zwiększenie masy ciała (mężczyźni),
  • zmniejszenie masy ciała (mężczyźni),
  • nastroje depresyjne (mężczyźni),
  • niepokój ruchowy, przejściowy (mężczyźni),
  • ginekomastia (nadmierny rozrost sutków u mężczyzn),
  • zmęczenie (mężczyźni),
  • uderzenia gorąca (mężczyźni),
  • potliwość (mężczyźni),
  • płytki oddech (mężczyźni).

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Androcur?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.

Ile kosztuje lek Androcur? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Androcur znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Androcur nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Androcur to lek stosowany u kobiet i mężczyzn w różnych wskazaniach w zależności od płci. Lek ma działanie przeciwandrogenne i jest zalecany w terapii schorzeń i stanów, które są związane z nadmiarem androgenów w organizmie lub ich negatywnym wpływem na pacjenta. Androcur dostępny jest wyłącznie na receptę. O rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta. Indywidualnie dobiera też dawki i czas trwania leczenia.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Androcur (8)

Nie, lek Androcur jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Spożywanie alkoholu podczas stosowania leku Androcur może prowadzić do osłabienia jego działania.

Leki antyandrogenowe blokują działanie męskich hormonów płciowych, takich jak testosteron, poprzez hamowanie ich receptorów lub zmniejszenie produkcji. Efektem ich stosowania jest m.in. zmniejszenie owłosienia u kobiet, leczenie raka prostaty u mężczyzn i tłumienie popędu płciowego w terapii dewiacji seksualnych.

Tak, lek Androcur (zawierający cyproteron) powoduje obniżenie poziomu androgenów, w tym testosteronu. Działa jako antyandrogen, blokując receptory androgenowe i zmniejszając wydzielanie hormonów płciowych, co prowadzi do zahamowania efektów ich działania w organizmie.

Tak, lek ten jest przeznaczony dla dorosłych mężczyzn.

Leki te blokują receptory androgenowe, uniemożliwiając testosteronowi przyłączenie się do komórek i wywoływanie swoich efektów. Przykładem jest cyproteron, zawarty w leku Androcur, który nie tylko blokuje receptory androgenowe, ale także zmniejsza produkcję testosteronu w organizmie.

Lek Androcur jest stosowany u kobiet w leczeniu objawów androgenizacji, a u mężczyzn w zmniejszaniu popędu płciowego w przypadku dewiacji seksualnych i raka prostaty.

Tak, jest to jedno z częstych działań niepożądanych u mężczyzn.

e-Konsultacja po Receptę Online
Androcur

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem