Allupol
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Allupol – lek obniżający poziom kwasu moczowego
- Lek Allupol zawiera allopurynol, który blokuje aktywność enzymu biorącego udział w produkcji kwasu moczowego.
- Preparat jest wskazany m.in. w profilaktyce dny moczanowej, a także w kamicy nerkowej, innych chorobach nerek i podczas leczenia przeciwnowotworowego.
- Tabletki Allupol są zazwyczaj stosowane przez dorosłych.
- Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | dna moczanowa, kamica nerkowa |
postać | tabletki |
dawka | 100 mg, 300 mg |
substancja czynna | allopurynol (Allopurinolum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Allupol to lek zmniejszający produkcję kwasu moczowego – związku będącego produktem metabolizmu zasad purynowych zawartych m.in. w pokarmie. Kwas moczowy odgrywa rolę w przebiegu takich chorób jak dna moczanowa czy kamica nerkowa. Występuje w zwiększonych ilościach u części osób przechodzących leczenie przeciwnowotworowe. Lek Allupol jest skierowany głównie do osób dorosłych, gdyż u dzieci rzadko istnieje konieczność stosowania allopurynolu.
Allupol – co to za lek?
Allupol to lek z grupy inhibitorów enzymów. Allopurynol, będący substancją czynną leku Allupol, hamuje oksydazę ksantynową, która jest jednym z enzymów szlaku metabolizmu purynowych zasad azotowych. Jednym ze źródeł puryn jest pożywienie, przede wszystkim mięso, ryby i owoce morza. Zbyt wysoki poziom kwasu moczowego (hiperurykemia) wywiera negatywny wpływ na szereg narządów. Ma tendencję do odkładania się w stawach, co prowadzi do dny moczanowej (podagry) – choroby przebiegającej z nawracającymi epizodami ostrego, bardzo bolesnego zapalenia stawów. Złogi kwasu moczowego w nerkach tworzą kamienie moczanowe i mogą powodować objawy kamicy nerkowej, np. ból okolicy lędźwiowej, nudności, wymioty czy krwiomocz. Ponadto kwas moczowy działa niekorzystnie na naczynia krwionośne i jest uważany za czynnik ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego. Podwyższony poziom kwasu moczowego jest jednym z powikłań leczenia przeciwnowotworowego i wynika z intensywnego rozpadu komórek nowotworowych. Dziedzicznym zaburzeniem metabolizmu puryn jest zespół Lescha-Nyhana, który stanowi wskazanie do stosowania allopurynolu u dzieci.
Na co stosuje się Allupol?
Allupol jest lekiem stosowanym długotrwale w profilaktyce dny moczanowej. Jest wskazany również w przypadkach, gdy w organizmie dochodzi do gromadzenia nadmiaru kwasu moczowego, co może prowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych, takich jak kamienie nerkowe czy inne choroby nerek. Ponadto, Allupol znajduje zastosowanie u pacjentów poddawanych leczeniu nowotworowemu oraz u osób z zaburzeniami czynności niektórych enzymów.
Jak działa Allupol?
Substancją czynną leku Allupol jest allopurynol. Jest to inhibitor oksydazy ksantynowej – enzymu odgrywającego zasadniczą rolę w metabolizmie zasad azotowych z grupy puryn. Hamowanie działania oksydazy ksantynowej zmniejsza produkcję ksantyny i kwasu moczowego.
Dla kogo jest przeznaczony lek Allupol?
Tabletki Allupol są zazwyczaj stosowane u dorosłych. Wskazania do stosowania u dzieci obejmują np. niektóre nowotwory (białaczki) oraz niektóre zaburzenia enzymatyczne (np. zespół Lescha-Nyhana). Producent nie określa jednak, od jakiego wieku można podawać lek Allupol dzieciom.
Co wchodzi w skład leku Allupol?
Lek zawiera substancję czynną allopurynol. W jednej tabletce Allupol 100 mg lub Allupol 300 mg znajduje się odpowiednio 100 mg lub 300 mg tej substancji.
Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, Powidon (K-25), magnezu stearynian.
Lek Allupol zawiera laktozę.
Allupol – zamienniki
W przypadku leku Allupol zamiennik to np. Argadopin, Dnor, Milurit.
Allupol – dawkowanie
Tabletki Allupol przyjmuje się raz na dobę, po posiłku. Dawka leku jest ustalana indywidualnie przez lekarza, w zależności od potrzeb pacjenta. Stosowane dawki zwykle mieszczą się w przedziale od 100 mg do 300 mg na dobę, jednak w razie konieczności lekarz może zwiększyć dawkę dobową, maksymalnie do 900 mg. Dawki przekraczające 300 mg dziennie powinny być podzielone, z zachowaniem maksymalnej pojedynczej dawki 300 mg. Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od niskiej dawki (np. 100 mg na dobę), by zminimalizować ryzyko działań niepożądanych.
U pacjentów w podeszłym wieku oraz u osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, zalecane są mniejsze dawki lub dłuższe odstępy między dawkami. Pacjenci dializowani mogą stosować dawkę 300 mg lub 400 mg na dobę, bezpośrednio po dializie.
Dzieci poniżej 15. roku życia mogą przyjmować dawki od 100 mg do 400 mg na dobę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Allupol, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Allupol
W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć lek jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki – wówczas pominiętą dawkę należy opuścić. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Allupol, przedawkowanie
W sytuacji przyjęcia większej dawki niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty, biegunkę oraz zawroty głowy.
Przerwanie stosowania leku Allupol
Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.
Allupol – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Allupol – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na lek Allupol, allopurynol lub jakikolwiek inny składnik leku.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Allupol konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest konieczna w przypadku:
- zaburzeń czynności wątroby lub nerek obecnie lub w przeszłości,
- choroby serca lub wysokiego ciśnienia tętniczego i przyjmowania leków moczopędnych bądź inhibitorów ACE,
- ostrego ataku dny moczanowej,
- pochodzenia chińskiego (grupa etniczna Han), afrykańskiego lub hinduskiego,
- zaburzeń czynności tarczycy.
Podczas stosowania Allupol należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z kamieniami nerkowymi, gdyż mogą się one zmniejszać i przemieszczać. W przypadku wystąpienia wysypki skórnej, owrzodzeń jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych, zapalenia spojówek, gorączki, bólu głowy, bólu ciała, rozległych pęcherzy lub łuszczenia się skóry należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Osoby pochodzenia chińskiego, tajskiego, koreańskiego oraz pacjenci z przewlekłą chorobą nerek są bardziej narażeni na ciężkie reakcje skórne. W chorobach nowotworowych i zespole Lescha-Nyhana należy zapewnić pacjentowi odpowiednie nawodnienie.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Allupol z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Allupol w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zaleca się stosowania Allupol podczas karmienia piersią, ponieważ allopurynol przenika do mleka matki.
Allupol a prowadzenie pojazdów
Lek Allupol (tabletki) może powodować senność i zaburzenia koordynacji ruchowej. Jeśli takie objawy wystąpią, nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Allupol – skutki uboczne
Stosując lek Allupol należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Lek Allupol może powodować objawy nadwrażliwości, które wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:
- złuszczanie skóry, owrzodzenie lub podrażnienie warg i jamy ustnej,
- nagły świszczący oddech, kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej,
- zapaść,
- gorączka i dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, złe samopoczucie,
- ciężkie reakcje z gorączką, wysypką skórną, bólami stawowymi i nieprawidłowymi wynikami badań krwi i badań funkcji wątroby,
- krwawienie warg, oczu, jamy ustnej, nosa lub narządów płciowych,
- inne zmiany skórne, np. owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych, zapalenie spojówek, rozlane pęcherze, złuszczanie naskórka,
- obrzęk twarzy lub gardła,
- ciężka reakcja alergiczna zagrażająca życiu.
W przypadku leku Allupol działania niepożądane występujące często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:
- wysypka skórna,
- wzrost poziomu TSH we krwi.
Niezbyt częste skutki uboczne Allupol dotyczą mniej niż 1 na 100 osób i obejmują:
- nudności, wymioty,
- nieprawidłowe wyniki funkcji wątroby,
- biegunka.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Allupol?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Allupol? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Allupol znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Allupol nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Lek Allupol jest stosowany w celu obniżenia poziomu kwasu moczowego w organizmie. Ma to znaczenie w przypadku takich chorób jak dna moczanowa, kamica nerkowa, inne choroby nerek i zaburzenia czynności niektórych enzymów, a także podczas leczenia nowotworów. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie przez lekarza i zależy od sytuacji klinicznej pacjenta, przy czym leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od niskich dawek i stopniowo je zwiększa. W przypadku wystąpienia objawów, które mogą wskazywać na nadwrażliwość, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Nie, tabletki Allupol są dostępne wyłącznie na receptę.
W przypadku leku Allupol, ulotka ani ChPL nie zawierają informacji o bezpieczeństwie spożywania alkoholu. Należy jednak mieć na uwadze, że alkohol może podwyższać poziom kwasu moczowego i pogarszać przebieg chorób związanych z jego nadmiernym nagromadzeniem, tj. dna moczanowa czy kamica nerkowa. W razie wątpliwości warto omówić tę kwestię z lekarzem.
Allupol stosuje się w celu zmniejszenia ryzyka dny moczanowej, a także w innych chorobach związanych ze zbyt wysokim poziomem kwasu moczowego. Należą do nich np. kamica nerkowa, inne choroby nerek i zespół Lescha-Nyhana. Ponadto Allupol jest przeznaczony dla pacjentów poddawanych leczeniu przeciwnowotworowemu.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.