e-Konsultacja po Receptę Online

Adadut

Rozpocznij e-konsultację lekarską,
aby móc otrzymać Receptę Online bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Adadut? Cena, refundacja

Lek Adadut to lek refundowany.  Cena 100% za opakowanie 30 kapsułek Adadut 0,5 mg wynosi 30,20 zł. 

Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub po cenie ryczałtowej. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Adadut – jak działa, na co i dla kogo

Adadut to lek przeznaczony dla mężczyzn ze zdiagnozowanym łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, który jest efektem nadprodukcji dihydrotestosteronu. 

Głównym składnikiem aktywnym preparatu jest dutasteryd, będący inhibitorem enzymu 5-alfa reduktazy. Mechanizm działania dutasterydu polega na hamowaniu aktywności wspomnianego enzymu, co prowadzi do obniżenia poziomu dihydrotestosteronu. W rezultacie dochodzi do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego, co przyczynia się do łagodzenia objawów takich jak: trudności w oddawaniu moczu, częstomocz, oddawanie słabego strumienia moczu oraz spowolnienie przepływu moczu.

Niepodjęcie leczenia może skutkować ostrym zatrzymaniem moczu, stanem wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej, a w niektórych przypadkach koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Stosowanie leku Adadut zmniejsza ryzyko wystąpienia takich powikłań, obniżając tym samym prawdopodobieństwo potrzeby interwencji chirurgicznej.

Adadut może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z tamsulozyną, która jest również zalecana u pacjentów z powiększeniem gruczołu krokowego.

Adadut – skład leku

Substancją czynną leku Adadut jest dutasteryd. Każda tabletka zawiera 0,5 mg dutasterydu oraz substancje pomocnicze:  butylohydroksytoluen (E 321), monokaprylan glikolu propylenowego, Typ II, żelatynę, glicerol, dwutlenek tytanu (E171), triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha i lecytynę sojową.

Adadut – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Nieregularne zażywanie leku może wpływać na poziom PSA.

Zwykle zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki Adadut raz dziennie. 

Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą, bez rozgryzania ani otwierania. Kontakt z zawartością kapsułek może powodować ból w jamie ustnej lub w gardle. 

Lek Adadut jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Niektórzy mężczyźni odczuwają złagodzenie objawów już na początku leczenia, ale część pacjentów zauważa poprawę w ciągu 6 miesięcy lub później. Lek Adadut należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz.

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Adadut, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze i kontynuować wcześniejszy schemat dawkowania.

Nie należy przerywać stosowania leku Adadut bez konsultacji z lekarzem. Poprawa może nastąpić nawet po 6 miesiącach lub później. 

Adadut – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Adadut:

  • uczulenie na dutasteryd, inne inhibitory 5α-reduktazy, soję, orzeszki ziemne lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  •  ciężka choroba wątroby.

W przypadku wątpliwości czy którakolwiek z powyższych sytuacji lub schorzeń dotyczy pacjenta, należy skonsultować się lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem terapii lekiem Adadut.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Adadut konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby, gdyż może wystąpić konieczność wykonywania dodatkowych badań podczas terapii lekiem Adadut. 

Leku nie wolno stosować u kobiet, dzieci i młodzieży, gdyż jest on przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety, dzieci i młodzież nie mogą dotykać uszkodzonych kapsułek leku Adadut, gdyż substancja czynna może się wchłaniać przez skórę. Zanieczyszczoną lekiem powierzchnię skóry należy natychmiast umyć wodą z mydłem. 

Podczas stosunku płciowego należy używać prezerwatywy. Stwierdzono, że dutasteryd przenika do nasienia mężczyzn stosujących ten lek. Jeśli partnerka jest w ciąży lub podejrzewa się, że jest w ciąży, powinna ona unikać kontaktu z nasieniem, gdyż dutasteryd może wpływać na rozwój płodu płci męskiej. Wykazano, że dutasteryd zmniejsza liczbę plemników, objętość nasienia i ruchliwość plemników, co może prowadzić do obniżenia płodności.

Lek Adadut wpływa na wyniki oznaczenia stężenia antygenu swoistego dla gruczołu krokowego (ang. Prostate Specific Antigen, PSA), które czasami jest wykonywane w celu wykrycia raka tego narządu. Mimo to lekarz może zlecić to badanie, aby wykryć raka gruczołu krokowego. Jeśli u pacjenta wykonywane jest oznaczenie stężenia PSA, należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Adadut. Mężczyźni stosujący Adadut powinni regularnie badać stężenie PSA.

W badaniu klinicznym z udziałem pacjentów ze zwiększonym ryzykiem raka gruczołu krokowego stwierdzono, że u pacjentów przyjmujących dutasteryd częściej diagnozowano ciężką postać raka prostaty w porównaniu z pacjentami nie przyjmującymi tego leku. Wpływ dutasterydu na rozwój ciężkiej postaci raka gruczołu krokowego pozostaje niejasny.

Lek Adadut może prowadzić do powiększenia i bolesności piersi. Jeśli te objawy staną się dokuczliwe, pacjent wyczuje guzki w piersiach lub zauważy wydzielinę z brodawki, powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem. Takie zmiany mogą być sygnałem poważnych schorzeń, w tym raka sutka.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Adadut istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty, gdyż może być konieczne zmniejszenie dawki leku Adadut. 

Lek Adadut może wchodzić w interakcje z:

  • werapamilem lub diltiazemem – leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi,
  • rytonawirem lub indynawirem – leki stosowane w leczeniu zakażenia HIV, 
  • itrakonazolem lub ketokonazolem – leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych, nefazodonem – lek stosowany w leczeniu depresji, 
  • lekami blokującymi receptory alfa –  leki stosowane w leczeniu powiększenia gruczołu krokowego lub wysokiego ciśnienia krwi.

Powyższe leki mogą zwiększać ryzyko działań niepożądanych leku Adadut.

Stosowanie Adadut w ciąży i w okresie karmienia piersią

Lek nie jest przeznaczony dla kobiet. Kobietom w ciąży lub mogącym być w ciąży zabrania się kontaktu z uszkodzonymi kapsułkami leku Adadut. Jeśli dojdzie do takiego kontaktu należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Dutasteryd może wchłaniać się przez skórę i wpłynąć na rozwój dziecka płci męskiej, zwłaszcza w pierwszych 16 tygodniach ciąży.

Jeśli partnerka pacjenta przyjmującego Adadut jest w ciąży lub może być w ciąży, należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem.

Adadut – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Lek może wywoływać reakcje uczuleniowe, które mogą się objawiać: wysypką skórną, która może być swędząca, pokrzywką, obrzękiem powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy natychmiast przerwać stosowanie leku Adadut i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Po zastosowaniu leku Adadut działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Często (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):

  • niemożność uzyskania lub utrzymania wzwodu (impotencja), która może się utrzymywać po zakończeniu terapii lekiem Adadut,
  • zmniejszenie popędu płciowego (libido), które może się utrzymywać po zakończeniu terapii Adadut, 
  • trudności z wytryskiem nasienia, takie jak zmniejszenie ilości nasienia uwalnianego podczas stosunku płciowego, które mogą się utrzymywać po zakończeniu terapii Adadut, 
  • powiększenie lub bolesność gruczołów piersiowych (ginekomastia), 
  • zawroty głowy podczas stosowania z tamsulozyną.

Niezbyt często (mniej niż 1 na 100 pacjentów):

  • niewydolność serca, objawiająca się brakiem tchu, skrajnym zmęczeniem i obrzękami w okolicach kostek i kończyn dolnych,
  • utrata włosów (zwykle owłosienia ciała) lub porost włosów.

Częstość nieznana (nie można jej określić na podstawie dostępnych danych): 

  • ból i obrzęk jąder,
  • depresja.

Przechowywanie leku

Lek Adadut należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed światłem i temperaturą powyżej 30°C.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Adadut (5)

Nie, lek Adadut dostępny jest wyłącznie na receptę.

Na rynku dostępnych jest kilka zamienników Adadut, m.in. Avodart i Dutafin.

Producent leku nie informuje o ryzyku wynikającym ze spożywania alkoholu w trakcie terapii, dlatego uznaje się, że nie ma przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że alkohol osłabia odporność i zdolności regeneracyjne organizmu.

Nie, Adadut zawiera dutasteryd, który jest inhibitorem enzymu 5-alfa reduktazy.

Producent nie podaje konkretnej pory przyjmowania leku Adadut. Tabletki należy przyjmować codziennie o stałej porze.

e-Konsultacja po Receptę Online
Adadut

Rozpocznij e-konsultację lekarską,
aby móc otrzymać Receptę Online bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem