Receptomat » Amlozek
Amlozek
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na nadciśnienie
- Zapytaj o zastosowanie Amlozek
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Amlozek – lek na nadciśnienie tętnicze
- Amlozek to lek na nadciśnienie tętnicze i dławicę piersiową. Zawiera substancję czynną amlodypinę (bloker kanałów wapniowych).
- Lek Amlozek może być stosowany u dorosłych oraz u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat.
- Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę. E-receptę na Amlozek można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl.
- dostępność na receptę
- wskazania nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa
- postać tabletki
- dawka 5 mg, 10 mg
- substancja czynna amlodypina (amlodipinum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 9 czerwca, 2023-
Data publikacji9 czerwca, 2023
-
Ostatnia aktualizacja30 kwietnia, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- uczulenie na amlodypinę, inne blokery kanałów wapniowych lub jakikolwiek składnik leku,
- niedociśnienie tętnicze,
- zwężenie zastawki aortalnej lub wstrząs kardiogenny,
- niewydolność serca po zawale.
- zawał serca przebyty ostatnio,
- niewydolność serca,
- przełom nadciśnieniowy,
- choroba wątroby,
- podeszły wiek i konieczność zwiększenia dawki leku.
- nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszność, problemy z oddychaniem,
- obrzęk powiek, twarzy, warg,
- obrzęk języka i gardła prowadzący do znacznych trudności w oddychaniu,
- ciężkie reakcje skórne (nasilona wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry na całym ciele, silny świąd, pęcherze, łuszczenie, obrzęk skóry, zapalenie błon śluzowych), inne reakcje alergiczne,
- zawał serca, zaburzenia rytmu serca,
- zapalenie trzustki (powoduje silny ból brzucha i pleców, bardzo złe samopoczucie).
- obrzęk.
- bóle głowy, zawroty głowy, senność (szczególnie na początku leczenia),
- kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy,
- bóle brzucha, nudności,
- inny rytm wypróżnień, biegunki, zaparcia, niestrawność,
- zmęczenie, osłabienie,
- zaburzenia widzenia, podwójne widzenie,
- skurcze mięśniowe,
- obrzęk okolicy kostek.
O leku
Amlozek to lek na receptę stosowany na nadciśnienie i dławicę piersiową. Preparat zawiera substancję czynną amlodypinę, która poprawia dopływ krwi do serca i zmniejsza dolegliwości w klatce piersiowej. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań umów się na telekonsultację na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać e-receptę na lek Amlozek.
Amlozek – co to za lek?
Tabletki Amlozek są stosowane w leczeniu chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze i dławica piersiowa. Zawierają amlodypinę, która należy do antagonistów wapnia. Efektem jej działania jest poprawa dopływu krwi do serca oraz obniżenie ciśnienia tętniczego. Lekarz może zalecić stosowanie preparatu Amlozek w połączeniu z innymi lekami kardiologicznymi. Skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, takich jak zawał serca, udar mózgu czy niewydolność nerek.
Na co stosuje się Amlozek?
Lek Amlozek jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego i dławicy piersiowej.
Jak działa Amlozek?
W przypadku leku Amlozek, substancja czynna to amlodypina. Amlodypina obniża ciśnienie tętnicze poprzez blokowanie kanałów wapniowych w komórkach mięśni gładkich ścian naczyń krwionośnych. Ponadto poprawia dopływ krwi do mięśnia sercowego, co zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu w klatce piersiowej u osób z dławicą piersiową.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Amlozek?
Lek Amlozek może być stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci od 6. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Amlozek?
Tabletki Amlozek 5 mg i Amlozek 10 mg zawierają odpowiednio po 5 mg lub 10 mg amlodypiny (w postaci amlodypiny bezylanu).
Pozostałe substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian.
Amlozek – zamienniki
W przypadku leku Amlozek zamiennik to np. Adipine, Agen, Aldan, Alneta, Amlodipine Bluefish, Amlodipine Medreg, Amlodipine Vitabalans, Amlonor, Amlopin, ApoAmlo, Norvasc, Vilpin.
Amlozek – dawkowanie
Tabletki Amlozek przyjmuje się codziennie, o stałej porze, popijając wodą. Nie należy łączyć leku Amlozek z sokiem grejpfrutowym.
Osobom dorosłym zazwyczaj zaleca się stosowanie jednej tabletki Amlozek 5 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg raz na dobę. U dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat stosuje się zazwyczaj dawkę początkową 2,5 mg na dobę. Można ją uzyskać poprzez podzielenie tabletki Amlozek 5 mg na pół. W razie potrzeby lekarz może zwiększyć dawkę do 5 mg na dobę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, jak stosować Amlozek (tabletki), należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Amlozek
Należy opuścić pominiętą dawkę Amlozek i przyjąć kolejną tabletkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej jako rekompensaty za pominiętą dawkę.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Amlozek, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala. Może dojść do obniżenia ciśnienia tętniczego (również do niebezpiecznie niskich wartości), zawrotów głowy, wrażenia „pustki” w głowie, omdlenia i osłabienia. Przy znacznym obniżeniu ciśnienia może rozwinąć się wstrząs. W takiej sytuacji skóra staje się chłodna i wilgotna, może również dojść do utraty przytomności. Do 24-48 godzin po przyjęciu tabletek Amlozek może ponadto rozwinąć się duszność spowodowana obrzękiem płuc.
Przerwanie stosowania leku Amlozek
Nie należy przerywać leczenia wcześniej, niż zalecił to lekarz ze względu na możliwość nawrotu choroby.
Amlozek – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Amlozek – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Należy poinformować lekarza o następujących problemach zdrowotnych:
Nie należy spożywać soku grejpfrutowego ani grejpfrutów podczas terapii Amlozek, gdyż wskutek interakcji może dojść do zwiększenia stężenia amlodypiny we krwi i nadmiernego spadku ciśnienia tętniczego.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Amlozek z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Amlozek w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w czasie karmienia piersią, przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie ma danych na temat bezpieczeństwa amlodypiny w ciąży. Niewielkie ilości leku przenikają do pokarmu kobiecego.
Amlozek a prowadzenie pojazdów
Lek Amlozek może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Nie należy wykonywać tych czynności, jeśli pacjent po przyjęciu tabletek czuje nudności, zawroty głowy, zmęczenie lub bóle głowy. W takiej sytuacji należy też jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Amlozek – skutki uboczne
Stosując lek na nadciśnienie Amlozek, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Amlozek może powodować objawy niepożądane, które wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:
Lek może powodować także inne działania niepożądane. Występują one z różną częstością. Jeśli którekolwiek z nich jest dla pacjenta uciążliwe lub trwa dłużej niż tydzień, należy zgłosić się do lekarza.
Bardzo często (tj. u więcej niż 1 na 10 osób) obserwuje się następujące działanie niepożądane Amlozek:
W przypadku leku Amlozek, skutki uboczne występujące często (u mniej niż 1 na 10 osób) to:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Amlozek. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Amlozek?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Amlozek? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Amlozek znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie zostaną umieszczone na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma tabletek Amlozek, cena może różnić się w zależności od apteki.
Tabletki Amlozek są przeznaczone dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 6. roku życia z nadciśnieniem tętniczym, a także dla dorosłych z dławicą piersiową. Zawierają amlodypinę, która blokuje kanały wapniowe, dzięki czemu obniża ciśnienie tętnicze i poprawia dopływ krwi do serca. Lek przyjmuje się raz dziennie, o stałej, wybranej przez pacjenta porze. Najczęstszym działaniem niepożądanym Amlozek są obrzęki wynikające z zatrzymywania wody. Podczas telekonsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Amlozek.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Jak wygląda dawkowanie Amlozek? Jak stosować?

Tabletki Amlozek stosuje się raz na dobę, w dawce 2,5-5 mg u dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat oraz w dawce 5-10 mg u dorosłych.
Co to jest Amlozek? Na co jest stosowany? Co to za lek?

Lek Amlozek (tabletki) jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego i dławicy piersiowej. Zawiera amlodypinę, która należy do blokerów kanałów wapniowych.
Z czym nie łączyć leku Amlozek?

Lek Amlozek może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, np. przeciwgrzybiczymi, przeciwwirusowymi, antybiotykami, immunosupresyjnymi. Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach. Nie wolno łączyć tabletek Amlozek z sokiem grejpfrutowym i grejpfrutami.
Jakie są możliwe skutki uboczne Amlozek?

Najczęstsze skutki uboczne leku Amlozek to: obrzęki, bóle głowy, zawroty głowy, senność, kołatania serca, zaczerwienienie twarzy, problemy żołądkowo-jelitowe (m.in. bóle brzucha, nudności, biegunki, zaparcia, niestrawność), zmęczenie, osłabienie, problemy z widzeniem, skurcze, obrzęk kostek. Pełna lista znajduje się w ulotce.
Jak szybko działa Amlozek? Po jakim czasie działa?

Amlozek działa powoli i nie powoduje nagłych spadków ciśnienia tętniczego. Efekty działania mogą być widoczne po kilku-kilkunastu dniach.
Czy jest dostępny lek na nadciśnienie Amlozek bez recepty?

Nie, Amlozek jest dostępny tylko na receptę.
Jak uzyskać receptę na Amlozek?

Aby uzyskać receptę na Amlozek, należy zgłosić się na wizytę do lekarza. Może być to wizyta stacjonarna lub konsultacja on-line.
Amlozek a alkohol - czy można łączyć Amlozek z alkoholem?

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku Amlozek ze względu na ryzyko nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego.
Jakie jest działanie Amlozek?

Lek Amlozek obniża ciśnienie tętnicze i poprawia dopływ krwi do serca, zapobiegając występowaniu bólu dławicowego.
Jakie są wskazania do stosowania leku Amlozek?

Wskazania do stosowania leku Amlozek obejmują nadciśnienie tętnicze i dławicę piersiową.
Tabletki Amlozek - rano czy wieczorem? Kiedy stosować?

Tabletki Amlozek można stosować o dowolnej, stałej porze dnia.
Amlozek a tycie - czy ten lek na nadciśnienie powoduje wzrost masy ciała?

Lek Amlozek może powodować wzrost masy ciała u mniej niż 1 na 100 osób.
Bisocard i Amlozek - czym się różnią?

Bisocard i Amlozek to leki na nadciśnienie różniące się substancjami czynnymi i mechanizmem działania. Bisocard zawiera bisoprolol (beta-bloker), natomiast Amlozek amlodypinę (bloker kanałów wapniowych).
Czy Amlozek jest moczopędny? Czy obniża ciśnienie?

Amlozek nie jest moczopędny. Obniża ciśnienie tętnicze, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Amlozek?

Na stronie Receptomat.pl możesz przejść konsultację i otrzymać e-receptę na Amlozek. Otrzymasz także zalecenia co do dawkowania i czasu trwania terapii.