Zentel
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Tabletki Zentel i zawiesina przeznaczone są do stosowania doustnego na robaki i mają szerokie spektrum działania. Lek jest wskazany w leczeniu chorób powodowanych przez pasożyty, tj.: zarażenie owsikiem ludzkim, tęgoryjcem dwunastniczym, tęgoryjcem amerykańskim, węgorkiem jelitowym, glistą ludzką, włosogłówka ludzką.
- Substancją czynną leku Zentel jest albendazol. Substancja ta wykazuje działanie przeciwpasożytnicze.
- Lek może być stosowany u dorosłych i dzieci (jednak u młodszych pacjentów zalecane jest podawanie leku w postaci zawiesiny doustnej).
Lek na pasożyty Zentel działa na robaki, ich larwy i jaja. Jest stosowany jako lek na owsiki, glistę, tasiemca, tęgoryjca i włosogłówkę. Jak stosować lek, jak wygląda dawkowanie i jakie są możliwe skutki uboczne, dowiesz się z opisu poniżej i z ulotki producenta.
dostępność | na receptę |
przypadłość | owsiki ludzkie (owsica), tęgoryjec dwunastniczy (ankylostomatoza), tęgoryjec amerykański (nekatorioza), węgorek jelitowy (strongyloidoza), glista ludzka (glistnica), włosogłówka ludzka (trichuroza), tasiemiec (tasiemczyca) |
postać | tabletki do rozgryzania i żucia, zawiesina doustna |
dawka | 400 mg |
substancja czynna | Albendazol (Albendazolum) |
podmiot odpowiedzialny | GlaxoSmithKline (Ireland) Limited 12 Riverwalk Citywest Business Campus Dublin 24 Irlandia |
Informacje o leku - do pobrania:
Zentel tabletki do rozgryzania i żucia - ulotka (pdf) dla pacjenta – pobierz
Zentel zawiesina doustna - ulotka (pdf) dla pacjenta – pobierz
Zentel tabletki do rozgryzania i żucia - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) – pobierz
Zentel zawiesina doustna - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) – pobierz
Ile kosztuje lek Zentel? Cena, refundacja
Lek w aptekach dostępny jest w postaci tabletek do rozgryzania i żucia oraz jako zawiesina-syrop dla dzieci. W opakowaniu znajduje się 1 tabletka leku.
- Zentel 400 mg – cena za ten preparat waha się w przedziale od ok. 17 do 23 zł. Zawiesina w butelce o pojemności 20 ml kosztuje od ok. 22 do 26 zł.
Ceny mogą nieznacznie różnić się w zależności od apteki. W przyszłości mogą też ulec zmianie.
Zentel cena na receptę jest pełnopłatna, ponieważ lek nie jest w tym momencie objęty refundacją.
Zentel – jak działa, na co i dla kogo
Lek zawiera substancję czynną o działaniu przeciwrobaczym – albendazol. Jest to lek przeciwpasożytniczy, który niszczy dorosłe robaki, ich larwy i jaja.
Zentel – działanie
Działanie Zentel objawia się poprzez uniemożliwienie im wchłaniania cukrów, przez co nie mają one energii i giną.
Zentel to lek o szerokim spektrum działania. Unieszkodliwia glistę ludzką, tasiemce, owsiki, tęgoryjce czy włosogłówkę.
Zentel – wskazania
To lek przeciwpasożytniczy (na robaki), który zwalcza dorosłe formy pasożytów i ich larwy, a także ich jaja. Działa kompleksowo na robaki wywołujące choroby pasożytnicze w ludzkim organizmie, takie jak zakażenie:
- owsikiem ludzkim (owsica),
- tęgoryjcem amerykańskim (nekatorioza),
- tęgoryjcem dwunastniczym (ankylostomatoza),
- glistą ludzką (glistnica),
- węgorkiem jelitowym (strongyloidoza),
- włosogłówką ludzką (trichuroza),
- tasiemcem (tasiemczyca).
Zentel – kto może przyjmować lek?
Lek przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów, a Zentel dla dzieci stosuje się w formie zawiesiny doustnej.
Zentel – zamienniki
Inne leki na robaki na receptę o podobnym działaniu są oparte na następujących substancjach czynnych: mebendazol (Vermox), pyrantel (Pyrantelum Owix).
Inne przykładowe leki na infekcję pasożytniczą przewodu pokarmowego to: Vermox, Duspatalin.
Zentel – skład leku
Substancją czynną leku jest albendazol. Każda tabletka zawiera 400 mg albendazolu.
Pozostałe składniki tego leku na robaki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon, sodu laurylosiarczan, żółcień pomarańczowa w postaci laku, sacharyna sodowa, magnezu stearynian, kompozycja smakowo-zapachowa waniliowa (zawiera maltodekstrynę, alkohol benzylowy, alkohol anyżowy i balsam peruwiański), kompozycja smakowo-zapachowa passiflory, kompozycja smakowo-zapachowa pomarańczowa.
Zentel – dawkowanie
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W ulotce podane są zalecane dawki, ale to specjalista na podstawie historii choroby, objawów, wieku i stanu pacjenta zaleci jak stosować Zentel.
Tabletki na odrobaczenie – zarażenie owsikami, tęgoryjcem, glistą ludzką lub włosogłówką
Zazwyczaj zalecana dawki leku Zentel to jedna tabletka 400 mg, przyjęta raz.
Odrobaczenie organizmu – zakażenie tasiemcem lub węgorkiem jelitowym – jak stosować Zentel?
Zazwyczaj dawka to jedna tabletki 400 mg raz na dobę. Lek stosuje się przez 3 kolejne dni.
W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zdecydować o ponownej kuracji po upływie około trzech tygodni od zakończenia stosowania leku.
Odrobaczanie u dzieci Zentel – dawkowanie
Lekarz decyduje o ilości leku, które należy podawać dziecku. Zazwyczaj u dzieci Zentel stosuje się w postaci zawiesiny (syropu).
Zentel – przeciwwskazania, środki ostrożności
W niektórych przypadkach pacjent nie powinien stosować leku Zentel:
- gdy ma uczulenie na albendazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- jeśli pacjentka jest (lub podejrzewa że jest) w ciąży.
Szczególną ostrożność warto zachować także w przypadkach:
- gdy u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby,
- gdy pacjenta karmi piersią,
- u pacjentów w podeszłym wieku.
Interakcja z innymi lekami
Składniki leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych bez recepty oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Są grupy leków, które mogą wpływać na działanie leku Zentel i zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się działań niepożądanych:
- cymetydyna (stosowana w leczeniu wrzodów żołądka),
- prazykwantel (wykorzystywany w leczeniu zarażeń robakami),
- deksametazon (stosowany w leczeniu stanów zapalnych i alergii),
- rytonawir (stosowany w leczeniu zakażenia HUV),
- fenytoina (stosowana w leczeniu padaczki),
- karbamazepina (stosowana w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej i padaczki),
- fenobarbital (lek przeciwdrgawkowy, nasenny i uspokajający).
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Jeśli kobieta jest w ciąży lub w okresie karmienia piersią, wówczas stosowanie leku Zentel jest przeciwwskazane. To ważne, ponieważ lek może powodować uszkodzenia płodu. Z tego względu także kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub w najbliższym czasie planują mieć dziecko, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku.
Kobiety w wieku rozrodczym powinny przyjmować lek w czasie pierwszych 7 dni od wystąpienia miesiączki lub dopiero po uzyskaniu ujemnego testu ciążowego. To ważne, aby wykluczyć zażycie preparatu Zentel na bardzo wczesnym okresie ciąży.
Lek na owsiki Zentel – skutki uboczne
Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może powodować działania niepożądane. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią, a jeśli pojawiają się, to na podstawie badań określono częstość ich występowania.
Niezbyt częste działania niepożądane Zentel, które mogą pojawić się z częstością 1 do 10 osób na 1000 pacjentów stosujących ten lek, to:
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- nudności, wymioty,
- ból brzucha, biegunka.
Rzadkie objawy niepożądane Zentel, które mogą wystąpić u 1 do 10 osób na 10 000 pacjentów stosujących lek, to objawy nadwrażliwości, takie jak: pokrzywka, wysypka, świąd, a także zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Bardzo rzadkie działania niepożądane leku to ciężkie reakcje skórne w postaci rumienia wielopostaciowego lub zespołu Stevensa-Johnsona.
Przechowywanie leku
Producent w ulotce leku nie podaje szczególnych wytycznych związanych z przechowywaniem leku. Ważne, aby trzymać go w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Działanie leku Zentel zazwyczaj jest widoczne już po kilku godzinach od zażycia preparatu. Pełny efekt jest odczuwalny po kilku dniach. W tym czasie objawy związane z obecnością pasożytów powinny stopniowo słabnąć.
Pierwsze odczuwalne efekty są widoczne już po 3-4 godzinach od przyjęcia dawki leku Zentel. Jeśli po kilku dniach objawy zakażenia pasożytami nie zaczynają słabnąć, warto powiedzieć o tym lekarzowi. Jeśli pacjent nie został wyleczony po przyjęciu leku, wówczas lekarz może zalecić powtórzenie kuracji po 3 tygodniach.
Nie ma znaczenia, o jakiej porze przyjmowany jest lek. Jeśli ma być stosowana więcej niż jedna dawka leku, wówczas warto lek przyjmować w stałych odstępach czasu, codziennie o tej samej porze.
To lekarz decyduje na podstawie rodzaju dolegliwości i nasilenia objawów, jaki lek najlepiej zastosować u dziecka. Ten lek na robaki można stosować u dzieci, jednak wówczas zazwyczaj zaleca się przyjmowanie leku Zentel w postaci zawiesiny doustnej.
Obecnie na rynku nie ma leku z tą samą substancją czynną i dostępnego bez recepty.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.