Receptomat » Zentel
Zentel
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na infekcję pasożytniczą przewodu pokarmowego
- Zapytaj o zastosowanie Zentel
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Zentel – lek przeciwpasożytniczy
- Lek Zentel jest stosowany w leczeniu chorób powodowanych przez pasożyty, tj.: zarażenie owsikiem ludzkim, tęgoryjcem dwunastniczym, tęgoryjcem amerykańskim, węgorkiem jelitowym, glistą ludzką, włosogłówką ludzką.
- Substancją czynną leku Zentel jest albendazol.
- Lek może być stosowany u dorosłych i dzieci. U młodszych pacjentów zalecane jest podawanie leku w postaci zawiesiny doustnej.
- Zentel jest dostępny wyłącznie na receptę. E-receptę na Zentel można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
- dostępność na receptę
- wskazania owsica, ankylostomatoza, nektarioza, strongyloidoza, glistnica, trichurioza, tasiemczyca
- postać tabletki do rozgryzania i żucia, zawiesina doustna
- dawka 400 mg
- substancja czynna Albendazol (Albendazolum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 15 maja, 2023-
Data publikacji15 maja, 2023
-
Ostatnia aktualizacja30 kwietnia, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- zawarte w tabletkach Zentel: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon, sodu laurylosiarczan, żółcień pomarańczowa w postaci laku, sacharyna sodowa, magnezu stearynian, kompozycja smakowo-zapachowa waniliowa (zawiera maltodekstrynę, alkohol benzylowy, alkohol anyżowy i balsam peruwiański), kompozycja smakowo-zapachowa passiflory, kompozycja smakowo-zapachowa pomarańczowa,
- zawarte w zawiesinie Zentel: krzemian magnezowo-glinowy, karboksymetylocelulozy sól sodowa, gliceryna, polisorbat 80, monolaurynian sorbitu, sorbinian potasu, kwas benzoesowy, kwas sorbowy, emulsja antypieniąca Q7-2587, sacharyny sól sodowa, zapach pomarańczowy, zapach waniliowy (zawiera alkohol benzylowy, alkohol anyżowy i balsam peruwiański), zapach owocowy z passiflory, woda oczyszczona.
- zakażenie owsikami, tęgoryjcem, glistą ludzką lub włosogłówką: jedna tabletka Zentel 400 mg lub 20 ml zawiesiny Zentel przyjęte jeden raz,
- zakażenie tasiemcem lub węgorkiem jelitowym: jedna tabletka Zentel 400 mg lub 20 ml zawiesiny Zentel raz na dobę przez 3 dni.
- uczulenie na albendazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- ciąża lub podejrzenie ciąży.
- zaburzenia czynności nerek lub wątroby,
- karmienie piersią,
- podeszły wiek.
- bóle głowy (również silne),
- drgawki,
- nudności,
- wymioty,
- zaburzenia widzenia.
- rumień wielopostaciowy (wysypka, np. o wyglądzie małych tarcz strzelniczych),
- zespół Stevensa-Johnsona (wysypka z pęcherzami i łuszczeniem skóry, zwłaszcza wokół ust, nosa, oczu i narządów płciowych).
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- nudności, wymioty,
- bóle brzucha,
- biegunka.
- objawy nadwrażliwości (tj. pokrzywka, świąd, wysypka),
- wzrost aktywności enzymów wątrobowych w badaniach krwi.
O leku
Lek na pasożyty Zentel działa na robaki, ich larwy i jaja. Jest stosowany na owsiki, glistę, tasiemca, tęgoryjca i włosogłówkę. Jak stosować lek, jak wygląda dawkowanie i jakie są możliwe skutki uboczne – dowiedz się z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać e-receptę na Zentel.
Zentel – co to za lek?
Zentel to lek przeciwpasożytniczy, aktywny wobec robaków, larw i jaj. Działa na najczęstsze pasożyty wewnętrzne człowieka, w tym między innymi owsika ludzkiego, glistę ludzką i tasiemca. Pasożyty często dają niespecyficzne objawy, tj. zmęczenie, zaburzenia rytmu wypróżnień, objawy alergiczne, anemia. Charakterystycznie przebiega owsica, ponieważ wywołuje silny świąd okolicy odbytu, zwłaszcza w nocy. Zentel dzięki zawartości albendazolu pozwala wyeliminować pasożyty w różnych formach rozwojowych i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Na co stosuje się Zentel?
Zentel jest stosowany w leczeniu chorób powodowanych przez robaki. Stosuje się go w przypadku zakażeń następującymi pasożytami: owsik ludzki, tęgoryjec dwunastniczy, tęgoryjec amerykański, węgorek jelitowy, glista ludzka, włosogłówka ludzka, tasiemiec.
Jak działa Zentel?
W przypadku leku Zentel, skład zawiera substancję czynną albendazol o szerokim spektrum działania przeciw pasożytom. Albendazol uniemożliwia pasożytom wchłanianie cukrów, co prowadzi do ich śmierci z powodu braku energii. Niszczy dorosłe pasożyty, larwy oraz jaja, zapobiegając dalszemu rozmnażaniu się
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Zentel?
Lek na pasożyty Zentel może być stosowany przez osoby dorosłe, młodzież i dzieci powyżej 2. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Zentel?
Każda tabletka Zentel zawiera substancję czynną albendazol w ilości 400 mg, natomiast zawiesina Zentel – 400 mg albendazolu w 20 ml.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
Tabletki na odrobaczanie dla ludzi Zentel i Zentel zawiesina zawierają alkohol benzylowy, laktozę jednowodną, żółcień pomarańczową i maltodekstrynę.
Zentel – zamienniki
W przypadku leku Zentel zamiennik nie jest dostępny.
Zentel – dawkowanie
Lek Zentel można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Dzieciom i pacjentom mającym problem z połykaniem tabletek zaleca się stosowanie zawiesiny Zentel.
W przypadku leku Zentel, dawkowanie u dzieci powyżej 2. roku życia i dorosłych jest takie samo. W zależności od choroby stosuje się natomiast różne schematy leczenia:
W razie konieczności lekarz może powtórzyć kurację po trzech tygodniach.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować lek Zentel, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Zentel
W przypadku pominięcia dawki, nie zaleca się stosowania dawki podwójnej. Należy zażyć lek jak najszybciej po przypomnieniu sobie i kontynuować leczenie zgodnie z planem.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Zentel, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Objawy przedawkowania mogą obejmować przemijającą utratę słuchu, silne nudności, wymioty oraz biegunkę.
Zentel – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Zentel – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Pacjenci, których dotyczy któraś z poniższych kwestii, przed rozpoczęciem leczenia powinni omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
W przypadku wystąpienia co najmniej dwóch z poniższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
Powyższe objawy mogą świadczyć o obumieraniu pasożytów w mózgu, w przebiegu wągrzycy ośrodkowego układu nerwowego. Jest to rzadka choroba, której pacjent może nie być świadomy, a która może ulec ujawnieniu po podaniu leku Zentel.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Zentel z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Zentel w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Lek Zentel jest przeciwwskazany w ciąży lub w przypadku jej podejrzenia, gdyż może powodować uszkodzenia płodu. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować lek w ciągu pierwszych 7 dni od wystąpienia miesiączki lub po otrzymaniu ujemnego wyniku testu ciążowego.
W okresie karmienia piersią nie powinno się stosować leku Zentel, chyba że w ocenie lekarza możliwe korzyści przewyższają ryzyko związane z leczeniem.
Zentel a prowadzenie pojazdów
Lek Zentel na robaki może powodować zawroty głowy. W takiej sytuacji nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Zentel – skutki uboczne
Stosując lek Zentel, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Podczas stosowania Zentelu, u mniej niż 1 na 10000 osób występują ciężkie reakcje skórne, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:
Lek Zentel może powodować także inne skutki uboczne. Występują one z różną częstością.
W przypadku leku Zentel działania niepożądane obserwowane niezbyt często (tj. u 1-10 na 1000 pacjentów) to:
Rzadkie skutki uboczne leku Zentel dotyczą 1-10 na 10000 pacjentów i obejmują:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych leku Zentel. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Zentel?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Zentel? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Zentel znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma zawiesiny Zentel i tabletek Zentel 400 mg, cena może różnić się w zależności od apteki.
Zentel to lek przeciwpasożytniczy dostępny w postaci tabletek do rozgryzania i żucia oraz zawiesiny doustnej. Zawiera albendazol, który wykazuje skuteczność wobec różnych gatunków pasożytów (m.in. tasiemca, glisty ludzkiej, włosogłówki ludzkiej, tęgoryjca, owsika). Standardowa terapia trwa 1 dzień lub 3 dni, w zależności od rodzaju pasożyta. Lek jest przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia i dorosłych. Nie może być stosowany przez kobiety ciężarne. E-receptę na Zentel można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Jak długo działa lek Zentel w organizmie?

Zentel działa krótko w organizmie – jego aktywny metabolit ma okres półtrwania wynoszący ok. 8 godzin, ale efekty leczenia są widoczne najczęściej dopiero po kilku dniach.
Jak stosować tabletki na odrobaczanie dla ludzi Zentel? Dawkowanie

Schemat jest zależny od gatunku pasożyta, który wywołał zakażenie. Po zidentyfikowaniu robaka lekarz zaleci odpowiednie dawkowanie.
Jak uzyskać receptę na Zentel?

Aby uzyskać receptę na Zentel, należy zgłosić się na wizytę lekarską. Lekarz może zalecić badania mikrobiologiczne w celu określenia gatunku pasożyta.
Jakie są możliwe skutki uboczne Zentel?

Najczęstsze skutki uboczne leku Zentel to: ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka.
Po jakim czasie działa Zentel? Na jakie pasożyty?

Zentel zaczyna działać w ciągu kilku godzin, jednak pełne efekty pojawiają się zazwyczaj po kilku dniach. Działa na owsika, tęgoryjca, węgorka jelitowego, glistę ludzką, włosogłówkę i tasiemca.
Czy jest dostępny lek Zentel bez recepty?

Nie, do zakupu leku Zentel recepta jest wymagana.
Na co pomaga Zentel? Co to za lek?

Zentel to lek przeciwpasożytniczy z albendazolem. Jest stosowany w leczeniu zakażeń robakami, m.in. owsikiem, tasiemcem i glistą ludzką.
Czy można łączyć tabletki Zentel z alkoholem?

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania albendazolu. Obie substancje są metabolizowane w wątrobie, co może nadmiernie ją obciążać. Dodatkowo alkohol może nasilać niektóre działania niepożądane leku, w szczególności te dotyczące przewodu pokarmowego.
Jakie są wskazania do stosowania leku Zentel?

Wskazaniem do stosowania Zentelu jest zakażenie jednym z pasożytów znajdujących się w spektrum działania tego preparatu (np. owiskiem, tasiemcem).
Z czym nie łączyć leku Zentel na robaki?

Lek Zentel może wchodzić w interakcje z następującymi substancjami: cymetydyna, prazykwantel, deksametazon, rytonawir, fenytoina, karbamazepina, fenobarbital.
Jakie jest działanie Zentel? Po jakim czasie działa?

Zentel zawiera albendazol, który hamuje wchłanianie glukozy przez pasożyty. Prowadzi to do ich śmierci z braku energii. Lek zaczyna działać w organizmie w ciągu kilku godzin, ale efekty leczenia można ocenić po kilku dniach, w zależności od typu infekcji.
Zawiesina Zentel dla dzieci - czy można stosować, jak podawać, od jakiego wieku?

Zawiesina Zentel może być stosowana u dzieci od 2. roku życia. Podaje się ją doustnie, w dawce określonej przez lekarza.
Vermox czy Zentel - czy te leki na pasożyty działają tak samo?

Nie, Vermox i Zentel działają inaczej. Mebendazol (Vermox) zakłóca syntezę białek pasożytów, natomiast albendazol (Zentel) hamuje metabolizm glukozy. Leki różnią się także schematami dawkowania i spektrum działania.
Zentel na owsiki - po jakim czasie zmienić pościel?

W przypadku owsicy pościel należy zmieniać codziennie w trakcie leczenia i co 2-3 dni przez 2 tygodnie po jego zakończeniu.
Na odrobaczanie: Zentel czy Pyrantelum - czy to to samo?

Zentel i Pyrantelum to inne leki. Zentel zawiera albendazol, a Pyrantelum pyrantel. Leki różnią się mechanizmem działania, spektrum działania, a także schematem dawkowania.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Zentel?

Na stronie Receptomat.pl możesz przejść konsultację i otrzymać e-receptę na Zentel. Otrzymasz zalecenia co do dawkowania i czasu trwania terapii.