Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Zentel

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Zentel

Lek na pasożyty Zentel działa na robaki, ich larwy i jaja. Jest stosowany jako lek na owsiki, glistę, tasiemca, tęgoryjca i włosogłówkę. Jak stosować lek, jak wygląda dawkowanie i jakie są możliwe skutki uboczne - dowiedz się z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Zentel.

Zentel – informacje o leku

Tabletki Zentel na robaki mają szerokie spektrum działania na pasożyty. Lek może być stosowany u dorosłych i dzieci (jednak u młodszych pacjentów zalecane jest podawanie leku w postaci zawiesiny doustnej).

 • dawki: Zentel 400 mg (tabletki do rozgryzania i żucia)

 • postać: tabletki do rozgryzania i żucia, zawiesina doustna

 • substancja czynna: albendazol (albendazolum)

 • kategoria: Leki przeciwpasożytnicze

 • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: GlaxoSmithKline (Ireland) Limited, 12 Riverwalk, Citywest Business Campus, Dublin 24, Irlandia

Zentel - ulotka dla pacjenta

Ile kosztuje lek Zentel? Cena, refundacja

Lek w aptekach dostępny jest w postaci tabletek do rozgryzania i żucia oraz jako zawiesina-syrop dla dzieci. W opakowaniu znajduje się 1 tabletka leku Zentel 400 mg - cena za ten preparat waha się w przedziale od ok. 17 do 23 zł. Zawiesina w butelce o pojemności 20 ml kosztuje od ok. 22 do 26 zł.

Ceny mogą nieznacznie różnić się w zależności od apteki. W przyszłości mogą też ulec zmianie.

Zentel cena na receptę jest pełnopłatna, ponieważ lek nie jest w tym momencie objęty refundacją.

Zentel - opis i właściwości, jak działa

Lek zawiera substancję czynną o działaniu przeciwrobaczym - albendazol. Jest to lek przeciwpasożytniczy, który niszczy dorosłe robaki, ich larwy i jaja. Działanie Zentel objawia się poprzez uniemożliwienie im wchłaniania cukrów, przez co nie mają one energii i giną. 

Zentel to lek o szerokim spektrum działania. Unieszkodliwia glistę ludzką, tasiemce, owsiki, tęgoryjce czy włosogłówkę. 

Zentel - zamienniki

Inne leki na robaki na receptę o podobnym działaniu są oparte na następujących substancjach czynnych: mebendazol (Vermox), pyrantel (Pyrantelum Owix).

Zentel – skład leku

Substancją czynną leku jest albendazol. Każda tabletka zawiera 400 mg albendazolu.

Pozostałe składniki tego leku na robaki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon, sodu laurylosiarczan, żółcień pomarańczowa w postaci laku, sacharyna sodowa, magnezu stearynian, kompozycja smakowo-zapachowa waniliowa (zawiera maltodekstrynę, alkohol benzylowy, alkohol anyżowy i balsam peruwiański), kompozycja smakowo-zapachowa passiflory, kompozycja smakowo-zapachowa pomarańczowa.

Inne popularne leki w naszej bazie to m.in. Tisercin, Pramolan.

Stosowanie leku Zentel – na co i dla kogo

To lek przeciwpasożytniczy (na robaki), który zwalcza dorosłe formy pasożytów i ich larwy, a także ich jaja. Działa kompleksowo na robaki wywołujące choroby pasożytnicze w ludzkim organizmie, takie jak zakażenie:

 • owsikiem ludzkim (owsica),

 • tęgoryjcem amerykańskim (nekatorioza),

 • tęgoryjcem dwunastniczym (ankylostomatoza),

 • glistą ludzką (glistnica),

 • węgorkiem jelitowym (strongyloidoza),

 • włosogłówką ludzką (trichuroza),

 • tasiemcem (tasiemczyca).

Lek przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów, a Zentel dla dzieci stosuje się w formie zawiesiny doustnej.

Zentel – dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W ulotce podane są zalecane dawki, ale to specjalista na podstawie historii choroby, objawów, wieku i stanu pacjenta zaleci jak stosować Zentel.

Leczenie - zarażenie owsikami, tęgoryjcem, glistą ludzką lub włosogłówką

Zazwyczaj zalecana dawka leku Zentel to jedna tabletka 400 mg, przyjęta raz.

Zakażenie tasiemcem lub węgorkiem jelitowym - jak stosować Zentel?

Zazwyczaj dawka to jedna tabletki 400 mg raz na dobę. Lek stosuje się przez 3 kolejne dni.

W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zdecydować o ponownej kuracji po upływie około trzech tygodni od zakończenia stosowania leku.

Zentel - dawkowanie u dzieci

Lekarz decyduje o ilości leku, które należy podawać dziecku. Zazwyczaj u dzieci Zentel stosuje się w postaci zawiesiny (syropu).

Zentel – przeciwwskazania, środki ostrożności

W niektórych przypadkach pacjent nie powinien stosować leku Zentel:

 • gdy ma uczulenie na albendazol lub inny składnik leku,

 • jeśli pacjentka jest (lub podejrzewa że jest) w ciąży.

Szczególną ostrożność warto zachować także w przypadkach:

 • gdy u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby,

 • gdy pacjenta karmi piersią,

 • u pacjentów w podeszłym wieku.

Interakcja z innymi lekami

Składniki leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych bez recepty oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Są grupy leków, które mogą wpływać na działanie leku Zentel i zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się działań niepożądanych:

 • cymetydyna,

 • prazykwantel,

 • deksametazon,

 • rytonawir,

 • fenytoina,

 • karbamazepina,

 • fenobarbital.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Jeśli kobieta jest w ciąży lub w okresie karmienia piersią, wówczas nie powinna stosować leku Zentel. To ważne, ponieważ lek może powodować uszkodzenia płodu. Z tego względu także kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub w najbliższym czasie planują mieć dziecko, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku.

Kobiety w wieku rozrodczym powinny przyjmować lek w czasie pierwszych 7 dni od wystąpienia miesiączki lub dopiero po uzyskaniu ujemnego testu ciążowego. To ważne, aby wykluczyć zażycie preparatu Zentel na bardzo wczesnym okresie ciąży.

Zentel - skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może wywoływać pojawienie się działań niepożądanych. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią, a jeśli pojawiają się, to na podstawie badań określono częstość ich występowania.

Niezbyt częste działania niepożądane leku Zentel, które mogą pojawić się z częstością 1 do 10 osób na 1000 pacjentów stosujących ten lek, to:

Rzadkie skutki uboczne Zentel, które mogą wystąpić u 1 do 10 osób na 10 000 pacjentów stosujących lek, to objawy nadwrażliwości, takie jak: pokrzywka, wysypka, świąd.

Bardzo rzadkie działania niepożądane leku to ciężkie reakcje skórne w postaci rumienia wielopostaciowego lub zespołu Stevensa-Johnsona.

Przechowywanie leku

Producent w ulotce leku nie podaje szczególnych wytycznych związanych z przechowywaniem leku. Ważne, aby trzymać go w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Zentel:

Zentel - kiedy efekty, jak szybko działa?

Działanie leku Zentel zazwyczaj jest widoczne już po kilku godzinach od zażycia preparatu. Pełny efekt jest odczuwalny po kilku dniach. W tym czasie objawy związane z obecnością pasożytów powinny stopniowo słabnąć.

Jak długo działa Zentel w organizmie?

Pierwsze odczuwalne efekty są widoczne już po 3-4 godzinach od przyjęcia dawki leku Zentel. Jeśli po kilku dniach objawy zakażenia pasożytami nie zaczynają słabnąć, warto powiedzieć o tym lekarzowi. Jeśli pacjent nie został wyleczony po przyjęciu leku, wówczas lekarz może zalecić powtórzenie kuracji po 3 tygodniach.

Zentel rano czy wieczorem - kiedy przyjmować?

Nie ma znaczenia, o jakiej porze przyjmowany jest lek. Jeśli ma być stosowana więcej niż jedna dawka leku, wówczas warto lek przyjmować w stałych odstępach czasu, codziennie o tej samej porze.

Odrobaczanie dzieci - Zentel - czy to dobry wybór?

To lekarz decyduje na podstawie rodzaju dolegliwości i nasilenia objawów, jaki lek najlepiej zastosować u dziecka. Ten lek na robaki można stosować u dzieci, jednak wówczas zazwyczaj zaleca się przyjmowanie leku Zentel w postaci zawiesiny doustnej.

Inne najpopularniejsze leki na infekcję pasożytniczą przewodu pokarmowego: