Najważniejsze informacje:
Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiedz się, jak i na co stosować lek Oekolp oraz jakie skutki uboczne może wywołać. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Oekolp.
postać / dawka | krem dopochwowy 1 mg/g |
substancja czynna | estriol (Estriolum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | hormonalna terapia zastępcza (HTZ) |
podmiot odpowiedzialny | DR. KADE Pharmazeutische Fabrik GmbH, Rigistrasse 2, 12277 Berlin, Niemcy |
Lek obecnie nie jest objęty refundacją, dlatego jego cena może różnić się w zależności od apteki, może też zmienić się w przyszłości.
Oekolp krem dopochwowy - cena za opakowanie 25 mg z aplikatorem waga się od 30 do 45 zł.
Oekolp to lek hormonalny zawierający estriol (estrogen) - żeński hormon płciowy. Stosowany jest dopochwowo u kobiet po menopauzie jako hormonalna terapia zastępcza (tzw. HTZ).
Estriol będący składnikiem aktywnym preparatu zastępuje hormon naturalnie wytwarzany przez jajniki w kobiecym organizmie. Po menopauzie jego ilość drastycznie spada, co wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami.
Zaleca się, aby lek stosować co najmniej 12 miesięcy po ustaniu naturalnych miesiączek. Działanie Oekolp pozwala na złagodzenie objawów menopauzy występujących w pochwie, takich jak podrażnienie lub suchość pochwy. Krem dopochwowy przeciwdziała zanikowemu zapaleniu pochwy.
Poza stosowaniem leku Oekolp jako hormonalna terapia zastępcza, preparat jest wskazany także w przypadku:
Sprawdź opinie pacjentów o Oekolp.
Substancją czynną leku jest estriol w ilości 1 miligram na gram.
Pozostałe składniki to: chlorek dekwaliniowy, dokuzynian sodowy, glikol propylenowy, dimetikon 350, monostearynian glycerydu samoemulgujący, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych średniej długości łańcuchowej, Softisan 601 składający się z 80-90% estrów mono-, di-, triglicerydu z nasyconymi kwasami tłuszczowymi (C8 - C18) i 10-20% eteru cetostearylowego makrogolu, woda oczyszczona.
Jak stosować Oekolp? Krem jest przeznaczony do stosowania dopochwowego. Do opakowania dołączony jest specjalny wielorazowy aplikator ułatwiający podawanie odpowiedniej dawki leku Oekolp.
Leczenie zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych
Zazwyczaj specjalista zaleca dawkę leku Oekolp na poziomie 0,5 g kremu (1/2 objętości aplikatora) na dobę przez pierwsze tygodnie leczenia (maksymalnie przez okres 4 tygodni). Następnie dawkę zmniejsza się do 0,5 g kremu, którą aplikuje się dwa razy w tygodniu. W razie potrzeby i na wyraźne polecenie lekarza dawkę można zwiększyć do maksymalnego poziomu 1 g na dobę (cała objętość aplikatora).
Leczenie zmian na zewnętrznych narządach płciowych
Jeśli lekarza zaleci lek także na łagodzenie zmian na zewnętrznych narządach płciowych (np. Oekolp na wargi sromowe), wówczas należy nałożyć cienką warstwę kremu na chore miejsca i wetrzeć palcami.
Poprawa gojenia zmian pooperacyjnych
U kobiet po menopauzie, które przeszły zabiegi pochwowe, zazwyczaj zaleca się stosowanie 0,5 g kremu na dobę przez dwa tygodnie przed zabiegiem i 0,5 g kremu dwa razy w tygodniu przez dwa tygodnie po zabiegu.
Ułatwienie interpretacji wyników wymazu
W kobiet po menopauzie zazwyczaj stosuje się 0,5 g kremu co drugi dzień w tygodniu poprzedzającym pobranie wymazu.
Krem należy wprowadzić do pochwy za pomocą aplikatora. Zaleca się stosowanie leku wieczorem, przed położeniem się spać. W ulotce dołączonej do opakowania leku pokazana jest dokładna instrukcja, jak należy aplikować lek.
Prowadzenie bezpiecznej i skutecznej hormonalnej terapii zastępczej wymaga stałego kontaktu z lekarzem prowadzącym, przeprowadzenia dokładnego wywiadu chorobowego i regularnych badań kontrolnych. To ważne, aby lek stosować w porozumieniu i na wyraźne polecenie specjalisty.
Nie należy stosować leku Oekolp:
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:
Mimo że Oekolp jest lekiem stosowanym miejscowo, to ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie i ostatnio lekarz, także tych dostępnych bez recepty.
Niektóre leki mogą wpływać na skuteczność kremu Oekolp, a sam preparat może zakłócać działanie innych leków, co może prowadzić do występowania nieregularnych krwawień. Przypadki takie dotyczą sytuacji, gdy pacjentka stosuje:
Lek przeznaczony jest do stosowania u kobiet po menopauzie.
Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę w czasie stosowania leku Oekolp, powinna przerwać terapię i skonsultować się z lekarzem.
Kobiety karmiące piersią powinny porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem tego preparatu.
Tak jak każdy inny lek, także ten preparat może powodować pojawienie się objawów niepożądanych. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdej pacjentki stosującej lek one wystąpią.
Poniższe schorzenia dotyczą kobiet stosujących HTZ, jednak zazwyczaj u pacjentek, które stosują leki krążące we krwi:
W zależności od reakcji pacjentki na leczenie i stosowanych dawek mogą pojawić się następujące działania niepożądane Oekolp:
U większości pacjentek objawy te ustępują po upływie kilku pierwszych tygodni leczenia.
Inne skutki uboczne stosowania hormonalnej terapii zastępczej to:
Lek Oekolp należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Oekolp.
Efekty działania leku Oekolp są zależne od stanu pacjentki i występujących objawów. Zazwyczaj poprawa jest zauważalna po kilku dniach, a w niektórych przypadkach po kilku tygodniach.
Zarówno krem dopochwowy Oekolp, jak i globulki Oekolp Forte są dostępne wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Wzrost masy ciała nie jest wymieniany jako skutek uboczny leku Oekolp, jednak stosowanie preparatu może powodować zatrzymanie płynu w tkankach (szczególnie widoczne jako obrzęki nóg i stóp), co pacjentka może odczuwać jako zwiększenie masy ciała.
Wiele pacjentek pyta, jak ten lek HTZ wpływa na aktywność seksualną. Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia współżycia podczas stosowania leku Oekolp.