Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Chlorprothixen Zentiva

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Chlorprothixen Zentiva

Chlorprothixen Zentiva to lek uspokajający, ma też właściwości przeciwwymiotne i przeciwhistaminowe, stosowany w leczeniu psychoz o różnej etiologii. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytanie, umów się na e-konsultację ze specjalistą na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Chlorprothixen Zentiva

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Chlorprothixen Zentiva:

  • nazwa: Chlorprothixen Zentiva

  • dawka: 15 mg, 50 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: chlorowodorek chlorprotiksenu (chlorprothixeni hydrochloridum)

  • dostępne wielkości opakowań: 30 tabl., 50 tabl.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki uspokajające, Leki przeciwlękowe, Leki przeciwpsychotyczne, Leki przeciwwymiotne

Chlorprothixen Zentiva – lek przeciwpsychotyczny o silnym działaniu uspokajającym, pomocny w leczeniu psychoz

To lek z chlorowodorkiem chlorprotiksenu o szerokim spektrum zastosowania w leczeniu zaburzeń związanych z psychozami endogennymi i organicznymi. Lek Chlorprothixen Zentiva ma silne działanie uspokajające, działa również przeciwwymiotnie i przeciwhistaminowo, w niewielkim stopniu przeciwdepresyjnie. Co ważne, jego stosowanie nie wywołuje uczucia znużenia i senności. Lek dostępny jest w dwóch dawkach 15 mg i 50 mg, oba warianty leku Chlorprothixen Zentiva dostępne są wyłącznie na receptę.

Jak działa lek Chlorprothixen Zentiva?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek chlorprotiksenu, który wykazuje silne działanie uspokajające. Oprócz tego preparat wykazuje słabe działanie przeciwwytwórcze i przeciwautystyczne, a także w niewielkim stopniu działa przeciwdepresyjnie. Stosowany w niewielkich dawkach leczy zaburzenia lękowe. Tabletki Chlorprothixen Zentiva mają również właściwości przeciwhistaminowe oraz przeciwwymiotne.

Co ważne, mimo że lek działa silnie uspokajająco, nie wywołuje uczucia znużenia, osłabienia i senności. Nie należy stosować go z alkoholem oraz bardzo ostrożnie z innymi lekami, bowiem wzmaga działanie środków nasennych, alkoholu i leków wprowadzających do znieczulenia. Preparat powoduje także obniżenie temperatury ciała.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.in. Pramolan, Ketrel.

Na co stosuje się tabletki Chlorprothixen Zentiva? Wskazania

Lek ma szerokie spektrum działania. Jest wskazany do leczenia w przebiegu psychoz o różnej etiologii, w tym psychoz endogennych i psychoz organicznych występujących ze stanami pobudzenia ruchowego, pojawiającą się agresywnością, uczuciem niepokoju oraz bezsennością w przebiegu nerwic i zaburzeń psychosomatycznych i psychoz alkoholowych. Lek stosuje się także w przygotowaniu do zabiegów chirurgicznych w celu uspokojenia pacjenta i zmniejszenia reakcji neurowegetatywnych. Preparat ma także za zadanie zapobieganie wymiotom pooperacyjnym.

Jak brać tabletki Chlorprothixen Zentiva? Jak stosować, dawkowanie

W przypadku silnie działających leków uspokajających to lekarz decyduje o wysokości stosowanej dawki i o schemacie leczenia. Każdorazowo dobiera je indywidualnie do stanu pacjenta. Należy kierować się wytycznymi specjalisty, który okresowo sprawdza reakcję pacjenta na prowadzoną terapię i może zalecić zmniejszenie lub zwiększenie dawki Chlorprothixen Zentiva.

W leczeniu nerwic zazwyczaj zalecana dawka wynosi 15 mg, stosowana od 1 do 3 razy na dobę. Zalecane dawkowanie jest zależne od stanu i tolerancji pacjenta.

Podczas leczenia zaburzeń psychotycznych zalecana dawka wynosi 50 mg, którą stosuje się od 2 do 4 razy na dobę. Ważne, aby dobową dawkę leku podzielić w taki sposób, aby większa ilość leku była przyjmowana wieczorem przed snem.

Czy lek uspokajający Chlorprothixen Zentiva u dzieci i młodzieży można stosować?

W ulotce Chlorprothixen Zentiva producent jednoznacznie wskazuje, aby nie stosować tego leku u dzieci i młodzieży. W przypadku pojawienia się psychoz u młodych pacjentów lekarz powinien wybrać lek bezpieczny i skuteczny w grupie pediatrycznej.

Kiedy przyjmować tabletki Chlorprothixen Zentiva – z jedzeniem czy pomiędzy posiłkami?

Ważne, aby ten lek przyjmować podczas posiłków. Tabletki należy połykać w całości, nie gryźć, nie żuć i nie rozgryzać. Aby uniknąć podrażnienia żołądka, lek należy popić szklanką wody lub mleka.

Tabletki uspokajające Chlorprothixen Zentiva a alkohol

Czy można pić alkohol podczas stosowania tego leku? Nie, nie należy spożywać alkoholu w jakiejkolwiek formie, ponieważ lek może nasilać uspokajające działanie alkoholu.

Lek Chlorprothixen Zentiva a potencja. Jak tabletki wpływają na jakość życia seksualnego?

Leki przeciwpsychotyczne (tzw. neuroleptyki) mogą wywoływać priapizm, czyli długotrwały i zazwyczaj bolesny wzwód prącia. Jest to stan, który może wymagać leczenia chirurgicznego. To ważne, aby po zaobserwowaniu długotrwałego lub bolesnego wzwodu pacjent poinformował o tym swojego lekarza prowadzącego.

Lek przeciwpsychotyczny Chlorprothixen Zentiva a testy ciążowe

Jeśli kobieta planuje zajść w ciążę w okresie stosowania leku, powinna o tym poinformować lekarza. Leku nie należy stosować w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Warto także wiedzieć, że chloroprotyksen (substancja czynna leku) może powodować fałszywie dodatnie wyniki w przypadku stosowania immunologicznego testu ciążowego z moczem. Należy to wziąć pod uwagę, jeśli kobieta stara się o dziecko lub chce wykluczyć możliwość zajścia w ciążę w czasie terapii tym lekiem.

Tabletki Chlorprothixen Zentiva – bez recepty czy na receptę?

Leki przeciwpsychotyczne o silnym działaniu uspokajającym powinny być stosowane pod kontrolą lekarza. Zaleca się je dopiero po dokładnym poznaniu historii choroby, po szczegółowym wywiadzie lekarskim i po analizie stanu pacjenta. To lekarz decyduje o stosowaniu farmakoterapii i wybiera lek, który w konkretnym przypadku będzie bezpieczny i skuteczny. Tabletki Chlorprothixen Zentiva w obu dawkach są dostępne wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Czy podczas zażywania tabletek uspokajających Chlorprothixen Zentiva można prowadzić samochód?

Opis produktu – ulotka leku Chlorprothixen Zentiva 15 mg, 50 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: