Tresiba
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Tresiba – lek na cukrzycę z insuliną degludec
- Lek Tresiba jest stosowany w leczeniu cukrzycy u dzieci od 1. roku życia, młodzieży i dorosłych.
- Substancją czynną leku Tresiba jest insulina degludec, która obniża poziom cukru we krwi. Jest to insulina długodziałająca, którą przyjmuje się raz na dobę.
- Lek Tresiba jest dostępny wyłącznie na receptę, po konsultacji lekarskiej.
dostępność | na receptę |
przypadłość | cukrzyca |
postać | roztwór do wstrzykiwań |
dawka | 100 jednostek/ml, 200 jednostek/ml |
substancja czynna | insulina degludec (Insulinum degludecum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Tresiba to lek przeznaczony dla pacjentów z cukrzycą. Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna w której dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Może być to związane z niewystarczającą produkcją insuliny w organizmie lub problemów z jej efektywnym wykorzystaniem. Cukrzyca objawia się m.in. nadmiernym pragnieniem, zwiększonym oddawaniem moczu, a także zmęczeniem i sennością. Do jej rozwoju mogą przyczynić się czynniki genetyczne, niewłaściwa dieta, otyłość i siedzący tryb życia.
Tresiba – co to za lek?
Tresiba to lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Szacuje się, że na całym świecie 422 miliony ludzi cierpi na cukrzycę, z czego 179 milionów to osoby, u których choroba nie została jeszcze zdiagnozowana. Lek Tresiba skutecznie obniża poziom glukozy we krwi, co przyczynia się do zniwelowania objawów cukrzycy i poprawy komfortu życia pacjentów.
Na co stosuje się Tresiba?
Wskazaniem do stosowania leku Tresiba jest cukrzyca.
Jak działa Tresiba?
Substancją czynną leku jest insulina degludec, która jest egzogennym (podawanym z zewnątrz) hormonem uzupełniającym braki własnej insuliny endogennej (produkowanej w organizmie pacjenta). Dzięki temu Tresiba efektywnie zmniejsza poziom glukozy we krwi.
Dla kogo jest przeznaczony lek Tresiba?
Lek Tresiba jest przeznaczony dla dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży i dorosłych z cukrzycą. Nie należy podawać go dzieciom poniżej 1. roku życia, z powodu niewystarczających danych na temat stosowania tego rodzaju leku w tej grupie wiekowej.
Co wchodzi w skład leku Tresiba?
Preparat zawiera jako substancję czynną insulina degludec w ilości 100 jednostek/ml lub 200 jednostek/ml.
Pozostałe substancje pomocnicze to: glicerol, metakrezol, fenol, octan cynku, kwas solny i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz woda do wstrzykiwań.
Tresiba – zamienniki
Na rynku nie ma dostępnych zamienników leku Tresiba.
Tresiba – dawkowanie
Lekarz i pacjent wspólnie ustalą:
• jaką dawkę leku Tresiba należy przyjmować codziennie,
• kiedy należy kontrolować poziom cukru we krwi oraz czy konieczne jest zwiększenie lub zmniejszenie dawki.
Pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących ustalonego dawkowania leku Tresiba. Insulina Tresiba powinna być przyjmowana raz dziennie, najlepiej o stałej porze. W przypadku konieczności zmiany godziny podania, lek można stosować o innej porze w ciągu dnia, pamiętając o zachowaniu co najmniej 8-godzinnej przerwy między dawkami. Lekarz może dostosować dawkowanie na podstawie poziomu cukru we krwi.
Brak jest klinicznych doświadczeń dotyczących elastyczności czasowej podawania leku Tresiba u dzieci i młodzieży.
Planując zmianę diety, warto skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką, ponieważ może ona wpłynąć na zapotrzebowanie na insulinę.
Osoby przyjmujące inne leki powinny zapytać lekarza o potrzebę zmiany leczenia.
Pacjenci niewidomi lub niedowidzący, którzy nie mogą samodzielnie ustawić dawki na wstrzykiwaczu, powinni korzystać z tego urządzenia wyłącznie przy wsparciu osoby widzącej, która jest odpowiednio przeszkolona w obsłudze wstrzykiwacza.
Dawkowanie u osób w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia)
Lek Tresiba może być stosowany u pacjentów w podeszłym wieku, jednak może być konieczne częstsze monitorowanie poziomu cukru we krwi. W przypadku potrzeby zmiany dawki należy skonsultować się z lekarzem.
Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Osoby z chorobami nerek lub wątroby mogą wymagać częstszego sprawdzania stężenia cukru we krwi. W takich sytuacjach należy zwrócić się do lekarza w celu ewentualnej zmiany dawki.
Dokładne instrukcje odnośnie sposobu wstrzykiwania leku i przeciwwskazań do jego zastosowania znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania leku.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Tresiba należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Pominięcie zastosowania leku Tresiba
W przypadku pominięcia dawki leku należy ją niezwłocznie przyjąć, zachowując minimum 8 godzinny odstęp od poprzedniej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej. W przypadku gdy pacjent przypomni sobie o pominiętej dawce w momencie, gdy zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki należy ją przyjąć o zwykłej porze.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Tresiba, przedawkowanie
Zażycie dawki wyższej niż zalecana może prowadzić do hipoglikemii (niskiego stężenia glukozy we krwi).
Przerwanie stosowania leku Tresiba
Nie należy przerywać stosowania insuliny bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zaprzestanie jej przyjmowania może prowadzić do znacznego wzrostu poziomu cukru we krwi oraz do kwasicy ketonowej, czyli stanu, w którym we krwi występuje nadmiar kwasów.
Tresiba – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Tresiba – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na insulinę degludec lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Tresiba konieczna jest konsultacja z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Należy zwrócić szczególną uwagę na:
- niskie stężenie cukru we krwi (hipoglikemia),
- wysokie stężenie cukru we krwi (hiperglikemia),
- zmianę stosowanych produktów insulinowych – w przypadku zmiany typu, rodzaju lub producenta insuliny może zajść konieczność dostosowania dawki insuliny. Należy skontaktować się z lekarzem,
- stosowanie pioglitazonu w skojarzeniu z insuliną,
- zaburzenia okulistyczne – szybka poprawa kontroli poziomu cukru we krwi może prowadzić do pogorszenia wzroku u osób z cukrzycą. W przypadku wystąpienia problemów z widzeniem, należy poinformować o tym lekarza,
- dokładne sprawdzanie etykiety insuliny przed każdym wstrzyknięciem, aby upewnić się, że stosowany jest odpowiedni rodzaj insuliny i uniknąć pomyłki między lekiem Tresiba, a innymi produktami insulinowymi.
Więcej o przeciwwskazaniach i środkach ostrożności przy stosowaniu Tresiba można przeczytać w ulotce dołączonej do opakowania leku.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Tresiba z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Tresiba w ciąży i w okresie karmienia piersią
Nie ma wystarczających informacji na temat wpływu leku Tresiba na płód w trakcie ciąży. W przypadku, gdy pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje potomstwo, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania tego leku. W ciąży i po porodzie może zajść konieczność zmiany dawki insuliny. Należy dokładnie monitorować poziom cukru we krwi, gdyż hipoglikemia może mieć wpływ na zdrowia dziecka.
Tresiba a prowadzenie pojazdów
Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cukru we krwi może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługi narzędzi oraz maszyn. Wahania poziomu cukru mogą także wpływać na koncentrację i czas reakcji, co stwarza ryzyko dla pacjenta i innych osób. Należy skonsultować się z lekarzem w sprawie prowadzenia pojazdów, jeśli:
• często występują epizody niskiego poziomu cukru we krwi,
• pojawiają się trudności w rozpoznawaniu niskiego poziomu cukru we krwi.
Tresiba – skutki uboczne
Stosując lek Tresiba, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Tresiba może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.
Hipoglikemia (niskie stężenie cukru we krwi) jest bardzo częstym skutkiem ubocznym leczenia insuliną, występującym u więcej niż 1 na 10 osób, i może mieć poważne konsekwencje. W przypadku zbyt niskiego poziomu cukru we krwi, może dojść do utraty przytomności, a ciężka hipoglikemia może prowadzić do uszkodzenia mózgu i stanowić zagrożenie życia. W razie wystąpienia objawów hipoglikemii, należy natychmiast podjąć działania mające na celu podniesienie poziomu cukru.
W przypadku rzadkiej, ciężkiej reakcji alergicznej na insulinę lub którykolwiek składnik leku Tresiba, należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Objawy takiej reakcji obejmują: rozszerzenie miejscowych objawów na inne obszary ciała, nagłe złe samopoczucie z nadmiernym poceniem się, wymioty, trudności w oddychaniu, kołatanie serca lub zawroty głowy.
Możliwe częste działania niepożądane Tresiba (mniej niż 1 na 10 pacjentów):
- reakcje w miejscu wstrzyknięcia – mogą one obejmować miejscowe objawy alergiczne, takie jak ból, zaczerwienienie, pokrzywka, obrzęk i swędzenie. Zwykle ustępują one w ciągu kilku dni, jednak jeśli utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku nasilenia się objawów zaleca się natychmiastowe przerwanie stosowania leku Tresiba i skonsultowanie się z lekarzem.
Możliwe niezbyt częste działania niepożądane Tresiba (mniej niż 1 na 100 pacjentów):
- zmiany skórne w miejscu wstrzyknięcia (lipodystrofia) – mogą one wystąpić w postaci kurczenia się tkanki tłuszczowej pod skórą (lipoatrofia) lub jej zagęszczenia (lipohipertrofia). Regularna zmiana miejsca wstrzyknięcia może zmniejszyć ryzyko tych zmian. W przypadku wystąpienia powyższych zmian należy skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką. Jeśli pacjent będzie nadal wstrzykiwał lek w to samo miejsce, reakcje te mogą się nasilić i wpłynąć na ilość leku dostarczaną do organizmu,
- obrzęk wokół stawów – może pojawić się po rozpoczęciu leczenia, gdy organizm zatrzymuje nadmiar wody, co powoduje obrzęk wokół kostek i innych stawów. Zazwyczaj jest to stan przejściowy.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Tresiba?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Tresiba? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Tresiba znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Tresiba nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Tresiba to lek stosowany u pacjentów cierpiących na cukrzycę. Jego działanie polega na obniżaniu stężenia cukru we krwi. Lek Tresiba dostępny jest wyłącznie na receptę. O rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta. Indywidualnie dobiera też dawki i czas trwania leczenia. Ważne, aby nagle nie przerywać stosowania leku, nawet jeśli objawy ustąpiły i pacjent czuje się lepiej, gdyż cukrzyca jest chorobą, która wymaga leczenia do końca życia.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na cukrzycę:
Nie, lek Tresiba jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Tak, spożycie alkoholu może wpłynąć na zapotrzebowanie na insulinę, powodując zarówno wzrost, jak i spadek poziomu cukru we krwi.
Do insuliny Tresiba dedykowany jest pen tego samego producenta.
Czas działania wynosi ok. 24 godzin, w związku z czym lek powinien być przyjmowany raz na dobę.
Tak, jeśli lek Tresiba znajduje się na liście leków refundowanych, to pacjent może ją zakupić w dowolnej aptece w tej samej cenie.
O czasie trwania terapii i długości stosowania leku każdorazowo decyduje lekarz. Może to zależeć od stanu zdrowia pacjenta, reakcji na leczenie lub pojawienia się działań niepożądanych. Lek należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz, nawet jeśli objawy choroby już ustąpiły.
Lek należy stosować w ciągu dnia. Zalecane dawkowanie obejmuje przyjęcie jednej kapsułki po śniadaniu lub po pierwszym posiłku w ciągu dnia.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.