Siofor 850
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Lek Siofor 850 zawiera substancję czynną metforminę, która normalizuje poziom glukozy we krwi.
- Siofor 850 jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 i stanu przedcukrzycowego.
- Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych, dzieci powyżej 10. roku życia i młodzieży.
- Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | cukrzyca typu 2, stan przedcukrzycowy |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 850 mg |
substancja czynna | metforminy chlorowodorek (Metformini hydrochloridum) |
podmiot odpowiedzialny | BERLIN – CHEMIE AG |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Siofor 850? Cena, refundacja
Lek Siofor 850 podlega refundacji. Jego cena 100% jest zależna od wielkości opakowania i wynosi od 7,40 zł za 30 tabletek do 26,59 zł za 120 tabletek. Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub w cenie ryczałtowej.
Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Siofor 850 – jak działa, na co i dla kogo
Siofor 850 to preparat farmaceutyczny zawierający substancję czynną metforminę z grupy biguanidów. Mechanizm działania leku polega na normalizacji poziomu glukozy we krwi poprzez bardziej efektywne wykorzystanie insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę, niezbędnego do transportu glukozy do komórek.
Lek Siofor 850 jest wskazany do stosowania w leczeniu cukrzycy typu 2 u dorosłych, dzieci powyżej 10. roku życia i młodzieży, przy czym leczenie dzieci w wieku 10-12 lat powinno być rozważane jedynie w szczególnych przypadkach ze względu na ograniczone doświadczenie w tej grupie wiekowej. Preparat może być podawany w monoterapii lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Ponadto Siofor 850 stosuje się w celu zapobiegania cukrzycy typu 2 u osób ze stanem przedcukrzycowym. Szczególne korzyści z terapii Siofor 850 mogą odnieść pacjenci z nadwagą, u których długotrwałe stosowanie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powikłań związanych z cukrzycą typu 2 i wpłynąć na stabilizację lub umiarkowane zmniejszenie masy ciała.
Siofor 850 – skład leku
Substancją czynną leku Siofor 850 jest metforminy chlorowodorek. W każdej tabletce znajduje się 850 mg tej substancji. W skład tabletki wchodzą również substancje pomocnicze, takie jak: hypromeloza, powidon oraz stearynian magnezu. Otoczka tabletki składa się z hypromelozy, makrogolu 6000 oraz tlenku tytanu (E 171).
Siofor 850 – dawkowanie
Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, jak stosować lek Siofor 850, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. W sytuacji, gdy pacjent stosuje równocześnie insulinę, lekarz dostosuje sposób wprowadzenia leku Siofor 850 do schematu leczenia.
W cukrzycy typu 2 u dorosłych terapię lekiem Siofor 850 mg zazwyczaj rozpoczyna się od 1 tabletki dwa lub trzy razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg w trzech dawkach podzielonych.
U dzieci powyżej 10. roku życia i młodzieży dawka początkowa to zazwyczaj 1 tabletka raz na dobę. Maksymalna dawka dobowa dla tej grupy wiekowej to 2000 mg w dwóch lub trzech dawkach podzielonych.
W przypadku stanu przedcukrzycowego terapię zazwyczaj rozpoczyna się od 1 tabletki raz na dobę i zwiększa dawkowanie do 1 tabletki dwa razy na dobę.
Lek Siofor 850 należy przyjmować w trakcie posiłku lub tuż po nim. Tabletek nie należy kruszyć ani żuć. Zalecana pora przyjmowania przyjmowania leku jest zależna od ilości dawek stosowanych w ciągu dnia:
- jedna dawka – rano,
- dwie dawki – rano i wieczorem,
- trzy dawki – rano, w południe i wieczorem.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki Siofor 850 mg wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kwasicy mleczanowej.
W przypadku pominięcia dawki leku Siofor 850 nie jest wskazane stosowanie podwójnej dawki. Zaleca się kontynuację terapii zgodnie z ustalonym schematem.
Siofor 850 – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu leku istotna jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Należy wziąć pod uwagę wszelkie istniejące przeciwwskazania, środki ostrożności oraz potencjalne interakcje z innymi preparatami farmakologicznymi.
Przeciwwskazania do stosowania leku Siofor 850:
- uczulenie na metforminę lub inny składnik preparatu,
- znacznie zmniejszona czynność nerek,
- zaburzenia czynności wątroby,
- niewyrównana cukrzyca (np. ciężka hiperglikemia, kwasica ketonowa),
- odwodnienie,
- ciężkie zakażenia wpływające na funkcję płuc, oskrzeli lub nerek,
- leczenie niewydolności serca,
- niedawno przebyty zawał serca,
- ciężkie zaburzenia krążenia,
- trudności z oddychaniem,
- nadużywanie alkoholu.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Siofor 850 należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przed planowanym badaniem radiologicznym, badaniem z użyciem kontrastu zawierającego jod lub dużym zabiegiem chirurgicznym pacjent powinien zgłosić się do lekarza w celu omówienia modyfikacji leczenia.
Stosowanie leku Siofor 850 może prowadzić do wystąpienia kwasicy mleczanowej. Wyższe ryzyko kwasicy mleczanowej dotyczy osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, niewyrównaną cukrzycą, ciężkim zakażeniem, chorobą przebiegającą z niedotlenieniem dowolnego narządu, a także odwodnionych, długotrwale głodzących się i spożywających alkohol. W takich przypadkach wymagana jest konsultacja z lekarzem. Ryzyko odwodnienia wzrasta w przebiegu ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę i przy przyjmowaniu małej ilości płynów.
Lek Siofor 850 stosowany w monoterapii nie powoduje hipoglikemii, jednak przy jednoczesnym przyjmowaniu innych doustnych leków przeciwcukrzycowych istnieje ryzyko hipoglikemii. Należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Szczegółowe informacje dotyczące przeciwwskazań i środków ostrożności znajdują się w ulotce leku.
Interakcja z innymi lekami
Lek Siofor 850 mg może wchodzić w interakcje z innymi substancjami farmakologicznymi. Podczas stosowania leku Siofor 850 zaleca się informowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych oraz planowanych lekach. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
- leki moczopędne,
- leki z grupy NLPZ oraz inhibitory COX-2 (np. ibuprofen, celekoksyb),
- niektóre leki na nadciśnienie tętnicze (inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny II),
- agoniści receptorów beta-2 adrenergicznych (np. salbutamol, terbutalina),
- kortykosteroidy,
- inne leki na cukrzycę.
Ponadto niektóre leki mogą wpływać na stężenie Siofor 850, w szczególności u osób z zaburzeniami funkcji nerek. Są to m.in. werapamil, ryfampicyna, cymetydyna, dolutegrawir, ranolazyna, trimetoprim, wandetanib, izawukonazol, kryzotynib i olaparyb.
Stosowanie Siofor 850 w ciąży i w okresie karmienia piersią
Przed przyjęciem leku należy powiadomić lekarza o ciąży, podejrzeniu ciąży lub jej planowaniu. Nie zaleca się stosowania leku Siofor 850 w ciąży. W tym okresie cukrzycę zaleca się leczyć insuliną.
Siofor 850 a karmienie piersią
Stosowanie Siofor 850 jest przeciwwskazane podczas laktacji.
Siofor 850 – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy. Po zastosowaniu leku Siofor 850 może wystąpić bardzo ciężkie działanie niepożądane w postaci kwasicy mleczanowej. Taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10000 osób), jednak jest stanem zagrożenia życia i może powodować śpiączkę. Kwasica mleczanowa wymaga natychmiastowego przerwania stosowania leku Siofor 850 oraz kontaktu z lekarzem lub szpitalem. Do objawów kwasicy mleczanowej należą:
- wymioty,
- ból brzucha,
- skurcze mięśni,
- zmęczenie i złe samopoczucie,
- trudności z oddychaniem,
- obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca.
U pacjentów przyjmujących Siofor 850 działania niepożądane mogą mieć również łagodniejszy charakter i występować z różną częstotliwością.
Bardzo często (u więcej niż 1 na 10 osób):
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- ból brzucha,
- brak apetytu.
Często (u mniej niż 1 na 10 osób):
- zaburzenia smaku,
- obniżenie poziomu witaminy B12 we krwi.
Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób):
- reakcje skórne (rumień, świąd, pokrzywka),
- nieprawidłowe wyniki funkcji wątroby lub zapalenie wątroby.
Lista rzadziej występujących skutków ubocznych znajduje się w ulotce leku.
Przechowywanie leku
Ze względów bezpieczeństwa lek należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Inne leki na cukrzycę:
Tak, lek Siofor 850 mg posiada następujące zamienniki: Avamina, Etform 850, Formetic, Glucophage 850 mg, Metcrean, Metfogamma 850, Metformin Bluefish, Metformin Galena, Metformax 850, Zenofor.
Nie, tabletki Siofor 850 są dostępne wyłącznie na receptę.
U niektórych pacjentów skutkiem ubocznym stosowania Siofor 850 jest spadek masy ciała. Lek nie powinien jednak być przyjmowany jako środek na odchudzanie.
Nie, podczas stosowania leku Siofor 850 mg nie należy pić alkoholu, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia bardzo ciężkiego działania niepożądanego, jakim jest kwasica mleczanowa.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.