e-Konsultacja po Receptę Online

Humalog

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Humalog? Cena, refundacja

Humalog to lek refundowany.

  • Humalog 100 jednostek/ml cena 100% za 5 wkładów wynosi 135,28 zł. 

Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub po cenie ryczałtowej. 

Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Humalog – jak działa, na co i dla kogo

Humalog to insulina o szybkim działaniu, przeznaczona do terapii cukrzycy. Preparat ten jest zmodyfikowanym analogiem insuliny ludzkiej, pozwalającym na szybsze niż zwykła insulina ludzka wchłanianie i działanie. 

Cukrzyca jest schorzeniem wynikającym z niewystarczającej produkcji insuliny przez trzustkę, co prowadzi do zaburzeń w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Humalog jest stosowany jako środek do krótkotrwałego kontrolowania poziomu cukru, z szybkim początkiem działania. Czas działania to od 2 do 5 godzin. Jego stosowanie zalecane jest w ciągu 15 minut przed spożyciem posiłku lub bezpośrednio po nim. W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić równoczesne stosowanie insuliny Humalog oraz insuliny o dłuższym czasie działania, co wiąże się z zachowaniem ostrożności i przestrzeganiem zaleceń lekarskich, zwłaszcza przy zmianie rodzaju insuliny.

Preparat jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych. W przypadku dzieci, wybór leku Humalog może być podyktowany możliwością lepszego dopasowania czasu iniekcji do pory posiłków, niż w przypadku insuliny rozpuszczalnej.

Humalog – skład leku

Substancją czynną leku Humalog jest insulina lizpro. Każdy mililitr zawiera 100 jednostek insuliny lizpro oraz substancje pomocnicze: m-krezol, glicerol, fosforan disodu siedmiowodny, tlenek cynku, wodę do wstrzykiwań. Ponadto wodorotlenek sodu lub kwas solny mogły zostać użyte w celu uzyskania odpowiedniego odczynu.

Humalog – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Zawsze należy sprawdzić nazwę i rodzaj insuliny na etykiecie opakowania i fiolki przed zakupem leku w aptece. Pacjent powinien upewnić się, że otrzymał przepisany przez lekarza lek Humalog.

Insulina Humalog powinna być stosowana w ciągu 15 minut przed posiłkiem lub bezpośrednio po posiłku. Preparat należy wstrzykiwać pod skórę. Wstrzyknięcia domięśniowe można stosować tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz. 

Insulina Humalog jest już rozpuszczona w wodzie, więc nie trzeba jej mieszać. Powinno się ją stosować tylko wtedy, gdy jest przejrzysta jak woda. Musi być klarowna, bezbarwna i bez widocznych cząstek stałych. Przed każdym wstrzyknięciem należy to sprawdzić.

Lekarz dokładnie zaleci dawkę, czas oraz częstotliwość przyjmowania leku. Zaleceń lekarza należy ściśle przestrzegać i regularnie odwiedzać poradnię cukrzycową.

Zmiana rodzaju stosowanej insuliny (na przykład z insuliny ludzkiej lub zwierzęcej na lek Humalog) może wymagać dostosowania dawki. Ta zmiana może dotyczyć tylko pierwszego wstrzyknięcia lub być wprowadzana stopniowo przez kilka tygodni lub miesięcy.

Instrukcja dotycząca poprawnego wstrzykiwania lub podawania przez insulinową pompę infuzyjną znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania leku Humalog.

Jeżeli przyjęta została większa niż zalecana dawka leku Humalog, może dojść do hipoglikemii (niskiego poziomu glukozy we krwi). Należy wtedy sprawdzić poziom glukozy we krwi. W przypadku łagodnej hipoglikemii, zaleca się spożycie tabletek glukozy, cukru lub słodkiego napoju. Następnie należy zjeść owoce, ciastka lub kanapkę, zgodnie z zaleceniami lekarza, i odpocząć. To zazwyczaj wystarcza w przypadku łagodnej hipoglikemii lub niewielkiego przedawkowania insuliny. Jeśli objawy się nasilają, oddech staje się płytki, a skóra blada, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W przypadkach ciężkiej hipoglikemii może być potrzebne wstrzyknięcie glukagonu. Po podaniu glukagonu należy spożyć glukozę lub cukier. Jeśli po podaniu glukagonu nie nastąpi poprawa, konieczna jest hospitalizacja. Informacje na temat glukagonu przekaże lekarz prowadzący.

Jeśli zastosowano mniejszą niż zalecona dawkę leku Humalog, może dojść do hiperglikemii (wysokiego poziomu glukozy we krwi). Należy wtedy sprawdzić poziom glukozy we krwi. Nieleczona hipoglikemia (niski poziom glukozy we krwi) lub hiperglikemia (wysoki poziom glukozy we krwi) może prowadzić do poważnych zaburzeń, takich jak ból głowy, nudności, wymioty, odwodnienie, utrata przytomności, śpiączka, a nawet śmierć.

Aby uniknąć hipoglikemii lub hiperglikemii, pacjent powinien zawsze mieć zapasowe strzykawki i fiolkę leku Humalog, nosić ze sobą informację, że choruje na cukrzycę, oraz mieć przy sobie cukier.

Nie należy zmieniać stosowanej insuliny, chyba że tak zaleci lekarz.

Humalog – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Humalog:

  • objawy hipoglikemii (niski poziom glukozy we krwi),
  • nadwrażliwość na insulinę lizpro lub jakikolwiek składnik preparatu.

Środki ostrożności

Jeśli aktualne leczenie zapewnia odpowiednią kontrolę poziomu cukru we krwi, to objawy ostrzegawcze dotyczące nadmiernego spadku glukozy mogą nie być zauważalne. Objawy te zostały wymienione w ulotce dołączonej do opakowania leku Humalog.

Należy dokładnie planować godziny posiłków, częstotliwość aktywności fizycznej oraz ogólny poziom aktywności. 

Należy z dużą częstotliwością kontrolować poziom glukozy we krwi.

Niektóre osoby, u których po zmianie rodzaju insuliny z zwierzęcej na ludzką wystąpiła hipoglikemia, zgłaszały, że objawy te były słabiej zauważalne lub całkowicie inne niż wcześniej. W przypadku częstych epizodów hipoglikemii lub trudności w rozpoznawaniu objawów ostrzegawczych, należy skonsultować się z lekarzem.

Należy poinformować lekarza prowadzącego, farmaceutę lub pielęgniarkę z poradni diabetologicznej o: ostatnio przebytej chorobie, chorobach wątroby lub nerek, zwiększonym wysiłku fizycznym.

Alkohol może zmieniać zapotrzebowanie na insulinę. 

Przed planowanym wyjazdem za granicę należy poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę z poradni diabetologicznej. Różnice w strefach czasowych mogą wymagać dostosowania godzin podawania insuliny oraz posiłków

U części pacjentów długotrwale leczonych z powodu cukrzycy typu 2, u których występuje choroba serca lub wcześniejszy udar, zgłaszano przypadki niewydolności serca po jednoczesnym stosowaniu pioglitazonu i insuliny. Należy niezwłocznie poinformować lekarza o objawach niewydolności serca, takich jak duszność, nagłe zwiększenie masy ciała lub miejscowe obrzęki.

W przypadku wystąpienia hipoglikemii może nastąpić obniżenie zdolności do koncentracji i szybkiego reagowania. Należy mieć to na uwadze we wszystkich sytuacjach, gdzie istnieje ryzyko zagrożenia dla siebie i innych osób, na przykład podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Warto skonsultować się z lekarzem w sprawie prowadzenia pojazdów, jeśli hipoglikemia występuje często lub jej objawy są słabo wyrażone lub ich brak.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Humalog istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty. 

Lek Humalog może wchodzić w interakcje z:

  • doustnymi środkami antykoncepcyjnymi,
  • kortykosteroidami,
  • leczeniem substytucyjnym hormonami tarczycy,
  • doustnymi lekami obniżającymi stężenie glukozy we krwi,
  • kwasem acetylosalicylowy,
  • sulfonamidami,
  • oktreotydem,
  • selektywnymi agonistami receptora beta2-adrenergicznego (np. ritodryną, salbutamolem, terbutaliną),
  • beta-adrenolitykami,
  • niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi (inhibitorami monoaminooksydazy lub selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny),
  • danazolem,
  • niektórym inhibitorami konwertazy angiotensyny (np. kaptoprylem, enalaprylem),
  • antagonistami receptora angiotensyny II.

Stosowanie Humalog w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. Zapotrzebowanie organizmu na insulinę zazwyczaj maleje w pierwszych trzech miesiącach ciąży, a następnie wzrasta przez kolejne 6 miesięcy.

Humalog a karmienie piersią

Kobiety karmiące piersią mogą potrzebować dostosowania dawki insuliny lub zmiany sposobu odżywiania się.

Humalog – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Po zastosowaniu leku Humalog działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Częstym działaniem niepożądanym (występującym u ≥ 1/100 do < 1/10 osób) jest miejscowe uczulenie. U niektórych pacjentów po podaniu insuliny może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie skóry oraz obrzęk w okolicy miejsca wstrzyknięcia. Objawy te zazwyczaj ustępują po kilku dniach lub tygodniach. W przypadku ich wystąpienia należy powiadomić lekarza. 

Rzadkim działaniem niepożądanym (występującym od ≥ 1/10 000 do < 1/1 000 osób) jest uczulenie uogólnione. Objawy mogą obejmować wysypkę na całym ciele, trudności z oddychaniem, świszczący oddech, spadek ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszone bicie serca oraz poty. W przypadku pojawienia się tych objawów zaleca się natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Niezbyt często (od ≥ 1/1 000 do < 1/100 osób) może wystąpić lipodystrofia (zgrubienia lub zagłębienia w skórze). Jeśli pacjent zauważy pogrubienie skóry lub zagłębienia w miejscu wstrzyknięcia, powinien skontaktować się z lekarzem.

Jako objaw niepożądany były również zgłaszane obrzęki, m.in. na ramionach, kostkach i zatrzymanie płynów. Miało to miejsce szczególnie na początku insulinoterapii lub przy zmianie terapii w celu poprawy kontroli poziomu glukozy we krwi.

Opis problemów powszechnie występujących w cukrzycy znajduje się w ulotce leku Humalog.

Przechowywanie leku

Lek Humalog należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed pierwszym użyciem, Humalog powinien być przechowywany w lodówce (temperatura od 2°C do 8°C). Nie wolno go zamrażać. Po otwarciu fiolki, należy przechowywać ją w lodówce (2°C – 8°C) lub w miejscu o temperaturze pokojowej, nie przekraczającej 30°C, i zużyć w ciągu 28 dni. Należy unikać umieszczania jej w pobliżu źródeł ciepła lub na bezpośrednim działaniu słońca.


Inne leki na cukrzycę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Humalog (5)

Nie, lek Humalog dostępny jest wyłącznie na receptę.

Na rynku nie ma dostępnych zamienników leku Humalog.

Tak, dzięki użyciu pena można dokładnie wydawkować insulinę Humalog, zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta i zaleceniami lekarza.

Decyzję o spożywaniu alkoholu podczas leczenia Humalog należy skonsultować z lekarzem, gdyż alkohol może wpływać na poziom glukozy we krwi.

Insulina Humalog działa od 2 do 5 godzin, w zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na ten lek.

e-Konsultacja po Receptę Online
Humalog

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem