Forxiga
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Lek Forxiga w postaci tabletek powlekanych stosuje się w przypadku cukrzycy typu 2, ale również w leczeniu niewydolności serca oraz przewlekłej choroby nerek.
- Forxiga zawiera substancję czynną — dapagliflozynę.
- Lek na cukrzycę Forxiga może być stosowany u osób dorosłych oraz u dzieci powyżej 10. roku życia. W przypadku leczenia niewydolności serca lub przewlekłej choroby nerek powinien być stosowany tylko przez dorosłych pacjentów.
- Lek Forxiga dostępny jest wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | cukrzyca typu 2 |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 5 mg, 10 mg |
substancja czynna | dapagliflozyna (dapagliflozinum) |
podmiot odpowiedzialny | AstraZeneca AB |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Forxiga? Cena, refundacja
Tabletki Forxiga są refundowane w zależności od zawartości stężenia substancji czynnej oraz ilości tabletek w opakowaniu. Ten lek jest bezpłatny lub częściowo płatny w przypadku Forxiga 10 mg w opakowaniu 30 tabletek. Cena 100% Forxiga również zależy od stężenia substancji czynnej w tabletce oraz ilości tabletek w opakowaniu i wynosi od ok. 160 zł do ok. 185 zł.
Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Forxiga – jak działa, na co i dla kogo?
Forxiga to lek zawierający dapagliflozynę jako substancję czynną, który jest klasyfikowany jako inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT2). Mechanizm działania tego leku polega na inhibicji białka SGLT2 w nerkach, co prowadzi do eliminacji glukozy, sodu oraz wody z organizmu poprzez mocz.
Zastosowanie Forxiga obejmuje leczenie cukrzycy typu 2 u pacjentów dorosłych oraz dzieci w wieku 10 lat i starszych, szczególnie w sytuacjach, gdy nie można osiągnąć odpowiedniej kontroli poziomu cukru we krwi za pomocą diety i aktywności fizycznej. Lek może być stosowany samodzielnie lub w kombinacji z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Podkreśla się znaczenie przestrzegania zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej wydanych przez profesjonalistów medycznych.
Ponadto, Forxiga jest wskazany w terapii niewydolności serca u osób dorosłych (18 lat i starszych), gdzie serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi, oraz w leczeniu przewlekłej choroby nerek u dorosłych z obniżoną funkcją nerek.
Forxiga – skład leku
Forxiga zawiera jako substancję czynną dapagliflozynę. W zależności od dawki, tabletka powlekana Forxiga 5 mg dostarcza 5 mg dapagliflozyny, natomiast tabletka powlekana Forxiga 10 mg dostarcza 10 mg dapagliflozyny, obie w formie dapagliflozyny propanodiolu jednowodnego.
Rdzeń tabletki składa się z celulozy mikrokrystalicznej (E460i), laktozy, krospowidonu (E1202), dwutlenku krzemu (E551) oraz stearynianu magnezu (E470b). Otoczka tabletki zawiera alkohol poliwinylowy (E1203), dwutlenek tytanu (E171), makrogol 3350 (E1521), talk (E553b) oraz tlenek żelaza żółty (E172).
Warto zwrócić uwagę na obecność laktozy w składzie leku, co jest istotne dla pacjentów z nietolerancją laktozy.
Forxiga – dawkowanie
Dawkowanie leku Forxiga:
Zaleca się przyjmowanie jednej tabletki o mocy 10 mg raz dziennie. W przypadku pacjentów z zaburzeniami funkcji wątroby, lekarz może zalecić rozpoczęcie terapii od dawki 5 mg. Ostateczna dawka powinna być dostosowana indywidualnie przez lekarza.
Forxiga – sposób podania, jak stosować
Tabletkę należy połykać w całości, popijając płynem, najlepiej połową szklanki wody. Możliwe jest przyjmowanie leku niezależnie od posiłków. Aby ułatwić pamięć o przyjmowaniu leku, zaleca się zażywanie go o tej samej porze każdego dnia.
Kombinacja z innymi lekami:
Lek Forxiga może być stosowany w połączeniu z innymi lekami, zgodnie z zaleceniami lekarza, co może przyczynić się do optymalizacji efektów terapeutycznych.
Dieta i aktywność fizyczna:
Zaleca się przestrzeganie zaleceń dotyczących diety i ćwiczeń fizycznych, które mogą wspomagać efektywność leczenia.
Przedawkowanie:
W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub udanie się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.
Pominięcie dawki:
Jeżeli do czasu przyjęcia następnej dawki pozostało 12 godzin lub więcej, należy przyjąć pominiętą dawkę leku Forxiga jak najszybciej. Jeśli do przyjęcia następnej dawki pozostało mniej niż 12 godzin, pominiętą dawkę należy opuścić, a następną przyjąć o zwykłej porze. Nie wolno stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku:
Nie należy przerywać przyjmowania leku Forxiga bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to prowadzić do wzrostu stężenia cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą.
Forxiga – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Forxiga:
- nadwrażliwość na dapagliflozynę lub inne składniki leku,
- cukrzyca typu 1,
- ciężkie choroby nerek,
- ciężkie choroby wątroby.
Środki ostrożności:
Pacjenci z cukrzycą powinni być świadomi ryzyka cukrzycowej kwasicy ketonowej, która może wystąpić nawet przy prawidłowym stężeniu cukru we krwi. Objawy takie jak nudności, wymioty, ból brzucha, silne pragnienie, szybkie oddechy, splątanie, senność, zmęczenie, słodki zapach oddechu, nietypowy posmak w ustach, zmiana zapachu moczu lub potu, oraz szybka utrata masy ciała wymagają natychmiastowej konsultacji medycznej.
Martwicze zapalenie powięzi krocza, choć rzadkie, jest poważnym stanem wymagającym szybkiej interwencji medycznej. Objawy takie jak ból, wrażliwość, zaczerwienienie, obrzęk narządów płciowych lub okolicy pachwinowej, gorączka, czy złe samopoczucie, powinny być natychmiast zgłaszane lekarzowi.
Pacjenci przyjmujący leki przeciwnadciśnieniowe lub mający w wywiadzie hipotensję powinni być monitorowani ze względu na ryzyko obniżenia ciśnienia tętniczego. W przypadku odwodnienia, nudności, wymiotów, gorączki, braku możliwości spożywania płynów, lekarz może zalecić tymczasowe przerwanie stosowania leku. Osoby z częstymi zakażeniami układu moczowego powinny informować o tym lekarza.
Interakcja z innymi lekami
Interakcje leku z innymi substancjami mogą wpływać na jego działanie oraz stężenie w organizmie. Istotne jest, aby lekarz był poinformowany o wszystkich przyjmowanych preparatach, w tym tych dostępnych bez recepty. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
- diuretyki: stosowanie równoczesne z lekiem może wymagać dostosowania dawkowania,
- leki hipoglikemizujące (np. insulina, pochodne sulfonylomocznika): może zajść konieczność modyfikacji dawek tych leków w celu uniknięcia hipoglikemii,
- lit: lek może obniżać stężenie litu we krwi, co wymaga monitorowania.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Stosowanie leku Forxiga w ciąży:
Nie zaleca się przyjmowania tego leku w drugim i trzecim trymestrze ciąży; w przypadku zajścia w ciążę, należy przerwać terapię i omówić z lekarzem alternatywne metody kontroli poziomu cukru we krwi.
Stosowanie leku Forxiga podczas karmienia piersią:
Podczas laktacji przyjmowanie leku Forxiga jest przeciwwskazane, gdyż nie ustalono, czy substancja czynna przenika do mleka matki.
Forxiga – skutki uboczne
Możliwe działania niepożądane leku Forxiga:
Bardzo częste (występujące u ponad 1 na 10 osób):
- małe stężenie cukru we krwi.
Częste (występujące z częstością do 1 na 10 osób):
- zakażenie układu moczowego,
- infekcje narządów płciowych, takie jak pleśniawki, objawiające się podrażnieniem, świądem, nietypową wydzieliną lub nieprzyjemnym zapachem,
- dyskomfort w okolicy pleców,
- zwiększona częstość oddawania moczu lub nadmierna diureza,
- zmiany poziomu cholesterolu i lipidów we krwi (wykryte badaniami),
- podwyższenie liczby erytrocytów (wykryte badaniami),
- początkowe obniżenie klirensu kreatyniny nerkowej (wykryte badaniami),
- odczuwanie zawrotów głowy,
- pojawienie się wysypki.
Niezbyt częste (występujące u nie więcej niż 1 na 100 osób):
- odwodnienie, z objawami takimi jak suchość ust, ograniczone wydalanie moczu, przyspieszone tętno,
- poczucie pragnienia,
- problemy z wypróżnianiem, tj. zaparcia,
- konieczność nocnego wstawania w celu oddania moczu,
- suchość jamy ustnej,
- utrata masy ciała,
- początkowy wzrost poziomu kreatyniny (wykryty badaniami),
- podwyższenie stężenia mocznika we krwi (wykryte badaniami).
Rzadkie (występujące u 1 na 1000 osób):
- cukrzycowa kwasica ketonowa.
Bardzo rzadkie (występujące z częstością do 1 na 10 000 osób):
- obrzęk naczynioruchowy,
- zapalenie nerek, w tym cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek.
Przechowywanie leku Forxiga
Przechowywanie leku Forxiga powinno odbywać się w sposób zapewniający jego ochronę przed dostępem dzieci.
Inne leki na cukrzycę:
Obecnie nie ma bezpośredniego zamiennika leku Forxiga na cukrzycę.
Podczas stosowania leku Forxiga nie zaleca się spożywania alkoholu.
Lek na cukrzycę Forxiga może wywołać skutek uboczny w postaci spadku masy ciała.
Dapagliflozyna podana doustnie wchłania się szybko. Jej maksymalne stężenie uzyskiwane jest w ciągu 2 godzin po przyjęciu leku na czczo.
Nie, leki na cukrzycę Forxiga 5 mg oraz Forxiga 10 mg dostępne są wyłącznie na podstawie ważnej recepty.
Lek na cukrzycę Forxiga można przyjmować niezależnie od pory dnia. Ważne jest jego regularne stosowanie.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.