e-Konsultacja z Receptą Online

Telfexo 180

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Telfexo 180 mg – informacje o leku

Tabletki Telfexo 180 stosuje się w celu złagodzenia skórnych reakcji alergicznych o przewlekłym charakterze z objawami takimi jak: wysypka skórna, świąd i obrzęk. Lek może być stosowany przez dorosłych pacjentów i dzieci w wieku powyżej 12 lat.

 • dawki: Telfexo 180 mg
 • postać: tabletki powlekane
 • substancja czynna: feksofenadyny chlorowodorek (Fexofenadini hydrochloridum)
 • kategoria: Alergia
 • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA, ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański, Polska

Telfexo 180 mg – ulotka dla pacjenta

Telfexo 180 mg – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Telfexo 180? Cena, refundacja

W aptece dostępne są opakowania leku zawierające 20 tabletek powlekanych. Lek obecnie nie jest refundowany, jego ceny mogą różnić się nieznacznie w zależności od apteki.

Telfexo 180 mg 20 tabl. – cena waha się od 20 do 30 zł za opakowanie.

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Telfexo 180 mg – opis i właściwości, jak działa

Substancją czynną preparatu jest feksofenadyna, która jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji (o jedynie ograniczonym działaniu nasennym i uspokajającym w porównaniu do leków I generacji). 

Mechanizm działania Telfexo 180 (feksofenadyny) polega na blokowaniu receptorów histaminowych typu 1, co hamuje rozwój reakcji alergicznej i pojawianie się objawów takich jak: kichanie, obrzęk, swędzenie, odczyny skórne (wysypka skórna, pokrzywka, zaczerwienienie).

Telfexo 180 mg – zamienniki

Inne leki przeciwhistaminowe na receptę zawierające feksofenadynę to m.in.: Fexofast 180 mg, Telfast 30, Allegra Telfast 180.

Telfexo 180 mg – skład leku

Lek zawiera substancję czynną leku w postaci feksofenadyny chlorowodorku. Każda tabletka leku Telfexo 180 mg zawiera 180 mg feksofenadyny chlorowodorku.

Pozostałe składniki tabletek leku to:

 • rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, skrobia kukurydziana, powidon PVP, magnezu stearynian.
 • otoczka: hypromeloza 6cP (E 464), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol PEG 400, makrogol PEG 4000, żelaza tlenek żółty (E 172).

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Telfexo 180 mg to lek przeciwhistaminowy, który hamuje rozwój objawów reakcji alergicznej. Jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat. Ten lek na alergię stosuje się do łagodzenia objawów przewlekłej alergicznej reakcji skórnej (określanej także jako przewlekła pokrzywka idiopatyczna). Pomaga radzić sobie z takimi objawami alergii jak: swędzenie, obrzęk i wysypka skórna.

Telfexo 180 mg jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych w celu łagodzenia objawów przewlekłych skórnych reakcji alergicznych (przewlekła pokrzywka idiopatyczna), takich jak: świąd, obrzęk i wysypka.

Telfexo 180 mg – dawkowanie

Lekarz dopasowuje dawkę leku do rodzaju i nasilenia dolegliwości.

Jak stosować Telfexo 180 mg u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat? Zazwyczaj zalecane dawki leku to jedna tabletka raz ma dobę. Lek należy przyjmować przed posiłkiem, popijając odpowiednią ilością wody.

Telfexo 180 – przeciwwskazania, środki ostrożności

Gdy pacjent ma uczulenie na feksofenadynę lub inny składnik leku, wówczas nie powinien go stosować. Są też przypadki, które należy dokładnie omówić z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia. Należy zachować szczególną ostrożność, gdy:

 • pacjent ma zaburzenia czynności wątroby lub nerek,
 • obecnie lub w przeszłości u pacjenta występuje choroba serca – to ważne, ponieważ lek Telfexo 180 może powodować nieregularną lub przyspieszoną czynność serca,
 • pacjent jest w podeszłym wieku.

Interakcja z innymi lekami

Składniki różnych leków mogą oddziaływać ze sobą, co wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leków. Dlatego przed rozpoczęciem terapii nowym preparatem należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie stosowanych lekach, także tym dostępnych bez recepty.

Leki zobojętniające sok żołądkowy, mające w składzie glin i magnez, mogą zmniejszać ilość wchłoniętego leku Telfexo 180 mg. Dlatego zaleca się, aby zrobić 2-godzinną przerwę pomiędzy przyjęciem tego leku a zażyciem leków zobojętniających. 

Jeżeli lek na alergię z feksofenadyną zażywany jest razem z erytromycyną lub ketokonazolem, albo z pojedynczą dawką leku z lopinawirem w skojarzeniu z rytonawirem, wówczas może dojść do zwiększenia stężenia feksofenadyny w osoczu. A to z kolei może nasilić działania niepożądane leku.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leków i jakichkolwiek preparatów (także tych dostępnych bez recepty) podczas ciąży lub karmienia piersią powinno każdorazowo być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to także kobiet, które planują w najbliższym czasie mieć dziecko lub podejrzewają, że mogą być w ciąży.

Nie zaleca się stosowania leku Telfexo 180 w ciąży, chyba że lekarz oceni, że jest to bezwzględnie konieczne. Także kobieta karmiąca piersią nie powinna zażywać tego leku.

Telfexo 180 – skutki uboczne

Jak każdy inny lek, także ten lek przeciwhistaminowy na alergię może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta stosującego lek one wystąpią.

Jeżeli u pacjenta pojawią się objawy ciężkiej reakcji alergicznej, takie jak: obrzęk twarzy, języka lub warg oraz trudności w oddychaniu, należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Inne działania niepożądane Telfexo 180 mg pojawiające się często (z częstością mniejszą niż 1 na 10 osób stosujących lek) to: senność, nudności, bóle i zawroty głowy.

Skutki uboczne występujące niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 osób): uczucie zmęczenia.

Pozostałe działania niepożądane leku o nieznanej częstości to:

 • trudności z zasypianiem (bezsenność), zaburzenia snu, koszmary senne,
 • nerwowość,
 • przyspieszone lub nieregularne bicie serca,
 • biegunka,
 • wysypka skórna i świąd, pokrzywka,
 • ciężkie reakcje alergiczne, które mogą obejmować obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, nagłe zaczerwienienie skóry, uczucie ucisku w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu.

Przechowywanie leku

Brak jest specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Ważne, aby preparat trzymać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na alergię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Telfexo 180 (3)

Długość leczenia jest zależna od rodzaju oraz nasilenia dolegliwości. Każdorazowo to lekarz decyduje, jak długo można stosować lek Telfexo.

W ulotce producenta brak jest specjalnych wytycznych związanych ze stosowaniem leku razem z alkoholem. Jednak zazwyczaj nie zaleca się spożywania jakichkolwiek napojów alkoholowych w czasie stosowania leków.

Tak, to lek na alergię dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

e-Konsultacja z Receptą Online
Telfexo 180

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem