Receptomat » Ursopol
Ursopol
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc przy kamicy żółciowej i innych zaburzeniach czynności wątroby
- Zapytaj o zastosowanie Ursopol
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Ursopol – lek na choroby dróg żółciowych i wątroby
- Ursopol zawiera kwas ursodeoksycholowy, który hamuje wchłanianie cholesterolu w jelitach, zapobiega tworzeniu kamieni cholesterolowych i rozpuszcza istniejące, a także poprawia czynność komórek wątroby.
- Wskazania do stosowania leku Ursopol obejmują m.in. kamicę żółciową, pierwotną marskość żółciową wątroby, wewnątrzwątrobową cholestazę ciężarnych, zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane zarzucaniem żółci oraz zaburzenia czynności wątroby i dróg żółciowych u dzieci z mukowiscydozą.
- Lek Ursopol jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat z zaburzeniami czynności wątroby i dróg żółciowych na podłożu mukowiscydozy.
- Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę. E-receptę na Ursopol można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
- dostępność na receptę
- wskazania kamica żółciowa, pierwotna marskość żółciowa wątroby, wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, żółciowe zapalenie żołądka, zaburzenia czynności wątroby i dróg żółciowych związane z mukowiscydozą
- postać kapsułki twarde
- dawka 150 mg, 300 mg
- substancja czynna kwas ursodeoksycholowy (Acidum ursodeoxycholicum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 8 maja, 2025-
Data publikacji8 maja, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- rozpuszczanie cholesterolowych kamieni żółciowych (o średnicy nie większej niż 15 mm, przepuszczalnych dla promieni RTG, u pacjentów z zachowaną czynnością pęcherzyka żółciowego),
- objawowe leczenie pierwotnej marskości żółciowej wątroby (o ile nie jest ona niewyrównana),
- objawowe leczenie innych chorób wątroby i dróg żółciowych o różnej etiologii,
- objawowe leczenie wewnątrzwątrobowej cholestazy ciężarnych w 2. i 3. trymestrze ciąży,
- objawowe leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka wywołanego zarzucaniem żółci,
- objawowe leczenie zaburzeń czynności wątroby i dróg żółciowych związanych z mukowiscydozą (u dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat).
- zawarte w kapsułkach Ursopol 150 mg: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, talk, tlenek żelaza żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna, azorubina (E 122), żółcień chinolinowa (E 104), błękit patentowy V (E 131),
- zawarte w kapsułkach Ursopol 300 mg: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian, żelaza tlenek żółty (E 172), żółcień chinolinowa (E 104), indygokarmin (E 132), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna, azorubina (E 122), błękit patentowy V (E 131).
- kamica żółciowa: 8-10 mg/kg masy ciała na dobę (u osób otyłych 15 mg/kg masy ciała na dobę), w 2-3 dawkach podzielonych, zwykle przez okres od 6 miesięcy do 2 lat, w zależności od składu i wielkości kamieni; lekarz zaleci kontynuację leczenia przez 3 miesiące po potwierdzeniu rozpuszczenia kamieni w badaniach obrazowych,
- pierwotna marskość żółciowa wątroby: 13-15 mg/kg masy ciała na dobę w 2-3 dawkach podzielonych, przez 1-2 lata,
- inne choroby wątroby i dróg żółciowych o różnej etiologii: 10-20 mg/kg masy ciała na dobę w 3 dawkach podzielonych; jeśli nie jest możliwy równy podział dawki dobowej, większa dawka powinna być przyjęta wieczorem,
- wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych: 10-16 mg/kg masy ciała na dobę w 2-3 dawkach podzielonych,
- zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane zarzucaniem żółci: 3 kapsułki Ursopol 150 mg 2 razy na dobę lub 1 kapsułka Ursopol 300 mg 3 razy na dobę,
- zaburzenia czynności wątroby i dróg żółciowych związane z mukowiscydozą u dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat: dawka początkowa to 20 mg/kg masy ciała na dobę w 2-3 dawkach podzielonych, z możliwością zwiększenia do 30 mg/kg masy ciała na dobę.
- uczulenie na kwas ursodeoksycholowy, inne kwasy żółciowe lub którykolwiek składnik leku,
- ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych,
- niedrożność przewodu żółciowego wspólnego lub przewodu pęcherzykowego,
- epizody kolki żółciowej (częste napady bólu o charakterystyce skurczowej, w górnej części brzucha),
- zwapniałe kamienie żółciowe dające cień w promieniach RTG,
- osłabiona kurczliwość pęcherzyka żółciowego,
- pęcherzyk żółciowy niewidoczny na zdjęciu RTG.
- jasne stolce,
- biegunka.
- Kamica żółciowa: 8-10 mg/kg masy ciała na dobę, podzielone na 2-3 dawki. U pacjentów otyłych dawka może być zwiększona do 15 mg/kg. Leczenie jest długotrwałe, zwykle od 6 miesięcy do 2 lat, w zależności od wielkości kamieni. Zaleca się kontynuowanie terapii przez co najmniej 3 miesiące po rozpuszczeniu kamieni potwierdzonym badaniami obrazowymi.
- Pierwotna żółciowa marskość wątroby: 13-15 mg/kg na dobę w 2-3 dawkach przez 1-2 lata.
- Choroby wątroby i dróg żółciowych o różnej etiologii: 10-20 mg/kg na dobę w 3 dawkach podzielonych.
- Wewnątrzwątrobowa cholestaza u kobiet w ciąży: 10-16 mg/kg na dobę w 2-3 dawkach.
- Zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane zarzucaniem żółci: 450 mg (3 kapsułki 150 mg) lub 300 mg (1 kapsułka 300 mg) na dobę.
- Zaburzenia czynności wątroby i dróg żółciowych u dzieci i młodzieży (6-18 lat) z mukowiscydozą: początkowo 20 mg/kg na dobę w 2-3 dawkach, z możliwością zwiększenia do 30 mg/kg.
- rozpuszczanie kamieni żółciowych zbudowanych z cholesterolu (nie większych niż 15 mm, przepuszczalnych dla promieni RTG, u pacjentów z prawidłową funkcją pęcherzyka żółciowego),
- leczenie objawowe pierwotnej żółciowej marskości wątroby, pod warunkiem że choroba nie osiągnęła stadium niewyrównania,
- terapia objawowa chorób wątroby i dróg żółciowych o różnej etiologii,
- łagodzenie objawów cholestazy wewnątrzwątrobowej występującej u kobiet ciężarnych w drugim i trzecim trymestrze,
- redukcja dolegliwości towarzyszących zapaleniu błony śluzowej żołądka spowodowanemu zarzucaniem żółci,
- objawowe leczenie zaburzeń funkcji wątroby i dróg żółciowych u dzieci i młodzieży (w wieku 6–18 lat) z mukowiscydozą.
O leku
Ursopol to lek z kwasem ursodeoksycholowym, stosowany w leczeniu różnych chorób wątroby i dróg żółciowych. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań, umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać e-receptę na Ursopol.
Ursopol – co to za lek?
Lek Ursopol działa poprzez rozpuszczanie kamieni żółciowych oraz ochronę komórek wątroby. Poprawia przepływ żółci i wspomaga pracę wątroby. Zawarty w nim kwas ursodeoksycholowy ma zdolność rozpuszczania kamieni cholesterolowych oraz zapobiegania tworzeniu nowych złogów. Wynika to między innymi z hamowania wchłaniania cholesterolu w jelitach. W związku z takimi właściwościami lek może być stosowany u niektórych pacjentów z kamicą żółciową – chorobą, która może dotyczyć nawet co piątego Polaka. Lek może być również przydatny dla pacjentów z żółciowym zapaleniem żołądka, czyli chorobą wywołaną zarzucaniem żółci do żołądka, oraz innymi schorzeniami wymagającymi regulacji wydzielania żółci i poprawy funkcjonowania komórek wątroby.
Na co stosuje się Ursopol?
Wskazania do stosowania leku Ursopol są następujące:
Jak działa Ursopol?
Substancją czynną leku Ursopol jest kwas ursodeoksycholowy. Jest to to naturalnie występujący kwas żółciowy, który hamuje wchłanianie cholesterolu w jelitach oraz zmniejsza wydzielanie cholesterolu do żółci, co prowadzi do zmniejszenia wysycenia żółci cholesterolem. W ten sposób zapobiega tworzeniu kamieni cholesterolowych i rozpuszcza te istniejące. Ponadto zastępuje inne związki w puli kwasów żółciowych, dzięki czemu zmniejsza ich toksyczne działanie na błony komórkowe hepatocytów i komórek nabłonka dróg żółciowych. Reguluje również procesy immunologiczne.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Ursopol?
Lek Ursopol jest przeznaczony dla osób dorosłych. Ponadto może być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat w objawowym leczeniu zaburzeń czynności wątroby i dróg żółciowych związanych z mukowiscydozą.
Co wchodzi w skład leku Ursopol?
Kapsułki Ursopol 150 mg i Ursopol 300 mg zawierają substancję czynną kwas ursodeoksycholowy w ilości odpowiednio 150 mg i 300 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze:
Ursopol 150 mg zawiera laktozę jednowodną.
Ursopol 150 mg i Ursopol 300 mg zawiera azorubinę.
Ursopol – zamienniki
W przypadku leku Ursopol zamiennik nie jest dostępny.
Ursopol – dawkowanie
Lek Ursopol należy przyjmować w trakcie posiłków, z niewielką ilością płynu. W poszczególnych wskazaniach stosuje się inne schematy dawkowania:
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Ursopol (kapsułki), należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Ursopol
Pominiętą dawkę należy zażyć jak najszybciej po przypomnieniu sobie, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy opuścić pominiętą dawkę i zażyć pojedynczą dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Ursopol, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem. Może wystąpić biegunka. Lekarz może zalecić zmniejszenie dawki, a jeśli to nie przyniesie efektu – odstawienie leku. Podczas biegunki należy uzupełniać elektrolity i płyny.
Przerwanie stosowania leku Ursopol
Wątpliwości dotyczące stosowania leku Ursopol należy omówić z lekarzem lub farmaceutą.
Ursopol – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Ursopol – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Lek Ursopol musi być stosowany pod kontrolą lekarza. Lekarz zaleci regularne kontrole parametrów czynności wątroby (co 4 tygodnie w pierwszych trzech miesiącach leczenia, a następnie co 3 miesiące). U pacjentów, u których Ursopol jest stosowany w celu rozpuszczenia kamieni żółciowych, pierwsze badanie pęcherzyka żółciowego powinno się przeprowadzić po 6-10 miesiącach leczenia.
Kobiety przyjmujące Ursopol w celu rozpuszczenia kamieni żółciowych powinny stosować skuteczną niehormonalną metodę zapobiegania ciąży. Środki hormonalne mogą nasilać powstawanie kamieni żółciowych.
U osób z pierwotną marskością żółciową wątroby rzadko na początku leczenia może dochodzić do nasilenia niektórych objawów, np. świądu. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem w celu zmniejszenia dawki.
W razie przewlekłej biegunki należy niezwłocznie zgłosić się z lekarza, ponieważ może być konieczne zmniejszenie dawki lub odstawienie leku Ursopol.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Ursopol z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Ursopol w ciąży i w okresie karmienia piersią
W razie ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią, przed zastosowaniem leku Ursopol należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Leku Ursopol nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.
Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć wczesną ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym przyjmujące Ursopol powinny stosować skuteczną antykoncepcję niehormonalną.
U dzieci karmionych piersią przez matki przyjmujące Ursopol nie powinny wystąpić działania niepożądane.
Ursopol a prowadzenie pojazdów
Ursopol nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn lub wpływ ten jest nieistotny.
Ursopol – skutki uboczne
Stosując lek Ursopol, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
W przypadku leku Ursopol działania niepożądane obserwowane często (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) to:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych leku Ursopol. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Ursopol?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Ursopol? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Ursopol znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Ursopol 150 i Ursopol 300, cena może różnić się w zależności od apteki.
Ursopol to lek doustny oparty na działaniu naturalnego kwasu żółciowego – kwasu ursodeoksycholowego. Jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu różnych chorób wątroby i dróg żółciowych, m.in. kamicy żółciowej, żółciowej marskości wątroby i żółciowego zapalenia żołądka, a także u dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat w objawowym leczeniu zaburzeń czynności wątroby i dróg żółciowych w przebiegu mukowiscydozy. Lek hamuje wchłanianie cholesterolu w jelitach, zapobiega tworzeniu kamieni żółciowych, rozpuszcza istniejące kamienie i wykazuje działanie ochronne na komórki wątroby. Podczas stosowania leku Ursopol lekarz będzie regularnie kontrolował czynność wątroby. E-receptę na Ursopol można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Jak stosować Ursopol? Dawkowanie

Ursopol przyjmuje się doustnie w dawkach zależnych od masy ciała i wskazań klinicznych, zwykle w 2-3 dawkach podzielonych podczas posiłków. W każdym ze wskazań obowiązuje odrębny schemat leczenia.
Ursopol 150 mg lub 300 mg - na co jest, na co pomaga? Co to za lek?

Ursopol to lek zawierający kwas ursodeoksycholowy – naturalny kwas żółciowy, który pomaga rozpuszczać cholesterolowe kamienie żółciowe oraz chroni i wspomaga funkcjonowanie wątroby. Ma następujące wskazania:
Jakie są zamienniki Ursopol?

W przypadku leku Ursopol 150 i Ursopol 300, zamiennik nie jest dostępny.
Jaka jest skuteczność tabletek Ursopol na wątrobę?

Kwas ursodeoksycholowy (substancja czynna Ursopol) jest lekiem, co oznacza, że przed jego skuteczność musiała zostać wykazana w zarejestrowanych wskazaniach. Zgodnie z informacjami producenta, kwas ursodeoksycholowy zmniejsza wysycenie żółci cholesterolem, stopniowo rozpuszcza złogi cholesterolowe, poprawia czynność wydzielniczą komórek wątrobowych i reguluje procesy immunologiczne. Literatura naukowa potwierdza skuteczność kwasu ursodeoksycholowego w leczeniu różnych chorób wątroby i dróg żółciowych (np. Achufusi i in. (2023). Ursodeoxycholic Acid. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545303/).
Czy Ursopol jest na receptę? Jak uzyskać receptę na Ursopol?

Tak, Ursopol (kapsułki) jest lekiem na receptę. Aby uzyskać receptę na Ursopol, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej w formie stacjonarnej lub z wykorzystaniem metod telemedycyny (wizyta online). Jeśli lekarz po przeprowadzeniu badania uzna, że pacjent wymaga stosowania kwasu ursodeoksycholowego, wystawi e-receptę na Ursopol.
Czy można uzyskać Ursopol bez recepty?

Nie, do zakupu leku Ursopol recepta jest niezbędna. Zgodnie z deklaracją producenta, ten lek powinien być stosowany pod nadzorem lekarza. Pacjenci z chorobami wątroby i dróg żółciowych, takimi jak kamica żółciowa, marskość żółciowa czy cholestaza wewnątrzwątrobowa, wymagają regularnej opieki medycznej, np. badań laboratoryjnych, na podstawie których lekarz podejmuje decyzje o dalszym przebiegu leczenia. Stosowanie Ursopol bez kontroli lekarza może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych, np. biegunki.
Kapsułki Ursopol a alkohol - czy można pić alkohol podczas stosowania tego leku?

Producent nie wskazuje na interakcje między lekiem Ursopol a alkoholem, jednak podczas leczenia chorób wątroby i dróg żółciowych nie zaleca się spożywania alkoholu. Alkohol zwiększa stan zapalny, sprzyja stłuszczeniu, włóknieniu i marskości wątroby. Może nasilać objawy cholestazy, wywoływać bóle brzucha, nudności oraz zwiększać aktywność aminotransferaz wątrobowych.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Ursopol?

E-konsultacja to prosty sposób na poradę medyczną w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości wizyty w placówce stacjonarnej. Aby rozpocząć konsultację online na stronie Receptomat.pl, wystarczy kliknąć w widoczny przycisk “Rozpocznij e-konsultację”. Można zgłosić się z konkretną przypadłością lub rozpocząć e-konsultację ogólną. W kolejnym kroku należy wypełnić formularz, a następnie utworzyć konto (dla nowego pacjenta) lub zalogować się na istniejące konto. Następnie odbywa się teleporada mająca na celu zebranie wywiadu medycznego i – jeśli to konieczne – pozyskanie dodatkowej dokumentacji medycznej. Po teleporadzie, jeśli okaże się to konieczne, pacjent otrzyma e-receptę na Ursopol. Kod do jej realizacji jest wysyłany SMS-em. Tak wystawiona e-recepta pojawi się również w Internetowym Koncie Pacjenta.