e-Konsultacja po Receptę Online

Ulcamed

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Ulcamed? Cena, refundacja

Ulcamed to lek nierefundowany. Ulcamed 120 mg cena za opakowanie 56 tabletek wynosi od 31,29 zł do 73,59 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Ulcamed – jak działa, na co i dla kogo

Objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego mogą wynikać z zapalenia błony śluzowej żołądka oraz dwunastnicy (pierwszej części jelita cienkiego). 

Ulcamed to lek, który leczy wrzody i zapalenia błon śluzowych poprzez tworzenie ochronnej warstwy (jak plaster) i zapobieganie dalszym podrażnieniom wywołanym przez kwas solny w żołądku. Działa także antybakteryjnie przeciwko bakteriom Helicobacter pylori, wspomagając ich eliminację oraz łagodzenie stanu zapalnego. 

Lekarz może podjąć decyzję o leczeniu dodatkowym w kierunku bakterii Helicobacter pylori, gdyż ich całkowita eliminacja jest konieczna do wyleczenia wrzodów.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych.

Ulcamed – skład leku

Substancją czynną leku Ulcamed jest tlenek bizmutu. Każda tabletka zawiera 120 mg substancji oraz substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, powidon K30, poliakrylina potasowa, makrogol 6000, stearynian magnezu, alkohol poliwinylowy, makrogol 4000, talk, dwutlenek tytanu (E 171).

Ulcamed – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Zalecana dawka dla osób dorosłych to 4 tabletki zgodnie z poniższymi schematami:

  • 1 tabletka cztery razy na dobę na czczo (pół godziny przed głównymi posiłkami i przed snem),
  • 2 tabletki dwa razy na dobę na czczo (pół godziny przed śniadaniem i pół godziny przed kolacją lub snem). 

Tabletki Ulcamed należy połykać w całości, popijając wodą. Jedzenie i picie jest przeciwwskazane pół godziny przed i po przyjęciu Ulcamed. Tabletki należy przyjąć nawet jeśli pacjent pominie posiłek. 

Jeden cykl leczenia wrzodów żołądka lub dwunastnicy trwa od 4 do 8 tygodni. 

Wybór leczenia skojarzonego i czasu terapii (7 do 14 dni) w przypadku zwalczania H. pylori zależny jest od tolerancji pacjenta na lek, narodowych, regionalnych i lokalnych danych dotyczących oporności bakterii oraz wytyczne terapeutyczne. Maksymalny czas leczenia w jednym cyklu to 2 miesiące. Kontynuowanie terapii Ulcamed lub innymi lekami z podobnym składem powyżej 2 miesięcy, a także przez 2 miesiące po zakończeniu cyklu leczenia nie jest zalecane.

Zastosowanie dodatkowo jednej lub dwóch tabletek nie powinno odbić się negatywnie na zdrowiu pacjenta. Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem w przypadku spożycia znacznie większej liczby tabletek jednorazowo lub w krótkim czasie. Lekarz zadecyduje o odpowiednich środkach zapobiegawczych, aby zminimalizować wchłanianie bizmutu oraz zleci monitoring czynności nerek do kilku tygodni po przedawkowaniu. 

Jeśli pacjent pominie zaplanowaną dawkę, powinien przyjąć ją jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą porcję leku. 

Ulcamed – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Ulcamed:

  • uczulenie na tlenek bizmutu lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • ciężka choroba nerek (ciężka niewydolność nerek).

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Ulcamed konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Podczas stosowania leku Ulcamed nie powinno się przyjmować innych preparatów zawierających bizmut. 

Nie zaleca się długotrwałego stosowania leków z bizmutem, dlatego lekarz zaleci terapię tym lekiem na maksymalnie 2 miesiące.

Mleko, owoce i soki owocowe mogą niekorzystnie wpływać na działanie leku Ulcamed.

Lek jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Ulcamed istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty. 

Lek Ulcamed może wchodzić w interakcje z:

  • innymi środkami zmniejszającymi kwaśność soku żołądkowego – preparatów tych nie należy stosować pół godziny przed lub po przyjęciu leku Ulcamed, gdyż może to wpływać na działanie Ulcamed,
  • antybiotykami z grupy tetracyklin – ryzyko zmniejszenia ich skuteczności.

Stosowanie Ulcamed w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. Lek nie jest zalecany w ciąży. Można go zastosować wyłącznie wtedy, kiedy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Ulcamed a karmienie piersią

Lek nie jest zalecany dla kobiet karmiących piersią. Można go zastosować wyłącznie wtedy, kiedy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Ulcamed – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Podczas stosowania leku Ulcamed istnieje ryzyko wystąpienia potencjalnie zagrażającej życiu reakcji alergicznej, objawiającej się nagłymi świszczącymi oddechami, obrzękiem warg, języka lub gardła, trudnościami w przełykaniu, wysypką i omdleniem. W przypadku pojawienia się któregokolwiek z powyższych objawów, należy niezwłocznie odstawić lek i skonsultować się z lekarzem. Częstość występowania tego typu poważnych działań niepożądanych jest rzadka (maksymalnie 1 na 10 000 pacjentów).

Po zastosowaniu leku Ulcamed działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów): 

  • ciemne zabarwienie stolca (kału), które powinno ustąpić w niedalekim czasie po zaprzestaniu leczenia Ulcamed. Czarny stolec to niegroźny skutek uboczny, który nie powinien martwić pacjenta.

Niezbyt często (mniej niż 1 na 100 pacjentów):

  • nudności, 
  • wymioty, 
  • zaparcie, 
  • biegunka,
  • wysypka, 
  • pokrzywka.

Przechowywanie leku

Lek Ulcamed należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed wilgocią i temperaturą powyżej 25°C.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ulcamed (5)

Nie, lek Ulcamed dostępny jest wyłącznie na receptę.

Na rynku nie ma dostępnych zamienników leku Ulcamed.

Nie, lek Ulcamed zawiera tlenek bizmutu, który nie jest antybiotykiem.

Nie, lek nie jest wskazany do leczenia refluksu.

Lek może powodować nudności, biegunki i zaparcia, z którymi może być związany dyskomfort w rejonie jamy brzusznej.

e-Konsultacja po Receptę Online
Ulcamed

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem