e-Konsultacja po Receptę Online

Nitromint

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Nitromint jest lekiem wskazanym w przypadku dławicy piersiowej. Można go stosować do przerywania ostrych napadów bólu w klatce piersiowej oraz zapobiegawczo przed spodziewanym wysiłkiem fizycznym. Substancją czynną leku jest triazotan glicerolu, który powoduje rozszerzenie żył i tętnic obwodowych. Wskutek tego zmniejsza się obciążenie wstępne i następcze serca oraz poprawia się zaopatrzenie serca w tlen, co pozwala uśmierzyć dolegliwości. Preparat ma postać aerozolu podjęzykowego. Substancja czynna zaczyna działać po ok. 60-90 sekundach. Lek Nitromint jest dostępny wyłącznie na receptę i przeznaczony dla osób dorosłych, u których lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań.

Nitromint – co to za lek?

Nitromint to lek zawierający substancję czynną triazotan glicerolu. Azotany działając na mięśniówkę gładką żył i tętnic obwodowych, powodują rozszerzenie naczyń, co pozwala poprawić warunki pracy serca i zwiększyć tolerancję wysiłku. Lek Nitromint jest przeznaczony dla osób z dławicą piersiową, która jest jedną z manifestacji choroby niedokrwiennej serca. Stabilna dławica piersiowa objawia się bólem w klatce piersiowej pojawiającym się w związku z wysiłkiem lub stresem i ustępującym po kilku minutach odpoczynku lub przyjęciu azotanów. Podłożem choroby jest najczęściej zmniejszona drożność jednego z naczyń zaopatrujących serce w krew. Dolegliwości pojawiają się w warunkach zwiększonego zapotrzebowania na tlen. Szacuje się, że choroba niedokrwienna serca dotyczy ponad 1,5 mln Polaków. Do czynników ryzyka należą: nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, otyłość, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, niezdrowa dieta oraz niski poziom aktywności fizycznej.

Na co stosuje się Nitromint?

Lek Nitromint jest zalecany w przypadku ostrego napadu dławicy piersiowej charakteryzującego się bólem w klatce piersiowej. Jego zastosowanie ma przynieść szybką ulgę w objawach. Ponadto, preparat znajduje zastosowanie w zapobieganiu napadom dławicy piersiowej. Zaleca się podawanie leku przed spodziewanym wysiłkiem fizycznym, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości. Nitromint może być również wykorzystywany jako leczenie wspomagające w nagłych przypadkach niewydolności lewokomorowej.

Jak działa Nitromint?

Triazotan glicerolu, będący substancją czynną leku Nitromint, oddziałuje na mięśnie gładkie zlokalizowane w ścianach żył i tętnic obwodowych i powoduje ich rozszerzenie. Taki mechanizm działania leku ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie obciążenia wstępnego i następczego serca, co skutkuje obniżeniem pracy serca oraz zapotrzebowania na tlen. Dodatkowo, Nitromint przyczynia się do poprawy krążenia wieńcowego oraz zaopatrzenia niedokrwionego mięśnia sercowego w tlen. Skutkiem działania triazotanu glicerolu jest poprawa wydolności serca oraz tolerancji wysiłku. Efekty są odczuwalne po ok. 1-1,5 minuty po podaniu leku.

Dla kogo jest przeznaczony lek Nitromint?

Nitromint jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Co wchodzi w skład leku Nitromint?

Preparat zawiera substancję czynną glicerolu triazotan. W jednej dawce leku znajduje się 0,4 mg substancji czynnej (w postaci 1% etanolowego roztworu).

Pozostałe substancje pomocnicze to: etanol, glikol propylenowy.

Nitromint – zamienniki

Nie są dostępne zamienniki leku Nitromint.

Nitromint – dawkowanie

Dawkowanie leku Nitromint różni się w zależności od wskazań:

  • Napad dławicy piersiowej: należy rozpylić 1 dawkę pod język. Jeśli objawy nie ustąpią, można powtarzać dawkę co 5 minut, łącznie do 3 dawek. W przypadku braku poprawy po 3 dawkach należy wezwać pogotowie.
  • Ostry kardiogenny obrzęk płuc (przy ciśnieniu skurczowym > 100 mmHg): należy rozpylić 1 dawkę pod język. W razie potrzeby można powtarzać dawki co 5-10 minut, monitorując stan kliniczny.
  • Zapobieganie napadom dławicy piersiowej: należy stosować 1 dawkę przed wysiłkiem, który potencjalnie może wywołać napad dławicy.

Osoby w podeszłym wieku powinny zachować szczególną ostrożność ze względu na ryzyko spadku ciśnienia i omdleń. Zaleca się przyjmowanie leku w pozycji siedzącej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Nitromint, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak stosować Nitromint?

Przed pierwszym użyciem Nitromint należy napełnić pompę dozownika, usuwając nasadkę ochronną i wykonując kilka rozpyleń w powietrze, aż do pojawienia się aerozolu. W przypadku dłuższego nieużywania, konieczne może być ponowne napełnienie pompy. 

Nie ma potrzeby wstrząsania dozownika przed użyciem. Jeśli to możliwe, należy przyjmować lek w pozycji siedzącej. Po zdjęciu nakrętki, trzymając pojemnik pionowo z palcem wskazującym na przycisku białego dozownika, należy umieścić wylot zaworu blisko ust, wstrzymać oddech, otworzyć usta i rozpylić dawkę aerozolu pod język poprzez naciśnięcie przycisku pompy. Należy niezwłocznie zamknąć usta, ale nie wdychając leku. Podczas stosowania leku zaleca się wstrzymać oddech.

Po użyciu należy nałożyć nasadkę na pojemnik. Lek należy zawsze mieć przy sobie i zaznaczać każde użycie na opakowaniu. Zaleca się również posiadanie zapasu leku.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Nitromint, przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki Nitromint i wystąpienia objawów przedawkowania, takich jak ból głowy, hipotonia, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, uderzenia gorąca, wymioty, biegunka, łapanie powietrza lub szybkie oddychanie, należy niezwłocznie wezwać lekarza.

Nitromint – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Nitromint – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na triazotan glicerolu, inne azotany lub jakikolwiek składnik leku,
  • dławica piersiowa spowodowana kardiomiopatią przerostową z zawężeniem drogi odpływu,
  • stosowanie leków na zaburzenia erekcji (sildenafil, wardenafil, tadalafil),
  • choroby zwiększające ciśnienie w głowie (np. uraz głowy, udar mózgu),
  • stosowanie riocyguatu na wysokie ciśnienie krwi w tętnicach płucnych.

Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Nitromint należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku:

  • wstrząsu,
  • omdlenia,
  • niektórych wad zastawkowych serca (np. stenozy zastawki aortalnej lub mitralnej),
  • tamponady osierdzia,
  • zaciskającego zapalenia osierdzia,
  • problemów z ciśnieniem przy zmianie pozycji,
  • znacznej hipotonii (tj. ciśnienia skurczowego poniżej 90 mmHg),
  • wstrząsu kardiogennego,
  • choroby naczyń mózgowych,
  • choroby płuc lub choroby serca związanej z chorobą płuc,
  • niedawnego zawału serca,
  • migreny,
  • jaskry z zamkniętym kątem przesączania,
  • ciężkiej niedokrwistości,
  • choroby wątroby,
  • choroby alkoholowej,
  • padaczki,
  • urazu mózgu,
  • innych chorób ośrodkowego układu nerwowego, 
  • osób starszych.

W następujących przypadkach zalecana jest natychmiastowa konsultacja lekarska:

  • nasilenie się objawów niewydolności serca,
  • częstsze występowanie bólu w klatce piersiowej,
  • występowanie bólu w klatce piersiowej w innych sytuacjach niż zwykle,
  • wydłużenie czasu trwania bólu w klatce piersiowej,
  • brak efektów typowego leczenia.

Jeśli 3 dawki leku Nitromint nie przyniosą efektów, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Może to świadczyć o wczesnym zawale serca.

Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu ze względu na ryzyko nasilenia niektórych działań niepożądanych.

Istnieje możliwość rozwoju tolerancji na lek lub tolerancji krzyżowej na inne azotany. 

Produkt jest łatwopalny, dlatego nie należy używać go w pobliżu ognia lub podczas palenia. 

Triazotan glicerolu wpływa na wyniki niektórych badań krwi i moczu, dlatego przed ich wykonaniem należy poinformować lekarza o stosowaniu leku Nitromint.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Nitromint z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Nitromint w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie leku Nitromint w ciąży i okresie karmienia piersią jest dopuszczalne wyłącznie wówczas, gdy lekarz uzna, że potencjalne korzyści dla matki są większe niż ryzyko dla dziecka.

Nitromint a prowadzenie pojazdów 

Na początku leczenia może dochodzić do zawrotów głowy oraz omdleń, co może znacząco wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn. Należy skonsultować się z lekarzem, czy i kiedy pacjent może bezpiecznie powrócić do wykonywania tych czynności.

Nitromint – skutki uboczne 

Stosując lek Nitromint należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

W przypadku leku Nitromint działania niepożądane występujące bardzo często (tj. częściej niż u 1 na 10 osób) to:

  • ból głowy.

Często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) występują następujące skutki uboczne Nitromint:

  • zawroty głowy,
  • senność,
  • przyspieszona akcja serca,
  • spadek ciśnienia tętniczego (zwłaszcza na początku leczenia i po zwiększeniu dawki),
  • spadek ciśnienia tętniczego przy wstawaniu lub siadaniu (zwłaszcza na początku leczenia i po zwiększeniu dawki),
  • osłabienie.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Nitromint?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Nitromint? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Nitromint znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Nitromint nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

PODSUMOWANIE

Nitromint to preparat w formie aerozolu podjęzykowego do stosowania w przypadku ostrego napadu dławicy piersiowej lub w ramach profilaktyki napadów dławicy piersiowej przed planowanym wysiłkiem fizycznym. Lek wywiera swój efekt poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, zmniejszanie obciążenia serca i poprawę zaopatrzenia serca w tlen. Do głównych skutków ubocznych leku należą bóle głowy, zawroty głowy i obniżenie ciśnienia tętniczego. Optymalnie lek należy aplikować w pozycji siedzącej. W przypadku nieskuteczności 3 kolejnych dawek leku należy wezwać pogotowie.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Nitromint (4)

Nie, spray podjęzykowy Nitromint jest dostępny wyłącznie na receptę.

Spożywanie alkoholu podczas stosowania leku Nitromint jest zabronione. Może dojść do nasilenia niektórych skutków ubocznych. Alkohol, podobnie jak triazotan glicerolu, może obniżać ciśnienie tętnicze.

Nie, Nitromint nie może być stosowany w celu obniżenia ciśnienia tętniczego. Wskazaniem do stosowania leku jest dławica piersiowa. W przypadku występowania zbyt wysokich wartości ciśnienia tętniczego należy skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje optymalne postępowanie.

Nitromint pozwala poprawić tolerancję wysiłku oraz wydolność serca u osób z dławicą piersiową. Jest to choroba objawiająca się bólem w klatce piersiowej występującym podczas wysiłku lub w związku ze stresem. Lek zwiększa zaopatrzenie serca w tlen, poprawia krążenie w tętnicach wieńcowych i zmniejsza obciążenie serca. Może być zalecony przez lekarza w ramach profilaktyki napadów dławicy i/lub jako środek do przerywania napadów.

e-Konsultacja po Receptę Online
Nitromint

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem