e-Konsultacja z Receptą Online

Metypred

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Metypred? Cena, refundacja

Metypred to lek refundowany, dostępny nieodpłatnie dla kobiet w ciąży, a dla pozostałych pacjentów dostępny do kupienia w dwóch wariantach:

 • Metypred 4 mg – cena za 30 tabletek: 9,21 zł (bez refundacji), 4,38 zł (z refundacją), 
 • Metypred 16 mg – cena za 30 tabletek: 32,10 zł (bez refundacji), 6,83 zł (z refundacją).

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Metypred – jak działa, na co i dla kogo?

Metyloprednizolon, czyli substancja czynna leku Metypred, jest receptorem hamującym i indukującym syntezę niektórych białek, w tym enzymów i cytokin.

Metypred – działanie. Jak działają sterydy?

Działa neuroendokrynnie – wpływa na produkcję hormonów i innych związków aktywnych biologicznie, np. adrenokortykotropiny (ACTH) i kortyzolu endogennego. Osłabia przy tym reakcję zapalną i immunologiczną organizmu, a także redukuje lub blokuje odpowiedź tkankową na różne czynniki: mechaniczne, chemiczne, promieniotwórcze, zakaźne. Metyloprednizolon wykazuje pięć razy silniejsze działanie przeciwzapalne niż hydrokortyzon – hormon steroidowy znajdujący się w wielu lekach bez recepty.  

Metypred – wskazania, zastosowanie leku

Metypred jest lekiem stosowanym przede wszystkim w różnego rodzaju zaburzeniach endokrynologicznych, takich jak niedoczynność kory nadnerczy, wrodzony przerost nadnerczy, nieropne zapalenia tarczycy i hiperkalcemia towarzysząca chorobie nowotworowej.

Glikokortykosteroidy powinny być stosowane tylko objawowo, z wyjątkiem przypadków zaburzeń endokrynologicznych. Jego szeroki zakres działania pozwala jednak na włączenie skutecznego leczenia tym preparatem również przy:

 • chorobach reumatycznych, np. reumatoidalnym lub łuszczycowym zapaleniu stawów, pourazowej chorobie zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, stanach zapalnych kaletki i błony maziowej, ścięgien oraz nadkłykcia,  
 • układowych chorobach tkanki łącznej, np. toczniu rumieniowatym układowym, ostrym reumatycznym zapaleniu mięśnia sercowego, polimialgii reumatycznej, olbrzymiokomórkowym zapaleniu tętnic, zapaleniu wielomięśniowym i skórno-mięśniowym,
 • chorobach i reakcjach alergicznych, np. wstrząsie anafilaktycznym, ciężkiej astmie oskrzelowej, atopowym lub kontaktowym zapaleniu skóry, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, reakcji alergicznej na leki, chorobie posurowiczej,
 • chorobach dermatologicznych, np. opryszczkowatym i złuszczające zapalenie skóry, pęcherzycy, ziarniaku grzybiastym oraz ciężkich postaciach łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy i rumienia wielopostaciowego,
 • chorobach układu oddechowego, np. zachłystowe zapalenie płuc, rozsiana gruźlica płuc, beryloza, sarkoidoza, zespół Loefflera,
 • chorobach oczu, np. alergicznym zapaleniu spojówek, alergicznym brzeżnym owrzodzeniu rogówki, półpaścu ocznym oraz stanach zapalnych: rogówki, naczyniówki, siatkówki, tęczówki, ciała rzęskowego i nerwu wzrokowego,
 • chorobach krwi, np. samoistnej plamicy małopłytkowej i wtórnej małopłytkowości u dorosłych, wrodzonej niedokrwistości hipoplastycznej, nabytej niedokrwistości hemolitycznej, niedoborze erytroblastów w szpiku,
 • chorobach układu nerwowego, np. stwardnieniu rozsianym, obrzęku mózgu powstałym na skutek guza mózgu,
 • zaostrzonych chorobach przewodu pokarmowego, np. podczas wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (chorobie Leśniowskiego-Crohna),
 • chorobach nowotworowych – w leczeniu paliatywnym białaczki u dzieci i dorosłych oraz chłoniaków.

Ponadto przyjmowanie tego leku jest elementem standardowego postępowania, kiedy dochodzi do odrzucenia przeszczepu lub powstaje obrzęk, którego złagodzenie wymaga wywołania diurezy. Często zdarza się też, że lekarz przepisuje Metypred na rwę kulszową i zatoki.

Metypred – zamienniki

Inne leki, które zawierają metyloprednizolon w postaci tabletek to Meprelon i Medrol. Ta sama substancja czynna przeznaczona do iniekcji występuje w preparatach takich jak: Solu-Medrol, Depo-Medrol, Methylprednisolone Sopharma. Metypred i Meprelon również można kupić w formie proszku do przygotowywania roztworu do iniekcji.

Metypred– skład leku

Metypred zawiera substancję czynną – metyloprednizol. Jedna tabletka zawiera odpowiednio 4 mg lub 16 mg substancji czynnej.

Oprócz metyloprednizolonu tabletki Metypred zawierają laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, żelatynę, stearynian magnezu i talk.

Metypred – dawkowanie

O dawkowaniu Metypredu zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci decyduje lekarz – jest to kwestia indywidualna, dlatego producent nie podaje sugestii dotyczących przyjmowania leku w ulotce informacyjnej. Dawka może być inna w początkowej i końcowej fazie leczenia oraz różna w zależności od rodzaju, stopnia zaawansowania choroby i nasilenia objawów. Wymaga stałego monitorowania i dostosowywania do zmieniającej się sytuacji klinicznej i czynników zewnętrznych, takich jak stres, który może doprowadzić do nasilenia bądź remisji objawów choroby. 

Dobowa dawka początkowa leku mieści się zazwyczaj w przedziale 4–96 mg. Duże dawki (200–1000 mg) przeznaczone są do stosowania w terapii stwardnienia rozsianego i obrzęku mózgu oraz u pacjentów po przebytym przeszczepie. 

Leczenia, szczególnie długoterminowego, nie powinno się przerywać nagle, a poprzez stopniowe zmniejszanie dawki Metypredu. Po osiągnięciu poprawy stanu pacjenta można przejść na dawkę podtrzymującą, która pozwala utrzymać efekt leczenia. Możliwe jest również zastosowanie schematu leczenia przerywanego, które polega na przyjmowaniu podwójnej dawki dobowej co drugi dzień w celu minimalizacji skutków ubocznych zażywania leku.

Metypred – jak długo stosować?

Długość leczenia Metypredem dostosowuje się indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta. Terapia może trwać od kilku dni do wielu miesięcy, zależnie od tego, w jaką chorobę jest celowana.

Metypred – po jakim czasie działa? Jak długo w organizmie utrzymują się sterydy w tabletkach?

Metyloprednizolon osiąga maksymalne stężenie w osoczu krwi w ciągu 1–2 godz. od zażycia leku. Wtedy jego działanie jest najsilniejsze, a zmniejsza się – aż do stopniowego zaniku – przez 36 godz. Około 5% substancji czynnej ulega wydaleniu wraz z moczem w postaci niezmienionej.

Metypred – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku Metypred nie należy stosować, jeśli pacjent:

 • jest uczulony na substancję czynną lub inny składnik leku,
 • choruje na gruźlicę bądź ma inną infekcję bakteryjną czy wirusową i nie leczy się równolegle preparatem, którego działanie jest skierowane przeciwko właściwym drobnoustrojom,
 • zmaga się z układowym zakażeniem grzybiczym.

Metypred wykazuje działanie immunosupresyjne, co oznacza, że powoduje zwiększoną podatność na zakażenia i maskuje niektóre objawy chorób pasożytniczych oraz infekcji wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych i pierwotniakowych, które na skutek przyjmowania tego leku mogą mieć cięższy przebieg lub nawet okazać się śmiertelne. 

U niemowląt i dzieci kortykosteroidy, takie jak Metypred, przyczyniają się do opóźnienia wzrostu, dlatego w przypadku najmłodszych pacjentów leczenie – jeśli jest konieczne – powinno odbywać się jak najkrócej i przy wykorzystaniu możliwie jak najmniejszej dawki preparatu.

U osób starszych zachodzi podwyższone ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych.

Interakcja z innymi lekami

Metypred wchodzi w liczne interakcje z innymi środkami leczniczymi (zmienia ich działanie lub nasila swoje działanie pod ich wpływem), dlatego przed zastosowaniem tego preparatu trzeba poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, a w trakcie terapii nie należy wprowadzać samodzielnie żadnych dodatkowych farmaceutyków. 

Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

 • inhibitory acetylocholinesterazy,
 • inhibitory aromatazy,
 • salicylanyi inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • doustne leki przeciwzakrzepowe,
 • leki przeciwdrgawkowe,
 • leki antycholinergiczne,
 • insulinę i doustne leki przeciwcukrzycowe,
 • leki indukujące enzymy wątrobowe i inhibitory enzymów,
 • leki immunosupresyjne,
 • leki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
 • doustne leki antykoncepcyjne,
 • leki na wirusa HIV,
 • antagonisty kanału wapniowego,
 • amfoterycyna B, środki przeczyszczające, przeciwwymiotne i diuretyki.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Substancja czynna leku Metypred przenika przez łożysko i dostaje się do mleka matki Stwarza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u zarodka, płodu oraz dziecka karmionego piersią (duże dawki przyjmowane podczas ciąży, zwłaszcza przez dłuższy okres, mogą spowodować wady rozwojowe u noworodka lub zaćmę). Ma również szkodliwy wpływ na płodność. 

Ciężarne mogą stosować Metypred, ale tylko w przypadku gdy istnieje absolutna konieczność. Ocenę spodziewanych korzyści z leczenia względem poziomu zagrożenia dla płodu powinien ocenić lekarz. Preparatu nie należy zażywać podczas karmienia piersią.

Dzieci urodzone przez pacjentki, które przyjmowały w czasie ciąży tabletki Metypred, są poddawane bardzo obserwacji, ponieważ może wystąpić u nich niewydolność kory nadnerczy

Metypred – skutki uboczne

Wywoływane przez lek Metypred skutki uboczne po odstawieniu i w trakcie leczenia są liczne i różnorodne, ale nie muszą pojawić się u każdego pacjentaPrawdopodobieństwo ich wystąpienia zależy od czasu trwania terapii i przyjmowanej dawki leku. Przy tygodniowej kuracji jest niewielkie, choć działania niepożądane w rzadkich przypadkach mogą zdarzyć się nawet po przyjęciu jednej dawki.

Do działań niepożądanych Metypred o nieznanej częstości występowania należą:

 • zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze i choroby pasożytnicze,
 • nadciśnienie tętnicze i inne zaburzenia naczyniowe,
 • kamica moczowa oraz inne zaburzenia nerek i dróg moczowych,
 • zwiększenie krzepliwości krwi, plamica, wybroczyny podskórne oraz inne zaburzenia krwi i układu chłonnego,
 • supresja i zanik nadnerczy, zespół Cushinga oraz inne zaburzenia endokrynologiczne,
 • nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, napady drgawkowe i inne zaburzenia układu nerwowego,
 • bezsenność, zmiany nastroju, otępienie, depresja, psychoza i inne zaburzenia psychiczne,
 • trądzik, hirsutyzm, rozstępy, zmiany zanikowe oraz inne zaburzenia skóry i tkanki podskórnej,
 • miopatia, osłabienie, włóknienie i zanik mięśni, osteoporoza, martwica beznaczyniowa kości oraz inne zaburzenia mięśniowo-szkieletowe,
 • zwiększenie ryzyka krwawień i perforacji przy chorobach układu pokarmowego (np. chorobie wrzodowej, zapaleniu trzustki, wrzodziejącym zapaleniu jelita),
 • zatrzymanie miesiączki, zmniejszenie ilości nasienia i inne zaburzenia układu rozrodczego,
 • reakcje okulistyczne, takie jak jaskra, zaćma i podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • reakcje alergiczne (w tym anafilaktyczne).
 • może pojawić się wtórna niedoczynność kory nadnerczy, zaburzenia tolerancji glukozy, zaburzenia psychiczne oraz zapalenie trzustki.

Konsekwencją nagłego przerwania leczenia Metypredem stosowanym przewlekle może być zespół odstawienia, który objawia się: 

 • bólami i zawrotami głowy,
 • bólami brzucha i nudnościami,
 • gorączką i osłabieniem,
 • zaburzeniami emocjonalnymi i psychicznymi.

U pacjentów leczących się z powodu chorób reumatycznych w reakcji na przerwanie terapii Metypredem możliwe jest wystąpienie rzekomego reumatyzmu posteroidowego. 

Metypred – skutki uboczne u niemowląt i dzieci: 

U niemowląt i dzieci długie leczenie sterydem Metypred może skutkować zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym, zapaleniem trzustki lub przerostem mięśnia sercowego, który występuje zwłaszcza u wcześniaków.

Przechowywanie leku

Lek Metypred należy przechowywać poza zasięgiem dzieci, w temperaturze poniżej 25 st. C. Nie wolno przyjmować go po upływie terminu ważności.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Metypred (8)

Pora przyjmowania leku Metypred ma bardzo duże znaczenie. Musi być zgodna z rytmem wytwarzania kortyzolu endogennego w organizmie. Całą dawkę dobową należy zażywać w godzinach porannych (przed posiłkiem, w trakcie lub po).

Glikokortykosteroidy, w tym Metypred, znacząco wpływają na gospodarkę energetyczną (węglowodanową i lipidową) organizmu. Ich przyjmowanie wiąże się ze wzrostem BMI, a przyczyny tego zjawiska nie są do końca poznane. Przybieranie na wadze może dotyczyć nawet 60% pacjentów. Tkanka tłuszczowa odkłada się głównie na karku i twarzy (efekt twarzy księżycowatej), w okolicach nadobojczykowych, a w końcu również w obrębie tułowia (kończyny zachowują szczupłą budowę). Wrażenie tycia ulega spotęgowaniu przez występującą w tych rejonach opuchliznę.

W wyniku stosowania leku Metypred, który zatrzymuje wodę w organizmie, może pojawić się opuchlizna. Powinna ona ustąpić w ciągu kilku dni po zakończeniu kuracji. Jeśli jest mocno nasilona, najlepiej skontaktować się z lekarzem, by wdrożył odpowiednie środki zaradcze.

Sterydy, takie jak Metypred, zatrzymują nie tylko wodę, ale również sód. Dlatego przy ich stosowaniu warto ograniczać spożycie soli, pamiętając, że jej największymi źródłami są przetworzone produkty (fast foody, konserwy), słone przekąski, kiszonki.

Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w ograniczaniu przybierania na wadze oraz powrocie do masy ciała sprzed leczenia sterydowego. Jeśli nerki pracują prawidłowo, warto zwiększyć podaż białka zawartego w chudym mięsie i nabiale, jajach oraz rybach. Jednocześnie dobrze jest zadbać o dostarczanie organizmowi tylko dobrej jakości węglowodanów (złożonych), w tym błonnika, oraz produktów o niskim indeksie glikemicznym. W diecie nie powinno też zabraknąć wielonienasyconych kwasów omega-3 hamujących wytwarzanie cytokin prozapalnych ani działających przeciwzapalnie polifenoli. Inne ważne mikroelementy dla osób leczących się sterydami to potas, wapń i witamina D3.

Przyjmowanie Metypredu bądź innych glikokortykosteroidów doustnych nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia na COVID-19, ale wymaga zgłoszenia lekarzowi, który może podjąć decyzję o odroczeniu immunizacji. Lek wykazujący działanie immunosupresyjne, potrafi osłabić skuteczność szczepionki. Jeśli to możliwe, warto zaszczepić się po zakończeniu leczenia.

Producent w ulotce informacyjnej dla pacjenta nie rozstrzyga, czy picie alkoholu podczas zażywania leku Metypred jest dozwolone. Generalnie jednak przyjmowania lekarstw nie powinno się łączyć ze spożywaniem napojów alkoholowych.

Działanie podobne, ale nie takie samo jak Metypred, wykazuje lek Encorton, który ma inną substancję czynną (prednizon). Metyloprednizolon i prednizon to dwie różne pochodne tego samego sterydu. Obydwie wywierają silny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego decyzje odnośnie do ich stosowania zawsze podejmuje lekarz.

Tak, Metypred zawiera metyloprednizolon. Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne.

e-Konsultacja z Receptą Online
Metypred

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem