W Twoim organizmie rozwija się stan zapalny? Zmagasz się z chorobą reumatyczną, łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry, alergią lub silną postacią astmy? Dowiedz się, co to jest Metypred, jak działa oraz jakie ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń endokrynologicznych i innych schorzeń. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady lekarskiej, jeszcze dziś umów się na konsultację online w serwisie Receptomat.pl lub zamów e-receptę na Metypred.
dawki: Metypred 4 mg, Metypred 16 mg
postać: tabletki
substancja czynna: metyloprednizolon (Methylprednisolonum)
kategoria: Alergia, Astma, Atopowe zapalenie skóry, Opryszczkowate zapalenie skóry, Choroba zwyrodnieniowa stawów
Pytania dotyczące leku Metypred, które najczęściej zadają nasi pacjenci.
Pora przyjmowania leku Metypred ma bardzo duże znaczenie. Musi być zgodna z rytmem wytwarzania kortyzolu endogennego w organizmie. Całą dawkę dobową należy zażywać w godzinach porannych (przed posiłkiem, w trakcie lub po).
Długość leczenia Metypredem dostosowuje się indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta. Terapia może trwać od kilku dni do wielu miesięcy, zależnie od tego, w jaką chorobę jest celowana. Metyloprednizolon osiąga maksymalne stężenie w osoczu krwi w ciągu 1–2 godz. od zażycia leku. Wtedy jego działanie jest najsilniejsze, a zmniejsza się – aż do stopniowego zaniku – przez 36 godz. Około 5% substancji czynnej ulega wydaleniu wraz z moczem w postaci niezmienionej.
Glikokortykosteroidy, w tym Metypred, znacząco wpływają na gospodarkę energetyczną (węglowodanową i lipidową) organizmu. Ich przyjmowanie wiąże się ze wzrostem BMI, a przyczyny tego zjawiska nie są do końca poznane. Przybieranie na wadze może dotyczyć nawet 60% pacjentów. Tkanka tłuszczowa odkłada się głównie na karku i twarzy (efekt twarzy księżycowatej), w okolicach nadobojczykowych, a w końcu również w obrębie tułowia (kończyny zachowują szczupłą budowę). Wrażenie tycia ulega spotęgowaniu przez występującą w tych rejonach opuchliznę.
W wyniku stosowania leku Metypred, który zatrzymuje wodę w organizmie, może pojawić się opuchlizna. Powinna ona ustąpić w ciągu kilku dni po zakończeniu kuracji. Jeśli jest mocno nasilona, najlepiej skontaktować się z lekarzem, by wdrożył odpowiednie środki zaradcze.
Sterydy, takie jak Metypred, zatrzymują nie tylko wodę, ale również sód. Dlatego przy ich stosowaniu warto ograniczać spożycie soli, pamiętając, że jej największymi źródłami są przetworzone produkty (fast foody, konserwy), słone przekąski, kiszonki.
Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w ograniczaniu przybierania na wadze oraz powrocie do masy ciała sprzed leczenia sterydowego. Jeśli nerki pracują prawidłowo, warto zwiększyć podaż białka zawartego w chudym mięsie i nabiale, jajach oraz rybach. Jednocześnie dobrze jest zadbać o dostarczanie organizmowi tylko dobrej jakości węglowodanów (złożonych), w tym błonnika, oraz produktów o niskim indeksie glikemicznym. W diecie nie powinno też zabraknąć wielonienasyconych kwasów omega-3 hamujących wytwarzanie cytokin prozapalnych ani działających przeciwzapalnie polifenoli. Inne ważne mikroelementy dla osób leczących się sterydami to potas, wapń i witamina D3.
Przyjmowanie Metypredu bądź innych glikokortykosteroidów doustnych nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia na COVID-19, ale wymaga zgłoszenia lekarzowi, który może podjąć decyzję o odroczeniu immunizacji. Lek wykazujący działanie immunosupresyjne, potrafi osłabić skuteczność szczepionki. Jeśli to możliwe, warto zaszczepić się po zakończeniu leczenia.
Producent w ulotce informacyjnej dla pacjenta nie rozstrzyga, czy picie alkoholu podczas zażywania leku Metypred jest dozwolone. Generalnie jednak przyjmowania lekarstw nie powinno się łączyć ze spożywaniem napojów alkoholowych.
Inne leki, które zawierają metyloprednizolon w postaci tabletek to Meprelon i Medrol. Ta sama substancja czynna przeznaczona do iniekcji występuje w preparatach takich jak: Solu-Medrol, Depo-Medrol, Methylprednisolone Sopharma. Metypred i Meprelon również można kupić w formie proszku do przygotowywania roztworu do iniekcji.
Działanie podobne, ale nie takie samo jak Metypred, wykazuje lek Encorton, który ma inną substancję czynną (prednizon). Metyloprednizolon i prednizon to dwie różne pochodne tego samego sterydu. Obydwie wywierają silny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego decyzje odnośnie do ich stosowania zawsze podejmuje lekarz.